Moteris nepatiria orgazmo: kur jo ieškoti?

Pagr. nuotrauka: Unsplash
Straipsnio iliustracijų autorė Agnė Čižauskaitė

Daug moterų sunkiai patiria orgazmą įsiskverbimo būdu. Nors jį pastebimai lengviau pasiekti renkantis įvairesnę stimuliaciją: liečiant ar trinant klitorį, užsiimant oraliniu seksu. Tad, jeigu čia patiriate sunkumų, jums praverstų rinktis kitokio tipo stimuliaciją. Šiame tekste dalinuosi išsamia informacija apie klitorį, kuri padės jums ir jūsų partneriui (-ei) geriau pažinti jūsų kūną ir kartu patirti daugiau malonumo.

Kaip pasaulis susipažino su klitoriu

Iki 1998-ųjų metų žmonija manė, kad klitoris yra mažutis kauburėlis moters išorinių lytinių organų viršuje. Žodis „klitoris“ yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „mažą kalvelę“. Tačiau australų urologė Dr. Helen O’Connell įrodė kitaip. Ji atrado, kad tas išorėje matomas kauburėlis yra ne visas klitoris, o veikiau – tik didžiulio ledkalnio viršūnė.

Ruošdamasi medicinos egzamino perlaikymui, Helen O’Connell atrado klaidą anatomijos knygose. Mokslų daktarė pastebėjo, kad jie praleido klitorį. Už tai kaltės šešėlis krenta ant Dr. Charles Mayo Goss, kuris redagavo 25-ąjį Grėjaus anatomijos, didelę įtaką medicinai padariusio leidinio, leidimą ir iš jo ištrynė klitorį.

Aš manau, kad viena iš priežasčių, kodėl mes taip mažai žinome apie klitorį, yra ta, kad ilgą laiką ši informacija daugumai žmonių atrodė kaip visiškai bereikšmė.“ – Huffpost sakė seksologė ir rašytoja Jenny Block.

Urologijos mokslų daktarė Helen O’Connell taip pat sukvestionavo tuometinį įsitikinimą, kad viena lytis yra seksuali, o kita yra reprodukuojanti. Ji teigė, kad abi lytys yra ir seksualios, ir reprodukuojančios.

Naudodamasi magnetinio rezonanso prietaisu, mokslų daktarė atrado, kad klitoris yra daug didesnis nei ji manė prieš tai. Klitorio galūnėlės turi labai daug nervų šaknelių ir receptorių. Kai moteris susijaudina, klitoris pritvinksta kraujo ir padidėja.

Ką turėtume žinoti apie klitorį

Menininkė Sophia Wallace savo TED kalboje klausė: „Kaip šitaip įvyko, kad klitorį mes atradome 29 metais vėliau negu mėnulį?“ (Apollo 11 ir Neil Armstrong, 1969).

1. Klitoris yra lyg apverstos Y formos. Klitorio galvutė yra pačiame lytinių organų viršuje, ten, kur susitinka mažosios lytinės lūpos. Ji gali būti nuo 0,5 iki 3,5 cm ilgio. Tik trečdalis viso klitorio yra matomas. Nuo galvutės eina kotelis, kuris pasidalija į dvi dalis. Prie makšties ir šlaplės angų yra dar du klitorio akytkūniai.

2. Klitorio galvutėje yra apie 8 000 nervų galūnėlių. Dauguma šaltinių internete, pavyzdžiui, šis, teigia, kad tai – dvigubai daugiau negu vyro varpoje. Kiti teigia, kad klitoris ir varpa turi apylygiai nervų galūnėlių.

Kadangi klitoris yra toks jautrus prisilietimams, tinkama stimuliacija gali privesti prie kojas drebinančio orgazmo. Vienoms moterims užtenka stimuliacijos pirštais ar liežuviu, kitos mieliau pasitelkia vibratorių. Norinčioms patirti intensyvų, iš kojų verčiantį orgazmą, sukūrėme rinkinį „Naujos patirtys“. Jame yra du malonumui svarbūs produktai: klitorinis vibratorius „Better than your ex“, kuris yra maunamas ant pirštų ir dėl savo galingų vibracijų puikiai tinka naudoti tiek solo, tiek poroje ir lubrikantas su CBD „LUST“. Jis skirtas atpalaiduoti ir sudrėkinti intymias zonas bei visapusiškai pasinerti į malonumą.

3. Vyrų ir moterų lytiniai organai turi daugiau bendro, negu mums atrodo:

„Iki maždaug dvyliktos savaitės gimdoje ir berniuko, ir mergaitės embriono lytiniai organai yra labai panašūs ir juose dominuoja varputė, vadinamasis genitalijų kauburėlis. Jis turi potencialą tapti ir vyriškomis, ir moteriškomis genitalijomis. Kadangi ir varpa, ir klitoris išsivysto iš tos pačios pradinės struktūros, jų abiejų formos ir funkcijos labai panašios.“ – rašoma Nina Brochmann ir Ellen Stokken Dahl knygoje „Žemiau kaklo“.

Ir vyrų varpa, ir moterų klitoris susijaudinus pritvinksta kraujo ir padidėja. Padidėja ne tik klitorio galvutė, bet ir jis visas, dėl to ir pati moters vulva tampa didesnė.

4. Klitoris yra vienintelis organas žmogaus organizme, kuris egzistuoja vien dėl malonumo.

5. Tik 25 proc. moterų patiria orgazmą vaginalinės sueities metu be papildomo jų klitorio stimuliavimo.

Apie orgazmus

Froidas teigė, kad klitoriniai orgazmai yra būdingi jaunoms merginoms, todėl moteriai suaugus, jų turi būti atsisakyta ir pereita prie vaginalinės sueities metu patiriamo malonumo. „Trijuose esė apie žmogaus seksualumo teoriją“ p. 63 jis rašė:

„Merginai subrendus ir tapus moterimi, klitorio užduotis yra palydėti susijaudinimą į šalia esančias moters lytinių organų dalis. Čia klitoris atlieka pušies atplaišos vaidmenį, skirtą uždegti didesniam medžio gabalui. Kartais prireikia daugiau laiko, kad šis pokytis įvyktų ir pereinamuoju laikotarpiu jauna žmona gali būti nejautri. Ši nejautra gali išlikti ilgą laiką, jeigu klitorio zona atsisako pasiduoti – tokią būklę dažniausiai sukelia didelis aktyvumas ankstyvoje jaunystėje.“

Tačiau Froidas buvo neteisus. Neuromokslininkė Nicole Prause ištyrė, kad vaginalinis ir klitorinis orgazmas yra tas pats orgazmas.

Vaginalinių ir klitorinių orgazmų negalima laikyti skirtingais, nes vagina ir klitoris, kaip anatominės struktūros, nėra atskiros. Priešingai, negu buvo manoma, mūsų kūnai nėra sudėlioti kaip santechnikos sistemos.“ – rašoma The Verge

Taip pat Nicole Prause atrado, kad jos tyrime dalyvavusios moterys, kurios orgazmo pasiekimui užsiimdavo klitorio stimuliacija, turėjo didesnį libido bei patirdavo intensyvesnį seksualinį susijaudinimą, reaguodamos į vizualinę seksualinę stimuliaciją ir turėjo geresnius gebėjimus sukelti sau susijaudinimą negu tos moterys, kurios pranešė, kad orgazmus patiria tik vaginalinės sueities metu.

Vaginos sienelės pačios savaime neturi daug nervų galūnėlių, tad malonumas, patiriamas įsiskverbimo į makštį metu, irgi yra siejamas su klitoriu.

Anne Koedt savo žymiame „Vaginos orgazmo mite“ 1970 m. rašė:

Nors moters kūne yra labai daug vietų, skirtų seksualiniam susijaudinimui, – orgazmo vieta yra tik viena, ir ta vieta yra klitoris. Visi mūsų patiriami orgazmai yra kilę iš pojūčių šioje vietoje. Kadangi klitoris ne visada yra tinkamai stimuliuojamas įprastose sekso pozose, mes liekame be orgazmo.

Visų moterų anatomija yra labai skirtinga, dėl to kai kurios vaginalinės sueities metu jokio malonumo nejaučia. Anne Koedt savo esė pamini, kad moterims nereikalingi nuskausminamieji makšties viduje operacijos metu, ir tai leidžia daryti išvadą, kad makšties sienelės nėra labai jautri mūsų kūno vieta.

Apie tai rašė ir žymus amerikiečių seksologas, padaręs daug svarbių atradimų žmonijos seksualumo istorijoje, Alfred Kinsey:

„Mažiau negu 14 proc. moterų, kurios dalyvavo mūsų ginekologiniame tyrime, juto, kad jų makšties vidus buvo liečiamas.“

Seksologė, mokslų daktarė Betty Dodson sako:

Įsiskverbimas į makštį yra ok, bet man daug labiau patinka talentingas liežuvis ant mano klitorio.

Tai jeigu tik 1 iš 4 moterų pajunta orgazmą vaginalinės sueities metu, o klitorio galvutė yra garantuota sėkmė – tuomet tiek daug moterų, kurios iki šiol save laikė nenormaliomis, gali atsipalaiduoti, nes taip ir „nesugebėjo“ pajusti to „brandaus“ orgazmo, kuris rodomas Holivudo filmuose ir kurį taip šlovino Froidas. Tuomet ir vyrai gali nurimti ir nebesijaudinti dėl savo varpos dydžio ar jos standumo – nes tai negarantuoja moters seksualinio pasitenkinimo.

Daugiau negu pusė moterų gali nustoti vaidinti orgazmus. Psichologijos profesorė Charlene Muehlenhard ir jos studentė Sheena Shippee tyrimo metu atrado, kad moterys orgazmą buvo linkusios vaidinti dažniausiai vaginalinės sueities metu – tai darė 55 proc. moterų. 8 proc. moterų jį vaidino oralinio metu, o 4 proc. – tiesioginės klitorio stimuliacijos metu.

Šis atradimas pagrindžia mintį, kad egzistuoja kultūrinis scenarijus, kuriame moterys ir jų partneriai tikisi, kad jos patirs orgazmą be išorinės klitorio stimuliacijos. Kai lūkesčiai ir tikrovė nesutampa – moterys tai suvaidina.

Taip pat kiti tyrimai teigia, kad heteroseksualios moterys patiria mažiausiai orgazmų – 65 proc. Palyginimui, 95 proc. heteroseksualių vyrų juos patiria, 86 proc. lesbiečių ir 66 proc. biseksualių moterų.

Kodėl moterys heteroseksualiuose santykiuose patiria tik 65 proc. orgazmų, o vyrai tuose pačiuose santykiuose – kur kas daugiau? Kai tuo tarpu moterys homoseksualiuose santykiuose ženkliai dažniau mėgaujasi orgazmais? Ar tik viena iš priežasčių negali būti susikoncentravimas vien tik į vaginalinę sueitį?

Kodėl moterys taip retai patiria orgazmą?

Parašiau psichologei seksologei Laurai Butvilaitei:

„Laura, mums kartais parašo moterys, kurios teigia, kad niekada nėra patyrusios orgazmo nei besimasturbuodamos, nei su partneriu. Aš galvoju: what’s the problem? Ar jos nežino, kur yra jų klitoris? Ar gali būti tokia paprasta priežastis? O gal jų klitoris „neveikia“? Ar yra neveikiančių klitorių? Ką tokioms moterims pasakytum?“

Laura atsakė:

„Nemanau, kad yra neveikiančių klitorių – nebent būtų stuburo trauma. Moterys turi įdėti daugiau pastangų į savo kūną, labiau su juo susijungti. Paprastai – tai moterys, kurių šeimoje labai neigiamai buvo žiūrima į seksą ir jos pačios labai gyvena „galvoje“. Joms reikia įdėti daug darbo į persikraustymą iš galvos į visą kūną: ir į kūną, ir į galvą. Čia panašiai kaip tu pradėjai sportuoti ir po kelių metų ėmei domėtis seksualumu: nes per sportą ėmei jungtis su savo kūnu, geriau jį jausti ir tada dar daugiau klausimų iškilo. Paprastai, jei moteris nė karto nėra patyrusi orgazmo, laikoma, kad ji neatrado tinkamo būdo. Konkrečios problemos reikia ieškoti, jei moteris patirdavo ir staiga nebepatiria orgazmo – tada galima ieškoti, kas čia nutiko – hormonai, depresija, nerimas ar pan.“

Užklausiau Lauros, kas yra tas „susijungimas su kūnu“: ar ji turi minty tai, kad tiesiog reikia atrasti savo klitorį ir suprasti, kaip patinka jį liesti, ar tai kažkas daugiau?

Laura atsakė:

„Nebūtinai vien tik klitorį. Apskritai pažinti savo kūną: kur smagu, kai liečiamasi, kaip patinka: ar švelnūs prisilietimai, ar stipresni. Koks jausmas, kai glostomos lytinės lūpos, didžiosios/mažosios, kai liečiama išangė, įėjimas į makštį, kokios norisi įžangos, ar patinka, kai bučiuoja/kandžioja spenelius, o gal išvis nefaina, kai spenelius bučiuoja, bet patinka krūtų bučiavimas ir t.t. Nereikia eiti tiesiai prie klitorio, reikia jam duoti laiko sustandėti, reikia duoti laiko, kol kraujo pritekės į lytines lūpas, kol lubrikacija atsiras. Ant vyro penio juk irgi paprastai neužšokama, kol jis nesustandėjęs? Taip ir moteriai reikia laiko ir tinkamos nuotaikos.“

Kaip rašo Psychology today, moteriai daugiau pasitenkinimo seksualiniame gyvenime gali padėti pasiekti šie dalykai:

1. Daugiau bučinių, prisilietimų, apsikabinimų, jautraus ir švelnaus viso kūno masažo.

2. Lėtesnis tempas. Neskubėkite tuoj pat įsiskverbti. Nebandykite imituoti pornografijos.

3. Kai ji jaučiasi pasiruošusi, kad liestumėte jos lytinius organus – švelniai, meiliai ir dėmesingai lieskite jos klitorį.

Ir, darkart grįžtu prie amerikiečių sekso edukologės Betty Dodson. Jos patarimai irgi gali praversti:

„Moters erekcijai sukelti, kad jos vulva pritvinktų kraujo, reikia nuo 20 iki 30 minučių tinkamos klitorinės stimuliacijos. Svarbiausias žodis čia yra: „tinkama“ ir jo reikšmė keisis su kiekviena moterimi.“
Žinoma, ne kiekvienai moteriai gali tikti ir patikti vien tik klitorio stimuliacija – tai gali būti ir glamonės, bučiniai ir visi kiti veiksmai.

Betty Dodson sako, kad labai mažai moterų būna tinkamai įkaitusios prieš patį įsiskverbimą. Dauguma gauna kelias minutes nevėkšliškos klitorinės stimuliacijos, kelis sauso liežuvio lyžtelėjimus ar grubius pirštų kaišiojimus. Kai moters vagina net nėra pakankamai sudrėkusi, dauguma partnerių įsiskverbia į ją. Nesistebiu, kad sekso terapeutai taip pabrėžia preliudiją ir nesistebiu, kad suvaidintų orgazmų skaičiai lenkia tikrus orgazmus. Kai mes atrandame, kiek mažai moterų patiria orgazmus vaginalinės sueities metu, man tampa akivaizdu, kad dulkinimasis iš tikrųjų yra preliudija masturbacijai.

Dar galite užmesti akį į šį filmuką apie klitorį:

Komentarai (18)

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.