Ovuliacija – kaip žinoti, kada ji vyksta?

Nustatyti, kada vyksta ovuliacija, nėra sunku, jeigu žinai, į kokius požymius atsižvelgti. Tai itin aktualu planuojantiems šeimos pagausėjimą – seksas ovuliacijos metu padidina tikimybę pastoti. Ovuliacijos metu iš kiaušidės išsilaisvina kiaušialąstė. Tuomet, kai kiaušintakyje ją pasiekia spermatozoidai, įvyksta apvaisinimas.

Žinoti apie tai, kada vyksta ovuliacija naudinga ir tiems, kurie atvirkščiai – nenori pastoti. Šiuo ypatingu laikotarpiu miegamajame vertėtų elgtis šiek tiek atsargiau.

Šiame tekste dalijamės naudinga informacija apie tai, kaip žinoti, kada vyksta ovuliacija, kaip nustatyti, jeigu ji yra nereguliari, ir ką daryti tokiu atveju.

Kaip žinoti, kada vyksta ovuliacija?

Nustatyti kuo tikslesnį ovuliacijos laiką gali padėti keli dalykai:

  • Menstruacinio ciklo trukmė. Ovuliacija paprastai prasideda likus maždaug 10–16 dienų iki mėnesinių pradžios, tad jeigu moters ciklas yra reguliarus, ovuliacijos laiką nustatyti bus išties nesunku. Tai itin lengva daryti turint kokią nors menstruacijų ciklo sekimo programėlę (pavyzdžiui, „Flow“). Žinoma, kiekvienos moters organizmas yra skirtingas, tad ir ovuliacijos dienos gali skirtis, tad vieno teisingo atsakymo nerasite – svarbiausia yra tiksliai žinoti savo ciklo pradžią ir išmokti tinkamai sekti ciklą. Primename, kad didžiausia tikimybė pastoti yra 5 dienos iki ovuliacijos ir 1 diena po ovuliacijos!
  • Pasikeitusios išskyros – ovuliacijos metu jos tampa skaidresnės, vandeningesnės ir slidesnės, panašios į žalio kiaušinio baltymą ir ypač tąsios – tempiasi tarp pirštų. Tai padeda spermatozoidams plaukti aukštyn ir lengviau pasiekti kiaušinėlį.
  • Aukščiau pakilęs gimdos kaklelis – ovuliacijos metu jis ne tik pakyla, bet ir tampa švelnesnis ir minkštesnis liesti ir šiek tiek atsiveria. Ne ovuliacijos metu gimdos kaklelis yra žemesnis, kietesnis ir uždaresnis. Tad jeigu gimdos kaklelis minkštesnis nei įprastai, drėgnas, tikėtina, kad vyksta ovuliacija.
  • Pakilusi kūno temperatūra – kai prasideda ovuliacija, gali šiek tiek (0,2–0,6 laipsniais) pakilti kūno temperatūra. Ji išlieka aukštesnė iki pat mėnesinių (ją galima pamatuoti paprastu termometru, tačiau būtina laikytis tam tikrų taisyklių – matuoti kiekvieną dieną – ryte, tuo pačiu laiku, dar neatsikėlus iš lovos, prieš tai būtina gerai išsimiegoti. Reikia matuoti tuo pačiu termometru toje pačioje vietoje (burnoje, makštyje, tiesiojoje žarnoje, netinka pažastyje). Nepamiršk, kad temperatūra gali pakilti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, peršalus, neišsimiegojus.
  • Ovuliacijos testai – ovuliacijos metu kinta moters hormonų lygis, todėl matuojant hormonų kiekį šlapime galima nustatyti, ar tuo metu moters organizme vyksta ovuliacija, ar ne. Tam sukurti specialūs ovuliacijos testai, kuriuos gali įsigyti vaistinėje.

Stebint visus šiuos rodiklius ovuliaciją pastebėti bus lengva. Kai kurioms moterims ovuliacijos metu gali pasireikšti kiti simptomai, pavyzdžiui, krūtų jautrumas, pilvo pūtimas, padidėjęs lytinis potraukis ir nedidelis pilvo bei galvos skausmas, kai kurioms moterims kraujuoja iš makšties, tačiau tai nėra patikimas būdas numatyti ovuliaciją.

Nereguliari ovuliacija: kaip ją nustatyti ir gydyti?

Susipažinkime su dviem naujais apibrėžimais. Anovuliacija – tai sutrikimas, dėl kurio moters organizme nevyksta ovuliacija ir kiaušinėlis iš kiaušidės neišskiriamas. Nereguliariai ovuliacijai apibūdinti vartojamas kitas terminas – oligoovuliacija – turint šį sutrikimą ovuliacija vyksta, tačiau nereguliariai, ne kiekvieno ciklo metu.

Kokie yra nereguliarios ovuliacijos simptomai?

Vienas iš lengviausiai pastebimų simptomų yra nereguliarios menstruacijos arba jų nebuvimas. Normalu, jeigu ciklas kiekvieną mėnesį paankstėja ar vėluoja keliomis dienomis, tačiau jeigu menstruacijos stipriai vėluoja arba kraujuojama neįprastai ilgai, gali būti, kad yra problemų su ovuliacija – ji arba nereguliari, arba visiškai nevyksta.

Taip pat apie ovuliaciją arba jos nebuvimą gali daug pasakyti ovuliacijos testai. Jeigu stebi savo ciklą ir pagal skaičiavimus ovuliacija turėtų vykti dabar, pasidaryk ovuliacijos testą. Jeigu jis bus neigiamas, gali būti, kad tavo organizme ovuliacija nevyksta. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į specialistus ir kartu su jais ieškoti problemos sprendimo.

Ar galima taikyti kokį nors gydymą susidūrus su nereguliaria ovuliacija?

Jeigu įtari, kad tavo ciklas ovuliaciją kažkaip „praleidžia“, reikėtų kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją. Bėgant laikui problemos su vaisingumu tik gilėja, tad geriausia jas spręsti kuo anksčiau.

Gydytojas gali atlikti kraujo tyrimą, kad įvertintų, kiek kraujyje yra progesterono. Po ovuliacijos jo yra daugiau. Jei ovuliacija nevyksta, progesterono rezultatai bus neįprastai žemi. Šis testas paprastai atliekamas 21 ciklo dieną.

Taip pat gali būti atliekami ir kiti kraujo tyrimai, kuriais vertinami estrogeno, prolaktino, androgeno ir skydliaukės hormonų lygiai. Daugiau sužinoti apie ovuliaciją gali padėti ir transvaginalinis ultragarsas. Jis leis gydytojui pamatyti, ar kiaušidėse vystosi folikulai, ar susidarė dominuojantis folikulas. Po ovuliacijos ultragarsu galima nustatyti, ar tas folikulas plyšo.

Kai bus atlikti visi reikalingi tyrimai, gydytojas galės paskirti tinkamą gydymą, kuris ženkliai padidins galimybes pastoti.

Sekti ovuliaciją naudinga visoms moterims – tiek norinčioms pastoti, tiek ne. Menstruacijų ciklo stebėjimas gali padėti geriau suprasti savo sveikatą ir nežymius sutrikimus, taip pat pažinti savo kūną ir įvertinti organizme vykstančius reiškinius. Moters kūnas yra neįtikėtinas, tad labai svarbu tinkamai juo rūpintis ir stengtis, kad visi organizmo procesai vyktų kuo sklandžiau.

Jeigu nori daugiau sužinoti apie moters kūną, lytinius organus, malonumą ir orgazmus, kviečiame registruotis į „Nebegėdos“ projektą „Moters malonumo mokykla“. Užsiregistravusi 6 dienas iš eilės gausi po laišką su patarimais, padėsiančiais pasiekti orgazmą ir geriau pažinti savo kūną. Pamokose tavęs laukia ir užduotys, kurias galėsi atlikti patogiausiu metu. Užsiregistruok ir pirmąjį laišką gausi jau šiandien.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.