fbpx
+37069541879
[email protected]
Pylimo g. 5-4, LT-01117 Vilnius

Apie skausmą, kurį moterys jaučia sekso metu: priežastys ir išeitys

Nuotrauka: Unsplash

Daugybė moterų lytiškai santykiaudamos patiria nemalonių pojūčių ir kartais jie verčia jaustis tiesiog beviltiškai. Vienas dažniausių pojūčių yra skausmas, jaučiamas mylintis vaginaliniu būdu. Jį gali lemti įvairios priežastys – tiek fiziologinės, tiek psichologinės.

Taip pat skausmas, kurį moteris jaučia mylėdamasi, gali būti susijęs su neigiamomis sekso patirtimis ar seksualinėmis traumomis. Be to, lytinių santykių skausmingumą moteriai gali lemti trumpa sekso preliudija ir čia gali pakakti tiesiog apie tai pasikalbėti su savo partneriu (-e). Kai priežastis gilesnė ir susijusi su mūsų kūno fiziologija, gali būti sunkiau.

Šiame BBC Three kanalo laidos BODY LANGUAGE epizode filmų kūrėja Sindha Agha jautriai dalijasi patirtimi apie skausmingą savo intymų gyvenimą (gali būti, kad ir tau tai pažįstama), kurį jai kėlė endometriozė:

Dėl kokių dar priežasčių gali atsirasti skausmas sekso metu? Ką daryti siekiant to skausmo išvengti? Ar įmanoma jo atsikratyti? Šiuos klausimus pateikėme Mergaičių ir moterų akademijos (MMA) specialistėms. Jos išskiria pagrindines priežastis, dėl kurių moterys sekso metu gali jausti skausmą (ir nepasiekti orgazmo) bei pataria, ko galima imtis, jei tenka susidurti su šia tikrai nemalonia problema.

Dispareunija ir vaginizmas – kas juos lemia?

Moteriai skausmingas lytinis aktas vadinamas dispareunija. Ši problema dažniausiai apibrėžiama tiesiog kaip moters negebėjimas patirti orgazmo lytinių santykių metu, tačiau vien tik šiuo paaiškinimu sąvoka neapribojama.

Galimos fiziologinės dispareunijos priežastys:

 • vulvos ligos (sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė);
 • ne visai sugijusi po gimdymo susiūta tarpvietė;
 • infekciniai lytinių organų pažeidimai;
 • endometriozė;
 • pakitusi lytinių organų padėtis;
 • sąaugos mažajame dubenyje, kurios dažniausiai susidaro persirgus gimdos ir jos priedų uždegimais;
 • mažojo dubens operacija;
 • onkoginekologiniai susirgimai, pvz., gimdos kaklelio vėžys, kiaušidžių vėžys;
 • skaudėti gali ir nepakankamai išsiskyrus makšties sekretui (tai dažniau atsitinka neseniai gimdžiusioms ar maitinančioms krūtimi moterims).

Dispareuniją gali lemti ir psichologinės priežastys, tokios kaip nepakankamas lytinis potraukis partneriui, tarpusavio nesutarimai su partneriu, baimė pastoti.

Labai svarbu žinoti, kad skausmas lytinių santykių metu gali būti vienas iš itin rimtos ligos simptomų ir paprastai numoti ranka į tai nereikėtų, ypač jei tokių potyrių anksčiau nesate jautusi. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į ginekologą.

Skausmą mylintis moteris gali jausti ir dėl lytinio sutrikimo, vadinamo vaginizmu, kurį patiria daugmaž 2-3 % suaugusių moterų. Vaginizmas yra būklė, kai partneriui bandant įvesti varpą, makšties išorinio trečdalio tam tikri raumenys savaime nevalingai susitraukia. Vaginizmas nėra retas, jis gali pasireikšti ne tik užsiimant seksu, bet ir ginekologo apžiūros metu.

Didžioji dalis moterų turinčių vaginizmą sugeba susijaudinti ir patirti seksualinį pasitenkinimą masturbacijos ir glamonių metu.

Skiriamos pirminės ir antrinės šio susirgimo priežastys. Pirminės vaginizmo priežastys yra psichologinės kilmės ir kai patologinių pokyčių lytiniuose moters organuose nenustatoma. Dažniausios vaginizmo priežastys:

 • buvusi seksualinė prievarta;
 • situacija, kai buvo prievartos pavojus, bet pavyko jo išvengti;
 • skausmingi pirmieji lytiniai santykiai;
 • grubus partneris;
 • skausmas lytinių santykių metu dėl partnerio veiksmų;
 • griežtas auklėjimas;
 • skausmingi lytiniai santykiai po ginekologinės ligos;
 • menopauzė;
 • moters homoseksualumas.

Antrinės priežastys susijusios su skausmingumu lytiniuose organuose ir vietiniais jų pakenkimais. Dažniausios iš jų: vulvitas (moters išorinių lytinių organų – gaktos, lytinių lūpų, varputės, makšties prieangio, mergystės plėvės uždegimas), įplyšusi mergystės plėvė, skausmingas tarpvietės randas, siaura makšties įeiga.

Ar įmanoma ką nors padaryti, kad neskaudėtų?

Visų pirma, merginai ar moteriai būtina pačiai priimti šias problemas, būti atvirai su savimi ir pabandyti suprasti dispareuniją ar vaginizmą lemiančias priežastis, nes tik tada galimas veiksmingas ilgalaikis šių problemų gydymo rezultatas. Jei priežastys nulemtos fizinės sveikatos sutrikimų, tuomet pirmiausia reikia išgydyti juos atitinkamomis ginekologo paskirtomis medikamentinėmis priemonėmis ir (arba) tam tikromis intervencijomis.

Pavyzdžiui, fizinės kilmės vaginizmo atveju veiksmingas gali būti laipsniškas makšties plėtimas specialiomis priemonėmis, reguliariai atliekami Kėgelio pratimai.

Skausmą mylintis dėl menopauzės sukeltų simptomų patiriančioms moterims veiksmingai gali pagelbėti hormoninė terapija. Kitos pagalbinės priemonės, padedančios išvengti skausmo sekso metu, gali būti lubrikantai, lytinių santykių pozų keitimas, hialurono rūgšties injekcijos į makštį, lazerinis gydymas ir kita.

Jei minėti sutrikimai yra psichologinės kilmės, tuomet veiksmingos gali būti įvairios psichoterapinės ar psichologinės priemonės, pavyzdžiui, psichologo konsultacijos, individuali psichoterapija, speciali seksologinė ar grožinė literatūra, filmai. Kiekvienu atveju siekiant tinkamai nustatyti skausmo priežastį ir pasirinkti optimalų bei individualų gydymo planą, rekomenduojame kreiptis į atitinkamus specialistus – gydytoją ginekologą, seksologą, psichoterapeutą ar psichologą. Galiausiai, visame šiame kelyje būtinas apsišarvavimas kantrybe, sutarimas ir atvirumas su savimi, savo partneriu bei specialistais.

Dar keli dalykai

Anot specialistų, pojūčių gerinimui sekso metu galima naudoti ir gana populiarų produktą – dubens raumenų treniruoklį. Sukurtas ginekologų ir sveikatos specialistų treniruoklis stiprina dubens raumenis, paruošia sveikam nėštumui, atkuria makšties raumenų stiprumą po nėštumo ir užtikrina, kad seksas būtų kuo sklandesnis.

Nebegėdos parduotuvėje gali rasti kėgelio pratimams palengvinti skirtų produktų. Produktai pagaminti iš medicininio silikono, tad yra saugūs tau ir tavo kūnui. Šiais treniruokliais užteks reguliariai naudotis kiekvieną dieną, kad dubens raumenys taptų stiprūs ir sveiki.

Taip pat itin gera priemonė sklandesniam seksui užtikrinti yra lubrikantas. Apie jo panaudojimo būdus jau kalbėjome ankstesniuose tekstuose, tačiau svarbu dar kartą paminėti, kad lubrikantas gali būti atsakymas į daugelį su nesklandžiu seksu susijusių problemų. Beje, lubrikantas naudojamas nebūtinai dėl skausmingo įsiskverbimo – daugelis moterų teigia, kad naudojant lubrikantą seksas tiesiog malonesnis, juo lengviau mėgautis.

Mūsų parduotuvėje parduodami lubrikantai yra pagaminti vandens pagrindu, kas produktą daro nelipnų, bekvapį ir netąsų. Lubrikantas „VIAMAX – SILICONE GLIDE“ yra vienas geriausių pasirinkimų vaginaliniam seksui. Šis silikono pagrindo lubrikantas sukurtas pagal pažangiausią formulę, nepalieka dėmių ir tinka net jautriausiems. Na, o lubrikantas „Lelo“ yra sukurtas taip, kad išlaikytų ir papildytų jūsų natūralią drėgmę. Visus lubrikantus galima naudoti tiek sekso metu, tiek masturbacijai ar su bet kokio tipo sekso žaislais.

Komentarai (6)

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.