Pedofilai: bausti ar gydyti?

iliustracija Meda Dargytė

Dainius Pūras – vaikų ir paauglių psichiatras, VU profesorius, Jungtinių Tautų (JT) specialusis pranešėjas teisei į sveikatą. Pamaniau, kad jis geriausiai sugebės paaiškinti, kas per sutrikimas yra pedofilija, iš kur jis kyla ir kaip jis gydomas Lietuvoje (jeigu gydomas).

Pagal statistiką, didžiausias pedofilijos paplitimas tarp vyrų yra nuo 3 iki 5 proc. Paklausiau Dainiaus, kodėl vyrai? Kaip atpažinti pedofilą? Kaip apsaugoti savo vaikus nuo nederamo seksualinio elgesio ir kaip atpažinti, kad vaikas patyrė seksualinį smurtą?

Pedofilija yra, ko gero, vienintelė išimtis visoj medicinoj ir psichiatrijoj. Visur kitur yra tokia taisyklė: mad or bad. Žmogus padaro nusikaltimą, tegul teismo ekspertizės psichiatrai pažiūri, galbūt jis tą nusikaltimą padarė kažkokioje būsenoje, kurioje negalėjo atsakyti už savo veiksmus. Tuomet teismas gali nuspręsti, kad jį reikia ne bausti, o gydyti. Ir jis pateks ne į kalėjimų sistemą, o psichiatrijos. Taip pat yra su visais sutrikimais, išskyrus pedofiliją. Pedofilija yra du viename: ir sutrikimas, ir baisus nusikaltimas. Tai kaip su jais daryti? Galiausiai, pasodinus jį, atsėdės jis tą savo laiką ir ką tada daryt? Juk potraukis niekur nebus dingęs?

Kviečiu klausytis pokalbio!

Dėkojame Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai

Beata yra Nebegėdos bendra įkūrėja, tekstų ir tinklalaidžių autorė, prisidedanti ir prie Nebegėdos naujienlaiškių kūrimo.

Komentarai (17)

 • Avatar

  Pagalbos

  Žinau vieną merginą, kuriai 14 metų ir ji užsiima seksu. Kartais tai daro už pinigus. Jos gyvai nesu nematęs, mes šiuo metu nebendraujame, bet man pati siūlėsi už 50€. Siuntinėjo savo nuotraukas ir video… Ar tie kas pas ją buvo skaitosi pedofilai? Ar turėčiau kam nors pranešti? Aš taip pat noriu išlikti anonimas. Žinau kur ji gyvena. Patarkite.

  reply
  • Avatar

   Xmi

   Pranešti. Ji yra nepilnametė, pagal įstatymą, jeigu neklystu, ji negali duoti sutikimo. Jei pilnametis asmuo ja pasinaudoja, tai jau yra nusikaltimas. Jeigu ji siuntinėja savo nuogo kūno nuotraukas, tai dar vienas nusikaltimas – vaikų pornografijos platinimas.

   reply
   • Avatar

    Pagalbos

    Pranešiau anonimiškai policijai. Surašiau viską ką apie ją žinau

    reply
     • Avatar

      Pagalbos

      Ji pagalbos nesikreips. Aš siūliau daug kartų.

 • Avatar

  Dzeine

  Wow. Super. Labai teisingus pašnekovus kviečiate. Ir džiugu, kad taip ugdote lytinį švietimā. Kraupi statistika

  reply
 • Avatar

  Ieva

  Labai puiku, labai informatyvu, ausis glosto klausytis adekvataus žmogaus, kuris nuosekliai dėsto priežastiniais ryšiais susijusias ir kompetetingas mintis! Šaunu kad kviečiat ir kalbatės, kad krutinat tokias temas! Linkėjimai ir sveikinimai!

  reply
 • Avatar

  Dovilė

  Labai įdomi tema, ačiū! Rekomenduoju labai gerą straipsnį, itin išsamiai nušviečiantį socialinę situaciją: https://aeon.co/essays/if-paedophilia-is-a-compulsion-is-imprisonment-the-solution

  reply
 • Avatar

  Indrė

  Tema sunki, bet malonu klausyti kaip profesionalas aiškiai ir paprastai ją dėsto! Ir taip šaunu, kad Jūs, Beata, turi drąsos, emocinio intelekto ir stiprybės atvirai aptarinėti nepatogius klausimus.
  Tikrai grįšiu paklausyti kitų Jūsų tėvų!

  reply
 • Avatar

  Rūta

  Ačiū! Nuorodą nusiunčiau visiems artimiems žmonėms,- kuo daugiau visi žinosime apie įvairius psichikos sutrikimus- tuo mums visiems kartu gyventi bus lengviau ir smagiau ;)!
  p.s. gerb. Dainius Pūras yra vienas iš nedaugelio senosios kartos Lietuvos psichiatrų, kuris yra tikras savo srities profesionalas! Todėl visada gera jo klausyti:)

  reply
 • Avatar

  Indre

  Kaiiiip gerai, kad kalbat!!! Ir gerai dar kalbat 😀 Tikiuosi, jog šis podcast’as pasieks pačius pedofilus ir paskatins ieškoti pagalbos – prevencijos savo galimiems veiksmams.
  Aš kaip tik vakar Netflix žiūrėjau Examination of Conscience, visai duoda gerų įžvalgų šia tema, taip pat galima išgirsti pačius individus, kurie užsiimdavo vaikų išnaudojimu. Ir filmas Maži vaikai (Little Children, 2006) vertas dėmesio, mane jau seniai paskatino mastyti, jog būti pedofilu visuomenėje yra labai sudėtinga ir nepaprastai sunku, kai negali savęs valdyti, o ir pagalbos gauti beveik neįmanoma.
  Šiaip olandijoj atliekamas puikus longitudinis tyrimas, kur asmenų netinkamas pedofiliškas elgesys yra nukreipiamas ir jiems duodamos lėlės, kažkas panašaus į pripučiamas lėles, kurias galima rasti sexshop’uose. Belieka tikėtis, kad šis būdas bus bent kiek veiksmingas!

  reply
 • Avatar

  Ikselis

  Puiki tema! Puikus pašnekovas! Kaip paprastai, gražiai, aiškiai.
  Aš jau peržengiau tą ribą, kada išdrįstu pasakyti artimiems draugams ir netgi mamai, kad mane tvirkino tėvas. Patėvis irgi buvo suinteresuotas, kaip dabar suvokiu, iš suaugusio žmogaus perspektyvos

  reply
 • Avatar

  Rūta

  Dėl šito podcasto pasakiau sau: “aš privalau tapti patreone”. Nuostabi tema. Mažais žingsniais einam iš tamsos jūsų dėka (laidos kūrėjų ir pašnekovo).

  reply
 • Avatar

  Danielius

  Ačiū, geras pokalbis, išsamus, patiko.

  reply
 • Avatar

  Neringa

  Labai patiko pokalbis. Kaip norisi, kad kuo daugiau žmonių išklausytų ir leistų sau pabandytų suprasti tai, apie ką kalbėjote- švietimą, supratingumą, pagalbos prieinamumo būtinybę…

  reply
 • Avatar

  Linas

  Silpnas pokalbis. Šališkas. Gaila.

  reply

Komentuok