Skausmingos mėnesinės: kas jas sukelia ir kaip sau padėti?
Skausmingos ar nemalonios mėnesinės kiekvieną mėnesį yra normalus moters gyvenimo reiškinys. Tačiau jeigu juntamas skausmas toks didelis, kad trukdo gyventi įprastai (eiti į darbą, paskaitas ar pamokas), vertėtų ieškoti pagalbos.
Skausmingos mėnesinės: ką apie jas žinoti? Kaip su tuo tvarkytis ir kada žinoti, kad laikas ieškoti pagalbos?
Skausmingos mėnesinės: dismenorėja ir jos tipai
Skausmas, siejamas su menstruacijomis, yra vadinamas dismenorėja. Daugiau nei pusė moterų per menstruacijas bent vieną ar du kartus per mėnesį jaučia apatinės pilvo dalies skausmą. Kai kurios vos vos jaučią tą skausmą, tačiau kitas užklumpa toks didelis skausmas, kad būna sunku atlikti kasdienius darbus.
Dismenorėjos simptomai yra šie: bet kokio lygio skausmas, pykinimas, viduriavimas, vėmimas, galvos svaigimas ir skausmas.
Yra dviejų tipų dismenorėja: pirminė ir antrinė.
- Pirminė dismenorėja yra skausmas, atsirandantis prieš menstruacijas arba jų metu. Šį skausmą sukelia natūralios cheminės medžiagos, vadinamos prostaglandinais, kurios gaminamos gimdos gleivinėje – dėl jų susitraukia gimdos raumenys ir kraujagyslės. Pirmąją mėnesinių dieną prostaglandinų kiekis yra didelis, vėliau mažėja. Štai kodėl skausmas paprastai sumažėja praėjus pirmosioms mėnesinių dienoms.
- Antrinę dismenorėją sukelia reprodukcinių organų sutrikimai. Skausmas laikui bėgant stiprėja ir dažnai trunka ilgiau nei įprasti menstruacijų spazmai. Pavyzdžiui, skausmas gali prasidėti likus kelioms dienoms iki mėnesinių pradžios ir sustiprėti joms tęsiantis. Galiausiai skausmas gali nepranykti net ir pasibaigus mėnesinėms.
Kodėl menstruacijų metu jaučiame skausmą?
Ne visada įmanoma nustatyti skausmingų menstruacijų priežastį. Hormonas, vadinamas prostaglandinu, sukelia gimdos raumenų susitraukimus, kurie išstumia gleivinę. Šie susitraukimai gali sukelti skausmą ir uždegimą. Prostaglandinų lygis pakyla prieš pat menstruacijų pradžią.
Kai kurios moterys jaučia didesnį skausmą per mėnesines.
Ši didesnio skausmo rizika apima moteris, kurios:
- jaunesnės nei 20 metų;
- turėjo giminaičių, patiriančių skausmingas mėnesines;
- rūko;
- stipriai kraujuoja per mėnesines;
- susiduria su nereguliariomis mėnesinėmis;
- negimdžiusios moterys.
Skausmą gali sukelti ir mediciniškai paaiškinamos priežastys:
- Priešmenstruacinis sindromas (PMS). PMS yra dažna būklė, kurią sukelia hormoniniai pokyčiai organizme, atsirandantys likus 1–2 savaitėms iki menstruacijų pradžios. Simptomai paprastai išnyksta prasidėjus kraujavimui.
- Endometriozė. Tai skausminga medicininė būklė, kai ląstelės iš gimdos gleivinės auga kitose kūno dalyse, dažniausiai kiaušintakiuose, kiaušidėse ar dubens gleivinėje.
- Fibromos gimdoje. Fibromos yra nevėžiniai navikai, kurie gali daryti spaudimą gimdai arba sukelti nenormalias menstruacijas ir skausmą, nors dažnai nesukelia simptomų.
- Dubens uždegiminė liga (PID). PID yra gimdos, kiaušintakių ar kiaušidžių infekcija, kurią dažnai sukelia lytiniu keliu plintančios bakterijos, sukeliančios reprodukcinių organų uždegimą ir skausmą.
- Adenomiozė. Tai reta būklė, kai gimdos gleivinė įauga į raumeninę gimdos sienelę, sukeldama uždegimą, spaudimą ir skausmą. Tai taip pat gali sukelti ilgesnes ar sunkesnes menstruacijas.
- Gimdos kaklelio stenozė. Gimdos kaklelio stenozė yra reta būklė, kai gimdos kaklelis yra toks mažas arba siauras, kad sulėtėja menstruacijos, dėl to padidėja slėgis gimdoje, kuris ir sukelia skausmą.
Šias būkles gali nustatyti tik gydytojas, tad jeigu spėjate, kad kuris nors iš šių sveikatos sutrikimų jus kamuoja, kreipkitės į specialistą.
Kaip sau padėti, kai mėnesinės skausmingos?
Kadangi daugelis moterų su mėnesinių skausmais susiduria kiekvieną mėnesį, yra būdų, kurie padeda nuslopinti ar bent jau sumažinti skausmą ir diskomfortą. Žinoma, kiekvienos moters organizmas unikalus, tad kas veikia vienai, nebūtinai padės ir kitai.
Kaip sumažinti mėnesinių skausmą namų priemonėmis?
Namuose gali išbandyti keletą paprastų būdų numalšinti skausmą – galbūt nors vienas iš jų suveiks ir tau.
Daugeliui moterų padeda pilvo masažas, šiltos pagalvėlės ant apatinės pilvo dalies, maudynės šiltoje vonioje, reguliarūs fiziniai pratimai, orgazmas (taip, jis tikrai sumažina skausmą!), joga, lengvas ir maistingas maistas, ramunėlių arbata.
Per mėnesines galima vartoti priešuždegiminius vaistus (pavyzdžiui, ibuprofeną) arba kelias dienas prieš mėnesines vartoti vitaminus B-6, B-1, E, D, papildus – omega-3 riebalų rūgštis, kalcį, magnį, žuvų taukus.
Taip pat menstruacijų metu rekomenduojama sumažinti druskos, alkoholio, kofeino ir cukraus vartojimą – tai padės išvengti pilvo pūtimo.
Kada dėl skausmo kreiptis į gydytoją?
Jei mėnesinių skausmas trukdo kiekvieną mėnesį atlikti pagrindines užduotis (eiti į darbą, paskaitas ir t. t.), atėjo laikas pasikalbėti su ginekologu (-e).
Į gydytoją rekomenduojama kreiptis ir pasirodžius bent vienam iš šių simptomų:
- besitęsiantis skausmas po hormoninės spiralės (IUD) įdėjimo;
- skausmingos mėnesinės bent tris mėnesius;
- kraujo krešuliai kraujuojant per mėnesinės;
- didelis skausmas, viduriavimas ir pykinimas;
- dubens skausmas, kai nėra menstruacijų;
- ilgesnį laiką pakilusi kūno temperatūra.
Apsilankymas pas gydytoją ne tik nuramins, bet ir padės rasti geriausią sprendimą, palengvinantį menstruacijų skausmą ir diskomfortą. Nepamiršk reguliariai lankytis pas ginekologą (-ę) ir rūpintis savo sveikata.
Neda
Kraujo krešuliai – nenormalu? Galbūt reiktų patikslinti, kokie tie krešuliai ir kaip jie atrodo. Maniau, kad kraujavimas su “gabaliukais” yra labai normalus ir dažnai pasitaikantis dalykas.