Sekėjai dalijasi: kaip su mumis apie seksą bandė kalbėti tėvai ir seneliai?
Ankstyvoje paauglystėje niekas taip neglumino, kaip pokalbis apie seksą su suaugusiais. Filmų su šeima žiūrėjimas ir prasidedanti TA tema, per kurią netikėtai prispiria į tualetą arba į virtuvę vandens atsigerti. Jau per biologijos pamokas raudonuodavome (nors tuose vadovėliuose informacijos beveik nebūdavo), o jeigu dar grįžus namo tėvai bandydavo kažką šia tema užsiminti… siaubas.
Yra manančių, kad lytinis švietimas gali paskatinti jaunus žmones lytinį gyvenimą pradėti anksčiau. Tačiau kai kurie tyrimai kaip tik rodo, kad gaudami išsamų lytinį švietimą, jaunuoliai pradeda mylėtis vėliau. Taip pat tai daro saugiai, kadangi žino apie lytiškai plintančias ligas ir jų užsikrėtimo būdus, taip pat daugiau galvoja apie nėštumo tikimybę lytinių santykių metu.
Ne visose mokyklose vedamos lytinio švietimo pamokos, tad savo kelionę pažinimo link dažniausiai tenka pradėti šeimose, apie seksą kalbant su tėvais. Paklausėme savo sekėjų apie tai, kaip su jais apie seksą kalbėjosi (ar bent jau bandė kalbėti) tėvai ir seneliai. Visi sekėjų vardai yra pakeisti, siekiant išlaikyti anonimiškumą.
Sekėjų pasidalinimai
Austėja: „Pasakojo, kad sprendė vakare lovoj gulėdami, kuris eis apie tai kalbėti. Ėjo mama.“
Laura: „Mama kalbėti apie tai drovėjosi, bet nesidrovėjo ant nykščio rodyti, kaip užmauti prezervatyvą… :)“
Saulė: „Su savo tuometiniu vaikinu draugavau jau pusantrų metų, tiesa, tada man buvo vos 19-a. Su šeima žiūrėjome penktadienio filmą. Sėdėjome aš, mano draugas, mama, tėtis, brolis, net močiutė tąkart į svečius buvo užsukusi. Šurmulys. Ir tėtis lyg tarp kitko paklausė: „O jūs jau?..“ Aš visa raudona lyg burokėlis atsakiau: „Tėti, man 19, mes draugaujam pusantrų metų…“ Atsakymas buvo kaip ir aiškus. Kambary stojo tyla, atrodo, net filmo vieta tuo metu tylesnė buvo. Po geros pauzės pasigirdo tėčio balsas: „Tikiuos, bent saugotės.“ Tiek to pokalbio ir būta. Nei juokingas, nei graudus. Tik labai jau klaikiai nejaukus.“
Jonė: „Aš atsimenu, kaip mokykloj biologijos mokytoja per TĄ temą tiesiog sirgo, o grįžusi sakė, kad ir taip atsiliekam, tai gal palikim tą temą ramybėj.. :D“
Greta: „Mama paauglystėj man kartojo: žiūrėk, kad nereikėtų vėžimėlio stumdyti.“
Austėja: „Internetas išmokė geriau nei tėvai.“
Gabija: „Mano abu tėvai yra labai santūrūs, tai pamenu, kad tėtis pokalbyje net nedalyvavo, o mama man davė įvairių bukletų (iš kur juos gavo, iki dabar negaliu paaiškinti) ir sakė, kad kai perskaitysiu, ateičiau pasikalbėti. Nėjau… :D“
Milda: „Su manimi apskritai niekas nekalbėjo šia tema. Teko atsakymų ieškoti „Panelės“ žurnaluose (ta rubrika, kur būdavo apie raudonus puslapius) arba šiaip internete. Dar, aišku, mokykloje visi tie vadovėliai, bet juose ten irgi praktiškai nieko nebūdavo.“
Šarūnė: „Tėvai tikrai nekalbėjo, tik kai eidavau į gimtadienį kokį nors, primindavo „neprisidirbti“. Nežinau, ar čia apie prisigėrimą eidavo kalba, ar apie seksą.“
Taip pat esame rašę tekstą, kuriame kalbinome kelis žinomus žmones apie tai, kaip jie sužinojo apie seksą. Nuorodą į visą tekstą paliksime apačioje, o čia pateikiame kelias citatas apie jų patirtis, mokantis apie lytinius santykius. Atsakymai ir juokingi, ir puikiai atspindintys daugelio jaunų asmenų realybę.
Elžbieta Latėnaitė: „Su geriausia drauge daug visko skaitėm. Pavyzdžiui, žurnale „Panelė“ buvo rubrika apie seksą. Dar skaitėme kažkokią knygą jos namuose, kur buvo rašoma apie sekso technikas ar pozas. Draugė man papasakojo, kas yra klitoris ir kad jis parankus masturbacijai. Dar vėliau, kai praleisdavau daug laiko duše tyrinėdama savo kūną ir pojūčius, mama pasisodino mane ir turėjom nejaukiausią pasaulyje pokalbį apie masturbaciją, kurią ji pavadino „dirginimu“ (skamba nesexy, ane?), ir jaučiau milžinišką gėdą to pokalbio metu ir dėl savo elgesio.“
Migloko: „Pas mus mokykloje niekas apie tai nekalbėdavo. Atsimenu, lytinis švietimas buvo toks – atnešdavo ten, pavyzdžiui, kokių nors tamponų ir paketų. Sudėdavo juos į maišiukus, išdalindavo mergaitėms ir viskas. Daugiau nieko. Tikrai niekas nešnekėdavo. Iš tikrųjų, kai aš buvau paauglė, labai mažai kas atvirai kalbėdavo apie seksą ir aš išaugau visiškai tamsoje.“
Neringa Rekašiūtė: „Kai man buvo kokie 5 ar 6 metai, manęs močiutė paklausė, kuo aš norėčiau būti užaugusi. Ir aš jai atsakau: „Nesakysiu, nes labai supyksi.“ Močiutė nepasiduoda ir sako: „Pasakyk į ausį.“ Ir tada aš jai pasakiau, kad noriu būti striptizo šokėja […], tada prisiminiau, kad mano tėvai kadaise turėjo kavinę „Paršelio rojus“ ir joje vyko visokie tokie laiką pralenkę 90-ųjų laukiniai vakarėliai, kuriuose kartais šokdavo striptizo šokėjos. Ir gal man, kaip vaikui, pasirodė, kad „oho, visi į jas žiūri, tai čia reiškia yra kažkas gero!“
Visą tekstą gali rasti čia: „Kaip sužinojai apie seksą? 3 žinomų žmonių patirtys“
Taip pat savo patirtimi sutiko pasidalyti ir Roberta, instagrame geriau žinoma ta_lezbe_feministe slapyvardžiu:
„Man nuo mažens seksas buvo įdomus, tačiau nieko apie jį nežinojau. Pamenu, kai buvau dar maža, pas mamą radau sekso knygą (panašią į kamasutrą), tačiau ji man iš karto buvo išplėšta iš rankų. Tuomet mama nupirko kažkokią „Mergaitės knygą“, kuri lyg ir turėjo atsakyti į visus man rūpimus klausimus, tačiau joje daugiausia buvo aprašytos mėnesinės.
Kaip atsiranda vaikai, man vėliau papasakojo vyresnė draugė. Mokykloje lytinio švietimo, kiek pamenu, apskritai nebuvo, buvo tik gal viena pamoka apie mėnesines, kurioje vaikinai buvo išprašyti iš klasės (lyg jiems to nereiktų žinoti), ir pasakojama apie įklotus. Atrodo, jog tuo metu lyg ir turėjau viską žinoti apie mėnesines, bet taip nebuvo. Kurį laiką galvojau, jog per mėnesines negalima net ten praustis. Apie tai, kad visgi galima, man taip pat pasakė vyresnė draugė.
Taip pat nieko nenutuokiau apie mėnesinių ciklą. Man apie jį papasakojo mano vyresnis vaikinas, kai buvau maždaug 23-ejų. Jis man pasakė, jog drąsiai galime mylėtis be apsaugos, nes pastoti šansų yra mažai, yra tik tam tikros dienos, per kurias galima pastoti. Pasitikėjimas šia informacija vėliau privedė prie labai skaudžios patirties, kai vieną dieną pastojau ir teko darytis išvalymą. Po to karto pradėjau pati daugiau apie tai domėtis, niekas man iki tol šios informacijos nebuvo suteikęs.
Mano lytinis švietimas buvo toks prastas, jog aš irgi tik 23-ejų sužinojau, jog apipjaustymas nėra sėklidžių nupjovimas. Apie tai man taip pat pasakė mano vyresnis draugas. Apie savęs pamaloninimą irgi sužinojau gana vėlai. Nors pirmą vibratorių išbandžiau gan anksti, kai jį radau pas mamą. Bet man visada tai atrodė lyg kažkoks uždraustas vaisius. Vėliau apie vibratorius man papasakojo draugė ir pasiūlė pačiai išbandyti, net paskolino savo! 🙂
Po to karto supratau, jog puikiai galiu pamaloninti save, taip pat supratau, kodėl niekada nepatirdavau vaginalinio orgazmo, nes orgazmą patiriu tik stimuliuojant klitorį, ko dauguma vaikinų irgi nelabai žinojo, vėlgi dėl lytinio švietimo stokos. Apie lytinį švietimą mokausi iki dabar. Neseniai dovanų gavau knygą „Sekso vadovas“, kurią labai labai rekomenduoju visiems. Nors ant viršelio rašoma, jog ši knyga yra suaugusiems, mano nuomone, ji tinka visiems, ir tikrai ją padovanočiau savo paauglei dukrai. Tikiuosi, ateityje žmonės pradės apie seksą kalbėti atviriau ir niekam nereikės mokytis iš skaudžių klaidų. Lytinis švietimas turėtų būti itin aktualus mokyklose, bei daugiau tėvų turėtų šviesti savo vaikus.“