Sutikimas seksui: „ne“ visada reiškia „ne“

Sutikimas seksui yra pirmas žingsnis seksualinio gyvenimo link, kuris, deja, pernelyg dažnai yra praleidžiamas. Tai įrodo daugybė visame pasaulyje matomų pranešimų apie didelio masto seksualinės prievartos incidentus ir judėjimo #MeToo vystymasis. Skaitant nukentėjusiųjų istorijas ir stebint tokių atvejų augimą, vienas dalykas tampa visiškai aiškus: mums skubiai reikia švietimo ir diskusijų apie sutikimą seksui.

Šiame tekste pakalbėsime apie tai, kas yra sutikimas seksui ir kodėl labai svarbu apie tai daug ir garsiai kalbėti.

Kas yra sutikimas seksui?

Sutikimas seksui reiškia aiškiai ir aktyviai išreiškiamą norą užsiimti seksualine veikla. Be sutikimo seksualinė veikla (įskaitant oralinį seksą, prisilietimą prie lytinių organų ir įsiskverbimą) yra seksualinė prievarta arba išžaginimas.

Seksualinis sutikimas yra susitarimas dalyvauti seksualinėje veikloje. Prieš mylėdamiesi turite įsitikinti, kad partneris (-ė) taip pat nori leistis į šią kelionę kartu. Svarbu aiškiai iškomunikuoti, ko norite ir ko nenorite vienas iš kito. Tai svarbu daryti kiekvieną kartą.

Seksologė Julia Lepiochina viename „Nebegėdos“ tekste yra puikiai pasakiusi: „Mes esame taip pripratę vieni kitus liesti, apkabinti, nekreipdami dėmesio į tai, ar žmogus to nori. Manau, kad labai pravartu išmokti klausti: „Ar aš galiu tave apkabinti? Ar aš galiu tave paliesti? Ar galiu tave pabučiuoti?“ Kartais tai gali atrodyti kaip trikdis sukurtai intymiai atmosferai, bet, jeigu tu klausi iš širdies, jeigu tau rūpi to žmogaus jausmai, tai niekaip nepakenks jūsų santykiui.“

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie sutikimą seksui

Ką apie sutikimą svarbu žinoti kiekvienam (-ai), kuris (-i) užsiima seksualine veikla su kitu asmeniu?

1. Seksualinis sutikimas turi būti išreiškiamas aiškiai

Yra tik vienas būdas tiksliai sužinoti, ar žmogus sutiko mylėtis – jis turi pasakyti „taip“. Spėlioti arba bandyti perskaityti sutikimą iš žmogaus kūno kalbos yra neteisinga ir visiškai netikslu. Tad prieš užsiimant seksualine veikla labai svarbu aiškiai išsakyti savo norus ir išklausyti partnerio (-ės).

Net jeigu išoriškai asmuo atrodo pasiruošęs seksui, vertėtų paklausti, ar viskas gerai, ar jis (-i) nori tęsti, ar jam (-ai) patogu. Tai galioja ne tik naujiems santykiams – net ir ilgalaikiuose santykiuose reikia nepamiršti paklausti vienas kito, ar viskas gerai ir neprieštaraujate veiksmams.

2. Jūs visada galite apsigalvoti

Net ir seksui įsibėgėjus galite apsigalvoti ir nuspręsti, kad vis tik nenorite. Negalima mylėtis vien tik tam, kad neįžeistumėte partnerio (-ės). Net ir veiksmo įkarštyje pasijutę nemaloniai turite teisę nutraukti seksą. 

Taip pat neskubėkite užsiimti seksu santykių pradžioje, jei to nenorite arba jaučiate, kad viskas vyksta per greitai. Garsiai išsakykite savo mintis. Galite pasakyti kažką panašaus: „Ar galime sulėtinti tempą, aš dar nepasiruošusi (-ęs)?“, „Aš jaučiuosi keistai.“ arba „Ar galime sustoti?“.

Tos pačios taisyklės reikėtų paisyti ir antrajai pusei. Jeigu partneris (-ė) paprašo sustoti, REIKIA sustoti. Juokeliai, pavyzdžiui, „Na, ko gi čia laužaisi?“, tikrai netiks.

3. Svarbu kartkartėm paklausti partnerio (-ės), ar viskas gerai

Atkreipkite dėmesį į savo seksualinių partnerių kūno kalbą. Pavyzdžiui, jeigu atrodo, kad partneriai įsitempę ar nepatogiai jaučiasi, stabtelėkite ir paklauskite, kaip jie jaučiasi. Jeigu pastebite, kad sekso metu žmogus nuo jūsų nežymiai traukiasi, neatsipalaiduoja ar kitaip parodo, kad jam šita situacija yra nepatogi, nemaloni, svarbu tuojau pat sustoti ir pasiteirauti, ar viskas gerai ir ar žmogus nori visa tai tęsti toliau.

4. Tiek vyrai, tiek moterys turi klausti sutikimo seksui

Lytis čia nėra svarbi – visi vienodai esame žmonės ir nusipelnėme būti gerbiami. Tiek vyrai, tiek moterys patiria seksualinę prievartą ir smurtą, todėl svarbu atsižvelgti į kito norus, nepriklausomai nuo lyties.

Net jeigu abu partneriai duoda vienas kitam sutikimą seksui, svarbu išsiaiškinti, kokios yra abiejų ribos. Galbūt vienas iš jų nenori išbandyti analinio sekso, nors kitas jau seniai apie tai svajoja? Svarbu garsiai išsakyti ką norite veikti sekso metu – visiems seksualiniams veiksmams reikia sutikimo.

5. Alkoholiniai gėrimai ir narkotinės medžiagos turi įtakos sutikimui seksui

Jeigu jūs arba jūsų partneris (-ė) esate išgėrę arba apsvaigę nuo narkotinių medžiagų, sutikimo seksui duoti negalite. Nesvarbu, kad prieš tai susitarėte, kad šiąnakt pasimylėsite, – apsvaigus toks susitarimas nebegalioja. Apsvaigusiam žmogui sunkiau orientuotis aplinkoje, jo mąstymas sutrinka, tad apie svarbių veiksmų priėmimą negali būti nė kalbos. Kartais esant tokioje būsenoje apskritai sunku kalbėti, tad jeigu mintyse ir suksis žodis „ne“, garsiai jo ištarti gali paprasčiausiai nepavykti.

Taip pat nepamirškite pasirūpinti ir kitais – jeigu vakarėlyje pastebite žmogų, kuris nori santykiauti su kitu neblaiviu asmeniu, nelikite tik stebėtoju ir pasistenkite, kad tas noras nepereitų prie veiksmų. Apsvaigęs žmogus negali duoti sutikimo seksui, todėl svarbu nuo to apsaugoti ir save, ir kitus.

Liūdni faktai

2014 metais Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra vykdė tyrimą, kurio metu nustatė, kad jau nuo 15 metų:

  • 31 % moterų Lietuvoje patyrė fizinį ir (arba) seksualinį smurtą;
  • 8 % moterų Lietuvoje buvo persekiojamos;
  • 35 % moterų Lietuvoje patyrė seksualinį priekabiavimą.

Atsižvelgiant į tai, kad tyrimas buvo atliktas 2014 metais, galime tik spėlioti, kad šiandien šie skaičiai būtų dar didesni ir liūdnesni. Tai tik dar kartą įrodo, kad žinių apie sutikimą seksui vis dar labai trūksta. Todėl rekomenduojame domėtis šia tema, skaityti straipsnius, žiūrėti dokumentiką. Viena iš tokių – garso dokumentika „Lūžis” (ang. „Refraction“), kuria dalijasi festivalio „Banguoja“ organizatoriai. „Po vieno studentų draugijos vakarėlio Sameeras pasikvietė Aweną namo, jie praleido naktį taip, kaip jis tikėjosi, tačiau tai nebuvo tai, ko norėjo ji. Po trejų metų Awena nusprendė pasikalbėti su Sameeru apie tai, kas įvyko tą naktį.“

„Lūžis“ – tai pokalbis apie tai, kaip žmonės skirtingai suvokia tas pačias aplinkybes ir koks svarbus yra verbalinis sutikimas seksui.

 

Šių metų rugpjūčio 24 – spalio 31 dienomis „Nepatogaus kino“ iniciatoriai organizuoja pirmąjį Lietuvoje audiofestivalį „Banguoja“, kuriame susiburs garsinio turinio kūrėjai ir klausytojai. Garso dokumentika – netikėtai intymus žanras, nematomiems herojams suteikiantis laisvę atvirai kalbėti nepatogiomis ar asmeniškomis temomis. Visus 17-a festivalyje pristatomų garsinių kūrinių galima nemokamai klausytis ir patirti adresu www.banguoja.lt.

 

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.