Noriu skirtis: kaip pasiruošti pačiam ir paruošti kitą? Pataria psichologė

Galima tiesiai šviesiai sakyti, kad skyrybos yra skaudus procesas, ir nepaisant to, kaip jos baigiasi, abu partneriai kurį laiką jaučiasi prastai. Jeigu būtent jūs inicijavote skyrybas, tikėtina, kad jus persekios dar ir kaltės jausmas.

Su emocijomis nepakovosi – to daryti tikrai nereikia. Tačiau galbūt yra būdas emociškai pasiruošti skyryboms ir paruošti šiam neišvengiamam žingsniui paruošti partnerį (-ę)? Kaip tai padaryti? Šiuos klausimus gvildenome kartu su psichologe, kognityvinės elgesio terapijos praktike, „Anima psichologija“ centro įkūrėja Viktorija Bartkute-Vyšniauskiene.

Įsivaizduokite situaciją: vienas partneris nori skirtis, o kitas apie tai nieko nenutuokia. Kaip pradėti šį pokalbį?

Svarbu suprasti, kad jeigu pajutote norą skirtis ir kurį laiką su ta mintimi gyvenate, bet niekaip nesiryžtate prabilti apie tai, vadinasi, jums jau yra sunku, ir tas pokalbis tikrai nebus lengvas. Sunkumas kyla dėl to, kad jūs jau atidėliojate šį pokalbį. Gal jis nebūtinai bus labai baisus. Galbūt įvyks priešingai, pasikalbėsite labai ramiai, kaip niekada dar to nebuvote darę. Tad tylus sprendimas skirtis gali reikšti, kad jūs kaip pora sunkiai leidotės į pokalbius. 

Tad kaip pradėti kalbėtis? Visiškai paprastai. Ateiti ir pasakyti: „Žinai, aš noriu pasikalbėti apie tai, ką jaučiu, kas vyksta mano galvoje, noriu pasidalinti su tavimi savo mintimis ir lygiai taip pat noriu išgirsti tave. Noriu, kad pasakytum, kaip tu jautiesi dėl to, ką išgirsi, kaip tu vertini šią situaciją.“ 

Skyrybos niekada nenukrenta iš dangaus. Tai reiškia, kad abu ar kuris vienas nebuvote laimingi. Tikėtina, kad ir vienas, ir kitas jaučiate, jog tarp jūsų yra kažkas ne taip, todėl tikriausiai partneris (-ė) nenustebs išgirdęs (-usi), kad norite skirtis. Galbūt ir jis (ji) jautė panašiai jaučiasi, tik nebuvo priėjęs (-usi) prie išvados apie santykių pabaigą. 

Kaip paruošti save ir savo partnerį (-ę) skyryboms?

Svarbu nusiteikti, kad skyrybos nėra malonu, bet kviečiu pagalvoti, kad tas nemalonu nebūtinai yra katastrofiška. Skyrybų būna įvairių, bet nepamirškite, kad sąmoningi partneriai patirtį priims kaip pamoką ir netgi „paaugs“, atskleis, ar vienas kitą gerbia. Rekomenduoju nusiteikti, kad skyrybos yra etapas, turintis pradžią ir pabaigą. Jums reikės šį procesą išgyventi, bet atminkite, kad visa tai galiausiai baigsis.

Skiriantis taikoma tokia praktika: prieš susėdant su partneriu (-e) aptarti skyrybų klausimo, patariama pirmiausia viską išsakyti žiūrint į jo (jos) nuotrauką. Emocijoms nuslūgus, rekomenduojama realiai pasikalbėti, stengiantis elgtis kuo racionaliau, ne taip emocionaliai.

Kokį vaidmenį atlieka finansinis stresas, priimant sprendimą dėl skyrybų (ypač santuokoje)?

Kalbant apie finansinį stresą, tai jis iš tiesų yra didžiulis. Jeigu vienas iš poros yra daugiau priklausomas nuo kito, dažniausiai tai ir stabdo priimti galutinį sprendimą dėl skyrybų. Paprastai asmuo galvoja ne tik apie savijautą prieš ir po skyrybų, kaip jis ketina gyventi toliau, kokių siekių turi, bet jam (jai) pasidaro baisu, iš ko jis (ji) ketina gyventi. Kaip jis (ji) save išlaikys? Ar sugebės?

Tikrai labai dažnai poros nesiskiria būtent dėl finansinio aspekto, nes baiminamasi, ką reikės daryti likus vienam (-ai). Apskritai apie save reikėtų galvoti kaip apie atskirą asmenį, nes santykius kuria du žmonės, dvi asmenybės, ir mes nesame vienas ir tas pats asmuo. Būdami nepriklausomi, galite gerokai lengviau vertinti santykius, kuo jūs papildote vienas kitą, ko jums trūksta, o ne jaustis vienas kito apriboti, suvaržyti.

Geri ir sveiki santykiai nuo to labai priklauso, tikra, kai galvojate apie patį santykį, o ne apie priklausomybę nuo kito.

Jeigu esate finansiškai priklausomi nuo partnerio (-ės), būtinai pagalvokite, kaip galite savimi pasirūpinti. Netgi siūlai pasirašyti planą, ką ketinate toliau daryti.

Koks galimas skyrybų poveikis psichinei ir fizinei sveikatai? Kaip tam pasiruošti?

Fizinė ir psichinė sveikata priklausys nuo jūsų abiejų. Jeigu išsiskirsite ramiai, jei abu suvoksite, kad skyrybos abiem yra išeitis, tai, be abejo, jausitės geriau, nors apskritai emocijos nebus džiaugsmingos. Juk skyrybos yra sunkus, skaudus gyvenimo sprendimas.

Skyrybos yra daug ką keičiantis sprendimas, todėl tikėtina, kad ir emociškai, ir fiziškai jausitės blogiau. Pavyzdžiui, gali susilpnėti jūsų imunitetas, greičiau prikibti liga. Tačiau tai laikina būsena, visa tai praeis ir gyvenimas vėl stos į vėžes. Ateitis bus kur kas šviesesnė.

Tačiau jei skyrybos vis dėlto nebus ramios, patirsite psichologinį spaudimą, jausitės kalti, neužtikrinti, tai ir jūsų psichologinė ir fizinė sveikata bus paveikta gerokai stipriau. Patariu neužsisklęsti, svarbu jausti palaikymą iš kitų, nebijokite kreiptis į specialistus. Jie padės nurimti, galėsite išsikalbėti, paleisti, tai kas vyksta viduje, ir nekaupti negatyvių jausmų. 

Skyrybos gali būti ilgas procesas, tad turite išlikti emociškai stiprūs ir rūpintis savo sveikata. Reikėtų nepamiršti pasitikrinti sveikatos, atlikti kraujo tyrimų, pasitarkite su gydytoju dėl vitaminų, mikroelementų vartojimo. Tiesiog labiau savimi rūpinkitės.

Kokie yra teigiami skyrybų rezultatai?

Neslėpsiu, jų tikra yra. Bet kuri sudėtinga gyvenimo patirtis mus augina. Susidūrę su sunkumais, pamatome savo stiprybes, silpnybes. Priimdami savo silpnybes, jūs atveriate kelią į daug didesnį tobulėjimą, mokotės spręsti problemas, susitelkti į tai, ko jums labiausiai reikia, ir pasiryžti keisti ne tik savo gyvenimą, bet ir save.

Įgyta patirtimi remiamasi kuriant kitus santykius, šeimas, nes jos dažnai būna geresnės, stipresnės ir nusisekusios. Kiekvienas etapas mus keičia, esame kitokie, gebame pasimokyti, žinoma, ko trokštame. Nesiekiame būti su kitu (-a) vien dėl to, kad kažkas pasakė, kad reikia reikia su kuo nors būti, juk negyvensi vienas (-a).

Kad ir kaip sunku, kviečiu nebijoti skyrybų proceso. Klausti savęs: o ką aš iš to gaunu? Kas manyje pasikeitė? Ką supratau apie save? Aš čia ir turiu galimybę keistis!

Kokį vaidmenį atsigaunant po išsiskyrimo atlieka rūpinimasis savimi ir meilė sau?

Meilė sau yra būtina ne tik po skyrybų, bet ir skiriantis, nes tai yra sunkus laikotarpis ir turime gebėti savimi daug labiau rūpintis, o ne save bausti.

Išsiskyrę jaučiamės tarsi po ligos. Po sunkios ligos skiriama reabilitacija, tad po sunkių išgyvenimų mums irgi reikia reabilituotis, atstatyti prarastas jėgas. Tikrai labai kviečiu pagalvoti, kaip geriausiai galite susigrąžinti jėgas. Vieniems tai gali būti atostogos ar išvyka, kitiems pabėgimas į mišką, tretiems susitikimas su draugais, knygų skaitymas ir t. t. 

Nėra vieno tinkamo būdo – svarbu išgirsti save ir priminti sau, kad turiu savimi pasirūpinti.

Psichologę rasite: Facebook, Instagram, Linkedin, puslapis

skyrybosTaip pat skaityk: Skyrybos: kas padės jas išgyventi?

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.