Kūno plaukai: skusti ar paskųsti?

Nuotrauka iš čia
Teksto iliustracijų autorė Agnė Čižauskaitė

Kai man buvo 12, bičas, kuris tuo metu man beprotiškai patiko, pirštu bedė į mano kojas ir garsiai, prie visų kitų kiemo vaikigalių, pasakė: „Fuu, Beata, tau jau laikas skusti kojas.“ Žvilgtelėjau į kojas, į saulėje mirgančius šviesius, bet tankius plaukelius, išgirdau, kaip mane apspitę krizena kiti paaugliai, ir klaikiai susigėdusi nusliūkinau namo. Prakrapščiusi visą vonios spintelės turinį, atradau peiliuką ir… pirmąsyk nusiskutau kojas.

Po kelių mėnesių mano draugė man pasiūlė užsukt pas ją ir nusiskusti pažastis. Nusiskutau ir jas. Nuo tada išbandžiau begalę plaukų šalinimo priemonių ir kai kurioms iš jų man sunku nejausti neapykantos. Ypač plaukų rovėjui – epiliatoriui! Tai yra tiesiog egzekucija, o vėliau dar labiau kankinausi su į odą įaugusiais plaukeliais ir įgijau klaikų įprotį: knaibyti ir operuoti nagais tuos plaukelius iš po odos. Fui.

Daug jaudinausi dėl to, kad man nepavyksta nusiskusti pažastų taip švariai, kaip mano draugėms. Man plaukai pažastyse atauga praėjus dviem sekundėm nuo skutimo. Jos atrodo kaip neapšviestas Vilniaus skersgatvis naktį – šiek tiek pavojingai ir šiek tiek pilkai.

Bandžiau ir lazerinę epiliaciją, kuri, atsižvelgiant į kainą, yra didžiulė prabanga, bet atsižvelgiant į skausmo lygį… aš nežinau, ką moterys jaučia gimdydamos, bet, kai man tuo lazeriu prisilietė prie vulvos…

Dabar patys suprantat

Nuo tada lazerinės epiliacijos pradėjau vengti, nors ji buvo tikrai labai veiksminga: plaukų ataugdavo vis mažiau ir jie buvo retesni, plonesni, o jeigu būčiau iškentusi visą kursą, kurį rekomenduojama pereiti, galbūt išvis likčiau glotni it koks plaukikas. Bet aš pasidaviau…ir pastebėjau nuostabius pliusus: galiu tuos porą šimtų eurų investuoti į bebro šerių šukas, skirtas kojų plaukams, o skausmo deficitą užpildau žiūrėdama siaubo filmus (čia aš pokštauju).

Turbūt dauguma mūsų yra buvusios toje situacijoje, kai stovi duše ir jau valandą šalini visus įmanomus plaukus nuo savo kūno, net prakaitas ima varvėti nuo tų akrobatinių, meistriškų peiliuko švysčiojimų po įvairias kūno dalis. Išlipi iš dušo ir… pamatai, kad ant tavo rankų dar daug plaukų! Rankos, palyginus su kojomis, dabar atrodo gauruotos kaip meškos. Reikia šalinti – nieko nebus! Priartėji prie veidrodžio, pamatai savo suplukusį, iškaitusį veidą, užmeti akį į antakius… Supranti, kad ir čia reikės padirbėti! Stveri pincetą ir antakius talžai tol, kol lieka du siūleliai. Pagalvoji: „****uj, nusipiešiu“. Tada išsispaudi visus spuogus, išpeši kelis plaukus nuo smakro, viršutinės lūpos ir sustoji tada, kai jau visą kūną peršti.

Tada nueini į pasimatymą su čiuvu, kuris tas dvi valandas, kol tu kovojai su plaukais, turbūt ramiai geimino ir permiegi su juo, galvodama: kur teisybė? ar vertėjo taip stengtis?

Kodėl tie patys plaukai ant skirtingų kūnų reiškia tokius priešingus dalykus? Vyrams plaukai ant jų kūno vietų yra jų asmeninis pasirinkimas, o moterims lyg ir taip pat, bet…

Pasidalinusios nebegėda instagrame merginos su neskustomis pažastimis nuotrauka, tarp palaikančių komentarų, sulaukėme ir tokių:

„Atleiskit, bet neskustos pažastys yra gėda. Man dabar vaizdas akyse: spuoguota, riebaluota galva, atsiduodanti prakaitu mergina.“
„Man tai tiesiog nešvara.“
„Man depiliuotas kūnas suteikia didesnį pasitenkinimą visomis prasmėmis: estetikos, higienos ar seksualumo.“

Žinomos moterys čia taip pat reiškė palaikymą depiliacijai. Vienos buvo labiau tolerantiškos įvairiems pasirinkimams, kitos neslėpė pasišlykštėjimo „natūralistėmis“.

Plaukimo čempionė Rūta Meilutytė visai neseniai į savo instagramą įkėlė story, kur parašė: „tikriausiai dabar esu judėjimo #išlaisvinkplaukus dalis“ ir pridėjo savo kojos nuotrauką su šviesiais plaukeliais. Apie tai perskaičiau 15min.lt Dar kartelį – pabrėšiu. APIE ŽMOGAUS KŪNO PLAUKUS PERSKAIČIAU PORTALE. Ar tai nėra šiek tiek keista?

Jeigu Vaidas Baumila arba Merūnas Vitulskis, arba dar kas nors iš žinomų Lietuvos vyrų būtų įkėlęs tokią pat nuotrauką su tokiu pačiu užrašu kaip Rūta, ar ji būtų atsiradusi pagrindiniame naujienų portale kaip atskiras straipsnis? Nemanau. Tai ar vis dėlto egzistuoja moterims taikoma socialinė norma, ką tu turėtum daryti su savo kūno plaukais, ar tai paliekama mūsų asmeniniam pasirinkimui?

Ir, jeigu tokį pasirinkimą mes turėtume, jeigu žinotume, kad nuėjusios į darbą ar studijas su trumpais šortais ir plaukuotom kojom nesulauksime nuostabos žvilgsnių, klausimų, pajuokos, ar ir toliau mes taip uoliai šalintume tuos plaukus?

Kas mums liepė?

Dauguma „savaime suprantamų“ dalykų iš kažkur ateina į mūsų visuomenę. Taip ir atėjo moterų kūno plaukų šalinimas.
Lietuvos okupacijos laikais, lietuvės, kaip sužinojau iš savo feisbuko paskyros sekėjų, plaukų beveik nešalino. Atvirkščiai, moterys, gimusios aplink 1920 m., savo anūkėms teigė, kad jų laikais buvo manoma, kad „jei moters kojos labai plaukuotos, tai ji karšta“.

Mano močiutė man yra pasakojusi, kad kojų plaukus retkarčiais nudegindavo degtuku – tiesiog prabraukdavo arti kojos ir plaukai nusvildavo. Dar ji man sakė: „mano laikais mums tiek plaukų neaugdavo, kiek jums dabar“. Apie nudeginimo metodą parašė ir kitos anūkės.

Didysis skutimasis apniko mūsų šalies moteris Nepriklausomybės laikais. Į laisvą Lietuvą plūstelėjo vakarų vėjas ir įtaka.

O vakaruose, kai Viktorijos laikų ilgas, didžiules, sunkias suknias pakeitė trumpesnės, nukirptom rankovėm suknelės, prekės ženklas „Gilette“ atrado galimybę padvigubinti savo pirkėjų skaičių ir ėmė skirti daug dėmesio moterims.

Kaip rašo „Bustle“, 1915 m. „Gilette“ pristatė savo pirmąjį peiliuką moterims ir reklamą, kurioje jis yra pristatomas kaip „unikali, naujoviška dovana“, kuri „išspręs gėdingas problemas“. Gėdingas problemas… kurių iki tol moterys manė neturėjusios.

Vėliau sekė vis daugiau reklamų ir marketingo triukų: peiliukai buvo pardavinėjami kartu su tuo metu madingais berankoviais drabužiais. Mados kataloguose paskutinės mados tendencijos buvo pristatomos kartu su skutimosi peiliukais.

Reklamose buvo vartojamos tokios frazės: „pažastys turi būti glotnios kaip veidas“, „kai tu eisi į paplūdimį šią vasarą, ar nori gėdytis pakelti ranką?“, „ar tu leisi šlykštiems plaukams ant tavo veido, rankų, pažastų trukdyti tau mėgautis laisve paplūdimy?“ Taip pat buvo užsimenama apie kvapą: vienoje reklamoje pavaizduota kaip moteris verkia, o ją guodžia kita moteris: „Nemalonų kvapą sukelia pažastų plaukai.“

Peiliukų pardavėjai apeliavo į baimės būti vienai, nemylimai, išjuoktai jausmą. Taip pat pabrėždavo, kad visos moterys jau tai daro ir siejo tai su modernumu. 1930 m. pasirodžiusioje reklamoje buvo pateiktas toks vyro ir moters dialogas:
Jis: Ta moteris turi ūsus!
Ji: Kaip gėdinga!
Jis: Kodėl ji nenusiskuta?
Ji: Aš žinau geresnį būdą tai išspręsti, klausyk…
… ir toliau ji dalinasi tuo, kad ir jai kažkada taip buvo, ji buvo vieniša ir nemylima, nes turėjo plaukų ant veido ir pažastyse, bet tada ji atrado vieną paprastą, lengvą ir pigų būdą.

Vėliau reklamos vilkai persimetė ant moterų kojų. Kuo daugiau kūno dalių reikia nuskusti, tuo greičiau dyla peiliukas ir moteris ateina nusipirkti naujo.
Bet nebuvo lengva moteris įtikinti skusti kojas, nes plaukus jos galėjo paslėpti po pėdkelnėmis, kurios tuo metu buvo ypač madingos. Be to, čia neveikė „higienos“ elementas, nes blauzdos taip kaip pažastys neprakaituoja. Reikėjo sugalvoti kažką kito.

2-ojo pasaulinio karo metais ėmė trūkti nailono, dėl to moterys buvo priverstos vis dažniau vaikščioti nuogomis kojomis. O čia ir kyštelėjo savo „paraginimus“ pardavėjai: reklamose jie tikino moteris, kad jų kojos be tų visų pėdkelnių atrodo beprotiškai viliojančiai.

6 dešimtmetyje gėdinančias ir gąsdinančias reklamas pakeitė glamūrinės: iš plakatų į moteris žvelgė gražuolės su nepriekaištingu makiažu, deimantais, įmantriomis šukuosenomis ir… žinoma, švariai nuskustomis pažastimis, tokiu būdu suformuluodamos, ką reiškia būti tikra moterimi.

7 dešimtmetyje, įsišėlus laisviems hipiams ir antrosios bangos feministėms, peiliukų pardavėjams reikėjo keisti kryptį: šįkart jie apeliavo į moterų silpnumą ir baimes, kad, neva, jos tokios jautrios, kad net baiminasi paimti į rankas peiliuką. Tokiu būdu marketingistai norėjo paskatinti moterų norą įrodyti jiems: „ne, mes esame stiprios kaip vyrai, mes nebijome peiliukų!“

1980-ieji atnešė ryškius rūbus, sporto klubų madą ir įtvirtino moters kūną kaip seksualinį objektą, malonų vyrų akims. Glotnios, švariai nuskustos kojos tapo būtinos kiekvienai moteriai. Tai ir buvo parodoma reklamose.

Apie higieną

Dažnas argumentas, kurį naudoja žmonės, nusiteikę prieš moterų kūno plaukus, yra toks, kad plaukai nėra higieniška ir jie skatina nemalonų kūno kvapą. Dermatovenerologijos specialistė Agnė Dapšauskaitė teigia, kad pažastų, gaktos plaukai turi aiškią funkciją: jie gali veikti kaip barjeras, apsaugantis nuo bakterijų bei virusų patekimo į kūną ir jų sukeliamų infekcijų. „Į plauko folikulus atsiveria riebalų liaukos, kurių funkcija yra gaminti riebalus, kuriais sutepami plaukai ir oda. Riebalai minkština, apsaugo nuo išdžiūvimo.

Prakaitą išskiria kitos liaukos – prakaito. Prakaito liaukos yra dviejų rūšių (vienos funkcionuoja nuo gimimo, yra viso kūno odoje, kitos pradeda funkcionuoti lytinio brendimo metu ir yra labiau specifinėse vietose – pažastyse, tarpvietėje, kirkšnyse ir aplink bambą). Būtent antrųjų atsivėrimo vieta yra plaukų folikulai. Prakaito sudėtyje yra vandens, druskų bei kitų medžiagų ir jo paskirtis – kūno vėsinimas. Prakaito sekretas, kuris natūraliai yra bekvapis, veikiamas odos paviršiaus bakterijų, įgauna specifinį kvapą.“

Taigi tai yra odos bakterijos, kurios ir sukelia nemalonius kvapus. Kaip čia yra rašoma, plaukai yra linkę sugerti kvapus – jeigu ilgesnį laiką pabūsite virtuvėje su jos visais aromatais arba pasėdėsite prie laužo, netrukus šis kvapas įsigers į jūsų plaukus, tačiau patys plaukai nemalonaus kvapo nesukelia.

Nesvarbu, ar nuspręsite savo pažastų plaukus šalinti ar ne, tų pačių higienos taisyklių laikytis būtų pravartu – tiesiog nepamiršti praustis, nes jūsų kūno skleidžiami kvapai gali trikdyti aplink jus esančius žmones.

Apie reklamos mitus

Nors peiliukų pardavėjai neketina pasiduoti – inicijuojami nauji tyrimai, kampanijos, kad tik priverstų mus visus skustis. Pavyzdžiui, čia. O lietuvių kalba radau 2016 m. straipsnį pavadinimu „70 proc. lietuvių moterų nedepiliuoja rankų plaukelių“, kuriame yra sakoma taip: „Šiuolaikinės moters grožio etalonas neatsiejamas nuo prižiūrėtos kūno odos. Dabar nepageidaujamų plaukelių šalinimas yra kasdienės estetikos ir higienos reikalas, ypač vasarą, kai renkamės lengvus, šviesesnių spalvų ir trumpesnius drabužius“ – taip sako… „Braun“ produkcijos platintojas Baltijos šalyse Dmitry Žmuds ¯\_(ツ)_/¯

Įvedusi šio žmogaus vardą ir pavardę į google, randu daugiau straipsnių su tokiomis antraštėmis, kaip: „Liūdna žinia hipsteriams: lietuvaitėms barzdočiai nepatrauklūs“ ir „Grožio puoselėjimui lietuvės skiria iki 50 eurų per mėnesį“. Pastarajame straipsnyje Dmitry pristato atliktą tyrimą, kurio metu buvo nustatyta, jog lietuvės mieliau atlieka grožio procedūras namuose, negu renkasi grožio salonus ir tuoj pat priduria: „Susikurti savo grožio rutiną namuose nereikalauja specifinių žinių ar pastangų. Tam pasitarnauja šiuolaikinės kūno priežiūros priemonės, tokios kaip epiliatoriai ar veido valymo šepetėliai, kurių naudojimas paprastas, o rezultatais džiaugiamasi ilgiau nei po vienos brangios depiliacijos vašku procedūros grožio salone.“ Akivaizdu, kokia yra tokių „tyrimų“ ir tokių mitų nauda: juk nei barzdočiai, nei grožio salonuose depiliacijos procedūras atliekančios moterys šiai įmonei naudos neatneš. Taip ir formuojama bendra nuomonė; o bendra nuomonė formuoja vartotojų, neturinčių kritinio mąstymo, elgesį ir atsiunčia naujus pirkėjus.

O jūs galbūt irgi pasigedote peiliukų reklamose plaukų? Jie nuolat skuta glotnias kojas ir pažastis, kalbėdami apie savo efektyvumą! Hmmm. O ši prekės ženklo, irgi skutimosi peiliukų gamintojo, „Billie“ reklama, pasirodžiusi 2018 m., parodė kūno plaukus! Ir labai mandagiai pasiūlė: „Jeigu tu kada nors norėsi skustis, mes būsime čia.“ Smart move.

O ką tu apie tai, Beata?

Nepaisant to, kad aš nelabai mėgstu depiliaciją – nuo vienų jos priemonių man skauda, nuo kitų beria, su trečiom įsipjaunu, kitos neveiksmingos, penktos labai brangios ir… apskritai, aš labai tingiu. Tačiau! Aš esu visiškai paveikta šios socialinės normos. Šią vasarą gyvenau labai pasileidusi plaukus, nes artimų žmonių rate jaučiuosi laisvai ir patogiai, bet eidama „į viešumą“ prisitaikydavau prie bendrų taisyklių.

Aš dar neišdrįsčiau įsidėti į savo instagramą plaukuotų pažastų nuotraukos, nes žinau, kad ji galėtų sukelti šaršalą, o ko mažiausiai dabar noriu, tai stebėti, kaip žmonės aptarinėja mano pažastis arba atsakinėti į žurnalistų klausimus kelias dienas apie 500 papildomų plaukų po mano ranka. Šias „smagybes“ kol kas atidedu būsimiems laikams.

Bet, matydama, kaip visa ši gėda įsisunkė į mūsų gyvenimus ir kūnus, iš kur ji atėjo, aš ją sau dekonstravau. Dabar man neatrodo logiška gėdytis savo kūno plaukų. Pastebėjusi, kad plaukų heiteriai vartoja tuos pačius žodžius ir argumentus, kurie buvo ar vis dar yra vartojami depiliacijos priemonių gamintojų reklamose, pranešimuose spaudai, supratau, kad tie žmonės yra tiesiog paveikti to, ką jiems taip kantriai piršo.

Manau, ką daryti su mūsų kūno plaukais turėtų būti mūsų asmeninis pasirinkimas ir į tai neturėtų būti kreipiama tiek daug dėmesio, jeigu nusprendžiame nesidepiliuoti.

Panašu, kad iki to laiko dar teks nemažai pakovoti, pamataruoti plaukuotom kojom ir pažastim ore, kol išsklaidysime tuos gėdos debesis ir šie plaukai, kaip visi kiti kūno plaukai, taps įprastu dalyku.

Šiuo metu socialiniuose tinkluose trendina judėjimas #januhairy. Šį judėjimą pradėjo Laura Jackson, kuriai yra 21 metai ir ji studijuoja Ekseterio universitete. Ji sugalvojo šią akciją siekdama surinkti 1000 svarų organizacijai, kuri dirba keisdama vaikų nuostatas apie kūno vaizdą. Daugiau galima paskaityti čia. Prie jos judėjimo prisijungė moterys iš įvairių pasaulio šalių. Čia yra kitas požiūris, išsakytas apie šiuos „kūno plaukų pozityvumo“ judėjimus.

Ką jūs manote apie tai? Ar jungsitės prie #foreverhairy? Ar #januhairy? Ar #forevershaved? Ar #eikitšiktsusavonesąmonėmfeministėsjūs? :)))

Tau taip pat bus įdomu: Kaip priimti savo kūno netobulumą?

Komentarai (57)

 • Ieva

  Šiaip manau, kad turėtų būti normalu būti su visais plaukais, kiek jų tik yra. Bet visgi nenusiskutus kojų kompleksuoju… Pažastys ir bikini zona kiek kitoks reikalas – ten skutuosi, nes ilgi plaukai žiauriai nesmagu, duria, kutena, apatiniai juos pešteli ir tiesiog painiojasi. Kojos… Žiemą neskutu ilgai, nes netrukdo. Kai panoriu pasijausti pasipuošusi, tada skutu. Galima sakyti, kad depiliaciją naudoju kaip makiažą (kurį šiaip darausi ypač retai) – dėl papildomo grožio, šventiškumo ir geresnio savo estetinio vertinimo turbūt. O su tais plaukais… Dar prieš gerą 10-15 metų niekas nekalbėjo apie vyrų pažastų plaukus. Ar krūtinės, nugaros, pilvo, bikini zonos (sakykim, vyrų irgi taip vadinasi) plaukus. Buvo ir tiek. O dabar vyrų pažastys jau irgi lyg turi būti nuskustos, nes kitaip bla bla negražu, nehigieniška. Krūtines irgi ne vienas skuta. Tai neaišku, ar su laiku vyrai pasivys moteris su skutimu, ar apsikeis vietomis, ar išvis visi bus pliki, ar visi apžėlę. 🙂

  reply
 • Aš skutu

  Laba diena. Aš esu visiškai prieš neskustas kojas, pažastis ir vulvą. Tai aišku kad reikia skustis ir nėra taip blogai kaip čia aprašoma. Pats skutuosi genitalijas, barzdą, pažastis ir krūtinę. Nes kitaip pradeda prakaituoti daug labiau tos vietos nei nuskustos, prakaitas džiūna prie tų plaukų ir gaunasi taip kad jis greičiau rūgsta. Taip, merginos privalo skustis. Tiek pat kiek ir vyrai, na nebent esi apsileidęs ir nesugebi pasirūpinti savo kūnu. Vaizdas irgi baisus. Sėkmės skutant 🙂

  reply
  • Karolina

   Merginos privalo skustis? Na jau ne, gerbiamasis, tai yra kiekvienos moters reikalas kaip save prižiūrėti. Nori – skuta, nenori – neskuta tų plaukų. O vien dėl to, kad merginos atsisako šalinti kūno plaukus, tai tikrai nereiškia kad jos yra apsileidusios ar su prasta higiena. Išvis, manau higiena nieko bendro neturi su plaukų šalinimu, tik tiek, kad, kaip ir minėta straipsnyje, plaukai sugeria kvapus. Bet palaikant asmeninę švarą, tokių dalykų nėra. Dėl tokių žmonių kaip jūs, ir atsiranda visi kompleksai dėl kūno plaukuotumo. Jūs skutatės – šaunu, sveikinu! Bet nereikia savo požiūrio ir nuomonės kišti kitiems. Gražios dienos 🙂

   reply
   • Aš skutu

    Karolina, nenori nesiskusk. Bet mano moteris privalo skustis, kitos man nerūpi kaip ten kas pas jas… Tokios ir ieškojau. Rinkausi moterį pagal du dalykus: išvaizdą ir sielą. Plaukuotumas tą išvaizdą labai pagadintų. Higieniškai išlaikyti viską sunkiau, ar geriau plautis pažastis tris kartus dienoje, ar geriau skustis bent sykį per savaitę? Kojos ir rankos ten ne tiek ir svarbu. Svarbiausia pažastys ir vulva. Nenorėčiau miegamajame kad man į burną lįstų tie plaukai…

    reply
    • Dzin

     Džiaugiuosi, kad mano vaikinas taip negalvoja 😉

     reply
     • Audronė

      Pritariu 🙂

     • Viktorija

      Dar ir kaip pritariu!

    • Goda

     Kaip ir minėta straipsnyje – kvapą formuoja ant odos esančios bakterijos. Taigi, plaukai, į kuriuos įsigeria ant odos esantis bakterijų mikroklimatas, iš dalies veikia kaip indikatorius Tamstos sveikatai nurodyti. Jeigu kvapas itin nemalonus, galbūt vertėtų susimąstyt apie tai, ką valgote (nes visgi per odą irgi kūnas valosi toksinus), ar natūralaus audinio drabužius dėvite. Paprasčiau tariant, plaukai tik nurodo, ar deramai prižiūrite savo kūną. Nusiskusdami plaukus tik užglaistome šias problemas apie jas taip ir nesužinojus. Aš nesiskutu ir nemanau, kad tai nehigieniška. Nirštu, kad mano pomėgis plaukioti įpareigoja mane investuoti į tarpukojo depiliaciją. Nekenčiu, kad dėl tokių žmonių kaip Tamsta esu priversta jaustis nepatogiai dėl savo itin didelio plaukuotumo. Nepaslaptis, kad tamsūs ir tankūs plaukai dar sunkiau yra išraunami. Tad už ką tokia kankynė? Tarsi net ir visa mados industrija
     nusiteikus prieš tave, nes mano maudymukas nedengia taip tarpukojo, kad pasislėptų plaukai. Šortukų nesinori dėvėti, man patinka mano maudymukas. Tačiau liūdžiu, kad to net nenorėdama, daugelį įžeisiu, jeigu ten visko nenusiskusiu.

     reply
  • Elena

   O galvos plaukų neskutat? Tie tai OHOHO kaip riebaluojasi 🙂

   reply
   • Aha

    Galvos plaukai ventiliuojasi, neužspausti ir malonu liesti ir maloniai kvepia…

    reply
    • Va būtent:)

     Su kojų plaukais tas pat, tik reikia šortų ir sijonų nebijot 🙂

     reply
  • Guga

   Gal reiktų dažniau praustis, bent jau porą kartų per dieną, nebūtų ir tų kvapų. Man asmeniškai tai labai nepatinka nusiskutę vyrai, kažkoks tada per daug savimi besirūpinantys atrodo. O vyras turi rūpintis moterimi, o ne savimi 😉

   reply
 • Giedrė

  Aš nusipirkau dėvėtą fotoepiliatorių, praėjo metai, plaukai nebeatauga, apie juos nebegalvoju iš vis, laiminga kaip knopkė. Nes nuolatos skusti blauzdas, šlaunis, bikini, pažastis, ūsus ir smakrą man atrodė čiuuuut per daug vargo. O su plaukais būti nepatiko, oda balta kaip popierius, plaukai juodi, atrodžiau kažkokia ligota? Plius pabuvus visą dieną su pėdkelnėm man tuos kojų plaukus SKAUDĖDAVO, panašiai kaip iš labai standžiai surištos uodegos išleidus galvos plaukus.

  reply
  • Jurgita

   Visad norėjau pabandyt fotoepiliatorių, bet sunku pasitikėti reklama, kuri sako, kad tikrai veikia 😀 bet va, Giedre, sakai, kad viskas gerai 🙂

   reply
 • Esu

  Pradėjau depiliuoti 9 klasėje, nes klasiokai tyčiojosi iš mano rankų plaukų..

  Dabar, kaip ir anksčiau komentavusi Ieva, naudoju depiliaciją “kaip makiažą” – tik tada, kai noriu pasipuošti, užsidėti sijoną ar trumpus šortus. O žiemą apaugu taip pat kaip mano draugas 😀 Mūsų kojų plaukai nesiskiria 😀 Bet skustis nesąmonė, nes badosi jau tą patį vakarą, ir nieko ten seksualaus :)) Ačiū mano draugui, kad priima ir myli mane su visais mano plaukais 🙂

  Man kažkaip atrodo, jeigu nebūčiau pradėjusi skusti, tai tų plaukų mažiau augtų. Ar nebandėt isšiaiškinti, ar tikrai skutimas nesukelia didesnio plaukų augimo? Ar auksiniai pūkeliai nuo skutimo netampa storais plaukais? Googlinant meta atsakymą – tikrai ne. Bet kažkaip man tuo sunku patikėt 🙂

  reply
  • Laisvė kojoms

   Man 16, kojų dar neskutau bet plaukučiai ploni ir šviesūs maždaug 1 cm ilgio ir nepanašu, jog ilgėja 🙂

   reply
 • Jurgita

  Nesidepiliuoju kasdieną, ypač žiemą. kartą per savaitę nusidepiliuoju kojas ir pažastis, arba jei einu į žmones apnuogintom kojom ar pažastim, tuomet taip, nusidepiliuoju. o namuose jaučiuosi laisvai ir nieko baisaus tame, kad partneris liečia mano nenudepiliuotas kojas, nematau. Bikini zoną depiliuoju tada, kai užsimanau ir kaip užsimanau ir mano partneriui netrukdo yra ten plaukai ar ne ir net yra sakęs, kad jam labiau patinka su plaukais, nes be jų atrodau kaip maža mergaitė. Bikini zonos depiliacijos įvairovė net įneša kažkokių naujų vėjų. O prieš kelis metus praleisdavau valandas vonioje, kad tik neliktų kokio plaukelio, nes neduokdie jo ranka užsikabins už jo 😀 dabar jaučiu laisvę ir pasitikėjimą savimi, nesvarbu ar su plaukais ar be, ir tikrai nesmirdžiu ir blusų neturiu, ir niekas nesivelia ir jokie dredai nepasidaro.
  Bet tikrai neliūdėčiau, jei kojos, pažastys ir bikini savaime būtų be plaukų 🙂

  reply
 • Vicky

  Aš asmeniškai paskutinį kartą kojų plaukus skutausi turbūt spalį…. labai džiaugiuosi kiek laiko ir VANDENS! sutaupau duše. Deja atėjus vasarai turbūt teks vėl save kankinti 🙁 žinau, kad atėjus į darbą su sijonu ir neskustom kojom, būtų kreivų žvilgsiu, o kadangi dirbu vartotojų aptarnavime, tai nz gal vadovė net namo išsiųstu 😀 norėčiau, kad dingtų šitas dvigubas standartas ir moterys kaip ir vyrai galėtų vaikščioti neskustom kojom. Man asmeniškai mano plaukai netrukdo !
  o čia yra puikus video šia tema -> https://www.youtube.com/watch?v=hyJwdGVnb9k kodėl mergina nustojo skusti savo kojų plaukus 🙂

  reply
 • Lucy

  Jau nuo paauglystės skutuosi kūno plaukus. Pamenu, kaip vidurinėje mokykloje viena draugė, pamačiusi kitos mergaitės kojų plaukus, šlykščiomis replikomis apie ją atsiliepė, neva “fui, pažiūrėk į jos kojas, kaip šlykštu”. Aš tik naiviai palinksėjau, jei jau taip galvoja mano draugė, reiškia tikrai šlykštu. Po to kiek vėliau, kūno kultūros persirengimo kambaryje kita draugė su pasišlykštėjimu pašnibždėjo man, kad pastebėjo kitos klasiokės plaukus, kyšančius iš apatinių. Taip ir po truputį ugdėsi tas suvokimas, kad reikia gėdytis savo kūno plaukų, jau nėra ką kalbėti apie nuolat matomas reklamas, kaip moterys brūžina skustuvu savo beplaukes kojas. Taip pradėjau ir aš šalinti savo plaukus.
  Tačiau kažkur galvoje vis ateidavo tos mintys, kad nesuprantu, kam man to reikia. Tos procedūros tik erzina, atima daug laiko, o po to sukelia daug diskomforto. Jei kada nenusiskusdavau ir apsirengdavau kažką, kad galėtų pasimatyti tie plaukai, baimindavaus, kad tik kas nepamatytų.
  Bet dabar suprantu, kokia tai nesąmonė. Man liūdna dėl mūsų visuomenės, o labiausiai liūdna dėl to, kad aš pati vis dar nesugebu atsikratyti šio komplekso. Džiaugiuosi už moteris, kurios nebijo savo kūno, ir parodo, kad be reikalo mes dėl to apsikrauname save. Aš džiaugiuosi už savo kūno plaukus, su jais jaučiuosi moteriška ir natūrali, tačiau vis dar įkalta giliai galvoje, kad jei būsiu “apžėlus”, tai būsiu negeidžiama, šlykšti ir apsileidusi.
  Labai tikiuosi laikui bėgant įgyti drąsos ir pasitikėjimo, ir būti taip, kaip man patogu.
  Ačiū, kad rašote apie tai, kas artima ir svarbu.

  reply
 • Agnė

  Esu labai laiminga, nes pašalinau savo nepageidaujamus plaukelius lazeriu! Dėl jų tikrai nekompleksavau ir mano antra pusė niekada nėra nieko užsiminęs, jei kartais matydavosi, tačiau man pačiai buvo labai nepatogu, netgi skausminga, kai plaukeliai liesdavosi su rūbais arba kai blauzdos viena kitą badydavo.

  reply
 • Gerda

  Aš vasarą mėgstu, man labai patinka maudytis, nardyti. Labai mėgstu ankstyvus vasaros rytus ir vėlyvus vakarus, kai eini maudytis, kai visi dar miega, o tu turi tokią privilegiją – mėgautis tokia tyla ir ramuma. Jaust, kai kūnas pašiurpsta nuo šalto vandens, kaip po kelių praplaukimo visiškai atsibundi ir tik svajoji apie šiltą kavą.

  Bet taip pat vasaros nekenčiu, nes reikia skustis. Mane tai labai užknisa, nervina ir dar kiek laiko užima!! Kol paruoši odą, nusiskuti, išsitepi kremais, o kitą rytą jau jauti baksnukus ! Jūs man pasakykit, kur yra teisybė?? Nors palyginus šią vasarą itin mažai šalinau plaukelius nuo savo kūno, bet kai tai reikėjo padaryt, kažkaip man buvo gaila. Zulini, zulini tą odą, paskui tepi visokiais kremais, kad tik atsigautų ji.

  Žiauriai nemėgstu skustis ir tikiuos, kad kuo toliau, tuo labiau pradėsiu susigyvent su tuo, ką aplinkiniai apie tai mąsto ir priimti save labiau. Nes, nu. O ką tie plaukai daro kitam asmeniui? Juk nekanda 🙂

  reply
 • Greta

  Sveiki!
  Visų pirma noriu paklausti : kas gražiau ir maloniau liesti,
  plaukuotos
  ar spuogeliais, išbėrimais ir įaugusiais plaukeliais nusietos kojos ir bikini zona? 🤔
  Man asmeniškai nuo dažno skutimo pasireiškia antras variantas (o nuo kitų depiliacijos būtų net nesakysiu…) .
  Na ir ką pripažįstantys depiliaciją pasakys?…
  Kovojau ir su šitomis nemaloniomis pasekmėmis ir vienaip ir kitaip, kartais pagerėdavo… Bet kiek laiko sugaišta… Ir dar kiti drįsta priekaištauti, ką tiek ilgai vonioje veikiu… Tarsi viskas taip būtų paprasta 😑
  Džiaugiuosi už moteris ir vyrus, kuriems depiliacija nesukelia papildomų rūpesčių, bet man tai yra (kaip jau kitame komentare skaičiau) tik einant į viešumą, kaip makiažas 😊

  reply
  • Marja

   Na tai reikia kremu nusiskutus pasitepti, ir nebūna jokių spuogelių 🙂
   Man pvz pačiai žiauriai faina nuskustos ir švelnios kojos, todėl skutuosi pastoviai ir žiemą.
   Nors paskaičius komentarus atrodo, kad visi tokie plaukuoti, nes man nusiskusti kojas ir pažastis užtrunka max 10 min.

   reply
 • diva

  Mane žiauriai ši tema yra paveikusi. Esu prieš nagelius, antakiukus, blakstutes, silikoną, nu tokia jau atrodo natūralistė. Bet! Plaukuotumas mano gėda. Ir begalinis vargas. Esu tamsi, todėl plaukai pas mane neauga tik ant delnų 😀 Vasara reiškia ištisą depiliaciją. Rytą vakarą varau su vašku, epiliatorium, peiliukais. Betan pasisekė su vyru. Jis pastebi tik vieną dalyką – aš nuoga ar ne. Galiu būti apžėlusi kaip meška, jis to nematys. Tai žiemos metu esu labiau atsipalaidavusi.

  reply
 • Visada turejau kompleksų dėl savo plaukelių, nes jų tikrai yra daug, oda šviesi -plaukeliai tamsus, tiesiog jaučiuos nepatogiai jeigu turiu atidengti didesnį odos plotą ir žinau, kad nesu nusiskutus, o ypač kai matau kad bendraamžes (man 21) tų plaukelių naturaliai turi mažiau.

  reply
 • Plaukuota mergina

  Savo kūno plaukų neskutau nuo rugsėjo, tiesiog norėjau pamatyti kas bus. Galvojau taip išbūti iki naujų metų. Atėjus naujiems supratau, kad man jie visai patinka, tai taip vis dar ir gyvenu su jais. Nežinau kur su tuo einu, kaip bus kai atšils orai, bet kol kas džiaugiuosi savimi ir grožiuosi savo kūnu 🙂

  reply
 • Deima

  Yra labai paprastas būdas. Aš naudoju tokius skutimosi įrankius, kurie nenuskuta palei pat odą. Jie elektriniai, turi visokiausių antgalių. Todėl odos neišberia, plaukeliai neįauga. Ypač būdavo jautru bikini zonoje, visada išberdavo. Labai greitai viskas pasidaro. Taip tie plaukai nepilnai nuskusti (lieka apie puse milimetro), bet jų beveik ir nesimato. Ir patogu. O jūs sakote neturite laiko… šiandien skutausi pažastis. Užtruko 20 sekundžių. Skutausi bikini zoną ir tai atėmė gal 3 – 4 min. Jūs teliką vakarais ilgiau pražiūrite o ten tai tikrai švaistomas laikas apie kurį čia kalbate…

  reply
  • Pritariu

   Ir aš taip pat labai greit viską nusiskutu. Pažastys tikrai nė minutės netrunka nuskust, kojas irgi gal pora minučių, bikini zona ir gal 3-4 min. Ir skutu daugkartiniais peiliukais, ne elektriniais ir viskas greit ir gerai. Nematau čia jokio vargo. Pritatiu, kad sėdėjimas prie tv ar facebooke daugiau laiko švaistymas yra..

   reply
 • Lina

  visai nejaučiu poreikio skustis žiemą, na išskyrus vulvą. bet skutu retai, kas porą savaičių ir vyrui tai netrukdo. gal pati kažkaip pasijaučiu netvarkingai. o kojos ir pažastys pasiekia max ilgį 😀 su vyru pasijuokiam iš to, nes nereikia taip rimtai visko vertinti. tai tik plaukai, kuriuos galima pašalinti ir jie nedaro manęs prastesne. dėl higienos sumetimų, tai negaliu to vertinti, nes mažai prakaituoju ir naudoju dezodorantą, tai visai nėra skirtumo, nesmirdžiu nei su plaukuotom pažastim, nei su nuskustom

  reply
 • Vyras

  Moterys yra lengvai manipuliuojamos “higienos”, “visuoomeniško padorumo” ir “susitvarkymo” tematika (todėl. kad moterims yra įgimtas jausmas neišsikirti ir neišsišoki iš bendros publikos. Beje, dėl tų pačių priežasčių ironiškai moterys neskuto ir nešalino tarpkojo, kai tai nebuvo norma ir tada jos kaip tik gėdindavo tas, kurios ten skusdavo ar kitaip šalino), todėl gilette ir kitos peiliukų bei depiliacijos priemonių įmonėsė gali užtikrintai švęsti pelningą ir sočią (joms) pergalę prieš moterų kolektyvinius protus. Jeigu prieš kokius 10 metų moterys bent jau nesigėdydavo rankos plaukų, dabar nusitaikyta ir į rankų plaukus, ir to vaisiai juntami – moterys pradėjo skusti net ten, kur tie plaukai nei smarkiai matosi, nei apskritai kam nors trukdo. o kaip tos visos depiliacijos yra grynai ne higienos, o visuomeninės kolektyvinės manipuliacijos produktas – parodo antakių mados. Dar neseniai buvo mada pešioti, ploninti antakius, nes atseit tankūs – nevalyva, neprižiūrėta ir t.t. dabar atvirkščiai makiažo industrija rado nišą moteris versti storinti antakius ir artinti prie Kardašian idealo, vėliau gal visai moterys bus priverstos skusti antakius plikai ir tas manipuliacijos ratas nesibaigia.. apskritai žiauriausios viena kitoms yra pačios moterys. būtent moterys viena kitai nuolat mėto komentarus apie nesusitvarkymą, nevalyvumą, apsileidimą ir t.t., o atrodo moterys šiais feminizmo idėjų įtakotais laikais kaip tik turėtų būti solidarios su viena kitomis dėl vienas kitos palaikymo, o ne buko vienas kitų “auklėjimo” ir gėdinimo dėl kelių plaukų ant kojų ar ant rankų. Ką padarysi. prieš žmogaus įgimtą konformizmą ir siekį pritapti prie daugumos (kad jaustis saugiai) sunku pašokinėti.

  reply
  • Kristina

   Ką padaryti? Šviesti ir šviestis apie kolektyvinę manipuliaciją.

   reply
 • Milita

  Aš nesumeluosiu, kad man pažastų ar kojų plaukai yra tikrai kažkaip negražu. Bet čia gal būt jau reklamos dėka tas į protą įsiskiepijo. Anksčiau aišku atlikinėdavau visas įmanomas depiliacijos procedūras. Dabar to nebedarau. Kai priėjau iki to, kad po kiekvienos pažastų depiliacijos turėjau antibiotikus naudot, supratau, kad teks keistis. Netrukdo man tie plaukai, bet grožio nepasakyčiau, kad prideda 🙂 vasarą nešioju sukneles, bliuskeles šiek tiek ilgesnėmis rankovėmis. Kai reikia pasipuošt – nusidepiliuoju. Bet su kiekviena pažastų depiliacija tenka antibiotikų vartot. Nes uždegimai būna tokie, kad skauda nuo pažasties iki krūtinės. Svarbu teisingai apsirenkti. Man plaukuotos pažastys kažkaip intymiai labai atrodo (kaip kokia bikini zona), todėl norisi paslėpti. Su rūbais viskas aišku, tik dėl baseino ir kitų maudymosi procedūrų nesugalvoju kaip šitą klausimą išspręsti 🙂 kojos – ok. Pažastys – intymu.

  reply
 • Alex

  Kaip ir daugelis čia pasisakiusių, jau nuo rudens leidžiu sau apaugt – prasideda pėdkelnių ir kelnių sezonas, todėl kojas palieku ramybėj iki pavasario. Bikinio zoną patrumpinu pas pusantros savaitės, bet pažastis skutu kas 3-4 dienos, nes prakaituoju nemažai, ir plaukuotos pažastys (bent jau mano) greičiau prarandą tą gaivą, nei skustos, nesvarbu, kad naudoju gerą dezodorantą. Mano vyrui plaukuotumas nėra kažkas atstumiančio ar nenormalaus, tai net nekalbam apie tai. Bet kas nustebino, kad nusitaikyta į rankų plaukus – WTF?

  reply
 • Kristina

  Labai puikus straipsnis. Skaitant plaukuotumas man kažkaip pasitraukė i antrą planą, o pirmame atsirado ta milžiniška reklamos įtaką visuomenei, o ypač moterims. Labai būtų įdomu perskaityti tyrimą apie “Barbie” įtaką moterims, kurios augo jos bumo laikais.

  reply
 • Aš skutu

  Čia komentuoja tos kurioms nedaro oralinio jų vyrai, ar tiesiog feministės? Gėdytumėtės, nes tai yra nepagarba vyrams. O kad jūsų vyrai sako, kad patinka, tai tiesiog pataikauja, nes jus vedė. Retam kuriam ir patinka.

  reply
  • vyras

   ar darei visų vyrų apklausą? pvz man smagiau ir gražiau, kai ten plaukų yra (o ir kvepia geriau). kiekvienas vyras skirtingas. oraliniui plaukeliai netrukdo, bent asmeniškai, ir, beje, oralinis buvo daromas šimtmečiais dar iki to laiko, kol depiliacija tapo išplitusi masiškai (t.y. paskutinius 10-15 metų, tad jeigu anksčiau vyrai tą oralinį kažkaip padarydavo savo moterims, reiškia patys plaukai nėra tokia jau kliūtis, o čia veikiau tik pasikeitusių madų klausimas). O šiaip čia puslapis vadinasi “nebegėda”, įdomu, ką tu čia veiki su savo “gėdytumėtės” retorika 😉 ne ten pataikei

   reply
  • Ji

   Čia asmeninė jūsų nuomonė, tikrai ne visi vyrai taip galvoja. Mano vyras man daro oralinį, jam tai patinka, jam patinka kai aš su plaukais (žinoma, nusipraususi). Taip pat kaip ir aš jam darau, nors jis neskuta jokių plaukų ir man tai nė kiek nekliūva. O kaip tik jam nelabai patinka kai aš kartais nusiskutu pažastų plaukus, visada klausia kam reikėjo, nes kai pradėjau neskusti jam labai patiko ir jam tai seksualu. Ir taip, aš feministė. It jokios nepagarbos tame nėra, šiaip jau, plaukai ne kokie snargliai ar ką ir juose nieko šlykštaus nėra.

   reply
 • Deima

  Gal tada ir nesiprauskime? Juk atima laiko… ir kam trukdo? tiesiog naudojam dezodorantus ir kvepalus.

  reply
  • Vyras

   Įsivesk į google “šiaudinė baidyklė” ir paskaitysi kokio tipo logikos klaidą naudoji (tau pravers kaip logikos pradžiamokslis, jei ką).

   reply
 • Mergina

  Pamenu turėjau nemenką traumą šia tema dar besimokydama mokykloje. Kai pradėjo visur augti plaukai, pradėjau juo skusti. Mama nusipirko epiliatiorių, o juo nusiskutus odą nežmoniškai skaudėdavo ir net išberdavo (nes mano oda gana jautri). Bet kadangi efektas išlikdavo ilgiau nei su peiliukais, naudodavau jį. O kad epiliatorius efektyviai veiktų, reikėdavo tuos plaukelius pasiauginti bent 1 cm. Taip ir darydavau su savo pažastimis. Ir nepagalvodavau, kad tie neilgi plaukeliai taps tokiu bjauriu aplinkiniams dalyku. Pamenu, kad per kūno kultūrą, pamiršusi visus plaukus apsirengiau marškinėlius be rankovių… Ir tą pamoką reikėjo kaboti ant skersinio, o man tas pratimas labai gerai sekėsi, todėl nesidrovėjau ten ilgai kaboti. Merginos nieko nesakė, bet tada vienas klasiokas pamatė ir pradėjo tyčiotis iš mano pažastų, kurių plaukeliai buvo visai neilgi ir net nepilnai ataugę… Papasakojo visiems ir dar kaip bairį naudodavo… Kažkodėl vaikinams tas bairis patiko daug labiau nei merginoms. Ir paliko traumą man nuo to laiko. Nors mečiau visus skausmingus epiliatorius ir perėjau prie skustukų, bet vis dar nedrįstu eiti į baseiną ar ežerą nenuskiskutusi pažastų ar kojų. Net būna atvejų, kai kažkas spontaniškai pasiūlo į baseiną žiemos sezono metu, o aš bėgu į vonią, kad greitai nuskusčiau bent pažastis ri blauzdas, kad ten nė 0,5 cm nebūtų ataugę. Kraupoka kiek, nes kiek laiko ir gerų galimybių ta depiliacija atima.

  reply
  • Deima

   Mergina, jau būtum nusiskutusi pažastis kol parašei tokį ilgą tekstą. Ir įdomu ką tu nuveiktum per tiek sutaupyto laiko? Nes va matai turi laiko skaityti Beatos blogus, kad nereikia šalinti plaukelių ir dar visur komentuoti. Tikiu kad ir FB skrolini ir instagramą. Dar ir ten kiek žinučių prirašai. Tikrai prasmingai praleistas laikas. Merginos, eikite susitvarkyti savo plaukus nes darote gėdą.

   reply
   • Vyras

    “Daro gėdą” kam? tau? Bobutei, gilette kampanijai? Konkrečiai kam

    reply
 • Monika

  Jaunystej laaabai buvau paklaikusi del plauku salinimo, kiekviena plaukeli salinti reikejo, jei netycia nenusiskuto, su pincetu ispesiodavau.. Dabar taip sakant paaugau, tai leidziu sau nesiskusti ir nesirauti plauku nuolatos. Sia vasara net leidau sau su apzeltom kojomis ir suknele trumpa zingsniuoti i darba! 🙂 O ir draugai netiketai i kubila pakviecia visada, kai bunu taip sakant nepasiruosusi, na ir vis tiek einu, o ka? Neuzsikres plaukais juk 😀

  reply
 • Marta

  Mano kūnas menkai plaukuotas, kojos iš vis plikos. Nesu gyvenime jų skutus nors man 27. Man pasisekė, nes paveldėjau iš mamos tokius genus. O šiaip pirma pagalvokim apie ekologiją, juk skutimosi peiliukai neperdirbami.

  reply
 • VYRAS 2

  Aš tai kai pamatau merginą plaukuotom kojom ar rankom, tai reikia megztinį žemyn pasitraukt, kad gėda nebūtų, arba nusisukt kur ar atsisėst kažkaip, kad nesimatytų. Dar jeigu mergina šiek tiek plius…
  O su bikini zona tai blogiausia būna antrą, trečią dieną. Čia tas pats kaip ir su vyrų barzda – galima prikepusius puodus šveist. Gražiau ūgtelėjęs miškelis, švariai prižiūrimas, tai vyrui kaip katinui valerijonas.

  reply
 • Skustis verčia mama

  pati labai nemėgstu skustis. mano plaukai man nemaišo nei vienoje srity, o dažniausiai vaikštau su viską dengiančiais drabužiais (žinoma, prie to prisideda mano kompleksai dėl viršsvorio). tačiau mano mama amžinai kiša man tą skutimosi normą “fuj, šlykštu, tu laiko neturi nusiskust?”. manau, kad mes turėtume mokyti savo atžalas mylėti savo kūną tokį, koks jis yra, o ne gėdinti jas už natūralumą.

  reply
 • Vaiva

  Man sunku patikėti komentarais – tipo pirmą žiemą neskutu ir jau oho, big deal. Negi kūno plaukai rimtai toks reikšmingas reikalas pasidare, prieš trisdešimt metų nereikėjo skusti, dabar neįmanoma neskusti, jei kas nors juos mato. Plaukų nesalinu gal kokius penkis metus jokiomis progomis, girdėjau ir ‘fui’ iš patinų, bet tai geras filtras atsirinkti partnerius, patys atkrenta.

  reply
 • apie plaukus ir higiena

  Kūno plaukai apsaugo nuo patalinių blakių įkandimo, teigia Šefyldo mokslininkai, kuriuos cituoja BBC. Alkanos blakės, tupinčios ant švariai nuskustų rankų, daug dažniau bandė maitintis, nei tos, kurios tupėjo ant plaukuoto kūno, rašoma leidinyje „Biology Letters“.

  Tyrėjų teigimu, plaukai sulėtina vabzdžio judėjimą ir įspėja auką. Kenkėjų kontrolės tarnybų atstovai teigia, kad Didžiojoje Britanijoje šiuo metu smarkiai išaugo užsikrėtimų patalinėmis blakėmis skaičius. Profesorius Michaelas Siva-Jothy iš Šefyldo universiteto mokslo apie augalus ir gyvūnus departamento pasitelkė 29 drąsius savanorius, kad padėtų jam ištirti jo teorijas. Jis stebėjo vabzdžius, kurie ieškojo maisto ir pašalindavo juos, vos tik jie susiruošdavo kąsti. Jis išsiaiškino, kad ir ilgesni, labiau matomi kūno plaukai, ir plonyčiai pūkeliai atbaido vabzdžius, o ploni plaukeliai veikia kaip ankstyvojo įspėjimo sistema. Prof. M. Siva-Jothy pasakė: „Mūsų tyrimas parodė, kad kuo daugiau plaukų ant kūno, tuo lengviau pajusti parazitus – plaukeliai turi nervus, tad mes galime nustatyti, kur yra vabzdys.“ Jis taip pat pasakė, kad ant plaukuoto kūno vabzdžiai ilgiau ieško skanios vietos įkandimui. „Šis tyrimas parodo, kodėl žmonės atrodo taip, kaip dabar, kokios atrankos jėgos mus veikė, kad mūsų išvaizda taptų tokia, ir net gali padėti suprasti, kaip sumažinti kandančių bei geliančių vabzdžių poveikį žmonėms.“

  reply
 • Vytautas

  Ačiū už įdomų straipsnį. Man plaukuotumo tema irgi aktuali. Gal kas galvoja, kad kitų bėdų nėra, tai galvą kvaršinu tokiais menkniekiais. Na bet jei vis apie tai galvoju, ir jaučiu diskomfortą. Straipsnyje aišku kalbama apie moterų situaciją, tačiau dėl savo nemenko rankų ir kojų plaukuotumo taip pat jaučiuosi dažnai nejaukiai. Suprantu, kad galbūt vyrams depiliacijos “standartai” yra kur kas mažesni, tačiau žvilgsnius pastebiu. Replikų niekas tiesiogiai dabar jau nesako (nors dar kai mokykloj mokiausiu buvo visko), žmona sako, kad viskas ok, kad jai netgi patinka, bet man grožio plaukuotumas nekelia, nors ir visiškai logiškai suprantu, kad tai sufomuota mados nuomonė. Pats pažastis skutu kas savaitę, kartais nuskutu ir bikini zoną, arba bent jau patrumpinu plaukus iki kokių 5mm, nes tiesiog toks jaučiuosi žymiai smagiau. Norėčiau, kad tų plaukų nebūtų, o jų auga tankiai, iš maišelio po 2-3vnt. Bandžiau namuose fotoepiloatorių, tačiau jis nepadarė absoliučiai jokios įtakos…
  Jei klaustų kas nuomonės dėl moterų plaukuotumo, tai man kur kas patraukliau nusiskutusios kojas ir pažastis, tačiau jeigu to nedaro, tai kiekvienos reikalas, rinkitės savo, svarbu gerai jaučiatės. Bikini depiliacija įneša tikrai kitų spalvų į seksualinį gyvenimą, tačiau kartu ir nepatogumo. Po dienos kitos išdygę plaukai badosi, atima dalį malonumo. Tad gal geriau bikini patrumpinti, depiliuoti vašku, ar dar kuo efektyvesniu, nes skutimas labai trumpalaikis.
  Dar kartą dėkui už tokius keliamus klausimus. Kas žino, gal bus kada nors nauja mada neskusti kojų ir moterims, tada ir pats labiau jausiuosi tarp savų 🙂, nes dabar toks Tarzanas ant betono.

  reply
 • Aurelija

  Facebook sukūriau grupę – Plaukeliams taip. siūlau prisijungti.

  reply
 • Dovydas

  Tas plaukuotumo – neplaukuotumo sureikšminimas yra viena didesnių šiuolaikinės visuomenės keistenybių. Nors gal ir ne tik šiuolaikinės, o apskritai žmogaus: senovės Egipte, Graikijoje, Romoje buvo gana paplitęs plaukų šalinimas. Tiesa, nepasakysiu ar masiškai, ar tik tam tikrų profesijų atstovų tarpe – Egipto žyniai turėjo praustis ir šalinti visus kūno plaukus kasdien, Graikijoje ir Romoje plaukus nuo genitalijų ir kitur šalindavo prostitutės, negaliu pasakyti ar vėliau tai nepaplito tarp kitų sluoksnių. Japonijoje – atvirkščiai, genitalijų plaukuotumas buvo (iš dalies tebėra ir šiandien visų moterų tarpe) laikomas papildomu seksualiniu dirgikliu ir buvo beveik būtinas. Asmeniškai man kūno plaukuotumo stigmatizacija atrodo keista ir manipulityvi. Atrodo, kad nebelieka pasirinkimo, o visuomenės balsas ir požiūris kasdienč skatina daryti dalykus, kurių šiaip daryti nenorėtum ir keisti kūną taip, kaip galbūt visai nepatinka. Asmeniškai man visi kūno plaukai yra tik papildomas seksualinis dirgiklis, netrukdantis jokiems meilės žaidimams, o tik labiau užvedantis. Tačiau jokiu būdu nesiūlau plaukų nešalinti, jei moteriai taip patogiau: mano antroji pusė itin retai liečia kūno plaukus (ypač bikini), tačiau ilgi ir tankūs plaukai ant lytinių lūpų galop ima šiek tiek maišyti, pešti ar painiotis, tuomet jau yra kiek patrumpinami iki kito karto po kelių mėnesių. Nežinau, kaip tą padaryti, tačiau plaukuotumas neturi būti tam tikras tabu visuomenėje. galbūt tam galėtų pagelbėti nudizmo kultūros plėtra, galbūt fotografų ir mados kūrėjų požiūris, o gal tiesiog dažniau ir patraukliau turėtų būti pateikiamas natūralaus kūno grožis, kaip atsvara steriliam ir modifikuotam “klubiniam” kūnui.

  reply
 • Deimante

  Sveiki. Galbūt nepastebėjau ar net nebuvo tokio komentaro apie moters krūtinės plaukelius. Pati jų šiek tiek turiu ir jie kelia diskomfortą, tiek man tiek mano vaikinui jie nelabai patinka. Gal kas susidūrėte su šia problema ir patartumėt ką daryt, kaip juos pašalinti? Ar geriau tokios jautrios vietos neliesti?

  reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.