Afirmacijos: pagalbinė norų įgyvendinimo praktika
Nuotrauka: Akimirkų Gaudyklė
Naujiems metams lipant ant nosies, dažnas pradedame svarstyti: ką ateinančiais metais darysiu kitaip? Kurių įpročių atsisakysiu? Kokių tikslų sieksiu? Gal ką nors nauja pradėsiu? Be abejo, niekas neateina savaime, turime ir patys prikišti savo pirštus. Jei niekas nesikeičia, gali padėti ir susitelkimas į savo vidų, savo poreikių išsigryninimas ir pozityvus nusiteikimas. Vieni tam pasitelkia meditaciją, kiti ir kitas praktikas. Pavyzdžiui, afirmacijas. Skeptikams tai gali skambėti kaip kažkokia mistika, o praktikams tai – visiškai natūrali kasdienybės dalis. Jogos ir meditacijos mokytoja Indrė Marija Ribačauskaitė ne tik tiki pozityvių minčių bei jų formuluočių galia, bet ir pati šį būdą praktikuoja jau kelerius metus. Paklausėme jos kelių klausimų apie tai, kodėl gali būti verta išbandyti afirmacijų praktiką.
Kas yra afirmacijos? Kaip jos veikia, kuo naudingos?
Afirmacijos terminas apibrėžiamas kaip pozityvus teiginys. Mėgstu sakyti, kad ji yra tarsi mūsų noras, kurį vis sau pakartojame, primename ir jis pradeda pildytis.
Mūsų smegenys yra lyg didžiulis kompiuteris. Neretai mintimis ir žodžiais mes įsikalbame įvairius negalavimus, skurdą, baimes, skaudžius santykius, nepasitenkinimą pasauliu. Kiekviena mintis, jei nuolat sukasi galvoje, ilgainiui pradeda realizuotis.
Kartojant sau pozityvius dalykus ir dar labai svarbu – TIKINT tuo, ką kartoju, jie pradeda virsti realybe. Pavyzdžiui, jei aš kartoju: „Mano gyvenimas kasdien darosi vis harmoningesnis, sveikata geresnė, santykiai šiltesni“, tai pradedu savo dėmesį kreipti į gražius dalykus, auginu pozityvumą savyje ir švarinu protą nuo negatyvių minčių. Tai savo proto valdymo metodas. Tereikia valios, pastangų ir pasitikėjimo tuo, ką darau.
Ką apie afirmacijas sako mokslas?
Vieną mokslinį tyrimą būtų sunku išskirti, nes šia tema prirašyta daug knygų, psichologai ir saviugdos treneriai labai plačiai naudoja šį instrumentą.
Afirmacijų poveikį psichologai plačiai tyrinėti pradėjo maždaug nuo 1988 m. Tuo metu pasirodė išsamus garsaus socialinės psichologijos mokslininko Claude Mason Steele straipsnis apie afirmacijų teikiamą naudą žmogaus psichikai. Atlikdamas tyrimus su grupėmis jis pastebėjo, kad afirmacijų kartojimas padeda žmonėms atsikratyti potraukio rūkymui bei alkoholiui, sustiprėja žmonių motyvacija ir pasitikėjimas savimi.
Afirmacijų tyrinėjimo istorijoje svarbią vietą užima Vokietijoje, Tryro universitete atliktas Tryro psichosocialinis streso testas su daugybe studentų. Tyrimo rezultatai aiškiai parodė, kad kartojant afirmacijas prieš egzaminus, darbo pokalbį, viešojo kalbėjimo užduotis labai žymiai sumažėjo streso lygis. Įdomu ir tai, kad šio tyrimo metu studentai davė šlapimo mėginius. Paaiškėjo, kad afirmacijas kartojusių tiriamųjų šlapime yra žymiai mažesnis kortizolio (streso hormono) kiekis.
Ko siekiančiam žmogui gali būti naudinga ši praktika?
Manau, kad ši praktika gali būti aktuali kiekvienam, kuris turi ryžto ir poreikį valdyti savo gyvenimą. Daugelis žmonių jaučiasi aplinkybių aukos: dėl savo problemų kaltina valdžią, sutuoktinį, darbdavius…
Ši praktika skatina prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir imtis pertvarkyti tas gyvenimo sritis, kuriose trūksta džiaugsmo, ramybės ar pakylėjimo.
Praktikuoti galima norint dirbti su visomis gyvenimo sritimis: santykiais, darbu, karjera, pinigais, vidine ramybe ir t.t. Kas dar yra labai svarbu – kartojant afirmacijas, šalia labai svarbus yra VEIKSMAS, t.y. ne tik kartoju teiginius, bet ir einu veikti. Kartoju afirmacijas apie pinigus, taip trinu iš galvos neigiamus įsitikinimus apie finansus. Tai nereiškia, kad metu darbą ir per dienas kartoju afirmacijas, bet imuosi sąmoningų veiksmų, kad viena ar kita mano gyvenimo sritis imtų augti ir klestėti.
Kaip reikėtų užsiimti afirmacijomis? Kaip jas tinkamai formuluoti?
AFIRMACIJOS KARTOJIMAS + VIZUALIZACIJA + DĖKINGUMAS
Kartoti afirmaciją rekomenduojama garsiai ar pritildytu balsu, aiškiai, neskubant, visa širdimi jaučiant kiekvieną sakomą žodį. Kadangi kartodami save programuojame, afirmacijoje turi būti naudojamas tik esamasis laikas (ne būtasis, tariamoji nuosaka ar būsimasis). Turime VIZUALIZUOTI, kad tai, ką sakome, jau įvyko. Viduje turime jausti didelį džiaugsmą ir dėkingumą už pasiektą tikslą. Kartodami jauskimės laimingi.
Pradžioje galite pasirinkti, kurią savo gyvenimo sritį norėtumėte tvarkyti. Tada tai sričiai susikurti pozityvų teiginį.
Pavyzdžiui, labai trūksta pinigų, tuomet galima pradėti kartoti afirmaciją: „Finansinė gausa lengvai atkeliauja į mano gyvenimą, aš naudoju pinigus ir turtus išmintingai, evoliucionuoju kaip siela ir padedu kitiems.“
Kartodami pasirinktą afirmaciją prijunkite ir vizualizaciją: leiskite sau aiškiai matyti, kad tai, ką kartojate, jau įvyko. Jei pradžioje pajausite nerimą ar susikaustymą kažkurioje kūno vietoje, tiesiog leiskite tam būti, nes kartodami teiginius, mes pradedame „lipti“ ant baimių, kurios nusėdusios mūsų viduje.
Jei kartojate afirmaciją „Mano santuoka kasdien tampa vis laimingesnė, harmoningesnė, meilė ir kantrybė užlieja mano širdį“, matykite save laimingą šeimoje, santuokoje, pajauskite džiaugsmą, dėkingumą, ramybę.
Afirmacijų pavyzdžiai:
• Kasdien mano finansinė gerovė gerėja, nes dvasinis augimas vyksta harmoningai.
• Mano santuoka tampa stipresnė, tvirtesnė ir stabilesnė kiekvieną dieną.
• Savo darbe kasdien esu vis labiau mėgstamas(-a) ir vertinamas(-a), nes užsiimu savęs pažinimu.
• Savo sugebėjimus ir talentus panaudoju tokiais būdais, kurie man teikia didžiausią dvasinę ir materialią naudą.
Kada geriausia atlikti afirmacijų praktiką, ar svarbu, kada ir kokioje aplinkoje tai darome?
Tam, kad pasijaustų teigiamas poveikis, šiuos teiginius kartokite 10-15 min., 2-3 kartus per dieną.
Geriausia šia malonia savitaigos programa užsiimti vienumoje, tyloje ir visiškai nusiraminus. Idealus laikas – tik pabudus arba prieš miegą, pasiekus tarpinę būseną tarp užmigimo ir budrumo. Būtent šioje stebuklingoje fazėje visi teiginiai į mūsų pasąmonę gulasi kaip į gerai išpurentą dirvą, sudygsta ir duoda gražius vaisius. Taip pat tinka ir kartojimas atsisėdus ramiai tyloje, kaip per meditaciją.
Jei tokių galimybių neturite, afirmacijas galima kartoti bet kada ir bet kur – kad ir laukiant eilėje – tai sutrumpins laukimo laiką ir nuims nemalonų irzulį, atsirandantį dėl laukimo, einant pasivaikščioti, netgi važiuojant viešuoju transportu ar mašina ir bet kur kitur, kur jums patogu.
Ar afirmacijų praktiką naudinga atlikti atsižvelgiant į mėnulio fazę?
Afirmacijas labai rekomenduojama pradėti kartoti jaunaties metu. Jaunatis – ypatingas naujos pradžios metas. Tai puikus laikas pradėti savo pasąmonėje sėti vidinių norų ir naujo savęs matymo sėklas. Kartojami žodžiai daug lengviau įsigers į jūsų vidų ir virs realybe. Ramiai prisėskite, pamąstykite, kurias gyvenimo sritis norėtumėte atnaujinti, transformuoti. Užsirašykite pozityvius teiginius ar ketinimus šioms sritims, nuoširdžiai sau juos pakartokite, galite net matyti, kaip jūsų kartojami žodžiai skrieja į visatą ir prasideda jų realizacija. Pajauskite tai ir padėkokite, kad ji jumis rūpinasi. Šiuo nuostabiu jaunaties metu net rekomenduojama kurti savo gyvenimo, sveikatos, santykių, darbo ar kitas vizijas. Leiskite visatai jums padėti pačiu palankiausiu metu.