Pėdų fetišas: kodėl kai kuriuos žmones jaudina pėdos?

Pėdų fetišas yra apibūdinamas kaip seksualinis polinkis, kai žmogų seksualiai jaudina pėdos, kojų pirštai, kojos, taip pat kojinės ar batai, pėdų lytėjimas, bučiavimas, net kvapas.

Nors daugelis apie šį fetišą mėgsta juokauti, jis yra paplitęs daug labiau, negu gali pasirodyti, – pėdos labiausiai jaudina iš visų ne seksualių kūno dalių. Kodėl kai kuriuos žmones įaudrina pėdos? Ar tai – normalu? Ar pėdų fetišas gali paveikti poros santykius? Klausimų daug, tad apie viską nuo pradžių.

Kodėl žmones seksualiai jaudina pėdos?

Nėra vienos aiškios priežasties, kodėl kai kurie žmonės turi pėdų fetišą. Yra daugybė teorijų, aiškinančių šio fetišo atsiradimą – keletą jų ir aptarkime. 

Sigmundas Freudas tokį elgesį tyrinėjo vienas pirmųjų. Pasak jo iškeltos teorijos, fetišai formuojasi dar vaikystėje. Freudo nuomone, kai vaikas netyčia pamato mamos lytinius organus, jį šokiruoja faktas, kad ji neturi penio. Dėl to vaikas pradeda koncentruotis į kitas kūno dalis, kurios primena penį – šiuo atveju, pėdos.

Trumpai apibendrinant, Freudo teorija teigia, kad pėdų fetišas atsiranda todėl, kad žmogus pėdą ar kojų pirštus suvokia kaip varpos pakaitalą.

Kalbant apie vaikystėje susiformuojančius fetišus, yra spėjimų, kad jei viena iš pirmųjų vaikystės seksualinių patirčių yra susijusi su moterimi, avinčia seksualiais aukštakulniais ir ilgomis kojinėmis ar pėdkelnėmis, tai gali paskatinti seksualizuoti kojas, kol galiausiai peraugama į fetišą.

Kita teorija, kurią gvildeno neurologas Vilayanuras Ramachandranas, teigia, kad smegenų dalis, kuri apdoroja jausmą, kurį sukelia pėdų vaizdas ir lytėjimas, yra šalia smegenų srities, kuri suvokia lytinių organų stimuliavimą. Kadangi šios smegenų sritys yra taip arti viena kitos, tai gali paaiškinti, kodėl pėdos sukelia seksualinį susijaudinimą.

Keletas mokslininkų iškėlė hipotezę, kad pėdų fetišizmo reiškinys didėja ir kaip atsakas į vis dažniau lytiniu keliu plintančias ligas. Seksualiniai žaidimai su pėdomis šiuo atveju laikomi saugaus sekso alternatyva.

Tačiau, kaip ir minėjome pradžioje, vieno bendro sutarimo, paaiškinančio pėdų fetišo atsiradimą, nėra.

Ar pėdų fetišas yra normalus reiškinys?

Taip, visiškai normalus – ir tikrai gana dažnas.

2018 m. psichologas Justinas Lehmilleris atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad 14 % apklausos dalyvių fantazuoja apie pėdas. Žinoma, fantazijos ir fetišas nėra tapatu, tad tikėtina, kad pėdų fetišą turinčių žmonių skaičius šiek tiek mažesnis, tačiau vis tiek reikšmingas.

Kalbant apie demografinius rodiklius, nustatyta, kad šis fetišas būdingesnis vyrams nei moterims. Lehmillerio tyrimas parodė, kad 21 % homoseksualių ir biseksualių vyrų, 18 % heteroseksualių vyrų, 11 % homoseksualių ir biseksualių moterų ir 5 % heteroseksualių moterų yra fantazavę apie pėdas.

Šiais laikais apie pėdų fetišą kalbama vis daugiau ir drąsiau. Galbūt todėl, kad visuomenė apskritai daug atviriau kalba apie seksualumą ir priima skirtingus jo tipus. Tad nuolat esame skatinami mokytis apie skirtingus žmones ir jų poreikius. O kuo labiau šis fetišas normalizuojamas, tuo jis tampa dažnesnis.

Šį fetišą turintys žmonės apie jį kalba taip: „Tai tarsi bandymas kažkam paaiškinti, kodėl krūtys arba užpakalis yra seksualu. Galima ilgai kalbėti apie šių kūno dalių formas, minkštumą ir kitas savybes, bet jeigu krūtys tau nėra seksualios, joks įtikinėjimas to nepakeis. Tas pats galioja ir kalbant apie pėdas – man jos tiesiog gražios. Galėčiau bandyti jus įtikinti, kad man patinka gražūs, apvalūs kojų pirštai, gražiai išlenktos pėdos, žavios formos padai ir panašiai, bet jums tai nieko nereikštų – kaip ir man nieko nereiškia gražios krūtinės ar sėdmenų apibūdinimai.“

Tad drąsiai galima sakyti, kad dėl skonio – nesiginčijama. Kas vieniems seksualu, kitiems gali būti visai nepriimtina.

    Ar fetišai gali pakenkti poros santykiams?

    Slėpti savo norus, fantazijas ar netgi fetišus nuo partnerio (-ės) nėra gera mintis – geriausia būti atviriems ir skirti laiko pokalbiui. Tik diskutuodami ir dalindamiesi savo mintimis galite kartu tyrinėti ir vienas kito fetišus. Tai padaryti padės ir abiem saugi priimtina aplinka.

    Pėdų fetišas nebūtinai reiškia, kad viskas – nuo dabar sekse viskas bus susiję tik su pėdomis. Tikrai ne! Galima pradėti nuo paprasčiausios kasdienės veiklos – pėdų masažo, pedikiūro. Jeigu abiem partneriams šis fetišas yra priimtinas ir nesukelia neigiamų emocijų, galima jį įtraukti ir į seksualinį gyvenimą. Pavyzdžiui, skirti laiko pėdų glamonėms, bučiavimui, laižymui.

    Svarbiausias veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti įtraukiant fetišus į poros seksualinį gyvenimą, yra sutikimas. Abu partneriai turi būti nusiteikę įtraukti šiuos pokyčius į savo santykius. Jeigu kažkuriam bus nemalonu ir tai slėps, santykiai nebus tvirti.

    Apibendrindamos norime dar kartą pasakyti, kad pėdų fetišas tikrai nėra smerktinas ar nenormalus reiškinys. Jei jūsų partneris (-ė) nenori tyrinėti jūsų fetišo kartu su jumis, jūs vis tiek galite juo mėgautis patys – fantazuodami, galbūt žiūrėdami pornografiją. Svarbiausia nusistatyti ribas ir jų laikytis – negalima daryti spaudimo kam nors užsiimti bet kokia seksualine veikla, kuri jiems yra nemaloni. Tačiau pačiam tyrinėti savo seksualumo tikrai niekas neuždraus.

    Pėdų fetišasTaip pat skaityk: Seksas pagal grafiką: už ar prieš?

    Komentuok

    Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

    Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

    Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.