Nevaisingumas: ką reikėtų žinoti?
Iliustracijos autorė: Meda Dargytė
Atrodo, gyvename laikais, kai suprantame, kad ne kiekviena moteris nori, kad jai į sijoną vaikštinėtų įsikibęs pyplys. Tačiau reikėtų suprasti, kad ir norėdama, ne kiekviena tai gali turėti. Su pastarąja situacija susitaikyti be galo sunku, o tema – visuomenėje vis dar labai stigmatizuojama. Turbūt normalu, kad nesinori savo skauduliais dalintis mūsų tobuloje instagraminėje visuomenėje. Siekiant bent šiek tiek praskleisti paslapties šydą, Beata pakalbino psichologę, konsultuojančią žmones, susiduriančius su nevaisingumu Romeną Kačinienę ir Mergaičių ir Moterų Akademijos narę, Santaros vaisingumo centro gydytoją Ramintą Baušytę. Visą pokalbį, kuriame dalyvauja ir su šia problema asmeniškai susidurianti Monika, galite išgirsti tinklalaidėje „Nevaisingumas: tik etapas ar diagnozė?“
PRIEŽASTYS
Moterims: ovuliacijos sutrikimai – 25 % atvejų, endometriozė – 15 %, taip pat kiaušintakių pažeidimai, buvusios infekcijos.
Vyrams: varikocelė (kapšelio venų išsiplėtimas), lytinių hormonų nepakankamumas organizme, buvusios infekcijos, traumos.
VAISINGA ATEITIS
Jei norite išsiaiškinti, ar su partneriu galėsite susilaukti vaikų, dar nebandžius pastoti, svarbiausia yra žinoti savo sveikatos būklę, nepamiršti lankytis pas ginekologą ir periodiškai atlikti apžiūras, vyrams problemų gali kilti, jei vartoja spermos kokybę mažinančius vaistus. Taip pat svarbu žinoti savo sveikatos istoriją. Jei sirgote lytiniu keliu plintančia liga, dubens uždegimu, pastoti gali būti sunkiau.
TAI KADA VAIKAI?
Jūsų pačių reakcija į šią frazę gali tapti diagnostine priemone psichologinei būklei nustatyti. Jei sunku rasti, kaip atsakyti į užduodamą klausimą, tai kelia nemalonius pojūčius, galima tai priimti kaip indikaciją, kad patys nesate susitaikę su savo padėtimi. Visada svarbu apsvarstyti, ar patys priimate savo situaciją.
KAIP ELGTIS?
Didele našta porai, susiduriančiai su nevaisingumu, tampa aplinkinių reakcijos ir klausimai. Monika, pati susidurianti su šiais sunkumais, sako, kad svarbiausia yra nepatarinėti, neklausinėti ir kitaip nesikišti į poros gyvenimą, o tiesiog palaikyti, būti šalia ir suprasti.
MITAI
Visuomenėje populiarus mitas – kad po ilgalaikio hormoninės kontracepcijos vartojimo tampa sunkiau pastoti. Tačiau veikiausiai tai kyla iš nesupratimo, kaip išties funkcionuoja moters organizmas. Gydytoja sako, kad derėtų suprasti, jog kartais hormoninė kontracepcija kaip tik yra skiriama siekiant padidinti moters šansus ateityje susilaukti vaikų. Taip pat pabrėžiama, kad derėtų atsižvelgti į bendrą moters sveikatos būklę, amžių ir kitus veiksnius, užuot visą kaltę stereotipiškai suvertus kontraceptinėms priemonėms.
NEVAISINGUMAS
Nepaisant to, kad kartais dar pasigirsta frazių, jog nevaisingumas – Dievo rykštė, atkreipiamas dėmesys, kad tai yra tiesiog liga bei taip ir turėtų būti traktuojama. Žmonės, susiduriantys su ja, kaip ir visi kiti, turi teisę į tyrimus bei gydymą. Tiesa, dėl itin stigmatizuotos sąvokos, siūloma kalbėti apie tai kaip apie vaisingumo sutrikimą, kadangi tai nėra galutinis taškas, o veikiau jau etapas.
Jei norite sužinoti daugiau, skaitykite: 5 mitai apie nevaisingumą
Au
Lanai stigmatizuojama tema, bet asmeninė patirtis rodo, kad svarbu kalbėti ne tik apie nevaisingumą, bet ir apie tas moteris ir šeimas, kurios pastoti gali, bet patirtis pakartotinės nelaimes – persileidimus..