Kas yra „Movember“?

Nuotrauka: Chris J. Davis
Iliustracija: Rugilė Merkevičiūtė

Kiekvieną lapkritį dėl Movember judėjimo tūkstančiai vyrų Australijoje ir visame pasaulyje ima želdinti ūsus. Movember judėjimas skirtas atkreipti dėmesį į vyrų sveikatą, ypač prostatos bei sėklidžių vėžį ir vyrų psichinę būklę. Visame pasaulyje vyrai miršta 6 metais anksčiau už moteris, dažnas – dėl minėtų sveikatos priežasčių, kurioms galima užkirsti kelią. Mes galime pakeisti šią statistiką!

Kodėl mums reikia Movember judėjimo?

Pasak Movember įkūrėjų, vyrų sveikata yra krizinė. Kitaip sakant – vyrai miršta pernelyg jauni. Todėl turime ne tik atkreipti dėmesį į šią problemą, bet ir skatinti vyrus rūpintis savo fizine bei psichologine sveikata ir tikrintis profilaktiškai.

Lytis yra vienas nuosekliausių sveikatos ir gyvenimo trukmės veiksnių. Vidutiniškai visame pasaulyje vyrai miršta 6 metais anksčiau nei moterys.

Taip pat psichinės sveikatos problemos vyrus paliečia stipriau nei moteris – 3 iš 4 savižudybių yra įvykdomos vyrų. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, per metus nuo savižudybių miršta 510 000 vyrų. Tai – beveik po vieną vyrą kas minutę.

Prostatos vėžys yra antras pagal paplitimą tarp vyrų visame pasaulyje. Kiekvienais metais prostatos vėžys diagnozuojamas daugiau nei 1,3 mln. vyrų.

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytojas urologas Aušvydas Patašius pastebi, kad sėklidžių vėžys yra dažniausia jaunų vyrų onkologinė liga.

Tačiau vyrai vis tiek vengia gydytojų

Turbūt ne vienas savo šeimoje ar giminėje turime vyrų, kurie užsispiria ir atsisako kreiptis pagalbos į gydytojus, vengia jų iki tol, kol situacija ima stipriai blogėti arba tampa gyvybės ir mirties klausimu. Dažna to priežastis – socialinė ir kultūrinė aplinka, vyrų galvose pasėjusi tikėjimą, jog skundai yra silpnumo ir „nevyriškumo“ požymis. Tyrėjai sako, jog nuo mažų dienų vyrai yra mokomi vengti dalintis emocijomis, jausmais ar stresoriais.

Sporto varžybose, kaip rodo tyrimai, vyrai yra labiau linkę žaisti net ir jausdami skausmą ar patyrę traumą. Toks elgesys ilgainiui gali virsti į skausmo ir ligų simptomų ignoravimą vėlesniame amžiuje.

„Vyrai internalizavo maskulinizmo idėjas, sakančias, kad apie savo problemas su kitais jūs nekalbate, o jei problema iškyla, ją turite išspręsti patys“, – sako Mieke Beth Thomeer, Alabamos universiteto Birmingeme sociologijos docentė.

2016 m. Nacionalinio Amerikos sveikatos centro atlikto tyrimo duomenimis, beveik 6 iš 10 vyrų sako, kad yra tam tikri dalykai, stabdantys juos nuo kreipimosi į gydytojus. Dažniausi iš jų: „Einu pas gydytoją tik tada, jei labai stipriai sergu“ (31 proc.), „Aš sveikas – man nėra ko eiti pas gydytoją“ (21 proc.), „Bijau sužinoti, kad man kažkas negerai“ (10 proc.), „Man geriau gydytis pačiam natūraliai“ (9 proc.), „Man nepatinka gydytojai“ (9 proc.), „Neturiu tam laiko“ (7 proc.), „Neturiu sveikatos draudimo“ (5 proc.).

Verta išskirti ir išlikusį posovietinį „vyriškumo“ suvokimą, internalizuotą daugelio mūsų tėvų bei senelių, gimusių ir dirbusių sovietinėje Lietuvoje. Socialinių mokslų daktaras Liutauras Kraniauskas pastebi, kad dabartinę tapatybę vyrai, ypač darbininkai, konstruoja pasitelkdami retrospektyvią asmeninės patirties ir sovietinės sistemos pasiūlytų vyriškumo reikšmių projekciją.

„Vyriškumas, kaip jis buvo suprantamas sovietmečio darbininkų kultūroje, pabrėžė darbo vertę, fizinę jėgą, jos demonstravimą, stiprų, kontroliuojamą ir lavinamą kūną, fizinį varžymąsi su kitais vyrais, techninį kasdienės buities įvaldymą, vyrišką solidarumą darbo sferoje. Vyriškumo bruožai buvo ideologiškai projektuojami ir struktūriškai diegiami įvairių socialinių sistemų dėka“, – rašo L. Kraniauskas. Šie posovietinio „vyriško“, stipraus ir darbingo vyro suvokimo likučiai gali išlikti gajūs ne tik mūsų tėvuose bei seneliuose, bet ir toliau būti diegiami karta iš kartos.

Kas rizikuoja susirgti sėklidžių vėžiu?

Pasaulyje sėklidžių vėžys yra labiausiai paplitęs tarp 15–39 metų amžiaus vyrų.

Vyrai, kurių sėklidės buvo nenusileidusios gimimo metu arba šeimoje būta sirgusių, pavyzdžiui, tėvas ar brolis, sėklidžių vėžiu, yra padidintos rizikos grupėje. Jei anksčiau sirgote sėklidžių vėžiu, taip pat padidėja rizika, kad liga gali grįžti.

Kaip pačiam pasitikrinti sėklides?

Kas rizikuoja susirgti prostatos vėžiu?

Rizika susirgti prostatos vėžiu didėja su amžiumi, tačiau tai nereiškia, kad ši liga paliečia tik senus vyrus. Prostatos vėžys yra antra pagal paplitimą vėžio rūšis tarp vyrų visame pasaulyje. Vyrai, kurių šeimoje yra sirgusių / sergančių prostatos vėžiu (pvz., tėvas ar brolis), 2,5 kartų dažniau serga prostatos vėžiu.

Jei jums jau 50 metų, turėtumėte pasikalbėti su savo gydytoju apie PSA tyrimą. O jei turite sirgusių / sergančių šeimos narių, tai reikėtų padaryti anksčiau – 45-erių metų.

Kas yra PSA tyrimas?

Tikriausiai vyrai susiduria su įvairiais mitais, susijusiais su prostatos vėžio tyrimu, tačiau prostatos specifinio antigeno tyrimas (PSA) tėra įprastas kraujo tyrimas. PSA tyrimas – vienintelė ir pirminė diagnostinė priemonė, leidžianti aptikti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas.

Kaip mes galime palaikyti vyrus emociškai?

Movember.com rekomenduoja pasitelkti KKPP strategiją – Klausk, Klausykis, Padrąsink veikti, Pasitikrink dar kartą.

1. Klausk

Pradėk nuo klausimo, kaip jis (tėtis / brolis / partneris / draugas) laikosi. Verta paminėti tam tikrus pasikeitimus, kuriuos pastebėjai: galbūt jis ėmė nebeatrašinėti į žinutes? Gal pasikeitė jo tonas? O gal jis nustojo rašyti žinutes į bendrus draugų pokalbius.

Pasikliauk savo nuojauta. Nepamiršk, kad žmonės dažnai sako „viskas gerai“, kai iš tiesų taip nesijaučia, todėl nebijok paklausti kelis kartus.

2. Klausykis

Skirdama jam savo dėmesį nesiblaškyk. Tegu vyras žino, kad tu girdi, ką jis sako, ir jo neteisi dėl to. Neprivalai imtis diagnozuoti problemos ar ją spręsti. Tačiau, jei užduosi klausimus, jis žinos, kad tikrai klausaisi. Pavyzdžiui, „turėtų būti nelengva – kiek laiko jau taip jautiesi?“

3. Padrąsink imtis veiksmų

Padėk jam susitelkti ties mažais dalykais, galinčiais pagerinti savijautą. Ar jis užtektinai miega? Ar sportuoja ir sveikai maitinasi? Verta paklausti, ar yra dalykų, kurie jam padėjo jaustis geriau anksčiau.

Pasiūlyk savo jausmais ir mintimis pasidalinti su kitais žmonėmis, kuriais jis pasitiki. O jei prastai jaučiasi jau daugiau nei 2 savaites, pasiūlyk kreiptis į gydytoją.

4. Pasitikrink dar kartą.

Gali pratęsti pokalbį telefonu ar žinute. Taip parodysi, kad tau iš tiesų rūpi, ir sužinosi, ar jis jaučiasi geriau.

Movember.com sukūrė specialų simuliatorių, mokantį tinkamai kalbėti su vyrais apie jų problemas. Jį rasi čia.

 

Komentarai (1)

  • M

    “Verta išskirti ir išlikusį posovietinį „vyriškumo“ suvokimą, internalizuotą daugelio mūsų tėvų bei senelių, gimusių ir dirbusių sovietinėje Lietuvoje.”
    Tai posovietinį ar sovietinį? Posovietinis reikštų, kad bruožai susiformavo jau subyrėjus Sovietų Sąjungai, kas neatrodo tikslinga.
    Be to, aš nematau kuo toliau išvardijami bruožai skiriasi nuo tarkim pokario JAV ar kitų šalių vyriškumo supratimo.

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.