Kaip sužinoti savo gimdos kaklelio aukštį?

Iliustracija: Rugilė Merkevičiūtė

Turbūtkiekviena mergina arba moteris, kuri nors kartą rinkosi menstruacinę taurelę, žino, kad išsiaiškinti savo gimdos aukštį tiesiog būtina. Žinios apie gimdos kaklelio aukštį praverčia ir kitose gyvenimo situacijose. Gimdos kaklelio pokyčiai mus gali informuoti apie kūne vykstančius procesus: ovuliaciją, kada didžiausia galimybė pastoti, kaip veikia apsauginė gimdos kaklelio funkcija ir daug kitų dalykų. Šiandienos tekste patarsime, kaip lengviausia išmatuoti savo gimdos kaklelio aukštį ir kuo jis apskritai svarbus.

Gimdos kaklelis – kas tai?

Iš mokykloje vykusių biologijos pamokų tikriausiai daugelis prisimename tuos neaiškius moters lytinių organų piešinius, kuriuose turėjome atskirti, kur ten kas slepiasi. Visi supratome, kur yra gimda ir kur makštis. Tačiau kurgi slepiasi gimdos kaklelis?

Gimdos kaklelis sujungia gimdą su makštimi. Išorines gimdos kaklelio žiotis galima apčiuopti pirštais – tai ir padeda nustatyti jo aukštį. Tiesa, gimdos kaklelio forma gali keistis, pavyzdžiui, po nėštumo.

Iš tiesų tai labai šaunus lytinis organas, prisitaikantis prie įvairių veiksnių. Pavyzdžiui, kai artėja ovuliacija, gimdos kaklelis šiek tiek atsiveria ir atsistumia (šiuo momentu jį apčiuopti gali tapti sudėtinga), jis tampa minkštesnis. Tai reiškia, kad moteris gali nesunkiai pastoti. Šiuo menstruacijų ciklo metu nutiesiamas geriausias kelias spermai patekti į gimdą. Tiesiai į dešimtuką!

Taip pat reikėtų vertinti savo gimdos kaklelį ir už jo taip kruopščiai vykdomas apsaugines funkcijas. Jame gaminamos įvairios liaukos, kurios tarsi užveria kaklelį, kad pro šią sieną iš išorės nepatektų įvairių mikrobų bei bakterijų. Tas pats „užsidarymo“ momentas vyksta ir nėštumo metu, kai gimdą norima apsaugoti nuo infekcijų.

Kodėl svarbu žinoti savo gimdos kaklelio aukštį?

Visų pirma, gimdos kaklelio aukštį labai pravartu žinoti renkantis menstruacinę taurelę. Pirmas žingsnis tvaresnių mėnesinių link – sprendimas įsigyti taurelę. Tačiau kaip nepasiklysti tarp skirtingų dydžių ir formų?

Atsakyti į šį klausimą tau padės tavo gimdos kaklelio aukščio žinojimas. Taurelių būna visokiausių – paauglėms, lytinių santykių neturėjusioms, gimdžiusioms, su aukštesniu gimdos kakleliu, su žemesniu… Tad žinodama savo gimdos kaklelio aukštį galėsi išsirinkti patį patogiausią variantą, kuris mėnesines pavers visai nauja (ir daug geresne) patirtimi.

Visų antra, gimdos kaklelio aukščio nustatymas gali padėti, jeigu planuoji šeimą ir labai tikiesi pastoti. Pagal tai, kiek jis atsivėręs, kaklelis gali padėti nustatyti vaisingiausias dienas – ovuliaciją. Tai galima suprasti matuojant kaklelio aukštį – jeigu jis aukštai ir pasiekti jį yra sunku, tikėtina, kad tai geriausias metas spermatozoidams patekti į gimdą. Vis dėlto vien šiais matavimais pasikliauti tikrai negalima – geriausia šioje situacijoje pasikliauti ginekologo (-ės) nuomone ir patarimais.

Kaip išmatuoti savo gimdos kaklelio aukštį?

Išmatuoti savo gimdos kaklelio aukštį gali kiekviena – svarbu atsipalaiduoti ir nebijoti leistis į pažintį su savo kūnu.

Visų pirma, nusiplauk rankas – higiena visuomet labai svarbi „vidiniams“ tyrinėjimams. Susirask sau patogiausią pozą: stovint, atsitūpus, užsikėlus vieną koją – kuo patogiau jausiesi, tuo lengviau bus atsipalaiduoti. O tuomet įkišk pirštą arba du į makštį ir siek tol, kol „atsitrenksi“ į savo gimdos kaklelį. Gana sunku apibūdinti jausmą, kai jį apčiuopsi. Tai tarsi nosies galiukas, kuris įprastai būna pačiame vaginos kanalo centre. Tiesa, jeigu jis bus aukščiau, jį pasiekti gali būti sudėtinga arba netgi nepavykti. Tačiau geriausias laikas gimdos kaklelio matavimams – menstruacijos! Jeigu bijai netvarkos, šiuos matavimus gali atlikti duše arba vonioje.

Savo gimdos kaklelio aukštį gali nustatyti vadovaudamasi ir šia nuotrauka:

Tuomet pirštus gali išmatuoti naudodama liniuotę. Kad būtų lengviau suprasti, pateikiame įprastus gimdos kaklelio aukščius:

• aukštas gimdos kaklelis – 55 mm arba daugiau;

• vidutinis – 45–55 mm;

• žemas – 44 mm ir mažiau.

Renkantis menstruacinę taurelę, kad ji būtų patogi ir atliktų savo funkcijas, makštyje turėtų tilpti visa – įskaitant ir galiuką, už kurio vėliau taurelę galima ištraukti. Tad palygink savo gimdos kaklelio aukščio išmatavimus su taurelės išmatavimais ir vuolia – radai sau tinkamą variantą!

Daugiau informacijos apie gimdos kaklelio matavimus gali rasti šiame vaizdo įraše:

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.