Dvi ginekologės: kaip joms sekėsi žindyti?

Iliustracijos autorė: Meda Dargytė

Verslininkė ir žurnalistė Arianna Huffington vienoje „The Goop” tinklalaidėje pasakė: „Kai tu pagimdai, jie išima vaiką ir įdeda kaltę vietoj jo.” Nors aš neturiu vaikų, bet iš moterų pasidalinimų vien su nebegėda, suprantu, kad, tikriausiai, jie išima apie 4 kg vaiką ir įdeda 16 kg kaltės jausmą DĖL VISKO.

Žindymas – ne išimtis. Ar dar žindai? Kaip žindai? Ar geras pienas? Kodėl taip trumpai žindei? Nepavyko žindyti? Vis dar žindai? Ir taip toliau.

PSO teigia, kad žindymas naudingas ir motinai, ir vaikui, tačiau kartais dalykai nesieina taip lengvai. Iš tikrųjų, tai yra didžiulis mokslas: krūtys skirtingos, vaiko burnos anatomija taip pat turi didelės įtakos žindymui. Svarbu išmokti atrasti, kaip tau patogu žindyti: atsigulus, atsisėdus, su žindymo pagalve ar vaikščiojant. Apie tai ir pasikalbėjau su mergaičių ir moterų akademijos narėmis, ginekologėmis akušerėmis Lina Andrijauskiene ir Raminta Baušyte, kurios šiuo metu taip pat žindo.

Lina pasidalino:

Pati [žindymo] pradžia nebuvo lengva, man reikėjo prisijaukinti, priprasti. Buvo skausminga ir su daug ašarų, iš tikrųjų. Vyro ir šeimos palaikymas bei žinių bagažas leido per porą savaičių įeiti į vėžes.

Taip pat pasikalbėjome apie žindymą viešumoje ir aptarėme mūsų sekėjų klausimus apie žindymą. Tarp jų ir mitybos klausimą, aplinkinių palaikymo svarbą, pasirūpinimą ne tik vaiko, bet ir savo poreikiais.

Mes, kaip gydytojos ginekologės, tikrai žinojome, kad tai keičia gyvenimą ir įprastą tau dienotvarkę, bet kai tu tai žinai iš teorinės pusės kartais būna visai kitaip, kai tu nueini į praktinį gyvenimą.

Kviečiu klausyti.

Dėkojame Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai
Epizodo kūrėja/balsas/montažas Beata Tiškevič
Epizodo pašnekovės: Mergaičių ir moterų akademijos narės, ginekologės akušerės Lina Andrijauskienė ir Raminta Baušytė
Garso inžinierė Kata Bitowt
Muzikos autorius Martynas Gailius
Iliustracijos autorė Meda Dargytė

Epizode minėjau šį video su Lina apie gimdymą ir šią tinklalaidę su Raminta apie vaisingumo sutrikimus.

Šio epizodo rėmėjas kūdikių maitinimo priemonės Philips Avent.

Britų kompanija Philips Avent supranta, kad žindymas kiekvienai moteriai yra vis kitokia patirtis, todėl gamina produktus, kurie skirti su žindymu susijusioms problemoms spręsti ir kad šis procesas taptų maksimaliai komfortiškas.

Gaminiai yra įkvėpti natūralumo ir ištobulinti daugybės klinikinių tyrimų.

Philips Avent sukūrė pientraukį, kuris specialaus dizaino dėka leidžia patogiai atsisėsti nesilenkiant į priekį. Jo masažinė pagalvėlė yra minkšta, švelniai stimuliuoja pieno tėkmę taip sumažindama diskomforto jausmą. „Philips Avent“ kompanja turi 30 metų patirtį kūdikių maitinimo srityje.

Komentarai (2)

  • Dalia

    Smagus pokalbis, ačiū. Suprantu, kad daug ką norėta aprėpti ir tema labai plati, taigi įsigilinti į viską nebuvo galimybių. Vis tik kai kuriais atvejais norėjosi kiek labiau niuansuotos nuomonės, šiek tiek atskiriant mamyčių patirtį ir bendras specialiąsias žinias, pavyzdžiui pasakymas, kad visada paėmus pirmąkart vaiką į rankas, atsiranda meilė, veikia hormonai ir viskas sustoja į vėžias savaime. Bet manau labai svarbu pabrėžti, kad taip ne visada būna, kad mamos su kitokia patirtim nesijaustų blogai, gėdingai, nenormaliai, nebijotų ieškoti pagalbos, nes situacija gali būti kitokia tiek dėl psichologinių, tiek dėl fiziologinių priežasčių, pavyzdžiui, pogimdyvinės depresijos, hormonų gamybos sutrikimų po sunkaus, trauminio, priešklaikinio gimdymo ar cezario pjūvio operacijos ir tt. Užsienio žiniasklaidoje kaip tik pabrėžiama, kad ne visas mamas iškart apima tokie jausmai, labai vengiama tokių apibendrinimų…
    Taip pat iš patirties noriu pabrėžti, kad jei kažkas neaišku ar negerai, labai svarbu kuo greičiau ieškoti žindymo konsulrantų pagalbos. Berods buvo Lietuvoje net pagalbos telefonu variantas. Svarbu žinoti, kad priežastis gali būti netinkamas krūties apžiojimas dėl vaikelio fiziologijos, pavyzdžiui, per trumpo liežuvio ar lūpos pasaitėlio, dėl ko kartais reikia tai spręsti chirurginiu būdu. Taigi žindymas gali nesisekti ne vien dėl informacijos, palaikymo ar pastangų trūkumo, o jei jis nesiseka, reikia patikrinti ir tai.
    Ir dėl mamų mitybos, skaičiau informaciją anglų kalba, kad moksliškai nenustatyta, kad kokių nors daržovių ar vaisių vartojimas turėtų įtakos pienui, kad pvz nuo kopūstų pučia pilvą, nes juk nėra taip, kad motinos pieną sudaro kažkokia jos suvalgytų dalykų mišrainė. Pilvukus vaikam pučia dėl dujų kaupimosi prisirijus oro, dėl nesubrendusio žarnyno pirmuosius gyvenimo mėnesius ar retesniais atvejais dėl kokių nors alergijų. Yra tekę skaityti lietuvės žindymo specialistės tokias pačias mintis. Taigi būtų įdomu sužinoti, kaip čia vis dėlto yra. Užsienyje man riboti mitybos nerekomendavo, nebent, jei labai pučia pilvuką, vengti laktozės, taip pat citrusinių vaisių pertekliaus, nes nuo jų gali vaikučiui išgraužti užpakaliuką.

    reply
    • Sandra

      auginu tris vaikus, visus žindžiau pati ir neribojau maisto (žinoma nevalgiau/negėriau vieno produkto nenormuotais kiekiais). Pas mane mergaitė ir du berniukai. Buvau girdėjusi mitą, kad berniukams dažniau būna pilvo diegliai, mano abu vaikinai gimę tą pačią ieną, trijų metų skirtumu, vadinasi abiem atvejais sezoninė mityba buvo labai panaši, bet diegliukai buvo tik vienam iš jų. Valgiau ir raugintus produktus, ir obuolius, ir česnakus (žiemos sezonas). Dėl česnako yra teorija, kad jis įtakoja pieno kartumą, bet jei aš jo valgau visada, t.y. ir nėštumo metu, kodėl vaikui turėtų netikti.
      Pats žindymas sunkiausia buvo su pirmagime, gal porą savaičių verkdavau vaikui žindant, kraujas bėgdavo, kol atradau mums abiems tinkamą pozą, o gal ir vaikas prisitaikė.
      Dėl akimirksniu atsirandančios besąlyginės meilės, tai man ji iškart neatsirado nė su vienu vaiku. Po gimdymo jausdavausi atlikusi sunkų darbą, paimdavau mažiuką ir žiūrėdavau, kas per naujas žmogus atkeliavo į pasaulį. Vyras kaskart išspausdavo ašarą, o man nieko, tik nuovargis ir palengvėjimas, kad jau gimdymas baigėsi… jausmai ateina po truputį, gal per mėnesį laiko priprantu ir pradedu jausti užplūstančią meilę.

      reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.