Kontracepcija moterims po gimdymo: ką reikėtų žinoti?
Iliustracija: Meda Dargytė
Jeigu visai neseniai susilaukėte kūdikio, gali būti kiek neįprasta skaityti apie kontracepciją moterims po gimdymo. Daug naujai „iškeptų“ mamyčių mėgsta juokauti, kad naujagimio gimimas yra pati geriausia apsaugos priemonė, kadangi pirmieji mėnesiai tikrai nebūna lengvi – trūksta miego, visas dėmesys sutelkiamas į naujagimį, kamuoja nuovargis.
Vis dėlto yra du skirtingi moterų po gimdymo elgesio tipai: 1) vienos apie seksą nenori nė galvoti, ir 2) kitos trokšta greičiau sugrįžti į lytinį gyvenimą. Abu tipai yra normalūs.
Žinios apie kontracepciją gali padėti pasiruošti dienai, kai būsite nusiteikę vėl pasinerti į lytinio gyvenimo malonumus. Apie tai, kokios apsaugos priemonės geriausiai tinka moterims po gimdymo, kalbamės su gydytoja akušere ginekologe Milda Dubininiene, kuri sutiko pasidalyti savo patirtimi ir žiniomis apie kontracepciją po gimdymo.
Seksas po gimdymo: kada galima pradėti mylėtis? Ar normalu, kad ne visos nori kuo greičiau grįžti prie lytinio gyvenimo malonumų?
Pirmieji lytiniai santykiai po gimdymo rekomenduojami po gydytojo ginekologo apžiūros, kurią reikėtų atlikti po gimdymo praėjus 6–8 savaitėms. Žinoma, kiekvienos moters situacija būna skirtinga ir individuali. Ir, be abejo, nenoras iš karto sugrįžti į lytinį gyvenimą yra visiškai normalus reiškinys.
Visų pirma, pirmosiomis savaitėmis po gimdymo mamos patiria didelę emocinę įtampą dėl pasikeitusio gyvenimo, dienotvarkės, jaučia didelį nuovargį.
Antra, fizinė savijauta, kuri priklauso nuo to, kaip praėjo pats gimdymas, kokiu būdu moteris pagimdė, ar buvo atliktas vadinamas tarpvietės „kirpimas“ (epiziotomija). Tam ir reikalinga ginekologo apžiūra, kad pacientė įsitikintų savo gera fizine sveikata ir taip sumažėtų nerimas dėl būsimų lytinių santykių.
Sakoma, kad maitinant krūtimi, pastoti galimybė yra maža. Ar toks teiginys teisingas?
Kiekviena moteris skirtinga, todėl skiriasi ir moterų žindymo reguliarumas. Žindant išsiskiria oksitocinas ir tai slopina arba blokuoja ovuliaciją. Tačiau net ir žindant ar nesulaukus pirmųjų menstruacijų pastoti galima, todėl jei neplanuojate nėštumo, saugotis reikia.
Kokios apsaugos priemonės labiausiai tinka moterims, kurios neseniai pagimdė ir žindo kūdikį?
Yra keli pasirinkimai:
- Barjerinė apsauga, tačiau dauguma porų šios priemonės nemėgsta, nes ją naudodamos neatsipalaiduoja. Taip pat reikėtų pastebėti, kad barjerinės apsaugos efektyvumas yra mažesnis nei kitų apsaugos priemonių. Efektyvumas siekia 82 procentus.
- Vienfazės tabletės, arba kitaip vadinamos „mini piliulės“. Efektyvumas siekia apie 91 procentą, bet visada reikia įvertinti pasikeitusį gyvenimo ritmą. Tabletės turi būti vartojamos tiksliai, kasdien tą pačią valandą. Pagrindinis šalutinis reiškinys – aciklinis kraujavimas (kraujingos išskyros, pasireiškiančios kaip tepliojimas).
- Spiralė. Jų yra varinių arba hormoninių. Varinių spiralių savo pacientėms aš niekada nerekomenduoju, nes jos dažniausiai lemia itin gausias menstruacijas. Kad ir kaip ten bebūtų, tai yra vienas iš pasirinkimų.
Savo pacientėms dažniausiai rekomenduoju hormoninę spiralę, nes jos efektyvumas siekia 99 procentus. Spiralės tipą parenku pagal pacientės buvusias ar esamas menstruacijas. Kadangi tai yra efektyviausia apsaugos priemonė, pacientės jaučiasi saugios ir užtikrintos.
Pagrindinis šalutinis spiralės reiškinys – po procedūros iš pradžių gali varginti kraujingos išskyros, pasireiškiančios kaip tepliojimas.
Ar maitinant krūtimi galima vartoti hormonines apsisaugojimo nuo nėštumo priemones?
Galima naudoti hormoninę spiralę arba vienfazes kontraceptines tabletes („mini piliules“). Negalima vartoti sudėtinių hormoninių tablečių.
Ar galima naudoti skubią kontracepciją, jei moteris dar maitina krūtimi?
Skubiosios kontracepcijos poveikis žindančioms mamoms ir kūdikiams nėra gerai ištirtas, nes tai nėra etiška. Tačiau yra duomenų, kad į pieną patenka nedideli kiekiai hormono, tad skubioji kontraceptinė tabletė vis tik turėtų būti vartojama ypač retai.
Kada po gimdymo moteris gali pasirinkti spiralę kaip apsisaugojimo priemonę? Ar yra koks nors skirtumas, kai spiralė dedama gimdžiusiai ir negimdžiusiai moteriai?
Spiralę galima įvesti praėjus kelioms savaitėms po gimdymo, tačiau dažniausiai ši procedūra atliekama po gimdymo praėjus 6 mėnesiams.
Spiralės gali būti įvedamos negimdžiusioms moterims, gimdžiusioms natūraliai bei toms, kurioms prireikė cezario pjūvio operacijos. Spiralė yra parenkama gydytojo ginekologo: negimdžiusioms moterims ar merginoms gali būti įvedama mini spiralė arba su didesniu hormono kiekiu, priklausomai nuo to, kiek metų pacientė nori turėti spiralę (3 ar 5 metus) ir kokio gausumo jos menstruacijos. Renkantis spiralę gydytojas ginekologas visada atsižvelgia į pacientės lūkesčius bei nusiskundimus.
Kokia kontracepcijos priemonė tinka moteriai, kuri po metų ar pusantrų planuoja pastoti antrąkart?
Tokiu atveju aš asmeniškai rekomenduoju rinktis kontraceptines tabletes arba žiedą / pleistrą, kadangi jų vartojimo laikotarpis nėra ilgas. Kontraceptinės tabletės parenkamos atsižvelgiant į pacientės nusiskundimus – tai gali būti odos problemos, nereguliarios, gausios ir skausmingos menstruacijos ir pan.
——————————————————————————————————————
Tekstas paruoštas bendradarbiaujant su iniciatyva „Viskas tavo rankose“ ir kompanija „Bayer“, numeris PP-KYL-LT-0198-1.
Daugiau apie kontraceptines priemones ir dažniausiai kylančius klausimus lytinio švietimo temomis skaityk čia: https://www.kontracepcijaman.lt/.