Kaip priimti kūno pokyčius po nėštumo ir gimdymo?

Iliustracija: Jurgita Avišansytė

Priimti pokyčius, kuriuos moteriai tenka patirti besilaukiant ir pagimdžius, tiek jai pačiai, tiek jos partneriui gali būti nelengva užduotis. Deja, kad ir kiek kalbama apie meilę sau ir savęs priėmimą, pakitusios formos ir daugybė kitų kūno pokyčių gali išties neigiamai veikti moters savijautą.

Kaip parodė vienas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 80 tūkst. moterų, daugybė moterų po gimdymo išgyvena sumenkusios savivertės problemą bei nepasitenkinimą santykiais. Ir tai kai kurioms gali užsitęsti net kelerius metus. Kūno pokyčiai galbūt labiausiai pastebima, tačiau visiškai natūrali pogimdyvinio proceso dalis. Dabar metas tai suprasti ir priimti. Kūnui reikia ne ko kito, kaip tavo meilės ir laiko.

Taigi, ką galime padaryti norėdamos apsaugoti savo (ar savo partnerės) savivertę ir savo santykius? Kaip priimti save ir kūno pokyčius tokius, kokie jie yra ir mėgautis motinyste? Apie tai kalbėsimės su dula Lina Gabrijolavičiene, o pradžiai – keli praktiniai patarimai, galintys padėti priimti ir labiau mylėti save pogimdyviniu laiku.

Skirk laiko savo kūnui

Čia mes kalbame ne apie plušimą sporto klube. Greičiau apie pasirūpinimą savo fiziniu kūnu. Galbūt tai karšta aromatinga vonia, kol mažylis miega? Manikiūras? Vitaminų užtaisas? O gal mylimojo masažas? Atlikti tyrimai rodo, kad masažas gali būti paprastas ir efektyvus būdas poroms pagerinti savo fizinę ir psichinę savijautą tuo pačiu parodant meilę vienas kitam. Be to, masažas yra ekonomiškai efektyvi ir maloni priemonė, lengvai įtraukiama į intymią poros kasdienybę.

Darykis asmenukes

Žinoma, su saiku, nes vis dažniau kalbama apie selfius kaip apie sutrikimą (:)). Bet mes turime omenyje tai, kad dabar pats puikiausias metas įamžinti savo pakitusį kūną. Dabar atrodai ypatingai. Tavo krūtys greičiausiai tokios sultingos, o klubų linkiai – ryškūs kaip niekada anksčiau, tiesa? Tavo pilvą puošia išilga juoda linija, o akis – laime spindintis žvilgnis? Mėgaukis tuo! Fotografuokis ir fiksuok šias ypatingas savo kūno dalis. Šis nuostabus kūnas visai neseniai išnešiojo ir į pasaulį atnešė mažą žmogų, jis nusipelnė meilės ir dėmesio.

Suartėk su partneriu

Gali būti, kad apie tai dar sunku pagalvoti. Visiškai sugrįžti į įprastą seksualinį gyvenimą pagimdžius gali atrodyti neįmanoma, tačiau pabandyti galima. Žinoma, tiek kiek to norisi. Būti glamonėjamai ir geidžiamai partnerio, gauti ir suteikti malonumą gali būti itin malonu ir tam nė nebūtinas lytinis aktas. Gali būti, nėštumo laikotarpiu intymus judviejų gyvenimas reikalavo iššūkių, tad dabar yra puikus metas atsigriebti! O tai, kad su partneriu gebate ir norite vienas kitą užvesti, tik kelia nuotaiką ir skatina savo kūne jaustis geriau, tiesa?

Bendrauk su įkvepiančiomis moterimis

Šiuo metu mažiausiai, ko tau reikia, tai bendravimo su kalorijas skaičiuojančiomis ir tik apie „geresnę formą“ kalbančiomis sveikuolėmis. Ieškok ryšio su tais žmonėmis, kurie supranta, kad pogimdyvinis lakotarpis yra ilgas procesas, tave jame palaiko ir verčia jaustis geriau. Tarpusavyje dalykitės savo patirtimis ir įkvėpimais, palaikykite ir išklausykite.

O ką sako dula?

„Laikais, kai didžiąją dalį informacijos gauname per tarpininkus – vienos ar kitos formos medijas – apie daugelį reiškinių turime jų suformuotą vaizdą. Paprastai tai reiškia – su skonio stiprikliais: ten daugiau dramos ir fotošopo nei kasdienybėje.

Atitikti visuomenės formuojamą tinkamos moters įvaizdį ir būnant jaunai, dailiai, sveikai yra beveik visada brangu, skausminga ir sudėtinga.

O po tris ketvirčius metų trunkančio nėštumo, fizines ir psichines ribas išplečiančio gimdymo ir iškart su juo atsirandančio naujagimio auginimo laikotarpio – praktiškai neįmanoma. Atitikti bet kieno kito lūkesčius pareigos mes apskritai neturime, tačiau tą suvokti ir paversti savo realybe užtrunka. Realybėje moterys yra kur kas įvairesnės!“ – įsitikinusi dula Lina Gabrijolė.

Lina, kaip po nėštumo ir gimdymo keičiasi moters santykis su savo kūnu, savęs vertinimas?

Nėštumas, net jei jis trunka keletą savaičių, paveikia ir pakeičia moters kūno ląsteles, tačiau kol kas šioje srityje tyrimų yra labai nedaug. Kokius ženklus nėštumas ir gimdymas gali palikti kūne? Iš matomų – platesnės pėdos, minkštas pilvas su ruda juosta nuo bambos iki gaktos, strijos lyg meškos nagų žymės šlaunyse, trilitrinio dydžio (ir kietumo) krūtys, patamsėję, pienu varvantys, nubrozdinti speneliai, švytėjimo netekusi veido oda, pakitęs plaukuotumas ir kūno kvapas, prasiskyrę pilvo sienos raumenys, susiūtas ir gyjantis randas tarpvietėje, makštyje ar gimdos kaklelyje, o gal – ir pilvo sienoje, hemorojus, tonuso neatgavusių dubens dugno raumenų jausmas. Ne pabaiga, variacijų būna įvairių. Kiek šito esate mačiusi iki gimdymo tose pačiose medijose? Ar kada esate galvojusi, kas moters laukia po gimdymo? Kokias emocijas ir mintis kelia šitas sąrašas?

O kokius jausmus gali sukelti ne sąrašas, o viso to vaizdas veidrodyje?

Dėl ko taip sunku tuos kūno pokyčius moteriai priimti? Ką su tuo galima daryti, kaip mokytis priimti?

Nežinau paprasto atsakymo, kaip priimti savo kūno pasikeitimus. Pati kartais renkuosi rečiau žiūrėti į veidrodį. Pokyčiai – dalis viso paketo su užrašu „Motinystė“. Pradėti galima nuo bandymo žiūrėti į save mylinčio žmogaus akimis. Pabandyti pajusti, kaip jus mato tas ką tik gimęs kūdikis, kuriam esat gyvybiškai būtina, kvepiate maistu, šiluma ir saugumu, kalbate pažįstamu, širdies ritmą reguliuojančiu balsu ir liečiate švelniomis rankomis. Kuriam labai jauku miegoti ant to minkšto pilvo ar prisiglaudus prie krūtinės. Verta prisiminti, kokį didelį darbą ką tik atlikote – savyje iš dviejų ląstelių išauginote judantį, knerkiantį, kvepiantį žmogų ir dar atsivėrėte tiek, kad jis galėjo išlįsti į šį pasaulį.

Dėkingumas gali būti gera praktika – atraskite žodžius, kuriais nuoširdžiai galite pasidžiaugti kiekviena savo dalim.

Už ką galit būti dėkinga savo šlaunims, gimdai, vaginai, pilvui, krūtims, rankoms? Ne tik pagalvokite, bet ir pasakykite! Ir kartokite, kol dėkingumas persmelks kiekvieną ląstelę.

Ką šiame kontekste svarbu žinoti partneriui? Kaip palaikyti savo moterį?

Mano supratimu, vyrų dalyvavimas gimdyme moterims gali turėti teigiamų pasekmių ir priimant savo kūną. Kai žmogus turi galimybę liudyti, koks intensyvus, stiprus, ribinis patyrimas gali būti gimdymas, atsiranda daugiau supratimo, jautrumo ir pagarbos jį išgyvenusiai moteriai.

Leiskit sau matyti save jo akimis ir tikėkite, jei sako, kad esate graži, seksuali, pati pačiausia.

Patarimas vyrams – būkite jautrūs, dėmesingi ir neatidėkite gražių žodžių – jų verta proga yra kiekvienas kartas, kai moteris yra šalia. Dar – neturėkit iliuzijų, kad patyrusi tokį iššūkį, moteris bus tokia pati. Verta būti atviram ir stebėti, kaip yra dabar – kas jai patinka, kas – ne, kas jaudina, kas – erzina, kas padeda, kas – pykdo. Jūs abu kuriate tarpusavio santykius ir abu esate už juos atsakingi.

Ko labiausiai reikia moteriai po gimdymo? Kokios pagalbos iš artimųjų, kokios veiklos, paramos?

Nors Lietuvoje (tikiuosi – kol kas) nėra rutininės moters priežiūros po gimdymo, situacija vis tik kiek gerėja su kiekvienais metais. Bent jau Vilniuje ir Kaune galite rasti informacijos, pagalbos ir specialistų, jei situacija tampa problemiška. Galite rasti kvalifikuotų kineziterapeutų, kurie išmano, kaip atstatyti dubens dugno raumenis.

Yra kas pataria žindymo klausimais, kad krūtys būtų sveikos. Yra akušerių, kurios dirba privačiai, konsultuoja telefonu ar namuose. Pogimdyminių būsenų psichologai, terapinės ar savitarpio pagalbos grupės.

Dulos, kurios gali ateiti į namus išklausyti ir padėti. Porų santykių specialistai. Kol kas didžioji šios pagalbos dalis – mokama ir valstybės nekompensuojama. Pradedu matyti ženklus, kai draugai ar darbdaviai, išleisdami moterį auginti kūdikio, pagalvoja dovanoti nebe pampersų tortą, bet pagalbą: pasirūpina šviežiu maistu, namų tvarkymu, reguliariu masažu, dulos paslaugomis ar specializuotomis mankštomis. Linkėčiau, kad šios tendencijos stiprėtų. Naudingi gali būti ir socialiniai tinklai, ypač – specializuotos grupės, skirtos konkrečioms temoms (taip, jose reikia mokėti orientuotis, suprasti, kad ne visais atvejais gali padėti nepažįstami žmonės, dalinantys patarimus) – jos gali padėti sumažinti socialinės izoliacijos jausmą. Be to, pasaulyje pradedama kalbėti apie motinystę kaip apie įvairiapusį patyrimą, apimantį daugybę jausmų, ne tik euforiją. Haštagai gali padėti rasti realių patirčių – tarkim, #MotherhoodUnfiltered, #ThePositiveBirthMovement ar lietuviškas #DydisNesvarbu (nesusijęs su gimdymu, bet kupinas pozityvaus požiūrio į kūną)

Tegu jaunos poetės ir iliustratorės Rupi Kaur žodžiai bus kaip palinkėjimais kiekvienai, susilaukusiai kūdikio, ir kiekvienam, esančiam šalia tokios moters:

Look down at your body
Whisper
There is no home like you

 

Liną Gabrijolavičienę gimdymo tema šiame mūsų tinklalaidės SULTYS epizode yra įdomiai kalbinusi Beata. Pasiklausyk: Apie gimdymą su dula

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.