Į viršų

Apie ką vyrai tyli?

Iliustracija Saulė Gimžūnaitė

Psichologas Antanas Grižas, ilgą laiką dirbęs su savižudybių prevencija „Jaunimo linijoje“, ėmėsi vyriškumo temos. Dabar jis su savo kolega Ignu Geniu organizuoja vyrų terapines grupes, kuriose kuria saugią terpę vyrams atverti savo emocinį pasaulį.

Šiame epizode Antanas pasakoja apie tai, kodėl vyrams sunku atsiverti paprastoje aplinkoje, kodėl žudosi, įklimpsta į priklausomybes, žūsta nelaiminguose atsitikimuose dažniausiai vyrai ir ką mes galime padaryti, kad situacija keistųsi.

Ruošdamasi šiai laidai, skaičiau Artūro Tereškino knygą „Vyrų pasaulis“. Šioje knygoje apie vyriškumą yra tokia citata:
„Hegemoninį, labiausiai vertinamą visuomenėje, vyriškumą paprastai apibūdina heteroseksualumas, ekonominė nepriklausomybė, gebėjimas išlaikyti savo šeimą, fizinė galia, racionalumas, emocinis šaltumas, dėmesys seksualinėms pergalėms ir bet kokių poelgių, laikomų moteriškais, atsisakymas. Hegemoninio vyriškumo normos pabrėžia tokias vertybes kaip drąsa, agresyvumas, proto ir kūno tvirtumas. Hegemoninis vyriškumas taip pat susijęs su vyro valdžioje įvaizdžiu: „Mes tapatiname vyriškumą su stiprumu, sėkme, sugebėjimu, patikimumu, kontrole.“

Statistika rodo, kad daugiausia savižudybių įvykdo vyrai ir juos sunkiausia pasiekti ir jiems suteikti pagalbą, nes jie yra gynybiškiausi ir uždariausi. Man yra akivaizdu, kad tai yra su lytimi susijusi problema ir krizė.

Antanas teigia, kad savo seminaruose pastebėjo, jog vyrams svarbios yra santykių su moterimis temos, seksualumo, skyrybų, ryšio su vaikais problemos, taip pat jie nori mokytis kalbėti apie savo emocijas.

Dažniausiai smurtas artimoje aplinkoje yra inicijuojamas vyrų ir vienareikšmiškai galiu teigti, kad tai kyla iš vyrų kančios ir aš noriu prieiti prie šios temos.

Už galimybę kokybiškai įrašyti garsą dėkojame Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai
Epizode skambėjo Deeper Upper daina „Boys don’t cry“

Kviečiame klausytis pokalbio!

Vedu radijo laidą „Pasimatymai” per Žinių radiją, vaidinu O.Koršunovo spektaklyje „Kankinys”, visai neseniai išleidau savo pirmąją knygą „Vyvenimas”. O dabar visa galva panėriau į kūno, sekso ir santykių temas – šiuo metu man tai užvis įdomiausia.

Komentarai (4)

 • Agnese

  Labai įdomus, šiltas ir gerai nuteikiantis, nors ir narpliojantis sudėtingas temas, pokalbis. Galbūt kitąkart bus tęsinys su konkrečiais pavyzdžiais arba situacijų analize, kaip žmonės elgiasi, bet kaip galėtų pakeisti savo poelgius į pozityvesnius ar kažkas pan.
  Kad ir kaip bebūtų – šauniai padirbėta!

  reply
 • Joana

  Labai įdomus ir reikalingas pokalbis, ypač dėl Beatos klausimuose išlendančių stereotipų, kas įrodo, kokie jie dar baisiai gajūs. Labai liūdna, kad norėdami išlaisvinti iš stereotipų moteris, jais apkarstome vyrus, lyg galėtume egzistuoti tik priešpriešoje. Sakymas, kad vyrams sunku priimti stiprias moteris ar kad vyrai nemoka kalbėtis tik supriešina dvi lytis toje vietoje, kur egzistuoja žmogiški skirtumai, nepriklausantys nuo lyties.

  Arba priešingai, pykstame, kad nesame vienodi: „kodėl jis negali išsikalbėti, juk aš galiu?“. Daugybė moterų lygiai taip pat negali tiesiog imti ir išsikalbėti, to reikia išmokti, tam subręsti ir daugybę demonų viduje įveikti. Pasisekė tiems, kam tai lengva savaime.

  Galbūt skambu kaip kažko užtriggerinta: didžiausias triggeris man buvo mano pačios patirtis su depresija sergančiais artimais vyrais, kai supratau, kad man galbūt veiksmingi būdai nebūtinai yra tai, kas suveiks jiems. Kad mūsų patirtys skirtingos ir aš negaliu į juos žvelgti per savo prizmę ir teisti, kad jie nesupranta kažko, ką aš jau seniai supratau.

  Todėl vietoje piktinimosi to, kad vyrui neišeina tai, kas išeina man, kad mes į tą pačią problemą žvelgiame skirtingai, labiau norėtųsi pabandyti suprasti jo požiūrio kampą ir kas jį į tą kampą atvedė.

  Čia jau ne apie šį podkastą, bet apie jo primintą temą, kuri man skauda. Esu visiška feministė, tačiau man labai liūdna, kad kartais feminizmas praranda savo tikrąją misiją gerbti abi lytis vienodai. Manau, kad kalbėdami apie feminizmą turime kalbėti ne apie moterų išsilaisvinimą, o apie abiejų lyčių išsilaisvinimą, kitaip tik aštrinsime priešpriešas.

  reply
 • Olga

  Jūs nuostabūs! Ačiū už atvirumą!

  reply
 • Agnė

  Sveiki,
  Mano vaikinas turi SPA – sexual performance anxiety. Įdomu, ar galėtumėte daugiau apie tai papasakoti. Ar yra būdu tai pakeisti? Galbūt kažkam tai jau buvo ir pavyko susidoroti su šia problema?

  reply

Komentuok

Paremk Nebegėdą →