Makšties sausumas: priežastys ir sprendimo būdai

Makšties sausumas yra skausminga problema, su kuria susiduria dažna moteris. Šiame tekste pakalbėsime apie makšties sausumą kaip reiškinį, jo simptomus, priežastis ir gydymo būdus. Tikimės, kad ši informacija pasieks visas, kurioms aktuali ši problema, ir to paskatintos kreipsis į specialistą. Mūsų misija – padėti jums atgauti seksualinį pasitikėjimą ir gyvenimo kokybę.

Makšties sausumas: kas jį sukelia?

Makšties sieneles dengia plonas drėgmės sluoksnis. Ši drėgmė sukuria šarminę aplinką, kuri leidžia spermatozoidams išgyventi, keliauti ir daugintis, taip pat išlaiko makštį elastingą ir drėgną. Drėgmė lėtai juda žemyn per makštį, išlaikydama ją švarią ir pašalindama negyvas ląsteles. Šios makšties išskyros taip pat sutepa makšties sienelę, sumažindamos trintį lytinio akto metu.

Dėl hormonų gamybos pokyčių vyresnių moterų makšties sienelės gali pradėti plonėti. Plonesnėse sienelėse yra mažiau ląstelių, kurios išskiria drėgmę. Tad tai gali sukelti makšties sausumą. 

Tačiau norime pabrėžti, kad šis nemalonus simptomas gali lydėti bet kokio amžiaus moteris.

Pagrindinės sausumo priežastys

Hormoniniai pokyčiai yra dažniausia makšties sausumo priežastis, tačiau tikrai ne vienintelė. 

Vyresnių moterų organizmas pradeda gaminti mažiau estrogeno, kurio sumažėjimas ir lemia sausumą. Estrogenas yra hormonas, padedantis išlaikyti makšties sutepimą, elastingumą ir storį. Mažas estrogeno kiekis gali sukelti makšties sienelių plonėjimą, išsausėjimą ir uždegimą. Tai vadinama makšties atrofija.

Estrogeno gamyba mažėja ir dėl kitų priežasčių, tokių kaip rūkymas, žindymas, depresija, didelis stresas, gimdymas, kiaušidžių pašalinimas, imuninės sistemos sutrikimai, hormonų terapija, kai kurie vėžio gydymo būdai (chemoterapija), vaistai, kontraceptinių tablečių vartojimas.

Makšties sausumą gali sukelti ir netinkami produktai (pvz., kremai, losjonai, prausikliai), naudojami intymiose zonose. Tai produktai, kuriuose gali būti kvapų, dirbtinių dažiklių ir kitokių cheminių medžiagų

Jeigu jaunos moters makštis sausa ir tai sukelia skausmą sekso metu, gali būti, kad prieš seksą reikia praktikuoti ilgesnę preliudiją, kuri padės labiau susijaudinti. Taip pat po ranka reikėtų turėti lubrikanto buteliuką – jį naudojant seksas ne tik bus sklandesnis, bet ir malonesnis.

Kokie yra makšties sausumo požymiai?

Makšties sausumas makšties ir dubens srityse sukelia: 

 1. deginimo pojūtį;
 2. libido sumažėjimą;
 3. skausmą lytinių santykių metu;
 4. lengvas kraujavimą po lytinių santykių;
 5. skausmą lytinių organų srityje;
 6. šlapimo takų infekciją (ŠTI), kuri nepraeina arba nuolat atsinaujina;
 7. makšties niežulį ar perštėjimą.

Kada kreiptis į gydytoją ir kaip pašalinti nemalonius simptomus?

Makšties sausumas retai tampa rimtesnių sveikatos sutrikimų priežastimi, tačiau vis tiek nereikėtų numoti į tai ranka, ypač tuomet, kai gali sau padėti ir atsikratyti diskomforto ir erzinančio skausmo. Kartais negydomi simptomai gali progresuoti ir dėl to gali atsirasti gleivinės opų ar makšties audinių įtrūkimų. Be to, jeigu sausumą lydi gausus kraujavimas, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Yra daug nereceptinių lubrikantų, kuriais galima tepti makšties sritį, kad būtų sumažintas sausumas ir diskomfortas. Šie lubrikantai ir drėkinamieji kremai taip pat gali pakeisti makšties pH ir sumažinti šlapimo takų infekcijos tikimybę. Lubrikantas turi būti vandens pagrindo, jame neturėtų būti kvapų, dirbtinių dažiklių ir kitokių cheminių medžiagų, nes tai tik sudirgins makšties terpę.

Kai kuriais atvejais gydytojas gali paskirti estrogenų terapiją (pvz., tabletės, kremas ar žiedas), kuri padės išsiskirti estrogenui. Specialus kremas ir žiedas estrogeną išskiria tiesiai į audinius. Tabletės dažniau vartojamos, kai atsiranda kitų nemalonių menopauzės simptomų, pavyzdžiui, karščio bangos.

Kalbant apie diskomfortą sekso metu, reikia skirti daugiau laiko preliudijai. Moteriai susijaudinti reikia laiko, tad prieš seksą padarykite vienas kitam erotinį masažą, daugiau glamonėkitės, bučiuokitės, erzinkite vienas kitą ir auginkite susijaudinimą. Taip pat sekso metu būtinai naudokite lubrikantą.

Makšties sausumas – tyli problema?

Nepaisant didelio moterų, turinčių makšties išsausėjimo problemą, skaičiaus, tai vis dar yra tyli problema, apie kurią daugelis gėdijasi kalbėti su savo partneriais, draugais ir net gydytojais. Tik ketvirtadalis moterų, turinčių šią problemą, iš tikrųjų ieško gydymo.

Norime priminti, kad makšties sausumo nereikia traktuoti kaip neišvengiamą senėjimo dalį – šį nemalonų pojūtį galima išgydyti.

Apibendrinant, makšties sausumas retai tampa rimtos ligos simptomu, tačiau jo vis tiek nereikėtų ignoruoti. Yra keletas gydymo būdų, kurie gali palengvinti nemalonius simptomus, padėti mėgautis malonesniu ir sklandesniu seksu bei kasdienybe be skausmo. Nebijok kreiptis į gydytoją ir reguliariai tikrintis – rūpinkis savimi ir savo sveikata.

Komentarai (1)

 • Viktorija

  Kodėl išsauseja makštis besimylint. Pradžioje būna viskas gerai bet po ilgesnio mylėjimosi visiškai išsauseja, nor vis dar esu susijaudinusi ir seksas buvo labai geras. Su glamonėmis ir bučiniais.

  reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.