Kas yra endometriozė?

Iliustracijų autorė: Rūta Aleksaitytė

Puslapio endometriosis.org duomenimis, endometriozė yra sutrikimas, kurį turi 1 iš 10 moterų visame pasaulyje. Tai liečia merginas ir moteris nuo 15 iki 49 metų. Preliminariais duomenimis, šiuo metu endometriozę turinčių moterų  pasaulyje yra 176 milijonai. Tai reiškia, jeigu Lietuvoje gyventų vien moterys su endometrioze, tai būtų 61 Lietuva.

Nepaisant didžiulio endometriozės paplitimo, Lietuvoje apie šį sutrikimą trūksta informacijos. Tad šiandien pakalbinau grupelę ginekologių, kurios sutiko bendradarbiauti su nebegėda. Jos susibūrė  į organizaciją MM AKADEMIJA tam, kad galėtų šviesti visuomenę moters lytinės sveikatos klausimais. Tokia idėja medikėms kilo po to, kai jos pastebėjo, kaip dažnai jų darbe pacientės klausia: „tai čia gimda?”, „tai galima pastoti ir ne mėnesinių metu?” ir pan. Tad šiandien jos atsako į mano klausimus apie endometriozę.

Kas yra endometriozė?

Endometriozė yra toks sutrikimas, kai endometriumo ląstelių (vidinio gimdos sienelės sluoksnio) randama netipinėse vietose. Endometriozė gali būti kelių tipų:

  1. Adenomiozė – kai endometriumo ląstelės išplinta į gimdos raumenį;
  2. Kai endometriozės židiniai išsivysto už gimdos ribų, skiriama pilvo ertmės, kiaušidžių ir giliai infiltruojanti tiesios žarnos ir makšties endometriozė. Ląstelės gali suformuoti sąaugas tarp organų (gimdos ir tiesiosios žarnos, gimdos ir kiaušidžių ir t.t.) ir (arba) cistas;
  3. Labai retais atvejais, endometriozės židinių gali būti aptinkama ir už pilvo ertmės, pvz. plaučiuose.

Net ir šiais laikais endometriozė išlieka itin klastinga liga, kurios diagnostika ir gydymas kelia daug iššūkių medicinos specialistams. Neretai tokioms pacientėms reikalinga ne tik ginekologo, bet ir kitų gydytojų – pilvo chirurgų, urologų, psichologų, vaisingumo specialistų, pagalba.

Ar skausmingos mėnesinės savaime reiškia, kad sergi endometrioze?

Skausmas mėnesinių metu gali būti įvairios kilmės. Skausmingas mėnesines gali sukelti daugelis ginekologinių sutrikimų, tokie kaip endometriozė, miomos, kiaušidžių cistos, gimdos ir gimdos priklausinių (kiaušidžių ir kiaušintakių) uždegiminės ligos, gimdos anomalijos ir kt. Visgi, priežastys dažnai gali likti neaiškios.

Kokiais simptomais mūsų kūnas praneša apie endometriozę?

Endometriozė gali pasireikšti įvairiai.  Priklausomai nuo stadijos (tipo, židinių padėties ir gausumo, ligos trukmės), endometriozės simptomatika gali būti itin įvairi: nuo visiškų simptomų nebuvimo iki sunkių, ilgalaikių simptomų, ženkliai pabloginančių moters gyvenimo kokybę. Endometriozė dažniausiai pasireiškia vaisingo amžiaus moterims nuo 25 iki 40 metų amžiaus.

Pagrindiniai simptomai:

    1. Skausmingos mėnesinės. Taip pat skausmas gali prasidėti prieš ir (arba) tęstis po mėnesinių.
    2. Skausmas apatinėje pilvo dalyje, lėtiniai dubens skausmai.
    3. Tepliojimas rudomis („šokoladinėmisׅ“) išskyromis.
    4. Vaisingumo sutrikimai.
    5. Skausmingi lytiniai santykiai.
    6. Šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai.
    7. Bendras nuovargis.

Endometriozė dažniausiai pasireiškia vaisingo amžiaus moterims nuo 25 iki 40 metų amžiaus.

Pagal ką ją nustato gydytojas?

Atėjus pas gydytoją labai svarbu išsakyti visus simptomus, kas vargina, kaip Jūs jaučiatės. Svarbu nebijoti papasakoti ir labai asmeniškų dalykų, kiekviena smulkmena yra svarbi. Gydytojas endometriozę nustato pagal nusiskundimus, ginekologinės apžiūros ir instrumentinių tyrimų radinius. Kartais endometriozės židinius gydytojas gali pastebėti išoriniuose lytiniuose organuose, makštyje arba ant gimdos kaklelio. Taip pat specifiniai endometriozės požymiai gali būti matomi ultragarsinio tyrimo metu.

Tačiau endometriozė galutinai yra patvirtinima tik po operacijos, kuomet įvertinami visi židiniai ir jų išplitimas. Tuomet galima tiksliai nustatyti ligos sunkumą ir paskirti optimalų gydymą.

Tačiau endometriozė galutinai yra patvirtinima tik po operacijos, kuomet įvertinami visi židiniai ir jų išplitimas. Tuomet galima tiksliai nustatyti ligos sunkumą ir paskirti optimalų gydymą.

Kuo endometriozė gali būti pavojinga?
Endometriozės sukeliami simptomai gali neigiamai paveikti ne tik fizinę, bet ir psichinę moters sveikatą, kartu trikdydama ir kasdieninį gyvenimą bei santykius su antrąja puse.

Endometriozės sukeliami simptomai gali neigiamai paveikti ne tik fizinę, bet ir psichinę moters sveikatą, kartu trikdydama ir kasdieninį gyvenimą bei santykius su antrąja puse.

Ar ji gali būti nevaisingumo priežastimi?

Taip, endometriozė GALI BŪTI nevaisingumo priežastis. Manoma, kad  25-50 proc. vaisingumo problemų turinčių moterų serga endometrioze, o 30-50 proc. endometriozę turinčių moterų yra nevaisingos. Sveikų moterų savaiminio pastojimo dažnis per vieną mėnesį yra 15-20 proc., o poros pastojimo dažnis, esant nediagnozuotai ir (arba) negydytai moters endometriozei, siekia 2-10 proc. Atlikus savalaikę diagnostiką ir taikant optimalų gydymą pastojimo šansai didėja. Ir visgi, dalis endometrioze sergančių ir to net nežinančių moterų, lengvai pastoja ir sėkmingai išnešioja vaisių.

Kaip ji gydoma? Ar ji išgydoma?

Endometriozė yra neišgydoma liga. Gydymo tikslas – sustabdyti arba sulėtinti ligos progresavimą, mažinti ligos sukeliamus simptomus.

Nėra vienintelio gydymo metodo, tinkančio visoms pacientėms. Gydymo metodas parenkamas priklausomai nuo moters nusiskundimų, amžiaus, endometriozės stadijos, noro pastoti, lytinio aktyvumo ir gyvenimo kokybės. Endometriozė gali būti gydoma tiek medikamentiniu, tiek chirurginiu būdu. Medikamentinis gydymas hormoniniais preparatais gali būti pasirenkamas kaip vienintelis gydymo metodas ir (arba) derinamas kartu su chirurginiu gydymu. Hormoniniai preparatai neleidžia arba pristabdo endometriumo ląstelių vešėjimą, o operacijos metu pašalinami endometriozės židiniai.

Jei endometriozė sukelia vaisingumo sutrikimus (jei moteris, kuriai diagnozuota endometriozė, savaime nepastoja per 6 mėnesius), būtina vaisingumo sutrikimų specialisto konsultacija dėl specifinio medikamentinio gydymo ir/arba pagalbinio apvaisinimo procedūrų.

Kas sukelia endometriozę?

Šiuo metu dar nėra žinoma aiški šios ligos priežastis. Manoma, kad įtakos turi įvairūs genetiniai, imunologiniai, hormoniniai veiksniai.  Taip pat viena iš teorijų yra ta, kad endometriumo ląstelės per kiaušintakius iš gimdos menstruacijų metu numigruoja į pilvo ertmę ir ten įsitvirtina, suformuodamos endometriozės židinius.

Endometriozės rizikos veiksniai:

      1. Žemas KMI.
      2. Rūkymas.
      3. Alkoholio vartojimas.
      4. Rasė (dažniau serga europietės).
      5. Negimdžiusios moterys.
      6. Ankstyva menstruacijų pradžia, trumpas mėnesinių ciklas, gausios mėnesinės.
      7. Lytinių organų anomalijos su sutrikusiu mėnesinių kraujo nutekėjimu (pvz.: dviragė gimda, vidinių lyties organų pertvaros);
      8. Nepalanki šeimos anamnezė. Endometrioze sergančių moterų pirmos eilės giminaitėms ligos rizika yra 3-10 kartų didesnė.
      9. Genetinį polinkį sirgti šia liga patvirtina sėkmingos su endometrioze susijusių genų paieškos.

Mano draugei nustatė endometriozę. Kaip ją nuraminti?

Visų pirmą reikia žinoti, kad endometriozė tai liga, kurią galima ir reikia kontroliuoti. Būtina reguliariai lankytis pas ginekologą. Žinant nusiskundimų priežastį bei diagnozavus ligą pradinėje stadijoje, lengviau parinkti tinkamą gydymą, kuris padės sustabdyti ligos progresavimą, apsaugos nuo naujų endometriozės židinių atsiradimo ir pagerins gyvenimo kokybę.

 

 

Taip pat verta paklausyti: Nevaisingumas: tik etapas ar diagnose?

Komentarai (23)

  • Jolanta

    Kvieciam visas likimo seseris burtis kartu,cia daug pagalbos, patarimu, patirciu.
    https://www.facebook.com/groups/1610330439256671/

    reply
  • Greta

    Sveiki, esu girdėjusi, jog menstruacinė taurelė gali padidinti endometriozės riziką. Būtų naudinga, jog specialistai pasidalintų apie tai savo nuomone 🙂

    reply
  • Ugnė

    Sveiki. Toms, kam kaip ir man pačiai, visai netinka hormoniniai gydymai ir nesinori dažnai operuotis, – labai rekomenduoju pasiskaityti apie tai ir išbandyti endo-dietą (angl. endodiet/ endometriosis diet). Informacijos apie ją anglų kalba internete yra tikrai nemažai, man asmeniškai joks gydymas (na, nebent tik operacijos) taip nepadėjo, kaip dietos pakeitimas ir prisižiūrėjimas to, ką valgau ir kokį gyvenimo būdą pasirenku… Sveikatos ir sėkmės!

    reply
    • Indre

      Ačiū, Ugne, už šią informaciją! Būtinai pasidomėsiu endo dieta!

      reply
  • Aušrinė

    Kai man buvo 17, visiškai atsitiktinai mano kiaušidėje rado cistą. Kadangi ji nenorėjo nešdintis iš mano kūno, teko daryti operaciją. Ją atlikęs daktaras man nieko nepasakojo, tik kartą buvo užlėkęs į palatą pažiūrėti, ar dar krutu. Tik po kiek laiko gavau paštu operacijos ataskaitą su dar negirdėta diagnoze: endometriozė. Viskas, ką apie šią ligą žinau, yra iš interneto. Taip pat man teko sužinoti, kad nei šeimos nariai, nei dažni daktarai, žino, ką daryti su mumis. Silpnumas, pilvo bei nugaros skausmas, pykinimas nuo hormoninių preparatų kai kuriam artimui atrodo kaip tinginiavimo simptomai, kartais net pati tuom patikiu. Kai prasidėjo problemos su depresija, nebegalėjau gerti vaistų. Viena ginekologė liepė rinktis tarp sveiko proto ir sveiko kūno. Dar pridėjo, kad greičiau vaikus gimdyčiau, nes paskui nebegalėsiu. Atsiprašau, bet kaip devyniolikmetei man labiau rūpi kebabai. Akušerė liepė “berniuką susirast”.. jos gilią mintį težino Dievas. Tik trečia daktarė priėmė mane kaip žmogų.
    Aš noriu, jog kiekviena mergaitė ir moteris žinotų, kad kojas pakertantis skausmas ir tamsios spalvos mėnesinės yra n e g e r a i. Aš nežinojau, bet turėjau pakankamai sėkmės (?) gauti ekoskopą būtent tuo metu, kai cista pas mane buvo jau apsigyvenusi. Jei kažkuri iš skaitančių kovoja dėl diagnozės ar kenčia nuo nekompetetingų daktarų, žinokit, kad jūs nesat vienos ir jog kad ir kiek kartų teks atsimušti į sieną, kažkas jus priims ir jumis pasirūpins.
    Mylėkit save ir leiskit kūnui pailsėti, kai jis to reikalauja.

    reply
  • Indre

    Prieš keletą mėnesių ir man patvirtino endometriozės diagnozę. Manau, kad simptomus turiu jau labai senai [gali būti, kad nuo pat paauglystės; man dabar 41], tik kažkaip tie simptomai mūsuose vertinami kaip “normalūs” ir šiaip niekas per daug nekreipia į juos dėmesio. Esi silpna – tylėk, kentėk, per daug nesiskųsk ir nesidemonstruok, išgerk tabletę ir vaizduok, kad viskas gerai. Nuo pat pirmų mėnesinių geriu nuskausminamuosius. Maksimum gal tris kart per gyvenimą jų neprireikė. Kai prieš porą metų, patyrusi itin didelį skausmą lytinio akto metu strimgalviais be eiles nulekiau pas ginekologę – man ir vėl pasakė, kad viskas normalu. Gavau patarimą atidžiau rinktis pozas sueities metu. Apie endometriozę nieko nežinojau ir gydytoja apie tokią galimybę man net neužsiminė. Po kiek laiko man į rankas pateko knyga Alexandra Pope “The Wild Genie. The healing power of menstruation”. Ją skaitydama sužinojau apie tokį reiškinį, kaip endometriozė, o be to ir visi knygoje išvardinti simptomai sutapo. Taigai, kai nuėjau pas ginekologę [jau kitą] su savo spėjama diagnoze, gavau ir jos patvirtinimą.
    Jokio gydymo kol kas nepaskyrė. Tačiau hormonų terapija arba operacija tikrai nevilioja…. Todėl pradėjau ieškoti alternatyvų ir manau, kad radau. Bandysiu CBD aliejaus lasiukus per burną bei kokosų aliejų su CBD tiesiai į makštį. Kiek išsinagrinėjau CBD aliejus endometrioiozės atveju yra tiesiog idealu.
    Šiek tiek informacijos čia:
    https://www.green-flower.com/articles/597/surprising-facts-about-cannabis-and-endometriosis
    Ten dar yra video su Jessica Peters, pažiūrėkite ir jį.
    Nebegėda, ačiū už galimybę kalbėti!

    reply
  • Meile

    “Skausmas. Pykinimas, alpimas, veriantis skausmas, vėmimas, viduriavimas nėra ok.
    Prabusti vidury nakties nuo skausmo nėra ok.
    Tai nėra tik mėnesinės ir tai nėra normalu.
    Tau nereikia to kentėti.
    Yra būdų kaip gali tai pakeisti.”

    Jei galėčiau atsukčiau laiką bent 10 metų atgal ir įkalčiau šiuos žodžius sau, sesei ir daktarams.

    Šiandien esu be proto laiminga ir dėkinga.
    Po skubių siuntimu į ligoninę, tirti dėl vėžio, sužinojau, kad man tik endemetrioze. Po IV stadijos endimetriozes operacijos, išplitusios po organus. 7cm auglio nuo kiaušidės nupjovimo, apendicito ispjovimo ir t.t.
    Išėjau į darbą po savaitės. Nes skausmas jau buvo tapęs tokia neatskiriama mano dalimi, kad berods jo tiesiog nebejauciau.
    Bandymų pastoti. Daug.
    Vaisingumo klinikos. Adatos, tos vaginalines echoskopijos kas savaitę. Jau net nebesumirksėdavau, kai eilinį kartą tekdavo isskiesti kojas.

    Blogos prognozės. Paskutinis bandymas. Ovuliacija vis neįvyksta, nesvarbu kiek vaistų susileidžiu. Uzsikises kiaušintakis. Planuojama dar viena operacija. Ir tik vienas vargšas, per mažas kiaušinėlis.. paskutinis bandymas, gal daugiau iš nevilties.

    Ir aš p-a-s-t-o-j-a-u. Iki šiol sunku patikėti ir suvokti. Šiandien esu ketvirtą mėnesį nėščia.
    Ir niekada nebuvau tokia laiminga.

    Endemetrioze sucks. Bet su ja galima gyventi.

    Mielos merginos, moterys,
    Nekentekit to skausmo.
    Nueikite pas daktarus.
    Nueikite pas tiek daktarų kiek reikės, kol pagliau surasit tą kur jus isklausys ir supras.
    Mylėkite save ❤️

    reply
    • Ieva

      Atrodo skaitau savo istoriją.. you can beat this!! Tau nuo 17m. Skauda pilvą iki alpimo ir vėmimo. Kiekvienâ mėnesį leidžiami vaistai nuo pykinimo. Aplankai 9 daktarus. Visi – gimda retro versijoje, dėl to ir skauda…. Vieno apsilankymo metu rodiklis rodantis uždegimą – tūkstantį kartų viršija normą, siunčia į ligoninę, ten skubiai į operacinę. Tau 21m. Diagnozė – 4st. Endometriozė, išplitusi į gimdą ir žarnyną (cistos buvo 9 cm dydzio. Taip, tai didesnės bulvės dydžio dariniai!!), pilvaplėvės uždegimas, apendicitas. Po to seka Hormoninis gydymas, kurio metu dingsta mėnesinės ir sukeliama dirbtinė menopauzė. Jautiesi tragiškai, ir niekas to nesupranta, galvoja, kad simuliuoji. Po sekančių 3 operacijų ir nuolatinių bandymų pastoti, atliktas IVF. Ir… Jau trys mėnesiai kaip sūpuoju mažą stebuklą. Reikia ieškoti atsakymų, ir nenuleisti rankų. Net jei 9 daktarai sako, kad “viskas yra ok”. Bet šiais laikais 9 neprireiktų, atrodo žinios apie šią ligą plinta, o informacija lengvai prieinama.

      reply
  • Agnė

    Ar ekoskopijos metu matoma ši liga?

    reply
    • Jolita

      Sunku pasakyti. Priklauso, kokio dydzio tie zidinukai ir kur. Jei gimdoje, prie kiausintakiu, tai gal ir galima, bet mazai tiketina. Mano atveju buvo tarp gimdos ir tiesiosios zarnos. Operacija buvo daroma remiantis tik mano nusiskundimais pries tai atmetus visas galimas ligas ir ikyriai zyziant (rektoskopija buvo pati nezaviausia procedura). Pagrindiniai du simptomai buvo juodos spalvos menesines ir klykdantis skausmas tustinantis mazdaug savaite pries ir po menesiniu. Nedelskit. Nueikit bent pas du tris gydytojus. Jie visi turi tendencija reaguoti skirtingai i sia liga. Viena man pasake, kad ‘tiesiog pasidaryciau vaika’, kita – gerti vidurius skystinancius, jei skauda. Praradau 2 metus. Linkiu nepasiduoti iki kol bus aiskios negalavimu priezastys.

      reply
    • Gabrielė

      Ne visada, priklauso nuo ligos išsidėstymo. Ši liga turi 4 stadijas ir peadienemis stadijomis ji ne visada yra matoma ekoskopijos metu todėl yra minima, kad vienintelis galutinis būdas nustatyti endometrioze yra operacijos metu, kuri buna key hole (laparoscopic).

      reply
  • Goda

    Labai geros temos.
    Turiu ir prašymą-pasiūlymą dėl temos.
    Galbūt galėtumėte parašyti apie tai, kaip turėtų atrodyti įprastas profilaktinis vizitas pas ginekologą. Ką ginekologas turėtų daryti/teirautis ir ko teirautis/sakyti/komentuoti jam nederėtų. Kokios yra rekomendacijos tyrimams, kas kiek laiko moteris/mergina turėtų lankytis ir tirtis ir pan.

    reply
    • Ausra

      TIkrai, kad labai geras pasiūlymas, nes šiai dienai esu praėjusi daug ginekologių ir galiu konstatuoti faktą, jog jos moteris apžiūri dažnu atveju labai paviršutiniškai. Teko net susidurti su tokia situacija, kai užsirašius profilaktiškai poliklinikoje pas ginekologę buvau paklausta, o ko aš noriu ir kuo skundžiuosi, tarsi nueiti profilaktiškai pasitikrinti yra nenormalu ir aš jau turiu turėti ligą, kad gaučiau šią galimybę.

      reply
  • Kotryna Bass

    Puiki idėja! Būtinai pasiūlysime savo komandai 🙂

    reply
  • Jurga

    ”9. Genetinį polinkį sirgti šia liga patvirtina sėkmingos su endometrioze susijusių genų paieškos.” Teksto autore, Beata, kas per vertalas
    is uzsienio kalbos ar pacios formuluote? Ka turite galvoje sekmingos paieskos..? Anokia cia sekme. Faktas, kad endometrioze yra genetiskai paveldima liga. Mano mociute turejo sia diagnoze, jai isoperavo 3 kg darini. As taip pat turiu sia ”sekme”. Nezinau, kaip del kitu kuno vietu, bet man iskart gimdoje pamate darini echoskopijos metu. Tikrai nereikejo operuoti, kad diagnozuotu beda. Bandziau gydytis ”Esme” vaistais, bet nepadejo. Teko salinti 7 cm burbula laporoskopiniu budu. Tikrai nesizaviu tuo ”receptu” ”gymdyk vaikus, visos bedos issispres”…Bet vaiku labai noriu ir turesiu, kai Dievas duos.

    reply
  • Odeta

    O tai ar si liga isgydoma ar ne? Taip operacija ir hormoniniai vaistai pristabdo vesejima ir pan. O ar isgydoma? Ar po operacijos gali buti kad tai vel atsinaujins? Faina kad yra kalbama siomis temomis bet ne iki gali atsakyta

    reply
    • Gabrielė

      Laparoscopic operacijos metu dariniai yra ispjaunami ir tada po operacijos geriant kontraceptines tabletės arba naudojant /turint kitas hormoniniua preparatus endometrium ląsteliu vystymasis yra pristabdomas. Kaip greitai jos vystosi ir ar visai vystosi – labai sunku atsakyti, nes tai priklauso nuo pačios moters kūno, mytymos ir panašiai. Pastojimas ir gydymas taip pat pristabdo/iš naikina lasteliu vystymąsi todėl dažniausiai po endometriozes laparoscopic operacijos yra patariama pastoti.

      reply
  • Renata

    Ačiú kad kalbate ir rašote šia tema, tai labai aktuali tema ir tikiuosi apie ja vis dažniau ir garsiau kalbės, nes moterim tiek fiziškai, tiek paichologiškai tikrai sunku.

    reply
  • Gabija

    Dažnai rašote moterų, vyrų it t.t. pagal žmogaus reprodukcinius/lytinius organus. Gal verčiau žmones adresuoti pagal socialinę lytį, o tai kai paskelbiate akcijas „vyrų” žaislams, rašote moterų liga keistai skaitosi. Gal žmonių su gimda liga būtų pagarbiau, moksliškiau ir ne taip cisnormatyviška.

    reply
  • juste

    Sveikos,

    Gyvenu su 4st endometrioze, atliktos 2laparoskopijos, kontraceptiniu tableciu gerti negaliu del pasireiskianciu salutiniu poveikiu, paskutini karta kai bandeme atitaikyti tabletes, zliumbiau krokodilo asarom 5 dienas ir galvojau istiks tromboze.
    Liga tikriausiai turiu labai senai, nes vaikysteje kamavo cistitas ir baisus pilvo skausmai. Dar nebuvau pilnamete, kai kiausideje rado cista, bet niekas nieko apie tai nepapasakojo. Menesiniu metu kamuodavo beprotiski skausmai, noredavosi lipti sienomis ir galva patrankyti, labai daznai negaledavau eiti i mokykla. Menesines dingdavo keliems menesiams, kai veliau pradejau pastebeti sokoladinias iskyras.. ginekologe apie endometrioze nepasake nieko, taip ir gyvenau kol papuoliau pas labai gera daktare kuri mane apziurejus pasake – skubiai operuojames. Po operacijos isgirdau, kad man 4st endometrioze ir kad man teks likusi gyvenima gerti vaistus.
    Po antros operacijos kuri buvo atlikta praeitais metais, savijauta tik pablogejo, jauciuosi, kaip pencininke nors man tik 28metai, labai skauda nugara kartais negaliu net namu susitvarkyti ir kaip dauguma jauciuosi lyg simuliuociau ir aplinkiniai nelabai supranta ka tenka iskenteti.

    Labai liudna, kad daktarai nesuteikia informacijos apie sia liga, viska suzinojau is interneto ir kitu moteru istoriju. Liga turiu jau senai, o ja pazinti pradedu tik dabar. Mielos moterys laikykites ir pasakokit savo istorijas ! :*

    reply
  • Marti

    Labai daug baisių istorijų, man sunku patikėti, kad taip liūdna su informacijos prieinamumu… Pradėjau lankytis pas ginekologę prieš keletą metų gal. Vieno vizito metu ji manęs paklausė, kada darėme ultragarsą. Sakau, kad niekad, nelabai net žinau, kaip jis atliekamas. Po apžiūros paaiškėjo, kad turiu cistą. Taigi, prasidėjo stebėjimas, lankymasis kas min pusę metų plius kontraceptikai, nes cista panaši i endometriozinę. Ginekologė gan garsi ir gera, iš privačios klinikos. Sakė, kad tai normalu, pas daugelį merginų yra tos cistos, o kadangi man nėra jokių simptomų, nieko neskauda, niekuo nesiskundžiu, pakanka gert KT ir, kai noresiu jau pastoti, išsioperuot cistą prieš tai. Na gerai, geriau ir toliau tas tabletes, kadangi pašalinio poveikio nejaučiau, susitaikau, kad viskas čia gerai bus ir gyvenau su ta savo 3-4cm cista. Vėliau, po kokių 2 m KT vartojimo, apžiūros metu (kas pusę metų vis dar reikėjo stebėti cista, darytis markerio tyrimus dėl vėžio), ginekologė (jau kitą, viešojoje klinikoje), buvo pastebėta antra cista. Ginekologė išsigando, sako, su KT vartojimu neturėjo nieko naujo atsirasti. Ir išrase siuntimą pas trečio lygio ginekologa ligoninėje. Ten išgirdau paprastai ir aiškiai, reikia operuoti, negalima metų metus laikyti savyje neaiškius darinius. Antra cista beje, buvo besisliapianti, kartais ultragarsu ją pamatydavo, kartais jos nebuvo nei kvapo. Taigi, greitai gavau vietą operacijai ir jau kelios dienos po jos. Viskas lengvai, greitai, ta pačia dieną išleidžia namo. Laukiu tyrimų dėl cistos kilmės, ir tada reiks vėl eiti pas ginekologę dėl tolimesnio gydymo. Arba tos pačios KT arba “geresni” hormoniniai vaistai, kurie dar geriau užkerta židinių susidarymui, sake pašalinių poveikių beveik niekam nesukelia… Beje, laporoskopines operacijos metu viskas buvo apžiūrėta, židinių nerasta, apart dviejų cistu. Tai tik po operacijos galima būt ramiai, kad viskas gerai, arba, kokia tai stadija. Endometriozes stadija yra nustatoma pagal cistos dydį. Mano buvo 3 stadija, nes cistos buvo didenes nei 3cm. Dabar būtinai gersiu hormoninius vaistus iki kol noresiu pastoti. Neaiškių darinių gimdoje ar kiaušidėse nenoriu vėl turėti, visad yra rizika, kad jie gali supiktybeti, arba sąaugos išplisti link kitut organų… Tikiuosi niekas neatsinaujins ir stiprybės visoms!
    PS. Pirmą kart komentaruose perskaičiau apie endo dieta arba cbd aliejų naudą endometriozes atveju. Įdomu, reiks pasidomėti.

    reply
  • Narti

    Pas ginekologę reikia lankytis bent karta į metus. Apžiūros metu parašykite ultragarso, tik taip gali būti pastebėtos cistos, polipai ar kt. Net jei neturite nusiskundimų! Nes cistos gali ir nesukelti jokių skausmų. Labai tikiuosi, kad visos ginekologės primina savo pacientėms apie citologini tyrimą, kuris nuo 25m merginoms kas 3 metus yra kompensuojamas ir atliekamas nemokamai (gimdos kaklelio vėžio tyrimas). Bet ji patartina darytis bent kas 1-2 metus. Taip pat patartina pasidaryti zpv tyrimą ir, jei negaila pinigų, pasiskiepyti nuo zpv (gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas). Viską, ką sužinau, dalinuosi su savo draugėmis, bet gaila, kad dažnai ginekologės nedaro to paties 🙁

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.