Skausmas sekso metu: priežastys ir išeitys

Daugybė moterų lytiškai santykiaudamos patiria nemalonių pojūčių ir kartais jie verčia jaustis tiesiog beviltiškai. Vienas dažniausių juntamų skausmų – mylintis vaginaliniu būdu. Jį gali lemti įvairios priežastys – tiek fiziologinės, tiek psichologinės.

Taip pat skausmas, kurį moteris jaučia mylėdamasi, gali būti susijęs su neigiamomis sekso patirtimis ar seksualinėmis traumomis. Be to, lytinių santykių skausmingumą moteriai gali lemti per trumpa sekso preliudija – tam ištaisyti gali pakakti tiesiog pokalbis su partneriu (-e). Kai priežastis gilesnė, susijusi su kūno fiziologija, gali būti sunkiau.

Šiame BBC Three kanalo laidos BODY LANGUAGE epizode filmų kūrėja Sindha Agha jautriai dalijasi patirtimi apie savo skausmingą intymų gyvenimą (gali būti, kad ir tau tai pažįstama) To priežastimi buvo endometriozė.

Bet ar tai galėtų būti vienintelė skausmo sekso metu priežastis? Ką daryti siekiant to skausmo išvengti? Ar įmanoma jo atsikratyti? Šiuos klausimus pateikėme Mergaičių ir moterų akademijos (MMA) specialistėms. Jos išskiria pagrindines priežastis, dėl kurių moterys sekso metu gali jausti skausmą (ir nepasiekti orgazmo) bei pataria, ko galima imtis, jei tenka susidurti su šia tikrai nemalonia problema.

Dispareunija ir vaginizmas – kas juos lemia?

Moteriai skausmingas lytinis aktas vadinamas dispareunija. Ši problema dažniausiai apibrėžiama tiesiog kaip moters negebėjimas patirti orgazmo lytinių santykių metu, tačiau vien tik šiuo paaiškinimu sąvoka neapribojama.

Galimos fiziologinės dispareunijos priežastys:

  • vulvos ligos (sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė);
  • ne visai sugijusi po gimdymo susiūta tarpvietė;
  • infekciniai lytinių organų pažeidimai;
  • endometriozė;
  • pakitusi lytinių organų padėtis;
  • sąaugos mažajame dubenyje, dažniausiai susidarančios persirgus gimdos ir jos priedų uždegimais;
  • mažojo dubens operacija;
  • onkoginekologiniai susirgimai, pvz., gimdos kaklelio vėžys, kiaušidžių vėžys;
  • skaudėti gali ir nepakankamai išsiskyrus makšties sekretui (tai dažniau atsitinka neseniai gimdžiusioms ar maitinančioms krūtimi moterims).

Dispareuniją gali lemti ir psichologinės priežastys, tokios kaip mažas lytinis potraukis partneriui, tarpusavio nesutarimai su partneriu, baimė pastoti.

Labai svarbu žinoti, kad skausmas lytinių santykių metu gali būti vienas iš itin rimtos ligos simptomų ir paprastai numoti ranka į tai nereikėtų, ypač jei tokių potyrių anksčiau nesate jautusi. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į ginekologą.

Skausmą besimylint moteris gali jausti ir dėl lytinio sutrikimo, vadinamo vaginizmu, kurį patiria daugmaž 2–3 % moterų. Vaginizmas yra būklė, kai partneriui bandant įvesti varpą, makšties tam tikri raumenys (išorinio trečdalio) savaime nevalingai susitraukia. Vaginizmas nėra retas, jis gali pasireikšti ne tik užsiimant seksu, bet ir apžiūrint ginekologui.

Didžioji dalis moterų, kurias vargina vaginizmas, sugeba susijaudinti ir patirti seksualinį pasitenkinimą masturbuojantis ir besiglamonėjant.

Skiriamos pirminės ir antrinės šio susirgimo priežastys. Pirminės vaginizmo priežastys yra psichologinės kilmės ir kai patologinių pokyčių lytiniuose moters organuose nenustatoma. Dažniausios vaginizmo priežastys:

  • patirta seksualinė prievarta;
  • iškilęs prievartos pavojus (pasibaigus laimingai);
  • skausmingi pirmieji lytiniai santykiai;
  • grubus partneris;
  • skausmas lytinių santykių metu dėl partnerio veiksmų;
  • griežtas auklėjimas;
  • skausmingi lytiniai santykiai po ginekologinės ligos;
  • menopauzė;
  • moters homoseksualumas.

Antrinės priežastys susijusios su lytinių organų skausmu ir įvairiais negalavimais. Dažniausi negalavimai ar traumos: vulvitas (moters išorinių lytinių organų – gaktos, lytinių lūpų, varputės, makšties prieangio, mergystės plėvės uždegimas), įplyšusi mergystės plėvė, skausmingas tarpvietės randas, siaura makšties įeiga.

Ar įmanoma ką nors padaryti, kad skausmas sekso metu nevargintų?

Visų pirma, merginai ar moteriai būtina pačiai priimti šias problemas, būti atvirai su savimi ir pabandyti suprasti dispareuniją ar vaginizmą lemiančias priežastis, nes tik tada galimas veiksmingas ilgalaikis šių problemų gydymo rezultatas. Jei priežastys yra nulemtos fizinės sveikatos sutrikimų, tuomet pirmiausia reikia išgydyti juos atitinkamomis ginekologo paskirtomis medikamentinėmis priemonėmis ir (arba) tam tikromis intervencijomis.

Pavyzdžiui, fizinės kilmės vaginizmo atveju veiksmingas gali būti laipsniškas makšties plėtimas specialiomis priemonėmis, reguliariai atliekami Kėgelio pratimai.

Skausmą mylintis dėl menopauzės sukeltų simptomų patiriančioms moterims veiksmingai gali pagelbėti hormoninė terapija. Kitos pagalbinės priemonės, padedančios išvengti skausmo sekso metu, – lubrikantai, lytinių santykių pozų keitimas, hialurono rūgšties injekcijos į makštį, lazerinis gydymas ir kita.

Jei minėti sutrikimai yra psichologinės kilmės, tuomet veiksmingos gali būti įvairios psichoterapinės ar psichologinės priemonės, pavyzdžiui, psichologo konsultacijos, individuali psichoterapija, speciali seksologinė ar grožinė literatūra, filmai. Kiekvienu atveju siekiant tinkamai nustatyti skausmo priežastį ir pasirinkti tinkamiausią bei individualų gydymo planą, rekomenduojame kreiptis į atitinkamus specialistus – gydytoją ginekologą, seksologą, psichoterapeutą ar psichologą. Galiausiai, visame šiame kelyje būtina apsišarvuoti kantrybe, gerbti ir mylėti save, pasikliauti savo partneriu bei specialistais.

Dar keli dalykai

Pasak specialistų, pojūčiams gerinti sekso metu galima naudoti ir gana populiarų produktą, t. y. dubens raumenų treniruoklį. Šis prietaisas, sukurtas ginekologų ir sveikatos specialistų, stiprina dubens raumenis, paruošia sveikam nėštumui, atkuria makšties raumenų stiprumą po nėštumo ir užtikrina, kad seksas būtų kuo sklandesnis.

„Nebegėdos“ parduotuvėje gali rasti Kėgelio pratimams palengvinti skirtų produktų. Produktai pagaminti iš medicininio silikono, tad yra saugūs. Šiais treniruokliais užteks reguliariai naudotis kiekvieną dieną, kad dubens raumenys taptų stiprūs ir sveiki.

Taip pat itin gera priemonė sklandesniam seksui užtikrinti yra lubrikantas. Apie jo panaudojimo būdus jau kalbėjome ankstesniuose tekstuose, tačiau svarbu dar kartą paminėti, kad lubrikantas gali būti padėti išspręsti daugelį su nesklandžiu seksu susijusių problemų. Jis sumažins trinties pojūtį, diskomfortą, ir, žinoma, skausmą. Šiuo metu sekso prekių rinkoje lubrikantų pasirinkimas yra itin didelis, tad kiekviena moteris turi galimybę išsirinkti jai labiausiai tinkantį. Beje, lubrikantas naudojamas ne tik skausmingoms problemoms spręsti – daugelis moterų teigia, kad naudojant lubrikantą seksas tiesiog malonesnis, lengviau juo mėgautis.

Vandens pagrindo lubrikantas su CBD „Lust“

Tad jeigu skausmas sekso metu jaučiamas ne dėl ligos ar kitų su fizine sveikata susijusių sutrikimų, lubrikantas gali labai pagerinti intymią patirtį. Nebijok eksperimentuoti!

Komentarai (11)

  • Paulius

    Laba. Ar gali būti penis tiesiog per platus ir storas? Ar 6 cm plotis yra labiau standartas ar tai, kas jau gali sukelti didesnį ar mažesnį diskomfortą tipinei moteriai? Kaip galima iškylančias bėdas tokiu atveju spręsti?

    reply
    • Ačiū už klausimą, Pauliau. Rekomenduoju kreiptis pas urologą arba moteriai pas ginekologą – jie pakonsultuos plačiau. Bet, kai pagalvoju, kad per moters vaginą pratelpa kūdikiai, kartais net po du ar tris – tai 6 cm pločio penis anokia čia problema. Jeigu moteris yra pakankamai susijaudinusi, įkaitusi, taip pat papildomai lubrikantas gali padėti. Dar apsvarstyčiau vaginizmo klausimą. Čia daug gali būti spėjimų, dėl to galvoju, kad geriausia kreiptis pas specialistus. Sėkmės!

      reply
  • Z.

    Skausmas būna patiriamas ir dėl vulvodinijos – labai raginčiau parašyti ir apie tai. Nemažai merginų su tuo vargsta ir nesulaukia pagalbos, nes gydytojos nesusipažinusios/nepažiūri rimtai. Nors pagalba galima.

    reply
    • Karolina

      Pritariu! Daug metų kankinausi ieškodama, kas man yra, kol pati internete neperskaičiau apie vulvodiniją. Nuėjusi su šiuo konkrečiu terminu pas gydytojus išgirsdavau, kad tai tas pats, kas vaginizmas, nors visiškai ne. Siuntė ir pas psichologus. Kol neatradau gydytojos, kuri žino ir gydo moteris su šia problema. Tikrai reikia daugiau informacijos apie šią ligą.

      reply
  • Ilona

    Sveiki. Po lytinio akto, sekančią dieną, kaip eini mylėtis, labai skauda. Pojūtis, lyg būtų ten koks uždegimas ir, žinoma, padaugėja išskyrų (jos būna labiau vandeningos). Ir taip su manimi vyksta dažnai. Dažnai einu pas ginekologus tikrintis. Ir sako, kad viskas gerai.
    Seksas labai skausmingas ir nėra malonus. Kodėl taip atsitinka? Ar kažkas organizme negerai? Ačiū.

    reply
  • Karolina

    Sveiki, ar normalu kad ovuliacijos metu, labai skauda pilvo apačią? Taip pat turiu skausmigas menesines, ar verta sunerimti? 🙁

    reply
    • Nebegėda

      Sveika! Visais skausmo klausimais labai rekomenduojame kreiptis pas ginekologę (-ą). Nesikankinkime! 🙂

      reply
  • Jurgita

    Sveiki,norėjau paklausti,kodėl sekso metu būna žiaurus skausmas ir sukietėja pilvo apačia tartum pasidaro akmeninė.Ačiū

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.