Apie ką vyrai tyli?

Iliustracija Saulė Gimžūnaitė

Psichologas Antanas Grižas, ilgą laiką dirbęs su savižudybių prevencija „Jaunimo linijoje“, ėmėsi vyriškumo temos. Dabar jis su savo kolega Ignu Geniu organizuoja vyrų terapines grupes, kuriose kuria saugią terpę vyrams atverti savo emocinį pasaulį.

Šiame epizode Antanas pasakoja apie tai, kodėl vyrams sunku atsiverti paprastoje aplinkoje, kodėl žudosi, įklimpsta į priklausomybes, žūsta nelaiminguose atsitikimuose dažniausiai vyrai ir ką mes galime padaryti, kad situacija keistųsi.

Ruošdamasi šiai laidai, skaičiau Artūro Tereškino knygą „Vyrų pasaulis“. Šioje knygoje apie vyriškumą yra tokia citata:
„Hegemoninį, labiausiai vertinamą visuomenėje, vyriškumą paprastai apibūdina heteroseksualumas, ekonominė nepriklausomybė, gebėjimas išlaikyti savo šeimą, fizinė galia, racionalumas, emocinis šaltumas, dėmesys seksualinėms pergalėms ir bet kokių poelgių, laikomų moteriškais, atsisakymas. Hegemoninio vyriškumo normos pabrėžia tokias vertybes kaip drąsa, agresyvumas, proto ir kūno tvirtumas. Hegemoninis vyriškumas taip pat susijęs su vyro valdžioje įvaizdžiu: „Mes tapatiname vyriškumą su stiprumu, sėkme, sugebėjimu, patikimumu, kontrole.“

Statistika rodo, kad daugiausia savižudybių įvykdo vyrai ir juos sunkiausia pasiekti ir jiems suteikti pagalbą, nes jie yra gynybiškiausi ir uždariausi. Man yra akivaizdu, kad tai yra su lytimi susijusi problema ir krizė.

Antanas teigia, kad savo seminaruose pastebėjo, jog vyrams svarbios yra santykių su moterimis temos, seksualumo, skyrybų, ryšio su vaikais problemos, taip pat jie nori mokytis kalbėti apie savo emocijas.

Dažniausiai smurtas artimoje aplinkoje yra inicijuojamas vyrų ir vienareikšmiškai galiu teigti, kad tai kyla iš vyrų kančios ir aš noriu prieiti prie šios temos.

Už galimybę kokybiškai įrašyti garsą dėkojame Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai
Epizode skambėjo Deeper Upper daina „Boys don’t cry“

Kviečiame klausytis pokalbio!

Komentarai (8)

  • Agnese

    Labai įdomus, šiltas ir gerai nuteikiantis, nors ir narpliojantis sudėtingas temas, pokalbis. Galbūt kitąkart bus tęsinys su konkrečiais pavyzdžiais arba situacijų analize, kaip žmonės elgiasi, bet kaip galėtų pakeisti savo poelgius į pozityvesnius ar kažkas pan.
    Kad ir kaip bebūtų – šauniai padirbėta!

    reply
  • Joana

    Labai įdomus ir reikalingas pokalbis, ypač dėl Beatos klausimuose išlendančių stereotipų, kas įrodo, kokie jie dar baisiai gajūs. Labai liūdna, kad norėdami išlaisvinti iš stereotipų moteris, jais apkarstome vyrus, lyg galėtume egzistuoti tik priešpriešoje. Sakymas, kad vyrams sunku priimti stiprias moteris ar kad vyrai nemoka kalbėtis tik supriešina dvi lytis toje vietoje, kur egzistuoja žmogiški skirtumai, nepriklausantys nuo lyties.

    Arba priešingai, pykstame, kad nesame vienodi: “kodėl jis negali išsikalbėti, juk aš galiu?”. Daugybė moterų lygiai taip pat negali tiesiog imti ir išsikalbėti, to reikia išmokti, tam subręsti ir daugybę demonų viduje įveikti. Pasisekė tiems, kam tai lengva savaime.

    Galbūt skambu kaip kažko užtriggerinta: didžiausias triggeris man buvo mano pačios patirtis su depresija sergančiais artimais vyrais, kai supratau, kad man galbūt veiksmingi būdai nebūtinai yra tai, kas suveiks jiems. Kad mūsų patirtys skirtingos ir aš negaliu į juos žvelgti per savo prizmę ir teisti, kad jie nesupranta kažko, ką aš jau seniai supratau.

    Todėl vietoje piktinimosi to, kad vyrui neišeina tai, kas išeina man, kad mes į tą pačią problemą žvelgiame skirtingai, labiau norėtųsi pabandyti suprasti jo požiūrio kampą ir kas jį į tą kampą atvedė.

    Čia jau ne apie šį podkastą, bet apie jo primintą temą, kuri man skauda. Esu visiška feministė, tačiau man labai liūdna, kad kartais feminizmas praranda savo tikrąją misiją gerbti abi lytis vienodai. Manau, kad kalbėdami apie feminizmą turime kalbėti ne apie moterų išsilaisvinimą, o apie abiejų lyčių išsilaisvinimą, kitaip tik aštrinsime priešpriešas.

    reply
  • Olga

    Jūs nuostabūs! Ačiū už atvirumą!

    reply
  • Agnė

    Sveiki,
    Mano vaikinas turi SPA – sexual performance anxiety. Įdomu, ar galėtumėte daugiau apie tai papasakoti. Ar yra būdu tai pakeisti? Galbūt kažkam tai jau buvo ir pavyko susidoroti su šia problema?

    reply
  • Aurijus

    Gera klausytis tokio progresyvaus podcasto, net nepamenu kaip atsidūriau šioje svetainėje, bet džiugiuosi atradęs 🙂 Man asmeniškai teko patirti dalykus apie kuriuos buvo kalbama laidoje. Matęs tėvų “pavizdį” mėginau įmanipuliuoti savo buvusią draugę į kasdienius darbus, tokius kaip kad lyginimas, maisto gaminimas. Labai džiaugiuosi, kad ji užaugo stipria asmenybe bei tam pasipriešino. Vėliau man taip pat trukdė tai jog, ji tokia darbšti, kad skaito tiek daug knygų, kad gauna geresnius darbus. Tik vėliau suvokiau, jog mėginau ją “nusodinti” iš savo paties nesaugumo, meilės sau trūkumo. Be galo džiaugiuosi dėl abipusių pamokų. Jei ji nebūtų buvusi nepriklausomos mergina, mudu abu nebūtume išaugę tiek laimingais žmonėmis. Likome labai gerais draugais (skyrybos nesusijusios su paminėtais punktais) ir dabar esame dar laimingesniuose santykiuose su dabartiniais partneriais. Ir džiaugiuosi, kad man nebetrukdo, jog mano dabartinė partnerė uždirba 2x daugiau bei maistą gaminu dažniausiai aš. Linkiu visoms Lietuvos merginoms bei vaikinams nevengti pažvelgti giliau į save ir atrasti priežastis, kurios verčia jaustis pilnavertiškai bei saugiai. Daug meilės Beatai bei visiems šio puikaus podcasto klausytojams(-oms) <3

    reply
  • Lukas

    Idomios izvalgos, nors aisku daug ir labai stereotipiniu dalyku stereotipiniais atsakymais atsakyta. Keletas mano pastebejimu susijusiomis temomis:
    * aptartos problemos 100 % aktualios ir uzsienyje ir jos ne kiek nesiskiria nuo Vilniaus.
    *Beveik visa nesantaika tarp lyciu kyla del noro kontroliuoti (vyru moteris ir moteru vyrus)
    *Vyrus nesveikai uzknisa dvigubi standartai ir kaijie arteja link 30 jiem pragmatiskai nebekyla noro rizikuoti ir bandyti kazka irodyti kai moterys dazniausiai laukia kol ju “nusipelnys” pakankamai “geras\vertingas\kokybuskas” vyras.

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.