Jaunų žmonių lytinio gyvenimo realybė: kada laikas kalbėtis apie kontracepciją?

Iliustracija: Meda Dargytė

Kontracepcijos vartojimas dažniausiai priklauso nuo kelių paprastų veiksnių: patirties, žinių, netgi požiūrio į seksą. Tie, kurie daugiau žino apie kontraceptines priemones, palankiau jas vertina ir dažniau naudoja. Todėl labai svarbu šia tema kalbėtis su jaunais žmonėmis, dar tik pradedančiais lytinį gyvenimą.

Laiku pradėtas švietimas apie kontracepciją gali apsaugoti jaunus žmones nuo lytiškai plintančių ligų, neplanuoto nėštumo, dėl kurio atsiranda psichinių problemų, pašlyja socialinis gyvenimas. Šiuo metu galima rinktis iš daugybės skirtingų kontraceptinių priemonių, tačiau svarbu pasitarti su specialistu, kuris pagal amžių, gyvenimo būdą ir individualią sveikatos būklę paskirs saugiausią ir efektyviausią būdą.

Apie apsisaugojimo priemones kalbėti su jaunais žmonėmis nėra labai lengva, todėl nusprendėme išsiaiškinti svarbiausius klausimus apie kontracepciją ir jaunų žmonių lytinį gyvenimą.

Į dažniausiai užduodamus klausimus atsakė gydytoja akušerė ginekologė Milda Dubininienė, kuri sutiko pasidalyti savo patirtimi ir žiniomis apie nesaugų seksą.

Statistika rodo, kad pirmuosius lytinius santykius Lietuvoje jauni žmonės pradeda sulaukę vos 13–15 metų. Pirmieji paauglių lytiniai santykiai dažniausiai būna atsitiktiniai ir vienkartiniai, tad, tikėtina, ir nesaugūs. Žvelgiant per medicininę ir psichologinę prizmę, kada mergina ir vaikinas yra subrendę lytiniam gyvenimui?

Kiekvieno žmogaus lytinis brendimas arba branda prasideda skirtingame amžiaus tarpsnyje, priklausomai nuo genetinių ir aplinkos veiksnių. Seksualinė branda dabar ankstyvesnė nei prieš šimtmetį – taip yra veikiausiai dėl geresnės mitybos, bendros sveikatos ir gyvenimo sąlygų. Pavyzdžiui, vidutinis amžius, kai mergaitėms prasideda menstruacijos, per pastaruosius 100 metų sumažėjo maždaug 3 metais, todėl nereikėtų stebėtis ar piktintis anksčiau prasidėjusiais lytiniais santykiais. Taigi, kada tinkamas amžius pradėti lytinius santykius, gali nuspręsti tik pats žmogus. Svarbiausia, kad tų lytinių santykių pradžia būtų gerai apsvarstyta, neatsitiktinė ir saugi.

Ar vertinant dabartinę statistiką jauni žmonės išties pernelyg anksti bei neatsakingai pradeda lytinius santykius ir kokias pasekmes dėl to patiria? Kokias rizikas jauni žmonės turėtų įvertinti?

Mane, kaip gydytoją, neramina ne jaunuolių amžius, bet tai, kad lytiniais santykiais jie dažniausiai užsiima be apsaugos. Dėl to kyla labai didelė neplanuoto nėštumo rizika, net ir tuo atveju, kai mylimasi pirmą kartą. Taip pat padidėja ir lytiškai plintančių ligų rizika, tokių kaip sifilis, ŽIV, hepatitas. Reikėtų nepamiršti ir chlamidiozės, trichomonozės ir žmogaus papilomos viruso sukeliamų ligų.

Kada laikas su jaunais žmonėmis kalbėtis apie atsakingus lytinius santykius bei kontracepcijos galimybes ir svarbą?

Pirmiausia, mano nuomone, prasidėjus lytiniam brendimui, kalbėtis šiais klausimais turi jaunuolio šeima. Taip pat, žinoma, ir mokykloje. Jeigu sunku kalbėtis apie tai šeimos aplinkoje, visada galima suplanuoti jaunuolio vizitą pas gydytoją (šeimos gydytoją, ginekologą, urologą). Dar jaunas žmogus gali pats anonimiškai kreiptis į jaunimo sveikatos kabinetą sveikatos priežiūros įstaigoje. Tai nemokamos konfidencialios konsultacijos, vykdomos tiesiogiai, telefonu arba internetu. Minėtuose kabinetuose konsultuojama lytinės sveikatos, kontracepcijos, lytiškai plintančių infekcijų, psichinės sveikatos, sveikos gyvensenos ir kitais klausimais. Ši iniciatyva buvo sukurta siekiant teikti efektyvesnes, jaunimui pritaikytas sveikatos priežiūros paslaugas.

Įvertinus realią statistiką kyla klausimas, ar tikrai pas ginekologą pirmąkart apsilankoma tik sulaukus 18 metų arba pradėjus lytinį gyvenimą? Galbūt lytinis švietimas turi vykti jau kur kas anksčiau? Kada ir kokiu klausimu mergaitės turėtų apsilankyti pas ginekologą pirmą kartą?

Pas ginekologą galima atvykti prasidėjus lytiniam brendimui, jei kyla klausimų apie lytinę sveikatą arba lytinį gyvenimą. Kiekvienas žmogus renkasi, kada yra tinkamas laikas apsilankyti pas specialistą. Vis dėlto merginoms pas ginekologą verta apsilankyti anksčiau, kai atsiranda tam tikrų nemalonių simptomų, tokių kaip skausmingos, gausios, nereguliarios menstruacijos, pilvo skausmai ir kita, arba jei yra poreikis konsultacijai apie lytinio gyvenimo pradėjimą, apsaugos priemones.

Kaip pasiruošti pirmam vizitui pas ginekologą? Apie ką ginekologo kabinete kalbamasi su jaunomis merginomis ir kaip vyksta apžiūra?

Visų pirma, specialus pasiruošimas pirmajam vizitui pas ginekologą nereikalingas.

Dažniausiai pirmojo vizito metu, jei pacientė nėra turėjusi lytinių santykių, pakaks atviro pokalbio su gydytoju. Jei pacientė jau pradėjo lytinį gyvenimą ar turi tam tikrų nusiskundimų, gali būti paprašyta atsisėsti ant ginekologinės kėdės. Norėdamas geriau apžiūrėti pacientę, ginekologas turi naudotis tam tikrais ginekologiniais instrumentais, atlikti ultragarsinį tyrimą.

Mergina ginekologo kabinete turėtų būti pasiruošusi išgirsti tam tikrų klausimų. Norime, kad mergina visada žinotų savo paskutinių mėnesinių datą, ciklo trukmę (kas kiek dienų kraujuoja ir kokia mėnesinių trukmė). Taip pat gali būti aptariamas menstruacijų gausumas, skausmingumas. Klausiame, ar mergina nepastebėjo kokio nors bėrimo ar plaukuotumo neįprastoje vietoje (ūselių, smakro, krūtų srityje), ar nėra kraujavimo tarp mėnesinių, po lytinių santykių, ar nėra ilgo „tepliojimo“ prieš ir po mėnesinių ir t. t. Taip pat aptariama, kokias kontracepcijos priemones pacientė naudoja ir ar jos jai tinka, jei nevartoja – aptariami metodai.

Manome, kad net ir ankstyvi lytiniai santykiai yra dviejų jaunų žmonių pasirinkimas, tad ir apie saugius santykius bei kontracepcijos galimybes turi žinoti tiek merginos, tiek vaikinai. Kaip pradėti kalbėtis apie lytiškumą ir kontracepciją su jaunais vaikinais?

Kaip jau minėjau, pirmas pokalbis gali įvykti šeimoje, o jei tai neįmanoma – reikėtų kreiptis į specialistą: šeimos gydytoją ar urologą. Taip pat anonimiškai galima kreiptis į jaunimo sveikatos kabinetą.

Kokios yra kontracepcijos galimybės jauniems žmonėms? Kokias priemones ir kokiais atvejais tinkamiausia rinktis, jei vis tik lytiniai santykiai pradėti anksti?

Efektyviausia priemonė, mokslinių tyrimų duomenimis, yra hormoninė spiralė, tačiau ankstyvame amžiuje lytiniai santykiai dažnai vyksta atsitiktinai, todėl turėtų būti papildomai naudojamas prezervatyvas. Jis padės išvengti lytiškai plintančių ligų. Hormoninė spiralė nuo 2021 metų balandžio mėnesio yra kompensuojama 18–20 metų merginoms, šiuo metu svarstoma ją kompensuoti ir sulaukusioms 15–17 metų. Hormoninė spiralė padeda ne tik išvengti neplanuoto nėštumo, bet ir sumažinti menstruacijų gausumą, skausmingumą. Tačiau bet kokiu atveju pacientė pasirenka jai tinkamiausią metodą.

Kaip tėvams priimti žinią, kad vaikai jau subrendo ir pradėjo lytiškai santykiauti? Kaip neprarasti jaunuolių pasitikėjimo ir išlikti patarėju atsakingo šeimos planavimo, kontracepcijos klausimais bei nesukelti priešiškumo?

Kiekvienas žmogus nori būti išgirstas ir suprastas, todėl reikia nepamiršti, kad tik pats žmogus gali nuspręsti, kada jam yra tinkamiausias laikas lytiniams santykiams pradėti. Tėvai turi stengtis būti savo vaiko draugu, o ne teisėju. Draudimas nėra apsauga. Norint išvengti baimių dėl lytiškai plintančių ligų ar neplanuoto nėštumo, visada verta apsilankyti pas gydytoją konsultacijai.

—————————————————————————————————————-

Tekstas paruoštas bendradarbiaujant su iniciatyva „Viskas tavo rankose“ ir kompanija „Bayer“, numeris PP-KYL-LT-0173-1.

Daugiau apie kontraceptines priemones ir dažniausiai kylančius klausimus lytinio švietimo temomis skaityk čia: https://www.kontracepcijaman.lt/.

 

Komentarai (1)

  • Austėja

    Pamenu savo pirmą vizitą pas ginekologę. Man buvo 15 ir visada savarankiškai domėjausi lytiškumu (šeimoj šiek tiek varžytas bendravimas tomis temomis buvo) ir per apsilankymą drąsiai klausiau įvairius dalykus, kurių man negalėjo atsakyti internetas. Taip pat tuo metu jau buvau romantiniuose santykiuose, kuriuose pradėjo vystytis intymumas, tai norėjau pasirūpinti, kad būčiau tikrai apsišvietus 😀 na ir ginekologė maloni buvo, be smerkimo davė patarimų, tai nemanau, kad reikia gėdytis

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.