Pienligė: kai TEN niežti, degina ir peršti

Iliustracija: Ingrida Kirkliauskaitė

Pienligė, dar vadinama makšties kandidoze, pasireiškia daugybei moterų. Net 75 % jų bent kartą gyvenime patiria šios nemalonios infekcijos simptomus, nemažai daliai moterų pienligė pasikartoja. Kokie požymiai liudija, kad sergu pienlige ir kaip ją gydyti? Kiek trunka gydymas? Ką svarbu žinoti, norint pienligės ar jos pasikartojimo išvengti? Šiuos klausimus uždavėme Mergaičių ir moterų akademijos (MMA) specialistėms ginekologėms.

Efektyvios priežiūros priemonės:

Kas toji pienligė ir kaip ji pasireiškia?

Pienligė yra dažniausia makšties gleivinės infekcija. Ją sukelia normalios makšties mikrofloros grybelis – Candida albicans. Jis yra normali mūsų žarnyno mikrofloros dalis (beje, tiek vyrų, tiek moterų – vyrams taip pat gali kilti infekcija apyvarpėje, labai retais atvejais – varpoje). Net 75 % merginų yra turėjusios pienligę, o 8 % merginų ši liga pasikartoja net tris kartus per metus.

Candida grybelis paprastai gyvena kūno viduje (tokiose vietose kaip burnos, gerklės, žarnyno ir makšties gleivinės) ir ant odos, nesukeldamas jokių problemų. Kartais Candida gali imti daugintis ir sukelti infekciją. Taip vyksta dėl to, kad makšties viduje esanti aplinka keičiasi taip, kad skatina infekciją sukeliančio grybelio augimą.

Pienligė pasireiškia tikrai aiškiais simptomais: moterį vargina didelis makšties niežulys ir varškės pavidalo išskyros. Taip pat ši makšties infekcija gali pasireikšti skausmingais lytiniais santykiais (po sueities gali likti ir baltų grūdelių pavidalo išskyrų ant partnerio varpos), „deginimo“ pojūčiu makštyje, makšties perštėjimu, skausmingu šlapinimusi, paraudusiais išoriniais lytiniais organais, negausiu kraujavimu iš makšties, opelėmis makšties gleivinėje, išorinių lytinių organų patinimu.

Su kokiomis priežastimis susijusi ši liga?

Priežasčių yra tikrai daug, tačiau pirmiausia svarbu paminėti, kad tai nėra lytiškai plintanti infekcija. Grybelis, kaip ir minėta, yra normali makšties flora, tik pasikeitus sąlygoms jis išveša ir sukelia nemalonius simptomus.

Dažniausios pienligės priežastys yra nusilpusi imuninė sistema, antibiotikų vartojimas, nėštumas, aptempti ir/ar sintetiniai apatiniai, kasdienių įklotų naudojimas, makšties plovimas, cukrinis diabetas, stresas.

Labai dažnai pasitaiko, kad konsultacijos metu paklausus moterų, kada atsirado pienligė, jos įvardija laikotarpius, kai pakeitė mitybą, padaugėjo streso, pradėjo kasdien naudoti higieninius įklotus. Taip pat ši liga labai padažnėja atostogų metu. Klasikinė situacija yra, kai moteris atostogauja šiltuose kraštuose, visas arba beveik visas dienas leidžia prie vandens telkinio ar baseino, retai keičia sušlapusias maudymosi kelnaites, leisdama joms išdžiūti savaime, vartoja alkoholį, atsipalaiduoja su mityba (vartoja daugiau nesveiko maisto), turi lytinių santykių ir… namo grįžta su pienlige. Taip yra todėl, kad tie minėti veiksniai sutrikdo normalią makšties mikroflorą, o lytiniai santykiai dar labiau padirgina gleivinę, tad susiformuoja puiki terpė atsirasti Candida albicans infekcijai.

Kaip pienligė diagnozuojama? Ar gali moteris pati diagnozuoti, kad serga?

Pienligė diagnozuojama įvertinus pacientės skundus, atlikus moters lytinių takų (vertinama, ar nėra paraudimų, opelių) ir makšties išskyrų apžiūrą, gavus makšties išskyrų tepinėlio ir/arba polimerazės grandinės reakcijos (PGR) rezultatus. Pati moteris gali suprasti, kad serga tikrai pienlige tik infekcijai pasikartojus ir esant aiškiems simptomams, tokiems kaip minėtos varškės pavidalo išskyros ir niežėjimas.

Koks yra makšties kandidozės gydymas? Ar tik medikamentinis?

Medikamentinį gydymą paskiria gydytojas akušeris-ginekologas po apžiūros. Dažniausiai pacientėms skiriamos žvakutės į makštį. Taip pat yra ir geriamos tabletės, vietiniai tepaliukai. Gydymas gali būti tik vienos dienos, kuomet skiriama vienkartinė žvakutė į makštį ar tabletė gerti, tačiau infekcijai kartojantis, gydymas gali užtrukti ir iki pusės metų, skiriant vaistus pagal specialią schemą. Beje, rutiniškai lytinis moters partneris nėra gydomas, tačiau jei moteriai infekcija kartojasi dažnai, partneriui profilaktiškai taip pat skiriami geriami priešgrybeliniai vaistai.

Internete galima rasti daugybę netradicinių patarimų, kaip gydyti bet ką, ir pienligę. Ką manote apie savigydą?

Na, savigyda visuomet yra pavojinga. Juo labiau, jei infekcija yra nepatvirtinta gydytojo, nes tuo pačiu metu moteris gali sirgti ir keliomis ligomis. Į makštį kišant neaiškios kilmės produktus, ją plaunant ar naudojant kitus kliniškai nepatvirtintus gydymo metodus, galima dar labiau pažeisti gleivinę, taip ne tik dar labiau pabloginant savijautą, bet ir apsunkinant tolimesnį ištyrimą bei gydymą. Pavyzdžiui, neaiškios kilmės medžiagos gali nudeginti makštį, o tai sukels audinių surandėjimą, kuris lems ne tik ryškesnius skundus, sunkesnį tolimesnį gydymo procesą, bet ir turės tolimųjų pasekmių (skausmingus lytinius santykius ir pan.).

Liaudyje populiaru plauti makštį sodos tirpalu. Taip, jis simptomus laikinai sumažina, bet nenaikina problemos priežasties, negana to, kaip tik pažeidžia makšties mikrobiotiką – labai svarbią mūsų sveikatai mikroorganizmų ekobendruomenę.

Ar jau išbandei menstruacinę taurelę? Išsirink:

Kokios yra pienligės pasikartojimo priežastys?

Pienligė pasikartoja net 8 % moterų. Priežastys tos pačios, kurios buvo išvardintos ankstesniuose atsakymuose. Visgi, pienligė dažniau pasikartoja sergant lėtinėmis ligomis, užsikrėtus lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis. Infekcijos pasikartojimui įtakos gali turėti ir netinkamai parinktas ankstesnis gydymas ar netinkamas vaistų vartojimas (kai nesilaikoma specialisto paskirto gydymo režimo). Taip pat yra atliktų tyrimų, kad kai kurios grybelio rūšys yra atsparios priešgrybiniams vaistams.

Todėl jei infekcija kartojasi labai dažnai, reikėtų pakartotinai paimti makšties išskyrų pasėlį, atlikti polimerazės grandinės reakciją (PGR; šį tyrimą patartina atlikti ir dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų sukėlėjų). Taip pat vertėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pagalvoti, ar nėra galimas lėtinės ligas išduodančių simptomų, ar tinkamai kontroliuojamos esamos lėtinės gretutinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, imunodeficitinės ligos (ŽIV, raudonoji vilkligė) ir pan.

Keli patarimai norinčioms išvengti pienligės:

• dėvėkite medvilninius apatinius drabužius;
• rinkitės bekvapius intymios higienos prausiklius;
• nenaudokite kasdienių nenatūralaus pluošto įklotų;
• vartodamos antibiotikus gerkite probiotikus;
• laikykitės tinkamos higienos (neplaukite makšties vidaus, prauskite tik išorinius lytinius organus du kartus dienoje, geriausia – ryte ir vakare);
• vasarą ilsėdamosi prie vandens telkinių stenkitės ilgai nedėvėti šlapių kelnaičių;
• svarbi ir gera lėtinių ligų kontrolė (pvz.: sergant cukriniu diabetu, būtina tinkamai reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje);
• puoselėkite sveiką gyvenseną (čia svarbi visavertė mityba, aktyvus laisvalaikis);
• sergant pienlige patariama vengti lytinių santykių (sumažėja makšties kandidozės gydymo efektyvumas).

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.