Kiaušialąsčių šaldymas: kas tai?

„Paskubėk, tavo biologinis laikrodis tiksi, tavo kiaušinėliai sensta. Juk paskui tapsi sena ir apskritai nebegalėsi susilaukti vaikų. Ko tu lauki – juk dabar vienintelis laikas pastoti!“ – tikslūs ar panašūs žodžiai lydi daugelį moterų visame pasaulyje. Spaudimas susilaukti vaikų egzistuoja nepriklausomai nuo kultūros ar amžiaus – kai kuriems moteris gali atrodyti per sena gimdyti būdama tiek 23-erių, tiek 30-ies.

Šiandien norime pakalbėti apie tai, kad daugiau moterų nei bet kada anksčiau nusprendė atidėti savo reprodukcinę ateitį. Kaip jos planuoja tai padaryti? Paprastai – užšaldydamos savo kiaušinėlius!

Ką reikia žinoti apie šią procedūrą? Visi atsakymai – šiame tekste.

Kiaušialąsčių šaldymas ir įdomioji statistika

Kiaušinėlių užšaldymas, arba kiaušialąsčių šaldymas, yra medicininė procedūra, kurios metu moters kiaušinėliai surenkami, užšaldomi ir saugomi vėlesniam naudojimui. Procesas prasideda nuo kiaušidžių stimuliavimo hormonais (injekcijomis), kad susidarytų keli kiaušinėliai, kuriuos vėliau gydytojas išima adata ir ultragarsu. 

Sušalę kiaušinėliai laikomi kriogeninėje talpykloje -196 °C temperatūroje. Užšaldytus kiaušinėlius vėliau galima atšildyti ir apvaisinti sperma, o susiformavusius embrionus perkelti į gimdą ir taip pradėti nėštumą.

Keletas statistinių duomenų, susijusių su kiaušinių užšaldymu:

  • Pagalbinio apvaisinimo technologijų draugijos (SART) duomenimis, 2017–2018 m. kiaušialąsčių užšaldymo ciklų skaičius išaugo 11 proc. 
  • Dauguma moterų, pasiryžtančių užšaldyti kiaušinėlius, yra 30–39 metų amžiaus. Tačiau padaugėjo 20 metų amžiaus moterų, kurios taip pat nusprendžia užšaldyti kiaušinėlius.
  • Kiaušinėlių užšaldymą dažnai renkasi moterys, norinčios atidėti šeimos kūrimą dėl asmeninių ar profesinių priežasčių, taip pat tos, kurioms taikomas medicininis gydymas, galintis turėti įtakos jų vaisingumui, pavyzdžiui, chemoterapija.

Apskritai kiaušialąsčių užšaldymas tampa vis populiaresnis pasirinkimas moterims, norinčioms išsaugoti savo vaisingumą ateičiai. Šios procedūros populiarumą galima lyginti su kontraceptinių tablečių, kurios sukėlė tikrą revoliuciją. Kiaušinėlių užšaldymas artimiausiu metu gali tapti norma. 

Kodėl moterys ryžtasi kiaušinėlius užšaldyti?

Pagrindinės priežastys, kodėl moterys renkasi atlikti šią procedūrą:

  • Moteris (daugiausia 20–30 m.) šiuo metu nenori pastoti.
  • Moteris nėra tikra, ar nori vaikų, bet nori turėti galimybę ateityje rinktis.
  • Moters sveikatos būklė (pvz., endometriozę, PCOS ar gimdos fibroidai) gali turėti įtakos jos vaisingumui.
  • Moters šeimos istorijoje būta didelės rizikos vėžio genų, ankstyvos menopauzės ar nevaisingumo problemų.
  • Kitos sveikatos priežastys, galinčios sukelti nevaisingumą.

Ar ši procedūra prieinama visiems?

Kiaušinėlių šaldymas kasdien tampa vis populiaresnis, tačiau Lietuvoje vis dar susiduriama su iššūkiais.

Teoriškai, Lietuvoje šį procedūra yra atliekama (pavyzdžiui, IVF metu, nevaisingumo gydymo metu), tačiau realybė kiek kitokia. Didelės paklausos Lietuvoje tam vis dar nėra, tad kiaušialąsčių šaldymas vaisingumo išsaugojimo tikslais (be jokios ligos ar nevaisingumo) Lietuvoje yra nereglamentuotas. Visi šie procesai vyksta dėl pagalbinio apvaisinimo ar vaisingumo išsaugojimo prieš vėžio gydymą.

Kaip vyksta kiaušinėlių užšaldymo procesas?

Nors ši patirtis kiekvienam gali būti skirtinga, pateikiame pavyzdį, kaip galėtų atrodyti visas procesas.

Viskas prasideda nuo konsultacijos. Gydytojas atlieka kraujo tyrimus ir transvaginalinį ultragarsą, kad būtų galima apžiūrėti folikulus kiaušidėse. Gydytojas taip pat išrašo vaistų receptą, pateikia labai konkretų jų vartojimo tvarkaraštį ir tolesnių veiksmų planą ateinančioms dviem savaitėms. Prieš pradedant šį procesą reikia pasiruošti ir susitvarkyti dokumentus, įskaitant draudimą, sutikimo formas, kiaušinėlių laikymo sąlygas ir planą, kas nutiks su kiaušinėlias, jei moteriai kas nors nutiktų arba ji nuspręstų nebenaudoti kiaušinėlių.

Iš pradžių reikia sulaukti mėnesinių ciklo pradžios. Pirmasis žingsnis – paskatinti kiaušides pagaminti kelis kiaušinėlius. Tai daroma naudojant hormonų injekcijas maždaug 8–14 dienų. Vartojant šiuos hormoninius vaistus draudžiama gerti alkoholį, negalima mankštintis, mylėtis. Visą šį laiką vaisingumo klinika stebi moters hormonų lygį ir atlieka ultragarsą: stebi kiaušinėlių augimą ir užtikrina, kad jie tinkamai bręstų.

Maždaug 13 dieną su adata paimami kiaušinėliai. Procedūra paprastai atliekama taikant sedaciją arba lengvą anesteziją ir trunka apie 20–30 minučių. Dažniausiai jau kitą dieną sužinoma, kiek iš viso kiaušinėlių buvo paimta ir kiek jų yra pakankamai subrendę. Subrendusius kiaušinėlius galima užšaldyti. Jei moteriai yra apie 30 metų, paprastai norint susilaukti vieno vaiko, reikėtų užšaldyti bent 10 kiaušinėlių.

Visas kiaušialąsčių užšaldymo procesas paprastai trunka apie 2–3 savaites nuo kiaušidžių stimuliavimo pradžios iki kiaušinėlių išėmimo. Užšaldyti kiaušinėliai gali būti saugomi neribotą laiką.

Ar amžius yra svarbus šaldant kiaušinėlius?

Moterys gimsta su ribotu kiaušialąsčių skaičiumi, o senstant kiaušialąsčių kokybė ir kiekis mažėja. Tai reiškia, kad jaunesnių moterų kiaušialąsčių užšaldymo sėkmės rodiklis yra didesnis nei vyresnio amžiaus.

Moterys, kurios užšaldo kiaušialąstes iki 35 metų, turi didžiausią sėkmės tikimybę. Taip yra todėl, kad jų kiaušinėliai greičiausiai bus geros kokybės ir turi didesnę galimybę išgyventi užšaldymo ir atšildymo procesą.

Moterų, kurios užšaldo kiaušialąstes po 35 metų, sėkmės tikimybė gali būti mažesnė dėl kiaušinėlių kokybės ir kiekio sumažėjimo. Be to, vyresnio amžiaus moterims gali tekti užšaldyti didesnį kiaušialąsčių skaičių, kad nėštumas būtų sėkmingas.

Svarbu pasikalbėti su vaisingumo specialistu, kad jis nustatytų, ar kiaušialąsčių užšaldymas yra geras pasirinkimas, atsižvelgiant į moters amžių, sveikatos istoriją ir kitus individualius veiksnius.

Apibendrindamos norime pasidžiaugti, kad ši procedūra Lietuvoje atliekama vis dažniau – vis daugiau moterų ryžtasi atidėti nėštumą, kol bus tam visiškai pasiruošusios. 

Šaltinis: https://www.cosmopolitan.com/health-fitness/a36718692/egg-freezing-tips-cost-faqs/ 

Kiaušialąsčių šaldymasTaip pat skaityk: Esu santykiuose, bet jaučiu simpatiją kitam žmogui: psichologės komentaras

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.