Ką turime žinoti apie sekso žaislus ir lubrikantus nėštumo metu?

Nuotrauka: Unspalsh

Seksas ir nėštumas – tema, dominanti tikriausiai ne vieną. Ar kai laukiesi galima naudoti vibratorių, skirtą vidinei stimuliacijai? O išorinei? Gal vibracijos apskritai nėra naudingos nėštumo periodu? O kaip su lubrikantais – ar jie nepakenks? Juk laukiantis galvojama tik apie tai, ar viskas, ką darome, yra saugu pilve augančiam kūdikiui.

Tad šiame tekste norime atsakyti į visus su nėštumu ir seksu susijusius klausimus. Tai mums padaryti padės akušerijos ginekologijos specialisčių įkurta Mergaičių ir moterų akademija, kuri jau ne kartą prisidėjo prie mūsų turinio kūrimo. Tad visi tekste pateikti atsakymai – tik iš specialistų lūpų.

Ar nėštumo metu galima naudoti vibratorių? Jeigu taip, koks šiam laikotarpiui yra tinkamiausias?

Jeigu nėštumo eiga sklandi, nėra priešlaikinio gimdymo ar persileidimo rizikos (apie tokią riziką perspėja gydytojas akušeris ginekologas), o augant pilvukui tampa sunku, nepatogu mylėtis ankstesnėmis pozomis – vibratorius, kuriuos naudojote anksčiau, galima naudoti ir šiuo periodu.

Giluminio G taško vibratorius veikia kaip vyro varpa: makšties sienelės ir gimdos kaklelis veikiami mechaniškai, o jų pažeidimo rizika yra minimali, jei vibratorius tinkamai naudojamas. Klitorinis vibratorius skirtas išorinei – klitorio (klitoris – visiška analogija vyro varpai) stimuliacijai. Kokį vibratorių pasirinkti – giluminį ar klitorinį – priklauso nuo pačios moters norų, tam tikrų sveikatos ypatumų, nors dažniausiai saugesniu nėštumo metu įvardijamas klitorinis stimuliatorius.

Klitorinis masažuoklis „LELO SONA CRUISE“ – geriausias pasirinkimas nėštumo metu 99.95,-

Egzistuoja kelios išimtys, kai G taško vibratoriaus negalima naudoti: tai gimdos kaklelio nepakankamumas, placentos pirmeiga bei makšties ir gimdos kaklelio uždegimas. Jeigu gydytojas jums diagnozavo placentos pirmeigą, tuomet negalima turėti vaginalinių lytinių santykių (gimdos kaklelis per makštį negali būti mechaniškai veikiamas nei vyro varpos, nei vibratoriaus), nes padidėja placentos atšokos, kraujavimo ir persileidimo rizika.

Tokiais atvejais malonumui pasiekti galima naudoti klitorinį masažuoklį. Jeigu nėštumas daugiavaisis, anksčiau yra buvę persileidimų, priešlaikinis gimdymas arba Jums diagnozuota gimdos kaklelio ar gimdos anomalija – giluminio G taško vibratoriaus taip pat reikėtų atsisakyti. Jei diagnozuotas gimdos kaklelio nepakankamumas, sutrumpėjimas – lytiniai santykiai ir visų tipų vibratorių naudojimas neleistinas, nes net silpni gimdos susitraukimai, sukelti orgazmo, gali turėti įtakos priešlaikiniam gimdymui ir persileidimui.

Iš kokios medžiagos pagamintas vibratorius yra geriausias pasirinkimas nėštumo metu?

Pirmiausia, renkantis medžiagą, iš kurios yra pagamintas vibratorius, reikia atkreipti dėmesį, kad moteris nebūtų jai alergiška. Nors visada rekomenduojama nėštumo metu neeksperimentuoti ir naudoti tas medžiagas ir (ar) priemones, kurios buvo naudojamos ne nėštumo metu, būtina įsidėmėti, kad tai, kas tiko anksčiau, gali ir nebetikti.

Bendros taisyklės, renkantis medžiagą, iš kurios pagamintas vibratorius: pasirinkta medžiaga turi būti kuo švelnesnė, minkštesnė, lengvai prižiūrima, pasižyminti mažiausia rizika kaupti galimus įvairių infekcijų sukėlėjus, pavyzdžiui, bakterijas, taip pat svarbu tai, kad sudėtyje nebūtų ftalatų – sintetinės cheminės medžiagos, plačiai naudojamos plastiko gamyboje, siekiant padidinti lankstumą, skaidrumą bei ilgaamžiškumą, tačiau galinčios sukelti endokrininės (hormonų) sistemos sutrikimų. Rinkdamiesi vibratorių visada atkreipkite dėmesį į jų aprašus.

Tad geriausia rinktis vibratorius, pagamintus iš silikono. Silikonas yra neakyta, švelni, lengvai valoma medžiaga. Taip pat saugu rinktis vibratorius, pagamintus iš ABS plastiko, nes ši medžiaga pasižymi maža tikimybe kaupti infekcijų sukėlėjus, tačiau yra ne tokia švelni kaip silikonas. Kita lengvai prižiūrimų ir pasižyminčių maža rizika sukelti infekciją – metaliniai vibratoriai. Tačiau jie veikia intensyviau, todėl rekomenduojama vengti nėštumo metu. Taip pat reikėtų nenaudoti gelio pagrindu sukurtų vibratorių dėl medžiagos akytumo, nes būtent dėl to padidėja tikimybė kauptis bakterijoms ir kitiems mikroorganizmams.

Labai svarbu žinoti, kad nepriklausomai nuo to, iš kokios medžiagos yra pagamintas vibratorius, labai svarbu jį tinkamai prižiūrėti pagal gamintojo pateiktas instrukcijas.

Bendros priežiūros taisyklės: prieš ir po kiekvieno naudojimo vibratorių būtina nuplauti vandeniu ir antibakteriniu muilu (plauti bent 20 sek.), sausai nušluostyti. Negalima vibratoriumi dalintis su kitais asmenimis, taip pat nerekomenduojama naudoti analinių vibratorių, nes tai didina infekcijos iš tiesiosios žarnos perdavimo riziką į lytinius takus (didėja nėštumo komplikacijų, vaisiaus ir motinos infekcijų rizika), o esant hemorojui (išangės kraujagyslinių audinių išvešėjimas, išsiplėtimas, kuris ypač padažnėja laukiantis), analinis vibratorius net gali pabloginti šios ligos eigą. Taip pat jei vibratoriaus medžiaga pakito, pavyzdžiui, įplyšo, susiraukšlėjo ir pan., tokį vibratorių reiktų pakeisti nauju.

Ar galima naudoti gelius / lubrikantus? Jeigu taip – kokius naudoti yra saugiausia?

Lubrikantas – tai priemonė, kuri apsaugo ir gydo makšties gleivinės išsausėjimą, palaiko natūralų makšties drėgnumą, padeda sumažinti trintį lytinių santykių metu. Ši priemonė yra paviršinio naudojimo, todėl neįsigeria į kraują.

Kokios rūšies lubrikantus reikia rinktis nėštumo metu? Svarbu rinktis vandens pagrindo lubrikantus, t. y. kuo natūralesnes priemones. Kuo mažiau cheminių medžiagų lubrikanto sudėtyje, tuo saugiau jį naudoti nėštumo metu. Reikėtų nesirinkti lubrikantų su parabenais, glicerinu ir kvapniosiomis medžiagomis. Taip pat reikėtų vengti lubrikantų su skoniais, nes juose nemažai cukraus, todėl tai gali padidinti makšties grybelinių infekcijų riziką. Silikoniniai ir aliejiniai lubrikantai gali keisti makšties pH ir didinti makšties infekcijos riziką.

Ar yra kokių nors pavojų, naudojant vibratorių nėštumo metu? Jeigu taip, kokie jie?

Esant galimo persileidimo ar priešlaikinio gimdymo požymiams (pvz., sąrėminio pobūdžio skausmai, trumpėjantis gimdos kaklelis), gydytojai rekomenduoja tausojantį režimą, į kurio sąvoką įeina ir lytinių santykių apribojimai. Tokiu atveju rekomenduojama neturėti lytinių santykių su partneriu bei nenaudoti vibratoriaus. Nesilaikant šių rekomendacijų, gali įvykti persileidimas ar priešlaikinis gimdymas.

Taip pat netinkamai prižiūrėtas vibratorius gali sukelti makšties gleivinės uždegimą, pagausėti išskyrų, todėl labai svarbu jį tinkamai išvalyti. Svarbu paminėti, kad nėštumo metu moters audiniai taip pat šiek tiek keičiasi, todėl reikėtų nepamiršti išsirinkti tinkamą dydį, kad nebūtų pažeista makšties gleivinė. Jei pradedamas jausti makšties perštėjimas, sudirginimas, maudimas, atsiranda pagausėjusių nemalonaus kvapo ar kraujingų išskyrų – reikėtų vibratoriaus nebenaudoti ir kreiptis į gydytoją akušerį ginekologą.

O galbūt nėštumo metu naudoti vibratorių yra naudinga?

Nėštumo metu (jei tai yra mažos rizikos nėštumas) mylintis (taip pat naudojant vibratorių) patiriamas orgazmas tikrai nekenksmingas. Seksualiai susijaudinus ar pasiekiant orgazmą, kūne išsiskiria endorfinai – laimės hormonai. Jie ne tik sukelia teigiamas emocijas, bet ir gerina miegą, atmintį, bendrą savijautą, mažina patiriamo streso sukeltus neigiamus jausmus.

Ką apskritai reikėtų žinoti apie seksualinį gyvenimą nėštumo metu? Ką galima daryti, o ko ne? Galbūt daug kas priklauso nuo to, kiek laiko moteris laukiasi?

Pirmaisiais nėštumo mėnesiais moterys lytinį gyvenimą gyvena įprastai. Besilaukiančios moters seksualiniai santykiai niekuo nesiskiria nuo nesilaukiančios. Tačiau reikia nepamiršti to, kad pirmąjį nėštumo trečdalį moterį gali varginti didelis nuovargis, pykinimas, vėmimas, todėl tai gali turėti įtakos norui užsiimti seksu.

Vėlesniais mėnesiais lytiniam gyvenimui įtaką pradeda daryti didėjantis moters pilvas, tačiau mažos rizikos nėštumo metu lytiniai santykiai tikrai galimi, svarbu rasti moteriai patogią pozą. Pavyzdžiui, viena dažniausių yra „šaukšto“ poza, kai mylimasi gulint ant šono (vyras prigludęs prie moters iš nugaros). Rekomenduojama pasikalbėti su partneriu, aptarti komforto ribas lytinių santykių metu.

Dalis moterų baiminasi, kad vyro lytinis organas gali pasiekti ir sužeisti vaisių. Nerimauti nėra ko, kadangi gimdoje vaisių supa specialūs dangalai ir vaisiaus vandenys, tad lytinio akto judesiai jo sužeisti negali.

Patiriant orgazmą atsiradę gimdos susitraukimai nėra tapatūs gimdymo sąrėmiams – jie silpni ir greitai praeina.

Manoma, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis spermoje esantys prostaglandinai padeda gimdos kakleliui atsiverti ir gimdymo veiklai sužadinti, tačiau šių medžiagų kiekis labai mažas, todėl nėra tvirtų įrodymų, patvirtinančių šią teoriją (taip pat susiduriame su situacijomis, kai moterys dėl šios priežasties specialiai bando mylėtis vaginaliniu būdu norėdamos, kad gimdymas prasidėtų greičiau, bet to daryti tikrai nereikėtų).

Vaginaliniai lytiniai santykiai gali būti nerekomenduojami keliais atvejais: jeigu diagnozuojama netaisyklinga placentos padėtis, prasivėręs gimdos kaklelis, dažnas kraujavimas iš lytinių takų, lytinių takų infekcija, teka vaisiaus vandenys, atsiranda nereguliarių gimdos susitraukimų (ypač kai nėštumas dar neišnešiotas), praeityje yra buvusių priešlaikinių gimdymų bei kitos priežastys.

Oraliniai ir analiniai lytiniai santykiai galimi visą nėštumo laiką, esant tam tikroms išimtims. Analinis seksas gali komplikuoti nėštumo pabaigoje atsiradusį skausmingą hemorojų. Oralinio sekso reikėtų vengti tais atvejais, kai partneriui yra burnos infekcijos požymių, pavyzdžiui, lūpų pūslelinės infekcija, burnos grybelis ir kt.

Svarbu prisiminti, kad turint lytinių santykių su nauju partneriu arba su partneriu, turinčiu lytinių takų infekciją, būtina naudoti barjerines priemones (prezervatyvus).

Apskritai, iškilus klausimų, nedvejokite kreiptis į gydytojus akušerius ginekologus, kurie jums tikrai į juos atsakys.

Tau taip pat bus įdomu: Seksas nėštumo metu: ar galima?

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.