K. Pališkytė: „Šokant pradedi galvoti, ne kaip atrodo kūnas, o kiek daug jis gali“

Nuotraukos: Greta Kuliušatė

Dancehall ir Twerk šokių mokytoja, projekto „Final Fit Ladies“ įkūrėja Kristina Pališkytė mus visus galėtų pamokyti ne tik gerai judėti. Iš jos pirmiausia galėtume pasimokyti pasitikėjimo savimi, meilės savo kūnui ir drąsos. Todėl šiandien su Kristina ir kalbamės daugiau nei apie šokį. Labiau apie seksualumą ir savęs priėmimą per šokio prizmę.

Kristina, tu mokai dviejų šokių stilių: twerk ir dancehall. Kuo jie skiriasi?

Pagrindinis mano, kaip šokėjos, choreografės, įkvėpimo šaltinis – jamaikietiškas Dancehall. Tai – plati kultūra, apimanti muziką, šokių judesius, aprangos stilių. Daug žmonių net nežino, kad yra matę ir susidūrę su Dancehall: Sean Paul, Shaggy, Beenie Man, Spice atlikėjų muzika, judesiai Rihannos ir Beyoncės vaizdo klipuose ir koncertuose…

Dancehall pradėjau mokytis dar paauglystėje, o pastaruosius metus daug keliavau po Europos šalis ir Jamaiką, sėmiausi įgūdžių tiesiogiai iš jamaikiečių. Dancehall gali būti seksualus ir moteriškas, švelnus ir jausmingas, linksmas ir juokingas ar net piktas ir agresyvus. Tai – pats universaliausias ir ekspresyviausias muzikos ir šokio stilius.

Twerk didžiąja dalimi atėjo taip pat iš jamaikietiško Dancehall. Moterys Karibų salose nuo seno garsėja įspūdingais klubų judesiais ir stipria energija. Vėliau Twerk, kaip šokio stilius, plėtojosi JAV ir kitose šalyse, paplito Europoje. Taigi, dabar Twerk šokio technikų yra ir iš Jamaikos, ir Lotynų Amerikos, ir įvairių Afrikos šalių.

Ar bet kas gali kreiptis į tave ir pradėti to mokytis?

Taip. Reguliarias pamokas vedu merginoms ir moterims nuo 14 metų, kartais prisijungia ir vienas kitas vaikinas – visi yra laukiami. Dancehall ir Twerk yra vakarėlių šokiai, tinkami visiems, todėl nėra lyties, amžiaus, sudėjimo ar fizinio pasirengimo apribojimų.

Tai nėra kariuomenę primenančios ar skausmingos treniruotės ir dešimt metų sunkaus darbo. Priešingai – dalis judesių pavyksta jau iš pirmo karto, tačiau visada yra kur tobulėti, todėl su metais bendras choreografinis rezultatas atrodo vis įspūdingiau. Vis dėlto mano šokių pamokose siekiamas rezultatas yra ne video ar pasirodymas konkurse, o šypsenos ir šiurpuliukai, bėgiojantys per kūną kiekvienoje pamokoje, palaikymo šūksniai viena kitoms ir svarbiausia sau.

Ne kartą esi pasakojusi apie savo patirtį su valgymo sutrikimu, kaip norėjai pakeisti savo kūną. Ar šokis tau turi ką nors bendra su pasitikėjimu savimi, savo išvaizda? Ką tau apskritai reiškia šokis?

Šokis turi labai daug bendra su pasitikėjimu savimi! Man tai – geriausia priemonė nuolat aktyvuoti ir auginti meilę sau, savo kūnui, gerinti jo galimybes, taip pat palaikyti puikią fizinę formą.

Paauglystėje sirgau anoreksija ir bulimija. Tai stipriai sužalojo sveikatą, svoris drastiškai keitėsi, tai paveikė pasitikėjimą savimi. Teko iš naujo mokytis valgyti, atrasti naują, sveikesnį ryšį su savo kūnu, ypač po priaugtų 20 kilogramų ir prarastos kontrolės. Sportas, judėjimas buvo tapęs savęs baudimo, kankinimo, kūno keitimo, kalorijų deginimo priemone. Malonumo tame liko mažai, todėl po mokyklos įstojusi į universitetą kurį laiką tik dirbau protinį darbą (žurnaliste), judėjau minimaliai. Būdama 21-erių supratau, kad vėl noriu fizinės iškrovos, todėl grįžau į šokių užsiėmimus, kuriuos lankiau paauglystėje. Ir supratau, kaip beprotiškai man to trūko.

Pastebėjau, kad tik šokių pamokoje ir po jos patinku sau.

Buvo laikas, kai patikau sau tik tada, kai šokdavau. Kitu metu dažnai jausdavau įtampą dėl išvaizdos, nerimą dėl svorio, kalorijų, daug galvodavau apie maistą. Norėjau būti šokio būsenoje kuo daugiau, kuo dažniau, ėmiau šokti kiekvieną dieną, nuolat eiti į šokių seminarus. Ėmiau save mylėti kaip niekada anksčiau ir nusprendžiau paversti tai pagrindine savo gyvenimo veikla ir dalintis šiuo gėriu su kitais.

Kokios merginos ateina pas tave mokytis? Drąsios, pasitikinčios savimi? Ar atvirkščiai?

Nemanau, kad yra du kraštutinumai – pasitikinti savimi ir ne. Natūralu, kad visos kartais jaučiamės nuostabios, o kartais šiek tiek nevykėlės. Požiūrį į save lemia labai daug dalykų ir, manau, svarbu nenorėti visada jaustis tobulai, kartais tiesiog reikia save mylėti ir priimti net tada, kai sau ne visai patinki.

Šokių pamokos, reguliarus teigiamas fizinis aktyvumas, nuolatinis palaikymas, draugiška aplinka, kurią sukūrėme studijoje, leidžia bent porą valandų per dieną jaustis patogiai, laisvai. Būna, kad visą dieną nėra jėgų, nuotaikos, atrodo, šiandien tai jau tikrai nenoriu šokti, tačiau nuėjus į šokių studiją užplūsta energijos daugiau nei išgėrus kibirą energetinio gėrimo. Šypsenos, garsi muzika, šviesos (kartais jas pritemdome) sukuria vakarėlio nuotaiką ir tiesiog priverčia būti čia ir dabar.

Ar jų požiūris į save, savo kūną keičiasi bėgant treniruotėms?

Tą labai aiškiai matome jau po poros savaičių. Būtent dancehall ir twerk šokių judesiai moko atskleisti savo charizmą, seksualumą. Moteriško dancehall judesių esmė yra meilė sau. Mokomės atkreipti į save dėmesį ir jį išlaikyti, judesiai tarsi rėkia: „Aš stipri, aš graži, aš seksuali!“ Be to, kuo daugiau dalykų išeina, kuo labiau lavėja kūnas, tuo stipresnis ryšys su juo. Manau, svarbiausia tai, kad šokant pradedi galvoti, ne kaip atrodo kūnas, o kiek daug jis gali!

Ar stengiesi joms įkvėpti pasitikėjimo savimi?

Tai – mano pagrindinis darbas! Ne kuo geriau šoki, tuo labiau pasitiki savimi, o atvirkščiai! Kuo labiau mėgaujiesi savimi, tuo maloniau į save žiūrėti. Pasitikėjimą savimi ugdo tinkamai parinktas fizinis krūvis (judesių progresijos), daug charakterio savyje turintys judesiai bei muzika. Aš, kaip mokytoja, stengiuosi pastebėti savo mokinių stiprybes, tai akcentuoti, ir tuo pačiu duoti tokį krūvį, kad būtų aiškūs ir rezultatai. Taip mokinės ima vertinti ne tik tai, kaip atrodo jų kūnas, bet ir kiek daug gali. Jos pradeda tikėti, kad ateityje galės dar daugiau, bet tik jei galva ir kūnas dirbs išvien ir pozityviai.

Moterų seksualumas apskritai apipintas įvairiais mitais. Ką tau reiškia seksualumas? Kaip manai, ar būti seksualiai (-iam) yra kažkas blogo?

Pagrindinis mitas, su kuriuo susiduriu savo veikloje, – seksualumas, seksualumo demonstravimas yra kažkas blogo, netgi žeminančio. Bet juk tai neatsiejama mūsų asmenybės dalis ir mes niekam nekenkiame tuo, kad save mylime ir mėgaujamės savo kūnu! Taip, pagal įstatymus demonstruoti lytinius organus arba aktą be šalia esančių sutikimo būtų viešosios tvarkos pažeidimas, tačiau atsipalaidavimas turėtų būti priimamas natūraliai. Juk ir vyrai, ir moterys turi teisę į sveiką gyvenimą, į malonumą, jo siekimą, kūno poreikių patenkinimą, kad kuo geriau fiziškai ir psichologiškai funkcionuotų.

Moterų seksualumas Lietuvoje vis dar suvaržytas. Mergaitės dažnai dar vaikystėje išmoksta slėpti savo kūną, gėdytis jo pokyčių, gėdyti viena kitą. Suaugusios moterys bijo pasirodyti vulgarios, lengvai pasiekiamos, provokuojančios. Pagalvokime, ką tai reiškia? Ir kodėl šie epitetai netaikomi vyrams?

Kodėl vyrai gali didžiuotis, kad yra geidžiami, savo aktyviu seksualiniu gyvenimu, partnerių gausybe, gali drąsiai išsakyti ir parodyti savo poreikius, o moterims tai kur kas sunkiau?

Esu pastebėjusi, kad moterys, kurios save varžo, linkusios smerkti drąsesnes už save: „Aš stengiuosi nepasirodyti vulgari, slepiu savo seksualinę patirtį, o šita čia vaikšto su trumpu sijonu ir kraiposi kaip kokia paleistuvė‘‘. Ir atvirkščiai – moterys, kurios myli savo kūną, yra patenkintos savimi, skatina taip jaustis ir žmones aplinkui, nes savo ir kitų seksualumas nekelia įtampos. Būna, į šokių pamokas ateina naujos moterys ir iš pradžių kritiškai stebi ir kontroliuoja save, žiūri, ką daro kitos, lyginasi, jaučia tam tikrą įtampą. Vėliau pamato, kad tai nebūtina, kad tai – saugi aplinka, atsipalaiduoja, tuomet prasideda tikrasis tobulėjimas, o šokių salėje aidi palaikantys plojimai viena kitai.

Taigi, tam tikras su(si)varžymas šokant gali sumažėti. Nes iš pradžių tu tik vaidini, kartoji, ką rodo mokytoja, galbūt net juokas ima taip maivantis. Stebi savo kūną, lieti savo kūną judėdama, taip įsidrąsini, susidraugauji. Šokis – draugiškas kontaktas su savo kūnu. Būtent todėl – tai labai svarbi mano ir mano seksualumo išraiškos dalis.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.