Keli veiksmingi būdai atsikratyti žalingų įpročių

Tekstas: Goda Labanauskaitė
Iliustracija: Rugilė Merkevičiūtė

Kiekvienas turime savų įpročių. Vienus jų laikome nuodėmingais malonumais, kitų atsikratyti negalime net labai to norėdami ir jie gali tapti trukdančia mūsų kasdienybės dalimi. Jei taip yra ir tau, gera žinia ta, kad mokslininkai atranda vis daugiau būdų, kaip paveikti smegenis, kad jos užmirštų norą, pavyzdžiui, sutraukti cigaretę ar išlenkti bokalą. Jei galvoji apie priklausomybių atsisakymą, gali pabandyti užsibrėžti naujų tikslų ir pamėginti sau pritaikyti šiuos kelis patarimus.

1. Priimk sprendimą.

Pirmiausia, norint seną žalingą įprotį pakeisti nauju, reikėtų atsigręžti į save ir suvokti, kad verta užsibrėžti kokį nors naują tikslą.

Pavyzdžiui, noriu vartoti mažiau alkoholio (jo nevartoti), kad turėčiau daugiau ankstyvų, geros savijautos rytų. Arba daugiau nenoriu kankintis per pagirias.

Tikslui pasiekti turi jausti motyvaciją, o jai reikalingas psichologinis nusiteikimas – pirmasis mažas, bet labai svarbus žingsnis link kasdienybės pokyčių. Tad dabar tau tereikia susirašyti priežastis (nesvarbu kur – telefone, užrašinėje ar kompiuteryje), kurios tave motyvuoja atsisakyti žalingo įpročio ir susigalvoti, kokių naujų pokyčių norėtumei pasiekti. Pavyzdžiui, užuot pirkęs cigaretes, tuos pinigus atsidėsiu, o sutaupęs pakankamą sumą, nusipirksiu bilietus skrydžiui į užsienį ar tai, ko šiaip sau gal ir neleisčiau.

2. Duok sau laiko.

Visi žinome, kaip veikia strategija daugiau niekada

Žalingų įpročių retai pavyksta atsisakyti iškart ir amžiams – tai reikalauja nuolatinio darbo su savimi, priminimo sau apie savo naują pasirinkimą.

Prireiks laiko, kol tai taps savaiminiu įpročiu, todėl nusistatyk savo tikslui aiškią datą. Taip pat užuot atsisakęs viso cigarečių pakelio, kurį surūkai per vieną dieną (tokiu atveju tau tikrai gali būti sunku), gali imti kasdien atidėti paskutines kelias cigaretes į šalį. Ar tikrai nori eiti parūkyti prieš miegą? Gal jau rytoj? Tik po truputį mažindamas savo dozes galėsi lengviau išlaikyti motyvaciją ir siekti tikslo.

3. Pakeisk savo įpročius kita veikla.

Tai gali būti ne tik išėjimas pabėgioti ar naujos salsos šokių pamokos. Jeigu tau nepavyksta laisvalaikio leisti be bokalo, kai išeini su draugais į miestą, pamėgink pakeisti alkoholinį gėrimą kuo nors panašiu – tai gali būti nealkoholinė to kokteilio versija arba gaivusis gėrimas. Kai tik pradėsi keisti savo senus įpročius nauja veikla, imsi pamiršti seną alternatyvą, nes vis dažniau suvoksi turįs tik vieną pasirinkimą.

Jei kolegos eina parūkyti, tu eik pasidaryti kavos ar pasivaikščiok aplink darbo pastatą. Jei visi eina parūkyti kompanijoje, pasilik su nerūkančiais ir užvesk kokią nors įdomią temą, pasidalink neseniai atrasto restorano rekomendacija ar eik pakeisti youtube’o pleilisto.

4. Išbandyk specialias programėles ar knygas.

Galima ieškoti ir modernių problemos sprendimo būdų. Jeigu manai, kad palaikymo grupės ar net specialisto konsultacija (tai irgi gali padėti atsisakyti nepageidaujamų įpročių) – ne tau, išbandyk kitus būdus.

Egzistuoja daugybė įvairių programėlių, pavyzdžiui, „Quit That!“. Naudodamasis ja galėsi sekti, kiek savaičių, dienų ar valandų jau nerūkai ar nedarai ko nors kito, taip pat programėlė skaičiuoja, kiek pinigų sutaupei metęs žalingą įprotį.

Jeigu tau vis nepavyksta ir programėlė atrodo neveiksminga, o dar ir esi ne technologijų žmogus, mėgink paskaityti knygų šia tema. Gera knyga nebūtinai padės mesti kažkokį įprotį, tačiau ji gali įdiegti į galvą naujų minčių, kurios galbūt privers suprasti savų būdų, kurie padėtų susitvarkyti su šia problema. Viena tokių puikių knygų yra Charleso Duhiggo „Įpročio galia“, kurioje pasakojama apie tai, kaip formuojame įpročius ir kaip galime patys sąmoningai keisti savo elgesį ir kurti naujus jo modelius.

5. Pagirk save už savo pasiekimus.

Jeigu tau pavyksta tolti nuo savo nepageidaujamo įpročio, apdovanok save. Nusipirk tą kokį nors seniai norėtą daiktą ar abonentą į norimą pramogą, sporto klubą (beje, sportuok! Praktikuojant intensyvesnę fizinę veiklą žalingų įpročių noras gali dingti visai natūraliai, nes smegenyse suintensyvėja ar prasideda laimės hormonų gamybos procesai).

Taip pat gali kasdien praktikuoti meditatyvų dėkingumą: sąmoningai, suvokdamas šių žodžių jėgą, tark sau ESU DĖKINGAS SAU IR PASAULIUI, KAD MAN TAIP PUIKIAI PAVYKSTA LAIKYTIS SAVO SPRENDIMO.

Taigi, apdovanojęs save, jausiesi dvigubai džiugiau, o toks nusiteikimas padės save labiau motyvuoti ir neužmiršti tikslo. Sėkmės!

 

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.