Ar normalu turėti fetišą (ir kokių jų būna)?

Iliustracija: Meda Dargytė

Seksualinius fetišus tikrai galima priskirti tam milžiniškam temų sąrašui, apie kurį garsiai kalbėti yra gėda. Daugelis išgirdę žodį „fetišas“ reaguoja gana neigiamai arba su pašaipa – net jeigu gerai ir nežino to žodžio reikšmės. Tad kas vis dėlto yra lytinis fetišizmas ir ar normalu turėti kažkokį fetišą?

Lytinis fetišizmas pasireiškia tada, kai lytinį susijaudinimą sukelia kokios nors kito žmogaus fizinės savybės, jo daiktai, drabužiai – viskas, su kuo susiejame žmogų. Iš pirmo žvilgsnio tai neatrodo keista – juk daugelį jaudina seksualūs apatiniai, aukštakulniai, vyriški marškiniai ar stipriai aptempiantys džinsai.

Vis dėlto su šiais fetišais gali būti susijusios ir tam tikros situacijos ar aplinkybės. Pavyzdžiui, fetišistui labiau patiks padėvėtos, o ne naujos moters kelnaitės, vogtas, o ne pirktas drabužis. Visi šie garbinami objektai yra vadinami fetišais, kurie ypač sujaudina fetišistą ir sukelia didelį norą save patenkinti.

Kadangi fetišais galima laikyti praktiškai kiekvieną su žmogumi susijusį objektą ar fizinę savybę, fetišizmo rūšių yra daugybė. Keletas iš jų:

  • Gumos fetišizmas, pasireiškiantis stebint žmogų, dėvintį aprangą, pagamintą iš gumos.
  • Retifizmas – jaučiamas potraukis avalynei.
  • Heterochromofilija – kai jaudina kitokia partnerio odos spalva.
  • Sadomazochizmas – kai vienas iš partnerių yra surišamas ir tampa pažeidžiamas, o kitas – dominuoja.

Fetišizmo atmainų buvo jau ir seniau. Pavyzdžiui, moterų čiurnos buvo laikomos seksualumo simboliu visame pasaulyje, o Kinijoje ypatingai vertinamos mažos moterų pėdos. Tačiau tai, kad žmogui patinka kito žmogaus čiurnos nereiškia, kad kojos yra jo fetišas. Dažniausiai fetišas yra tai, kas sujaudina, nuolat sukasi galvoje kaip erotinė fantazija, galvojant apie tam tikrą fetišą masturbuojamasi ir panašiai.

Kas vieniems atrodo nepriimtina ir nenormalu, kitiems yra visiškai įprasta. Keičiantis laikams, keičiasi ir mūsų požiūris į visus seksualinius dalykus – juk seniau niekas garsiai nekalbėdavo apie tai, kokį sekso žaislą čia nusipirkus ar kokia sekso poza yra geriausia orgazmui pasiekti. Juk net prezervatyvai būdavo parduodami tik vaistinėse, nors dabar kiekviename prekybos centre išrikiuotos jų eilės prie kasų, kur kiekvienas gali pasičiupti porą be jokios gėdos. Tad į fetišus taip pat reikėtų žvelgti smalsiai – kas seniau gąsdino, dabar galbūt atrodo priimtiniau? O galbūt ir pats apie kažką panašaus nuolat fantazuoji?

Žinoma, ne visi fetišai yra pateisinami. Ten, kur dominuoja prievarta, nekrofilija ar panašūs amoralūs dalykai, jau nėra paprasti fetišai – tai galima laikyti netoleruotinais nukrypimais.

Tad lygiai taip pat negalima sakyti, kad ir visi fetišistai vienodi. Ar galima lyginti žmones, iš kurių vieną jaudina moters kojos, o kitą – nekrofilija?

Fetišus iškrypimais galima laikyti ir tada, kai vienas partneris pasitelkia kitą žmogų tik savo reikmėms patenkinti, nepaiso nei jo jausmų, nei psichologinės būsenos. Tik tokiu būdu jis gali pasiekti malonumą. Tokiu atveju tai yra išnaudojimas ir tai nėra toleruotina.

Nors fetišai – labai individualus dalykas, visgi pasitaiko, kad kai kurie dalykai vienodai jaudina daug žmonių. Kokie yra populiariausi šių dienų fetišai?

Grupinis seksas

Gana lengva pasiklysti tarp sąvokų – ar grupinis seksas nėra laikomas paprasta seksualine fantazija? Iš tiesų tai gana panašu į eilinę fantaziją, tačiau išryškinamas vienas skirtumas – grupinis seksas vadinamas fetišu tada, kai žmonės nebūtinai nori jį išbandyti. Jiems patinka įsivaizduoti tuos žmones, žiūrėti pornografiją, kurioje dominuoja daugiau nei 2 veikėjai.

Būna atvejų, kai poroje abu partneriai apie tai nuolat galvoja, kol nusprendžia grupinį seksą išbandyti. O atomazgos gali būti dvi – arba tai bus nepamirštamas vakaras, arba paskutinis vakaras drauge.

Meilė pėdoms

Kas nėra girdėjęs apie fetišą pėdoms? Kartais šie žodžiai atrodo jau neatskiriami vienas nuo kito – internete peržiūrėta tiek memes’ų apie šį fetišą, kad būtų galima surinkti neblogą kolekciją.

Bene 90 procentų pėdų garbintojų yra vyrai. Sunku pasakyti, kodėl pėdos gali sukelti seksualinį susijaudinimą. Psichoanalizės pradininkas Sigmundas Freudas manė, kad šis fetišas atsiranda, nes žmogaus pėda primena vyrišką lytinį organą. Vis dėlto tikslaus atsakymo nėra ir nežinia, ar verta jo ieškoti, kaip ir bet kuriam kitam fetišui.

Dominantas ir nuolankusis

Silikoniniai antrankiai „Cuffies“ 19.50,-

Šis fetišas irgi daug kam asocijuojasi su visame pasaulyje garsia knyga „Fifty Shades of Grey“ ir jos ekranizacijomis. Tad jeigu kas nors ir nebuvo girdėjęs, kad dominavimas gali kaip reikiant sujaudinti, dabar jau tikriausiai tai žino bene kiekvienas.

Viskas vyksta gana paprastai. Vienas iš partnerių tampa dominantu, tarsi valdovu, nurodančiu ką daryti, ir pats besielgiantis taip, kaip nori. Kitas partneris tampa nuolankiuoju, paklūstančiu dominanto norams ir visiškai jam atsiduodančiu. Pasiskirsčius vaidmenimis, fantazijos gali išsirutulioti iki keisčiausių ir maloniausių scenarijų.

Kartais tokiems žaidimams pasitelkiami ir papildomi žaisliukai, pavyzdžiui, antrankiai. Saugiems, tačiau nepamirštamiems žaidimams pravers Nebegėdos parduotuvėje esantys antrankiai „Cuffies“, pagaminti iš silikono ir nepaliekantys jokių nubrozdinimų – vien tik malonumą.

Skausmas

Taip, skausmas taip pat yra laikomas fetišu. Ir gana populiariu. Skamba šiurpokai, tačiau reikia šį fetišą paaiškinti detaliau.

Visų pirma, patiriamas skausmas nėra didelis – dažniausiai jis susijęs su sėdmenų ir šlaunų sritimis, kur stipresnis pliaukštelėjimas daugeliui iš tikrųjų sukelia didelį susijaudinimą. Tam kartais pasitelkiami įvairūs botagėliai ir kitos panašios priemonės, dažnai matomos filmuose.

Kol skausmas yra malonus ir viskas vyksta su partnerio (-ės) sutikimu, tol fetišas nėra blogas – dažnai tai netgi parodo stiprų tarpusavio pasitikėjimą.

Vis dėlto tyčinis smurtas nėra toleruotinas nei kaip fetišas, nei kaip įprastas elgesys, tad jeigu santykiuose jaučiatės nesaugiai, patariame kreipktis pagalbos.

Daugiau apie tai gali sužinoti mūsų SULTYS epizode, kuriame buvo kalbama apie BDSM.

Persirenginėjimas priešingos lyties drabužiais 

Taip pat itin populiarus fetišas, pasitaikantis tiek tarp heteroseksualių žmonių, tiek tarp homoseksualių. Labiausiai žmones užveda faktas, kad gali bent trumpam „išeiti“ iš savo kūno ir tapti kažkuo kitu, kažkuo uždraustu, netikėtu, dar nebandytu. Šis fetišas gali sujaudinti tiek persirengiantį asmenį, tiek stebintį (-čią) partnerį (-ę). Šis fetišas labai panašus į vaidmenų žaidimus, kurių išskirtinumas – noras įsikūnyti į kitos lyties vaidmenį.

Apatinis trikotažas

Kas gi nėra matęs, kaip filmuose po sekso vyras arba moteris įsideda į kišenę dėvėtus partnerio apatinius? Japonijoje tai netgi išsivystę į verslą, kai moterys ir merginos savo dėvėtus apatinius supakuoja į hermetiškas pakuotes ir parduoda tiems, kurie paskui tas kelnaites platina tarp šį fetišą turinčių žmonių. Sunku patikėti, tačiau tokie pogrindžio verslai iš tikrųjų puikiai klesti.

Daug fetišistų galima išvysti ir aukcionuose, kur parduodami kokie nors žinomų žmonių drabužiai, tarp kurių kartais galima rasti ir apatinio trikotažo. Taigi, kartais tam tikri fetišai gali atnešti nemažai pelno.

Kada fetišai yra geras dalykas?

Kalbėtis apie fetišus net ir su ilgalaikiu (-e) partneriu (-e) gali būti sunku – niekada negali žinoti, kaip jis (-i) sureaguos į tavo slapčiausius ir giliausius troškimus, kurie gali būti šiek tiek neįprasti.

Tačiau jeigu partneris (-ė) domisi tavo fantazijomis ir nori sužinoti, kas tave jaudina – tai jau pirmas žingsnis. Aptarkite, ar tai priimtina jums abiem, ar fetišai nepažeidžia jokių moralės ir kitokių normų. Privaloma dėl to abiem susitarti ir jokiu būdu negalima naudoti prievartos – tai yra pagrindinės taisyklės, su kuriomis susiduria fetišistai.

Tiesa, kartais nutinka taip, kad anksčiau turėti fetišai sutikus tinkamą žmogų tiesiog išnyksta – jų seksualinis gyvenimas juos tenkina ir be jokių papildomų fantazijų. Tad su fetišais niekada negali žinoti – tai pernelyg individualus dalykas, į kurį kiekvienas gali sureaguoti skirtingai.

Daugiau apie įvairias erotines fantazijas: Dažniausios mūsų seksualinės fantazijos ir kas tas BDSM?

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.