Moters lytiniai organai: ką reikėtų apie juos žinoti?

Ar dar prisimeni biologijos pamokas mokykloje? Kai vos tik gavę naujus vadovėlius grįždavome namo ir atsiversdavome skyrių apie žmogaus anatomiją, kur pavaizduoti vyro ar moters lytiniai organai, ir „traukdavome“ į save informaciją, kurios niekur kitur gauti tuo metu dar negalėdavome. Tiesa, reikėtų paminėti, kad tie vadovėliai būdavo toli gražu ne tokie informatyvūs, kokių norėjome.

Pažinti savo kūną yra labai svarbu: tai padeda mums atrasti malonumą, suprasti, kaip funkcionuoja įvairios kūno vietos, ir dar kartą įvertinti, koks nepaprastas yra žmogaus kūnas. Šiandien visą dėmesį skirsime moters kūnui – šiame tekste pasistengsime paprastai, tačiau plačiai ir aiškiai papasakoti apie moters lytinius organus: kur jie yra, kaip atrodo ir kokią funkciją atlieka.

Moters lytiniai organai: kokie jie?

Moters lytiniai organai skirstomi į išorinius ir vidinius. Išorinius mes galime pamatyti patys (pavyzdžiui, pasiėmus veidrodėlį), o vidinių – ne.

Išoriniai moters lytiniai organai apima gaktą, didžiąsias lytines lūpas, mažąsias lytines lūpas, makšties prieangį, Bartolino liaukas ir klitorį. Visi šie organai yra srityje, vadinamoje vulva.

Vidiniai lytiniai organai yra šie:

  • makštis (gimdymo kanalo dalis), kurioje nusėda spermatozoidai ir iš kurios į pasaulį išstumiamas kūdikis. Per menstruacijas būtent iš makšties pasišalina kraujas, todėl į makštį dedamos menstruacinės taurelės ir tamponai;
  • gimda, kurioje embrionas gali išsivystyti į vaisių;
  • kiaušintakiai, kuriuose sperma gali apvaisinti kiaušinėlį;
  • kiaušidės, kurios gamina ir išleidžia kiaušinėlius.

Atidžiau panagrinėkime visas šias aukščiau išvardintas dalis.

Gakta

Gakta yra suapvalintas riebalinio audinio kauburėlis, dengiantis gaktos kaulą. Brendimo metu jis pasidengia plaukais. Taip pat gakta turi riebalines liaukas, kurios išskiria medžiagas (feromonus), kurios suaktyvina seksualinį potraukį.

Didžiosios ir mažosios lytinės lūpos

Didžiosios lytinės lūpos yra palyginti didelės audinių raukšlės, kurios apgaubia ir apsaugo kitus išorinius lytinius organus. Didžiosiose lytinėse lūpose yra prakaito ir riebalinių liaukų, kurios gamina tepamąsias išskyras. Brendimo metu ant didžiųjų lytinių lūpų atsiranda plaukų.

Mažosios lytinės lūpos yra didžiųjų lytinių lūpų viduje ir yra apie angas į makštį ir šlaplę. Seksualinės stimuliacijos metu mažųjų lytinių lūpų kraujagyslės prisipildo kraujo, todėl jos išsipučia ir tampa jautresnės stimuliacijai.

Lytinės lūpos gali būti trumpos arba ilgos, raukšlėtos arba lygios. Dažnai viena lūpa yra ilgesnė už kitą. Taip pat gali skirtis jų spalvos. Kai kurių žmonių išorinės lytinės lūpos yra didesnės nei vidinės, tačiau kitų – vidinės lytinės lūpos yra didesnės nei išorinės – vieno įprasto standarto nėra.

Klitoris

Ar žinojai, kad klitoris yra vienintelis organas žmogaus kūne, skirtas vien tik malonumui teikti? Klitoryje yra tūkstančiai nervų galūnėlių – daugiau nei bet kurioje kitoje žmogaus kūno dalyje. Būtent todėl klitorio stimuliacija yra tokia maloni.

Klitorio galvutė yra vulvos viršuje, kur susikerta mažosios lytinės lūpos. Kiekvienas klitoris yra skirtingo dydžio. Klitorio proporcijos gali būti nevienodos: tiek mažo žirnio, tiek nykščio.

Tačiau tai, ką galima pamatyti savo akimis, yra tik klitorio pradžia. Iš tiesų klitoris yra daug didesnis – jis tęsiasi kūno viduje. Tad netgi tie orgazmai, kuriuos vadiname vaginaliniais, iš tiesų yra klitoriniai.

Įdomu tai, kad klitoris turi tą pačią embriologinę kilmę kaip ir varpa, be to, ir veikia taip pat: į jį sutekantis kraujas yra pagrindinis seksualinio susijaudinimo komponentas.

Makštis

Makštis yra maždaug 7–10 centimetrų ilgio raumeningas ir elastingas vamzdinis organas, jungiantis išorinius lytinius organus su gimda. Būtent per makšties angą menstruacijų metu iš kūno pasišalina kraujas, šia anga į pasaulį atkeliauja kūdikiai. Sekso metu į makštį įvedama varpa.

Menstruacijų metu į makštį įvedamos menstruacinės taurelės, tamponai. Vis dar sulaukiame klausimų iš sekėjų, ar viduje esant taurelei galima šlapintis. Atsakymas – tikrai taip, kadangi šlapimas išeina ne per makštį, o per šlaplę, kuri yra virš makšties. Tai dvi visiškai skirtingos angos.

Gimda

Gimda yra storasienis, raumeningas, kriaušės formos organas, esantis dubens viduryje, už šlapimo pūslės ir prieš tiesiąją žarną. Pagrindinė gimdos funkcija yra palaikyti besivystantį vaisių.

Gimdos kaklelis

Tai gimdos dalis, tarsi įeiga į gimdą. Gimdos kaklelis paprastai yra geras barjeras nuo bakterijų, išskyrus ovuliacijos, menstruacijų arba gimdymo metu. Lytiniu keliu plintančias ligas sukeliančios bakterijos lytinių santykių metu gali patekti į gimdą per gimdos kaklelį.

Sperma taip pat patenka į gimdą, o menstruacinis kraujas išeina iš gimdos per gimdos kaklelio kanalą. Jis dažniausiai būna siauras, tačiau gimdymo metu išsiplečia, kad kūdikis galėtų sėkmingai praslysti.

Kiaušintakiai

Kiaušintakis yra įprasta kiaušialąstės apvaisinimo vieta (būtent čia spermatozoidas susitinka su kiaušialąste ir pradeda vystytis embrionas). Kiaušintakiai yra maždaug 10–13 centimetrų ilgio vamzdeliai, kurie tęsiasi nuo viršutinių gimdos kampų link kiaušidžių. 

Kiaušintakiai tiesiogiai nesusijungia su kiaušidėmis. Kiekvieno vamzdelio galas išplatėja, pasidaro piltuvo formos, kurio kraštas yra nelygus, su ataugėlėmis, vadinamomis spurgomis (lotyniškai fimbria). Kai kiaušinėlis išsiskiria iš kiaušidės, fimbria nukreipia kiaušinėlį į gana didelę kiaušintakio angą. 

Kiaušintakių kanalas yra išklotas raukšlėmis ir mažomis gleivinės ataugėlėmis – virpamaisiais plaukeliais. Plaukeliai ir vamzdelio sienelės raumenys varo kiaušinėlį (embrioną) vamzdeliu į gimdą.

Kiaušidės

Kiaušidės dažniausiai būna perlamutrinės spalvos, pailgos ir maždaug slyvos formos ir dydžio. Be moteriškų lytinių hormonų (estrogeno ir progesterono) ir vyriškų lytinių hormonų gamybos, kiaušidėse bręsta ir auga folikulai, kurių viduje „gyvena“ kiaušinėliai (kiaušialąstės).

Nori daugiau sužinoti apie moters kūną, lytinius organus, malonumą ir orgazmus? Užsiregistruok į „Nebegėdos“ projektą „Moters malonumo mokykla“. Užsiregistravusi 6 dienas iš eilės gausi po laišką su patarimais, padėsiančiais pasiekti orgazmą ir geriau pažinti savo kūną. Pamokose tavęs laukia ir užduotys, kurias galėsi atlikti tau patogiausiu metu. Užsiregistruok ir pirmąjį laišką gausi jau šiandien.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.