Lubrikantas po gimdymo – kurį pasirinkti?

Nėštumo metu moters kūnui tenka daug išbandymų ir pokyčių. Pogimdyminis laikotarpis taip pat nėra lengvas – pasikeičia ne tik fizinė ir psichologinė savijauta, bet ir seksualinis gyvenimas.

Po gimdymo moters seksualinis gyvenimas gali pasikeisti iš pagrindų: sumažėjęs susidomėjimas seksu, skausmas įsiskverbimo metu ir, žinoma, makšties sausumas. Dėl pastaro faktoriaus seksas tampa nemalonus, tad didelė dalis naujai „iškeptų“ mamyčių apie seksą net galvoti nenori – bent jau kurį laiką.

Norime nuraminti – yra net keletas būdų, galinčių padėti sumažinti ar visai pašalinti nemalonius pojūčius dėl sausos makšties mylintis. Vienas iš jų – lubrikantas. Be abejonės, kad yra skirtingų lubrikantų rūšių, tad šiame tekste pasidalysime informacija, koks lubrikantas po gimdymo yra pats geriausias. 

Makšties sausumas po gimdymo – kas jį sukelia?

Visiškai normalu, jeigu po gimdymo moteris nerimauja dėl savo seksualinio gyvenimo „atnaujinimo“. Tarsi „susvetimėjęs“ kūnas, nauji motinystės sunkumai ir makšties sausumas susideda į viena, todėl imame nerimauti. Ką jau kalbėti apie seksą.

Dėl kūno pokyčių ir naujos atsakomybės klausimų tikriausiai nekyla. Tačiau kodėl sutrinka makšties lubrikacija ir atsiranda sausumas?

Hormonų disbalansas

Makšties sausumas atsiranda dėl hormonų, ypač estrogeno ir progesterono, disbalanso ir didelio pokyčių šuolio. Nėštumo metu šių hormonų kiekis labai padidėja, o po gimdymo – sumažėja. Estrogenų gamyba sumažėja ir dėl maitinimo krūtimi, kadangi šie mažina pieno gamybą, dėl to kūnas stengiasi kuo labiau sumažinti estrogeno gamybos kiekį.

Estrogenai yra svarbūs seksualiniam susijaudinimui, nes padidina kraujo tekėjimą į lytinius organus ir padidina makšties lubrikaciją. Estrogeno trūkumas yra atsakingas už daugelį pogimdyminių simptomų, kuriuos moterys patiria, įskaitant karščio bangas, naktinį prakaitavimą ir makšties sausumą.

Šiuos simptomus moterys dažnai bando slopinti vartodamos estrogeno papildus, tačiau prieš juos pradedant gerti labai svarbu pasitarti su gydytoju, kad papildai nepakenktų nei kūdikiui, nei motinai.

Pogimdyvinis tiroiditas

Makšties sausumą po gimdymo gali sukelti ir pogimdyvinis tiroiditas – skydliaukės uždegimas. Skydliaukė gamina hormonus, kurie yra gyvybiškai svarbūs įvairioms kūno funkcijoms, įskaitant medžiagų apykaitą; tačiau uždegimo metu skydliaukė gali gaminti per daug arba per mažai skydliaukės hormonų.

Pogimdyvinio tiroidito simptomai: drebulys, tankus širdies plakimas, dirglumas, nemiga, sausa oda, makšties sausumas, nuovargis, svorio priaugimas.

Lubrikantas po gimdymo – kurį pasirinkti?

Kaip jau minėjome anksčiau, diskomforto ir sausumo sekso metu lengviausia ir saugiausia atsikratyti naudojant lubrikantą. Žinoma, nepamirškime ir to, kad po gimdymo seksas kurį laiką gali apskritai nedominti – tai visiškai normalu. Tačiau jeigu vis dėlto norisi grįžti į seksualinį gyvenimą, lubrikantas po gimdymo gali labai padėti. Tik kokį pasirinkti?

Vandens pagrindo lubrikantas

Geriausias lubrikantas po gimdymo yra vandens pagrindo. Jį galima drąsiai naudoti su visais prezervatyvais ir sekso žaislais. Tiesa, jis šiek tiek greičiau džiūsta, tad sekso metu priemonės gali prireikti net keliskart. Tačiau lubrikantą lengva nuvalyti, dažniausiai jo sudėtis yra neutrali ir ypač tinkama naudoti šiuo jautriu laikotarpiu.

Silikono pagrindo lubrikantas

Taip pat galite išbandyti silikono pagrindo lubrikantą – jis yra tirštesnės konsistencijos ir daug lėčiau džiūsta nei vandens pagrindo lubrikantas. Silikono pagrindo lubrikantus galima naudoti su lateksiniais prezervatyvais, tačiau negalima su silikoniniais sekso žaislais, nes gali pažeisti žaislo paviršių. Taip pat šis lubrikantas gali palikti dėmių.

Aliejaus pagrindo lubrikantas

Pagrindinis tokių lubrikantų pliusas yra natūrali sudėtis ir tai, kad jie ilgai išlieka. Tačiau aliejaus pagrindo lubrikantas visai netinkamas naudoti su lateksiniais prezervatyvais, nes gali juos pažeisti. Tad šios rūšies lubrikanto tikrai neverta rinktis norint išvengti neplanuoto nėštumo ar lytiškai plintančių ligų. Vis tik aliejaus pagrindo lubrikantai, kad ir pagaminti iš natūralių ingredientų, nėra laikomi tinkamiausi pogimdyviniam laikotarpiui. 

Tad jei nenusprendžiate, kuris lubrikantas po gimdymo jums tinkamiausias, rekomenduojame rinktis vandens pagrindo lubrikantus – tai saugiausias variantas.

Ką dar žinoti apie lubrikantus ir seksą po gimdymo?

Tiesa, renkantis lubrikantą svarbu atkreipti dėmesį į ant pakuotės nurodytą pH lygį – reikėtų rinktis su skaičiumi 4. Vidutinis makšties pH lygis yra 3,5–4,5.

Taip pat svarbi ir lubrikanto sudėtis – geriausia rinktis kuo neutralesnių ingredientų. Rekomenduojama vengti produktų su glicerinu, parabenais, įvairiais kvapikliais ir skoniais (juose gali būti daug cukraus, kuris padidina grybelinių infekcijų riziką). 

Nebijokite naudoti lubrikanto – jis yra tik paviršinio naudojimo, todėl neįsigeria į kraują.

Ir galiausiai – niekur neskubėkite. Noras mylėtis gali ateiti negreit, tad svarbu savęs neversti ir suprasti, kad visa, kas vyksta šiuo jautriu etapu, yra normalu. Į lytinį gyvenimą leistis reikėtų tik tada, kai moteris yra visškai tam pasiruošusi. 

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.