Išskyros: ką apie jas verta žinoti?

Nuotraukos autorius Donatas Zazirskas
Tekstą parengė MMA akademijos gydytojos akušerės ginekologės

Išskyrų kiekis ir konsistencija priklauso nuo moters mėnesinių ciklo dienos. Visiškai normalu, kad mėnesio eigoje keičiasi jų kiekis ir pobūdis – visa tai reguliuoja hormonai, kurie svyruoja ir kinta viso ciklo metu.

 1. Pirmosiomis mėnesinių ciklo dienomis išskyros iš makšties būna tirštos ir lipnios.
 2. Ciklo viduryje, ovuliacijos laikotarpiu – vandeningos, gausios ir skaidrios. Taip organizmas ruošiasi galimam apvaisinimui, gausesnės išskyros padeda spermatozoidams lengviau judėti tikslo (kiaušinėlio) link.
 3. Po ovuliacijos išskyrų vėl sumažėja, jos pasidaro gleivingos, tirštos. Taip organizmas saugo nėštumą (jei įvyko apvaisinimas) nuo infekcijos patekimo.

Paprastai fiziologinės išskyros nesukelia jokių nemalonių pojūčių, nebent jų padidėjęs gausumas ciklo viduryje. Kai kurios moterys visuomet jaučia gausesnes išskyras ir nesant patologijai. Taip gali būti dėl gimdos kaklelio ektopijos (kai gimdos kaklelio kanalo epitelis padengia gimdos kaklelio makštinę dalį) ar svyruojančių hormonų.

Aptarsiu keletą išskyrų tipų, kurie reiškia tai, kad jums reikėtų atkreipti dėmesį į savo lytinių organų sveikatą.

Makšties grybelis

Su makšties grybeliu tikriausiai yra susidūrusi kiekviena mergina ir moteris.

Dažniausi simptomai: niežulys lytinių organų srityje, baltos, varškės pavidalo išskyros, skausmingi lytiniai santykiai, pakitusio kvapo nėra.

Makšties grybelis nėra lytiškai plintanti liga. Ji dažniausiai būna lėtinė ir dažnai atsinaujinanti, tuomet gydymas užtrunka ilgai. Tai nėra pavojingas susirgimas, tačiau sukeliantis daug diskomforto, kuris varo iš proto.

Visi gerai žinote apie žarnyne egzistuojančias „gerąsias bakterijas“. Makštyje taip pat „gyvena“ natūrali flora – grybelis ir bakterijos – vieni kitiems jie neleidžia per daug prasigyventi ir todėl jie nesukelia ligos. Dėl įvairių priežasčių sumažėjus vienos rūšies „gyventojų“, kiti pradeda tarpti ir bujoti taip sukeldami ligą. Grybelio pasireiškimui dažniausiai įtakos turi netinkama higiena (dažnas makšties plovimas, neatidus tamponų naudojimas ir t.t), nusilpęs imunitetas, antibiotikų vartojimas, cukrinis diabetas, sintetinių apatinių nešiojimas.

Bakterinė vaginozė (BV)

Simptomai: moterys jaučia makšties išskyrų kiekio, pobūdžio ir kvapo pasikeitimus. Lytinių organų niežulys, deginimas; skausmingi lytiniai santykiai ar šlapinimasis.

Išskyros yra gausios, pilkšvos, vienalytės. Būdingas nemalonus kvapas: gali būti žuvies, supuvusio kiaušinio ar pan.
Tai nėra lytiškai plintanti liga, ja gali sirgti ir moterys, neturinčios lytinių santykių. BV lemia pasikeitusi makšties terpė, kai pagausėja tam tikros rūšies bakterijų. Priežastys, kurios gali paskatinti BV išsivystymą, įvairios: tai gali būti dažna lytinių parterių kaita arba susilpnėjęs imunitetas.

Ar tai pavojinga? BV yra pagydoma ir šiaip sunkiai nesutrikdo moters sveikatos, tačiau BV labiau pavojinga nėštumo metu ar atliekant chirurgines intervencijas.

Lytiškai plintančios ligos (LPL)

Lytiškai plintančių ligų simptomai gali būti: gleivingos, žalsvos, putotos ar pūlingos makšties išskyros, skausmingas šlapinimasis, kraujas ar kraujingos išskyros po lytinių santykių, skausmai apatinėje pilvo dalyje ar lytinių santykių metu, pagausėjusios menstruacijos, paraudę išoriniai lytiniai organai, pasikeitęs, nemalonus išskyrų kvapas.

Tačiau dažniausiai, net iki 90 proc. atvejų, LPL nesukelia jokių simptomų, todėl jos ir yra tokios klastingos. Nepaisant to, kad ligos kliniškai nepasireiškia, jas gydyti būtina. Negydomos LPL gali sukelti net nevaisingumą ar lėtinius dubens skausmus.

Apie priežastis tikriausiai kalbėti nereikia: viskas užkoduota pavadinime. Žinoma, nesaugūs lytiniai santykiai ir didelė partnerių kaita yra svarbiausi LPL rizikos veiksniai.

Kadangi liga dažniausiai nepasireiškia, diagnostikai svarbūs bakteriologiniai tyrimai LPL sukėlėjų nustatymui.

Visos makšties infekcijos turi panašių simptomų ir bruožų, todėl labai svarbu pajutus simptomus arba dažnai keičiant lytinius partnerius, užsiimant nesaugiu seksu, reikia kreiptis į gydytoją ištyrimui, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas. Ginekologas jums atliks makšties išskyrų tepinėlį ir / arba lytiškai plintančių ligų tyrimą, pagal kuriuos bus parinktas tinkamas gydymas.

Nori tinkamai rūpintis savo intymia higiena? Patikimas priemones išsirink ČIA.

Komentarai (37)

 • Justė

  Sveiki, norėčiau paklausti ar normalu jei visa mėnesį yra rusvos išskyros ? Naudoju kontraceptini pleistrą. Tos pačios išskyros jau 2 mėnesį.

  reply
 • Aciu

  Pienligė, nieko rimto? ne visai sutikčiau. Taip sako ginekologai, kurie mažai ką gali padėti su siteminę candida, peraugiu(kai nuolatinė pienligė metai iš metų, pasikartoja, tada prieini tašką išsitirti ir randi, tai ko tradicinės medicinos medikai nekomentuoja ir nesiūlo net tirti ir net neskaito to kaip nuokrypio ar verto gydyti, ir randi gryba jau ir kraujyje ir žarnyne taip pat). Dažnai nutylima išvis apie tokį scenarijų:))
  kai būna sisteminė, candida, visam organizme grybo peraugis ir neina jo išnaikinti? Nei mityba, nei priešgrybeliniai vaistais taikant kartu daugiau nei metus? (Tai kai vienas iš simptomų dažnai pasikartojanti kandida, ar net išbertas veidas, niežuliai, depresinės nuotaikos etc. ) (sutvarkius prieaugį, išnyksta įvairiausi simptomai)
  Grybas vagia mikroelementus, kelia įvairius simptomus ir sukuria palankią terpę kitoms gretutinėms ligoms visam organizme:))

  Plius LPL simptomai įvardinti dauguma ir BV ir pienligei būdingi :))

  Tai kas skaitot, siūlau nepergyventi iškart;)

  Būtų įdomų rasti straipsnių iš naujo, platesnio požiūrio ar alternatyvaus gydymo specialistų, kur daugiau ieškoma priežastis kodėl tai vis atsitinka ir remontuojama ji, o ne sprendžiama pasekmė:))

  reply
  • Ruta

   O gal galetumete pasidalinti,kaip isnaikinti gryba visame organizme? Kokie tyrimai parodo gryba zarnyne? Kaip tai matosi kraujyje? Buciau labai dekinga.

   reply
  • Anonime

   Sveiki, gal Jums pavyko šią problemą išspręsti? Daug metų turiu tą pačią problemą ir nerandu medikų, kurie pažiūrėtų rimtai.

   reply
 • Klaustukė

  Kaip daro LPL tyrimą? Ir kokias ligas galima ištirti maikšties tepinėliu?

  reply
 • Judita

  O ka sako isskyros kurios i ruda spalva uznesa? Turiu spirale isidejus nuo Liepos men,Sausio 3d turejau susirgti mm,bet nesusirgau,gal cia del to? Nestumo testa dariausi,neigiamas. O tos isskyros retsykiais pasitaiko,nusivalant po tualeto ant popieriaus buna tokios i ruduma uznesancios lipniai atrodancios isskyros. Gyvenu ne lt,pas ginekologa nera taip lengva nueiti kaip Lietuvoj.. Nelabai ir zinau ka daryti jau

  reply
  • M

   Buvau neseniai pas ginekologę dėl tos pačios problemos. Man ji pasakė, kad viskas yra gerai ir rudos išskyros pasitaiko ovuliacijos metu 🙂

   reply
 • Idomu

  Sveiki. Jeigu maksties neniezti, nedegina nei slapinimosi metu, nei iprastai, bet yra gausios tirstos ir nemalonaus kvapo isskyros, kas gali buti? Ginekologas israse zvakuciu, nepadejo.

  reply
  • Martyna

   Bakterinė vaginozė. Galimai netiko žvakutės, esu skaičius jog yra detalesnių tyrimų, ir paskirti tikslesni gydymą, bet dažniausiai ginekologas savo nuožiūra išraso žvakučių. Buvau public poliklinikoje, nepatiko, nepadėjo, nuėjau į privačią, išrase kitokių, sakė tos ir nepades nes per silpnos.

   reply
  • G

   Jeigu žvakutės nepadėjo, prašykit antibiotikų.

   reply
 • Noriu zinoti

  Gausios isskyros ,nemalonus kvapas . Kas tai? Nedegina ,neniezti.. pas ginekologe lankiausi , rekomendavo pagerti kontraceptines tabletes ,nepadejo.. Si diskomfota
  turiu jau daug metu

  reply
 • Kristina

  Savaitę po mėnesinių pabaigos prasideda rudos, kartais vandeningos rudos išskyros. Tęsiasi apie 5 dienas. Tepinėlis nieko rimto neparodė. Kas galėtų būti? Jaučiu diskomfortą, nes trikdo intymų gyvenimą.

  reply
 • Kažkas keisto

  Vietoj mėnesinių praeitą mėnesį tik tepliojo rudomis išskyromis, kažkur apie 6 dienas. Dariausi 4 nėštumo testus visi neigiami. Kas galėtų būti?

  reply
  • G

   Neturėtų būti kažkas blogo, tiesiog ciklas sutriko, gal dėl streso ar kitų aplinkybių.

   reply
 • Helppp

  Ar blogai kai iš makšties išeina permatomų daug skystų išskyrų !! Ar tai blogai ?? Ką tai reiškia. ??

  reply
  • G

   Tai nėra nieko blogo. Kiekvienai merginai tai yra individualus dalykas. Vienoms tos išskyros yra kasdienybė, kaip man. Tuo atveju pravartu turėti paprastų iklotų arba dažniau praustis.

   reply
 • Agnė

  Per pastarajį mėnęsinių ciklą, vietoje normalių rausvai raudonų išskyrų buvo tirštos rudos nemalonaus kvapo išskyros. Kas tai galėtų būti?

  reply
 • Jesica

  Ar baltos isskyros niezulys gali buti nestumo simptomai ?

  reply
 • Gabrielė

  Sveiki. Noriu paklausti, kas gali būti blogai, jei praėjos savaitei maždaug po mėnesiniu buvo tokios rusvos, tirštesnės išskyros, po kiek laiko, praėjus keliom dienom prasidėjo skystos tamsiai rudos išskyros? Prieš kalėdas buvo plyšus cista, nėštumo testas neigiamas

  reply
 • Keistas dalykas

  Jau 2 savaitės teplioja rudom išskyromis, nėštumo testas neigiamas. Kas galėtų būti?

  reply
 • Ruta

  Sveiki, norejau paklausti, o kas gali buti jei isskyru visai nera? Tiesiog visada sausa , net nemalonu, ir tai itakoja ir lytini gyvenima, tai tesiasi apie metus jau. Buvau pas gyd, sako infekciju nera, bet tas sausumas nemalonus, man 28m. Dekui

  reply
 • Help

  Sveiki, kas gali buti jai teplioja rausvai rudom išskyrom, bet neilgai. Pries savaite buvo ir dabar vel pamaciau, tepliojimas netrunka ne dienos

  reply
 • Živilė

  Bekvapės baltos išskyros iš makšties,į dienos pabaigą,padžiūvusios tampa baltos.Man menopauzė.Kaip ilgai tai gali testis?Ar tai normalu?
  Ačiū

  reply
 • Daiva

  2 m kaip nėra menesiniu- menopauzė. Prieš metus prasidejo kraujingos vandeningos išskyros .Rado polipus gimdoje ir gimdos kaklelyje.pasalino. vandeningos išskyros išliko. Atlikau MRT, vėžio žymenų tyrimus. Tyrimai nieko baisaus nerodo: “kiaušidėje yra 2 lygiomis sienelėmis homogeniški hipointensiniai T1 ir hiperintensiniai T2 sekoje zidiniai, periferijoje nežymiai kaupia kontrastą”. Buvau ne pas vieną gydytoja.Gyd. Patarė nusiraminti- nieko nėra. Ką daryti kai vandeningos išskyros teka kaip per mėnesines ir taip kiekvieną diena. 3d buvo dideli skausmai ir ėjo tokie kaip pūliai.. gabalais..dabar vėl tik gausios vandeningos isskyros. Ką daryti??? Kur kreiptis?

  reply
  • Daiva, būtinai apsilankykite pas gydytoją, parašykite https://www.facebook.com/mmakademija/, galbūt kažkuri iš gydytojų dirbs tuo metu Santariškėse. Man kelia nerimą tai, ką jūs parašėte. Manau, kad čia nė vienas žmogus komentaruose neparašys atsakymo, kurį tik jus apžiūrėjęs gydytojas gali pasakyti.

   reply
 • Nesvarbu

  Kas gali buti jeigu po menesiniu ketvirta diena pasirode kraujas ir taip dvi dienas buvo?

  reply
 • Menulis

  Sveiki , po mėnesinių pagausejo išskros, jos skaidrios ir bekvapės, ka tai galėtų reikšti?.Nes neramu.

  reply
 • Amelija

  Sveiki. Man jau kurį laiką maudžia pilvo apačią (nestipriai, bet juntamai), ir pasišlapinus ir pasivalius pastebiu baltas stipriai patysančias gleives liekančias po pasivalymo. Pasidariau du neštumo testus, abu neigiami. Gal galite pakonsultuoti, su kuo tai gali būti susiję.

  reply
 • Auksė

  Sveiki,
  iki mėnesinių liko keleta dienų, o išskyros tapo labai gausios, balkšvos ir tąsios. Kas tai galėtų būti?

  reply
 • Laura

  Sveiki,
  Mėnesinės dar toli.. vargina labai gausios skaidrios išskyros. Naudoju kasdieninius įklotus, na bet ir jie nepadeda nei šėktiek. Kelnaitės visada būna nedrėgnos o šlapios… pasitaiko kad ir kelnės sušlampa.. Kvapas būna kartais, ir nevisada nemalonaus kvapo… Kaip su tuo susitvarkyti?

  reply
 • Daiva

  Sveiki,
  2 savaites nesusergu. Nėštumo testas-neigiamas. Nuo praeitų mėnesinių buvo keisti simptomai: savaite po mėnesinių buvo jautrūs speneliai ir krūtys padidėję, pasirodė daugiau gleiviu tipo išskyros, net kiek skystojo ir kvapas toks keistas,lyg rūgšties. Paskui po 2 sav. lyg pamaude pilvą kaip prieš mėnesines, bet nieko. Ir nesusergu jau 2 sav. Išskyros padirodė lyg rausvumo, bet ne kraujas.

  reply
 • Audrone

  Man 53 metai ir neramina kodel yra bespalviu ir su varskes gabaliukais isskyru , niezejimo nera , menesiniu nera beveik metai jokio kvapo nera taip pat , kartais pasirodo lyg i zalsvuma , negausios , aciu

  reply
 • Aura

  Kodel atsirado isskyros kaip gleives permotamos kas tai galetu buti ?

  reply
 • MilMil

  Sveiki, kas jei isskyros turi rugstu skonį?

  reply
 • Vilija

  Turiu klausima o išskyros ar gleives turi buti visalaik ar buna kartais?

  reply
 • Saulė

  Sveiki, po maudymosi karštoje vonioje atsirado tokie simptomai: skausmingas ir dažnas šlapinimasis (kaip esant šlapimtakio uždegimui-pradėjau gerti vaistus nuo uždegimo), bet pakito išskyros, tapo tasios, permatomos, vandeningos ir kraujas is makšties pasišlapinus. Kas galėtų būti?

  reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.