Feromonai ir afrodiziakai: ar jie veikia?
Šokoladas, austrės, braškės: visi esame girdėję, kad tam tikri maisto produktai ir kvapai gali sužadinti mūsų libido ir netgi pagerinti sekso kokybę. Ar šie teiginiai yra teisingi, ar visa tai tėra komercinis triukas, vis dar puikiai pasiteisinantis ir šiais laikais? Ar feromonai ir afrodiziakai iš tiesų veikia?
Feromonai ir afrodiziakai: kas tai?
Hertfordšyro universiteto istorijos dėstytoja Jennifer Evans sako, kad nors mes linkę galvoti apie afrodiziakus kaip apie dalykus, susijusius su geismu, romantika ir lytiniu potraukiu, XVII amžiuje labai daug atsitiktinių maisto produktų (nuo migdolų iki pastarnokų) buvo laikoma afrodiziakais, kurie buvo siejami su reprodukcija ir vaisingumu. Susituokusioms poroms jie buvo skirti kaip medicininė priemonė, padėsianti susilaukti vaikų.
Feromonai yra cheminis junginys, kuris gaminasi gyvūnų organizme. Feromonais galima perduoti žinutę kitiems tos pačios rūšies gyvūnams. Nors esame įpratę sieti žodžius „feromonai“ ir „lytinis potraukis“, šios cheminės medžiagos gali signalizuoti ir kitus dalykus, pavyzdžiui, ar gyvūnas yra sveikas, piktai nusiteikęs, draugiškas, dominuojantis, susijaudinęs ir kt.
Apibrėžimai – aiškūs. O kaip afrodiziakai ir feromonai veikia šiais laikais?
Maistas ar afrodiziakas?
Tiems, kurie turi problemų su kraujotaka, iš tiesų kai kurie maisto produktai gali padėti panašiai kaip „Viagra“ – atpalaiduoti kraujagysles ir pagerinti lytinių organų kraujotaką. Pavyzdžiui, aminorūgštis L-argininas, randamas tokiuose maisto produktuose kaip moliūgai, graikiniai riešutai ir jautiena, organizme virsta azoto oksidu, kuris pagerina kraujotaką.
Tokį pat poveikį daro ir maisto produktai, kuriuose yra daug omega 3 riebalų rūgščių, įskaitant lašišą ir avokadą. Kvercetinas, kurio galima rasti obuoliuose, uogose, vynuogėse, raudonajame vyne, česnakuose ir juodajame šokolade, turi priešuždegiminių savybių, kurios gali pagerinti kraujotaką.
Tačiau tik žmonės, kurių kraujotaka sutrikusi, pastebės, kad valgant šiuos maisto produktus galbūt pagerės seksualinė funkcija. Tiems, kurie neturi problemų su kraujotaka, šie maisto produktai nepadarys jokios įtakos.
Vienas maisto produktas, kuris jau ilgą laiką nurodomas kaip didinantis lytinį potraukį, yra šokoladas. Tyrimai parodė, kad kakava gali padidinti kraujotaką mūsų kūno dalyse, esančiose žemiau liemens. Tačiau tiriant jo tiesioginį ryšį su seksualiniu potraukiu, nebuvo rasta jokių įrodymų, patvirtinančių jo prilyginimą afrodiziakui.
Ar mūsų įsitikinimai ir atmintis turi įtakos afrodiziakų veikimui?
Kodėl tiek daug žmonių tikina, kad vieni ar kiti maisto produktai juos veikia kaip afrodiziakai, nors nėra įrodyta, kad jie iš tikrųjų taip veikia? Atsakymas labai paprastas – jeigu tiki, kad suveiks, tai ir atrodo, kad veikia.
Viskas priklauso ir nuo valgymo aplinkybių. Galbūt romantiškai bevakarieniaujant raudonasis vynas ir austrės mus ir sujaudins, bet nepamirškime, kad prie to prisidės ir aplinka, ir žmogus, su kuriuo esame. Tačiau gerdami raudonąjį vyną vieni namuose priešais televizorių retai kada susijaudiname.
Žinoma, daug įtakos mums daro ir mūsų atmintis. Jeigu prisimename, kad prieš fantastišką seksą valgėme bananus, galbūt kitą kartą juos valgydami prisiminsime tą nuostabų laiką ir nejučia vėl pajusime geismą. Tik vargu, ar patys bananai bus su juo nors kiek susiję.
Feromonai: ar jie daro įtaką mūsų seksualiniam gyvenimui?
Mokslininkai jau labai ilgai ieško atsakymo į klausimą „ar meilė iš tiesų tvyro ore?“ Tiesa, feromonų pavidalu. Kalbant apie žmones, atsakymų vis dar nėra, tačiau gamtoje šie reiškiniai yra ne tik pastebėti, bet ir patvirtinti. Pavyzdžiui, pelės tikrai siunčia šiuos cheminius signalus, norėdamos prisivilioti sau porą.
Feromonus gamina gyvūnai, augalai ir net bakterijos. Visa tai nėra susiję vien tik su seksualumu. Tokie „feromoniniai pranešimai“ gali būti įvairūs: nuo konkurencinių, pranešančių apie pranašumą ir kovą, iki bendradarbiavimo, pavyzdžiui, kai skruzdėlės pagal kitų paliktus cheminius takus randa kelią iki maisto šaltinių.
Žmonės tiesiogiai feromonų užuosti negali, tiksliau, negali suprasti kažką užuodę. Yra geras apibūdinimas, kad tai veikia kaip reklama: pasąmonėje mes užfiksuojame informaciją, nors patys to nepastebime.
Kai kalbame apie purškiamų feromonų (arba kvepalų su feromonais) poveikį žmonėms, labai svarbu paminėti, kad tai nėra kažkoks stebuklingas burtas, mišinys ar dar kažkas, kas privers automatiškai susižavėti kitu asmeniu (ar sužavėti kitus). Tačiau jie tikrai sustiprina pasitikėjimą savimi, kas iš tiesų padidina šansus atkreipti kitų dėmesį.
„Nebegėdoje“ taip pat gali rasti keletą kvepalų su feromonais rūšių. Vienas iš populiariausių – afrodiziakiniai kvepalai „L´ESSENC DU BOUDOIR“. Itin malonaus rožių, jazminų ir medienos kvapo. Juos galima naudoti tiek ant odos (pavyzdžiui, seksualiausių kūno vietų), tiek ant drabužių ar daiktų. Buteliukas taip pat nusipelnė atskiro paminėjimo – savo išskirtiniu dizainu jis leis nusikelti į praėjusius laikus ir tikrai papuoš lentyną ar staliuką. „Nebegėdos“ sekėjai taip pat puikiai įvertino šį pirkinį:
„Wow, koks buteliukas. Kaip jau nusibodo tie paprasti kvepalų buteliukai, standartas… O šitas… Na, jaučiuosi kaip slaptą senovinį ginklą turėdama (nes su tokiu papurškimu seniau kvėpindavosi 😀). Garbingai laikau ant lentynos, ir kai pasikvepinu, vyras nuolat klausia, kas čia taip maloniai ir traukiančiai kvepia… Neišduodu, kad čia su afrodiziaku ir palieku paslaptį.😀 Buvo sunku nusipirkti nepauosčius jų gyvai, bet kvapas tikrai skanus. Nėra šleikščiai saldus, ne gašlus kvapas, tinka tiems, kurie mėgsta subtilią gaivą.“
Tad ar galime tvirtai sakyti, kad pasipurškus kvepalais su afrodiziakais visų akys tikrai nukryps į tave? O kodėl gi ne? Tokios paprastos smulkmenos gali tapti išties puikia intriga. Mūsų kvapai, išvaizda, higiena, netgi apranga gali turėti daug įtakos patrauklumui, tad tokių kvepalų veikimas taip pat gali prisidėti prie bendro įspūdžio. Nepabandęs juk nesužinosi – galbūt laikas išbandyti ši bei tą naujo?