Makšties kvapas: viskas, ką reikia žinoti

Šį tekstą norime pradėti nuo paprasto fakto: makšties kvapas yra visiškai normalus dalykas. Niekas ten, apačioje, nekvepia gėlėmis. O jeigu kvepia, tuomet tai yra aiškus signalas susirūpinti savo makšties mikroflora.

Daug moterų kenčia nuo klaidingos informacijos ir jaučiasi nesaugiai dėl makšties kvapo. Tai nestebina – neteisingos informacijos išties yra labai daug. Ar kada teko matyti užsienio rinkoje ar net Lietuvoje reklamas, siūlančias įsigyti produktus, kurie „pagerins“ makšties kvapą? Pavyzdžiui, reklamoje moteris vaizduojama su undinės uodega netiesiogiai teigiant, kad jos makšties kvapas – kaip žuvies ir jai padėti gali tik tam tikros kapsulės ar vaistai. Tačiau ar tikrai?

Tokių reklamų įkvėptos nusprendėme paruošti tekstą apie makšties kvapą ir pagaliau atsakyti į rūpimus klausimus. Tai padaryti mielai sutiko gydytoja akušerė ginekologė Jelena Klimašenko – jos atsakymais ir dalijamės!

Koks makšties kvapas yra normalus, o kada reikėtų sunerimti ir kreiptis į gydytoją?

Moters makšties kvapas priklauso nuo ten esančios mikrofloros. Normalią makšties mikroflorą sudaro laktobakterijos – tai gerosios mūsų organizmo bakterijos, kurios apsaugo nuo infekcijos, patekusios iš aplinkos. Laktobakterijos gamina pieno rūgštį (todėl ir vadinamos „lakto“), todėl normalios makšties išskyros turi rūgštoką kvapą, panašų į surūgusį pieną, jogurtą arba kefyrą. Ir tai yra visiškai normalus makšties kvapas, įrodantis, kad makštis yra sveika!

Kvapo intensyvumas yra labai individualus, priklausantis nuo kelių veiksnių: išskyrų gausumo, ciklo periodo (dažniausiai intensyvesnis ciklo viduryje, ovuliacijos laikotarpiu), sporto, kai išskyrų kiekis iš makšties pagausėja. 

Jeigu trūksta laktobakterijų, makštyje pradeda daugintis įvairios patologinės bakterijos, patekusios iš aplinkos arba įprastai gyvenančios makštyje. Tada pasikeičia ir makšties išskyrų pobūdis ir kvapas – jos tampa nemalonaus, aitraus kvapo, pavyzdžiui, žuvies, esant bakterinei vaginozei, arba priminti pūlių kvapą, esant stipriam uždegimui makštyje ar gimdoje, gimdos kaklelyje. Todėl jeigu išskyrų pobūdis pasikeitė, jų pagausėjo, spalva pasikeitė iš baltos į gelsvą, pilkšvą, rusvą, žalsvą ir pasikeitė kvapas, reikėtų kreiptis į gydytoją akušerį ginekologą.

Taip pat lyties organų kvapas gali būti susijęs nebūtinai su makšties išskyromis. Pavyzdžiui, suprakaitavus gali būti jaučiamas ir prakaito kvapas, o šlapimo kvapas atsiras, jei susiduriama su šlapimo nelaikymu. Štai mėnesinių metu gali būti jaučiamas metalo, geležies kvapas (dėl kraujyje esančios geležies).

Ką galima padaryti, kad kvapas būtų geresnis?

Kiekviena makštis turi savo kvapą, tai yra visiškai normalu, nereikia nieko gydyti. O jeigu kvapas staiga pasikeitė, tapo labai aitrus, nemalonus, visų pirma reikia išsiaiškinti priežastį: galbūt yra infekcija ar tiesiog trūksta laktobakterijų. 

Jeigu yra infekcija, ją reikia gydyti, o jeigu trūksta laktobakterijų – atstatyti naudojant gerųjų bakterijų kapsules į makštį. Kad laktobakterijos teisingai atliktų savo funkciją, labai svarbi asmens higiena. Rekomenduojama apsiprausti išorinius lyties organus 1–2 kartus per dieną su paprastu vandeniu arba esant gausesnėms išskyroms su lytinei higienai skirtu prausikliu (kurio pH yra rūgštesnis ir pritaikytas būtent šiai zonai). Jokiu būdu nenaudokite paprasto muilo, nes tai šarmas, kuris nepalankus gerųjų bakterijų „gyvenimui“. 

Nerekomenduojama naudoti jokių dezodorantų, kvapiklių ar netgi prausiklių bei įklotų su kvapais, nes tai sutrikdo makšties pH ir palankias sąlygas gerosioms bakterijoms gyventi. Taip pat jokiu būdu negalima plauti makšties vidaus, nes išplaunamos visos gerosios bakterijos ir sutrikdomas makšties rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Dėl to padidėja infekcijų rizika.

Kas turi įtakos makšties kvapui? Maistas, drabužiai?

Literatūroje nurodyta, kad kai kurie produktai, pavyzdžiui, svogūnai, česnakai, kopūstai, kario prieskoniai gali turėti įtakos makšties kvapui, tačiau savo klinikinėje praktikoje nė karto neteko užuosti česnako kvapo makštyje. Visgi, jeigu taip ir atsitiktų, tai būtų trumpalaikis dalykas.

Taip pat norėčiau pažymėti, kad aitrus ir blogas kvapas gali atsirasti ir dėl netaisyklingai naudojamų įklotų, tamponų – labai svarbu dažnai juos keisti, nes juose susikaupusios išskyros yra palanki terpė blogosioms bakterijoms daugintis, skleidžia nemalonų kvapą. Ta pati situacija ir su apatiniu trikotažu – sintetiniuose audiniuose yra palankesnės sąlygos blogosioms bakterijos daugintis.

Pastebėjome, kad nemaža dalis mūsų sekėjų gėdijasi to savo kvapo mylintis su partneriu (-e). Ką joms patartumėte?

Patarsiu nesigėdyti, nes ir vyro varpos nekvepia rožėmis. Bet mums juk tai netrukdo su jais mylėtis. Tai visiškai natūralus, gamtos sukurtas dalykas ir nuo neatmenamų laikų moters kvapas vyrams yra laikomas feromonu. Jeigu visą laiką tik ir galvosi, „ar jam nesmirda“, negalėsi atsipalaiduoti ir patirti malonumo. Patariu tiesiog prieš lytinį aktą kartu nueiti į dušą ar pagulėti vonioje ir atsipalaiduoti. Kitas patarimas – pakalbėti apie tai su savo partneriu. Didelė tikimybė, kad jis tik nusijuoks ir nesupras, kodėl tu dėl to jaudiniesi, nes jam viskas patinka.

Atsiminkite, kad jeigu vyras nori mylėtis su jumis, jis glamonėja jūsų intymias vietas, jas bučiuoja, tai jam ir patinka jūsų kvapas.

Ką galvojate apie produktus, kurie dažnai reklamuojami tiek Lietuvoje, tiek užsienyje ir kurie žada panaikinti blogą makšties kvapą? Ar tokie produktai yra gera idėja, ar tik kelia moterims kompleksus?

Aš, kaip akušerė ginekologė, nepatariu naudotis tokiomis priemonėmis. Visų pirma, jau minėjau, kad tokios medžiagos sutrikdo rūgštinę makšties aplinką ir atsiranda rizika makšties uždegimui vystytis. Antra, kai kurioms moterims gali pasireikšti stiprios alerginės reakcijos. Trečia, mes niekada negalime žinoti, kas bus, kai susimaišys du kvapai – jūsų natūralus kvapas su dirbtiniu. Kartais derinys būna blogiau už pirminį. 

makšties kvapasTaip pat skaityk: Išskyros: ką apie jas verta žinoti?

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.