ŽPV: tau reikia tai žinoti
Nuotraukos autorius Donatas Zazirskas
„Man labai gėda ir liūdna, bet apie tai, kas yra ŽPV infekcija, kaip ji atrodo ir kuo ji susijusi su gimdos kaklelio vėžiu aš sužinojau vos prieš kelis metus. Tuomet, kai ginekologė aptiko mano gimdos kaklelyje pakitimų,“ – rašė viena mūsų skaitytoja.
Pamanėme – ar tikrai visi ir visos žino, kas yra ŽPV? Ir kaip svarbu šioje temoje būti nuovokiam. Paprašėme, kad gydytoja dermatovenerologijos rezidentė Agnė Dapšauskaitė su mumis pasidalintų savo žiniomis apie ŽPV. Agnė atsako:
ŽPV arba žmogaus papilomos virusas yra dažniausiai lytiniu keliu perduodama infekcija. Daugelio tyrimų rezultatai rodo, kad ŽPV randamas nuo 90 iki 100 proc. moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu ir tik 5–20 proc. sveikų moterų. Todėl manoma, kad ŽPV yra vienas iš svarbiausių veiksnių gimdos kaklelio vėžio formavimuisi. Gimdos kaklelio vėžys – antras pagal dažnumą vėžinis susirgimas Lietuvoje. Nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje kasmet miršta apie 250 moterų.
Kaip virusas perduodamas?
ŽPV perduodamas lytiniu keliu (t. y. užsiimant vaginaliniais, analiniais arba oraliniais lytiniais santykiais su ŽPV turinčiu asmeniu). Virusas perduodamas net jei nėra jokių infekcijos požymių ar simptomų. ŽPV taip pat, nors ir retai, motina gali perduoti vaikui, jei gimdo natūraliais takais.
Ar ŽPV visada sukelia sveikatos problemų?
Dažniausiai ŽPV išnyksta ir nesukelia sveikatos problemų. Bet kai ŽPV neišnyksta, gali sukelti tokių problemų kaip anogenitalines karpas* arba sukelti vėžinius susirgimus.
Kaip sužinoti, ar turiu ŽPV?
Nėra jokio testo, norint sužinoti, ar žmogus užsikrėtęs ŽPV. Papildymas mūsų skaitytojos Ugnės prašymu: „Čia labiau norėta pasakyti, kad tikslingai mes jo neieškome, iš rutininių tyrimų dėl LPL mes viruso nematome. Tyrimas rutiniškai neatliekamas dėl didelių tyrimo išlaidų ir jo indikacija būtų nebent atradus pakitimus citologiniame gimdos kaklelio tyrime. Be to, virusas gali būti tranzitorinis (būnantis kaip tik tyrimo metu, tačiau po tyrimo pasišalinti iš organizmo), todėl tyrimo tikslingumas diskutuotinas“. Dauguma žmonių, sergančių ŽPV, nežino, kad yra užsikrėtę ir virusas nesukelia sveikatos problemų. Kai kurie žmonės sužino, kad turi ŽPV, kai jiems atsiranda anogenitalinės karpos. Moterys gali sužinoti, kad turi ŽPV, kai gaunamas nenormalus „Pap“ tepinėlio rezultatas (tiriant dėl gimdos kaklelio vėžio). Kiti pirma išgirsta vėžinio susirgimo diagnozę ir tik po to sužino, kad yra užsikrėtę ŽPV.
Ką reiškia žodis „nenormalus“ šiame kontekste?
„Nenormalus“ reiškia, kad tepinėlyje yra pakitimų, kurių įprastai neturėtų būti.
Pavyzdžiui, „nežymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai“ – LSIL (angl. low grade sguamous intraepithelial lesion) ir „žymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai“ – HSIL (high grade sguamous intraepithelial lesion) rodo, kad pacientė turėtų būti tiriama plačiau.
Šis terminas yra vartojamas medicinoje, kai norima pasakyti, kad randama kažkas neįprasto, ne diskriminaciniais tikslais.
Kas yra *anogenitalinės karpos?
Anogenitalinės karpos, arba kondilomos, pasireiškia kaip plokšti dariniai ar jų grupės, jos būna įvairaus dydžio baltai rožinės arba odos spalvos, atsiranda bet kurioje lyties takų vietoje arba aplink išangę. Anogenitalinės karpos atsiranda praėjus keliems mėnesiams nuo užsikrėtimo ŽPV. Dauguma anogenitalinių karpų nesukelia jokių požymių, išskyrus tai, kad jos jaučiamos. Paprastai jos nesunkiai diagnozuojamos vien apžiūros metu. Manoma, kad yra ryšys tarp žmogaus papilomos viruso ir gimdos kaklelio vėžio. Todėl moteris, kuri turėjo karpų ant lytinių organų, arba kurios partneriai yra turėję anogenitalinių karpų, turi būti reguliariai tiriama atliekant citologinius testus.
Sakote, kad karpos atsiranda ant ar aplink lytinius organus. O ar gali jos atsirasti kitose zonose? Pavyzdžiui, pažastyse, prie akių, burnoje?
Žinoma, gali atsirasti bet kurioje vietoje. Pavyzdžiui, oralinių lytinių santykių metu ŽPV gali patekti į burnos gleivinę ir tuomet kondilomos atsiras šioje vietoje.
Kaip gydomos anogenitalinės karpos?
Gydymas parenkamas iš vietinių tepalų, stiprių rūgščių preparatų, krioterapijos (gydymas šaldant azotu), lazerinių procedūrų arba kelių metodų kombinacijos. Gydymo metodas visuomet yra individualus ir geriausiai parenkamas gydytojų dermatovenerologų, įvertinus klinikinį vaizdą.
Gydymo metu rekomenduojama vengti lytinių santykių, kadangi virusas plinta lytiniu keliu. Kai užsikrėtę yra abu partneriai, gydymas apsunkėja, kadangi virusas nuolatos cirkuliuoja. Išsigydžius karpas svarbu imtis prevencijos, kad jos neatsinaujintų: saugoti tarpvietės odą nuo išsausėjimo arba iššutimo, nepervargti, laikytis darbo ir poilsio režimo, subalansuoti mitybą, vengti sintetinio apatinio trikotažo.
Ar ŽPV sukelia vėžį?
ŽPV turi įtakos gimdos kaklelio ir kitų vėžio formų, įskaitant vulvos, makšties, varpos ar išangės vėžį, vystymuisi. Kartais lemia net gerklės, įskaitant liežuvio ir tonzilių pagrindo, vėžinius susirgimus. Dažniausiai praeina keleri metai, net dešimtmečiai, nuo užsikrėtimo ŽPV iki vėžinių pokyčių atsiradimo. Kiti rizikos veiksniai, tokie kaip rūkymas, hormoniniai ar imuninės sistemos sutrikimai, gali turėti įtakos ikivėžinių pokyčių supiktybėjimui ir vėžio progresavimui.
Paminėtina, kad vėžinius susirgimus ir anogenitalines karpas sukelia skirtingi ŽPV tipai. Apie 70–80% gimdos kaklelio vėžio atvejų lemia 16 ir 18 ŽPV tipai, o anogenitalines karpas dažniausiai sukelia 6 ir 11 ŽPV tipai.
Nėra jokio būdo sužinoti, kurie žmonės, užsikrėtę ŽPV, susirgs vėžiu ar turės kitokių sveikatos problemų.
Žmonės, kurių silpna imuninė sistema yra didesnėje rizikos grupėje (pvz.: vartojantys imunitetą slopinančius vaistus, sergantys ŽIV/AIDS ir kt.), nes jų imuninė sistema mažiau pajėgi kovoti su infekcijomis, įskaitant ir ŽPV.
Kaip išvengti užsikrėtimo ŽPV?
1. Skiepai. Šiuo metu Lietuvoje yra skiepijama 3-ų rūšių vakcinomis, apsaugančiomis nuo dažniausio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo ŽPV tipo virusų: Gardasil9, Silgard ir Cervarix. Vienos jų apsaugo tik nuo dažniausių gimdos kaklelio ŽPV tipų, kitos – ir nuo anogenitalines karpas sukeliančių ŽPV tipų. Vakcinaciją nuo ŽPV galima pradėti nuo devynerių metų. Lietuvoje šie skiepai finansuojami vienuolikmetėms. Taip pasirinkta dėl to, kad vakcina yra efektyviausia yra tuomet, kai skiepijamos mergaitės, dar neturėjusios kontakto su ŽPV (t. y. neturėjusios lytinių santykių). Tačiau rekomenduojama skiepyti įvairaus amžiaus mergaites ar moteris, netgi ir vaikinus.
2. Naudokite barjerines apsisaugojimo priemones lytinių santykių metu (pvz.: lateksiniai prezervatyvai). Tai gali sumažinti jūsų galimybes gauti ŽPV. Tiesa, ŽPV gali infekuoti prezervatyvu neuždengtas zonas.
3. Abipusiai monogaminiai santykiai.
4. Lietuvoje šiuo metu yra vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Ši programa yra skirta moterims nuo 25 iki 60 metų, kurios gali kartą per 3 metus nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Programa yra vykdoma gydytojų akušerių ginekologų. Pirmiausia atliekamas citologinio tepinėlio („PAP“) tyrimas. „PAP“ testo rezultatams apibūdinti gali būti naudojami terminai „nežymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai“ – LSIL ir „žymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai“ – HSIL. Jei randami šie pokyčiai, atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
Kaip ir daugeliui vėžinių susirgimų, taip ir gimdos kaklelio vėžiui, reikalinga jį laiku nustatyti, nes diagnozavus ligą ikivėžinių pakitimų stadijoje, gydymo rezultatai žymiai geresni. Jeigu visos moterys reguliariai lankytųsi pas savo akušerį ginekologą ir joms būtų atliekamas „PAP“ testas, dauguma ikivėžinių pokyčių būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti gimdos kaklelio vėžiui.
Jeigu partneris (-ė) turi ŽPV, kaip elgtis? Ką abiems žmonėms reikėtų daryti tokiu atveju?
Taktika priklausys nuo to, ar virusas pasireiškia. Jei vienas ar abu partneriai turi anogenitalinių karpų, jas rekomenduojama gydyti, o tuo metu vengti lytinių santykių. Jei žinoma, kad partneris yra turėjęs ar turi kondilomų, moteriai rekomenduojama pasiskiepyti vakcina, kuri apsaugotų ne tik nuo gimdos kaklelio vėžio sukelėjų, bet ir nuo ŽPV 6 ir 11 tipų, kurie siejami su lytinių karpų atsiradimu.
Paminėtina, kad kai kuriose šalyse šiomis vakcinomis vis dažniau skiepijami berniukai ir vyrai. Lietuvoje taip pat yra įmanoma, tačiau vakcina berniukams mokama.
Jeigu vis dėlto moteris užsikrėtė ŽPV, ką jai reikėtų žinoti ir atminti? Kaip apsaugoti save ir kitus, būsimus partnerius/partneres?
Jei užsikrėtėte ŽPV, svarbu periodiškai atlikti citologinį gimdos kaklelio tyrimą (jį atlieka ginekologai). Atsiradus anogenitalinėms karpoms, svarbu jas gydyti ir gydymo metu vengti lytinių santykių. Išsigydžius, rekomenduojama lytinių santykių metu naudoti barjerines kontraceptines priemones (t. y. prezervatyvus).
Visuomet reikia perspėti partnerį apie bet kokias turimas lytiniu keliu plintančias ligas.
Ar šis virusas pavojingas tik moterims? Vyrams tik estetiniu atžvilgiu jis nėra malonus?
ŽPV pavojingesnis moterims, tačiau ir vyrams gali sukelti ne tik estetinių problemų. Yra manoma, kad ŽPV virusas gali sukelti gerklų, ryklės, išangės bei varpos galvutės vėžinius susirgimus.
Pabaigai, ko galėtume palinkėti ar parekomenduoti tekstą skaitantiems žmonėms: vyrams ir moterims? Moteris galime paraginti eiti tirtis. Kada joms tirtis? Ar nuo 25-erių, ar verta ir nuo anksčiau? Ką vyrams galime patarti?
Moterims rekomenduoju tirtis ginekologiškai ne rečiau kaip kartą per metus. Pirmąjį „PAP“ rekomenduojama atlikti anksčiau nei suėjus 25-eriems metams, kai pradedami lytiniai santykiai (tiesiog nuo to amžiaus vykdoma prevencinė programa ir minėtas tepinėlis yra atliekamas nemokamai).
Geriausia apsauga nuo beveik visų lytiškai plintančių infekcijų yra barjerinės kontraceptinės priemonės.
Tėveliams primenu, kad naudingiausia paskiepyti vaikus (ir berniukus, ir mergaites) yra iki lytinių santykių pradžios, o 11–13 metų mergaitėms šie skiepai yra valstybės finansuojami.
Ir pabaigai, visiems, ypatingai vyrams, rekomenduoju nebijoti kreiptis į gydytojus, jei kyla kokių nors klausimų, atsiranda nemalonių pojūčių ar darinių. Laiku nustačius ligas, jas lengviau kontroliuoti ir parinkti tinkamą gydymą.
Ačiū Agnei už išsamią konsultaciją. Apie ŽPV svarbu įsiminti tris dalykus:
1. Pasiskiepyti
2. Reguliariai tirtis
3. Naudoti prezervatyvus
Būkit sveiki!
Gabrielė
Kad turiu ŽPV sužinojau prieš maždaug pusę metų, pirma mintis buvo: “Ar dabar susirgsiu vėžiu?”. Apie šį susirgimą buvau girdėjusi labai mažai, tik iš nuogirdų sukauptas žinių bagažas. Tada skambinau mamai ir verkiau, nes jaučiausi kaip visiška paleistuvė. Dar ir dabar slepiu tai nuo draugių, bet po truputį domėdamasi pradedu susitaikyti ir suprasti, kad tai nėra taip gėdinga, kaip iš pradžių maniau. Labai džiaugiuosi, kad turiu puikią gydytoją, kuri atsako į visus mano klausimus šia tema. Dar labiau džiaugiuosi, kad pagaliau apie tai garsiai kalbama viešoje erdvėje, jei būčiau žinojusi apie ŽPV anksčiau, galbūt būčiau išvengusi ne tik daug streso ir ašarų, bet net ir pačio viruso.
Beata Tiškevič
Ačiū jums už pasidalinimą <3
Jeigu galite, atsakykite: jūs paminėjote, kad „jei būčiau žinojusi apie ŽPV anksčiau, galbūt būčiau išvengusi ne tik daug streso ir ašarų, bet net ir pačio viruso." – ką būtumėte dariusi kitaip? Galbūt tai pasitarnaus kitiems žmonėms. Ačiū <3
Gabrielė
Mano problema buvo nesuvokimas, jog turint nuolatinį partnerį vis tiek reikėtų naudoti barjerinę kontracepciją bei nuolat tirtis. Taip pat nežinojau, jog virusas gali plisti ne tik lytinio akto metu, bet ir kitokiais būdais patenkant ant lytinių organų ar odos (pvz. yra rizika susirgti nuo tualeto dangčio ar rankšluosčio, jei yra tiesioginis kontaktas su išoriniais lytiniais organais).
Beata Tiškevič
Ačiū jums <3
Ugnė
Laba diena
Ačiū už šį straipsnį, buvo lauktas ir išlauktas. Tik tikėjausi kiek išsamesnės informacijos, nors suprantama, jog visko į vieną straipsnį nesutalpinsi. Aš pati sužinojau, jog turiu ŽPV tik atlikusi tyrimus dėl LPL. Todėl kiek užkliuvo gydytojos komentaras, jog „Nėra jokio testo, norint sužinoti, ar žmogus užsikrėtęs ŽPV.“
Sėkmės
Beata Tiškevič
Gera pastaba, Ugne, ačiū. Aš interpretuočiau tą sakinį taip, kad ŽPV yra labai daug tipų ir sunku šį virusą aptikti. Bet gal ir nusišneku. Paprašysiu gydytojos patikslinimo, ačiū!
Beata Tiškevič
Ugne, šį sakinį patikslinome! 🙂
M.
Skaitau šitą straipsnį ir dreba rankos :/ turiu žpv, gydytoja sakė, ne tą pavojingiausią, bet vis vien klaikiai bijau. Pasiskiepijau neseniai, būdama 26. Aš labai bijau vėžio ir žpv yra vienas tos baimės triggerių. Kurį laiką net maniau, kad esu aseksuali, nes dėl šitos baimės negalėjau net pagalvot apie seksą, nuolat save graužiau dėl to, kad prieš kelis metus nesisaugojau. Ypač sužinojusi, kad galima užsikrėst ir per oralinį. Gal gerklėj turiu tą pavojingiausią žpv, tik to nežinau. Rašydama matau, kad kažkaip kvailai viskas skamba, bet man tikrai labai baisu. Gerai, kad apie tai rašot, nes, dievaži, jei būčiau žinojusi, būčiau pasiskiepijusi prieš 10 metų ir išvengusi ne vienos panikos atakos.
Beata Tiškevič
Manau, kad vėžio bijoti nevertėtų, o tą baimę nuvyti gali reguliarus tyrimas ir viruso tipo pažinimas!
Karuselė
Jausmas, kai sužinai, kad su tavimi kažkas negerai… baimė… panikos priepolis…galvojimas, kodėl tau…
Toliau seka NON STOP’iniai apsilankymai ginekologo kabinete, pokalbiai, skaitalai, bandymas apsišviesti kas tai yra ir kodėl taip nutinka…
Maždaug tokios emocijos užplūsta kai dar nežinai kas tai yra, tačiau susipažinai su ŽPV.
Man ištiesų be galo gaila, kad mūsų visuomenė yra šviečiama dėl KRŪTIES VĖŽIO, tačiau apie ŽPV žmonės (ypatingai moterys) sužino tik tuomet, kai tai kvėpuoja joms tiesiai į veidą.
Tai virusas, kuris- neprognozuojamas, jis gali ilgai tūnoti tavyje ir smogti su visa jėga ir tai nereiškia, kad iki smūgio reikės 10-15 metų, jis gali būti pasiruošęs bet kurią akimirką kai pamatys tavo silpnumą.
AŠ TURIU ŽPV virusą ir jis yra 16 kategorijos, mano žiniomis tai nežada nieko gero… tačiau ką aš norėčiau apie tai pasakyti..
Moterys, jei jūs tai nešiojate, negalvokite kad tai nutiko tik dėl to, jog nesate monogamijos garbintoja, tai gali svečiuotis pas jus net ir tada kai turite vieną partenrį.
Mamos, jaunos moterys, mergaitės, vyrai jei jūs tai skaitote švieskite visuomenę apie ŽPV, nes vis dar daug žmonių, kurie apie tai net nežino ir nesuvokia kas tai yra.
SKAITYKITE, DOMĖKITĖS IR ŠVIESKITE KITUS APIE TAI, NES TIK TADA ATSIVERS GINEKOLGŲ KABINETŲ DURYS.
NEBIJOKITE, tai nėra pasaulio pabaiga 🙂
Beata Tiškevič
Tūkstančiai širdelių jums <333
Giedre
Sužinojau, kad turiu ŽPV, kai tyriausi dėl visų įmanomų ligų, patyrus persileidimą. Tačiau niekas negalėjo nei patvirtinti nei paneigti, kad tai buvo priežastis. Kiekvieną kartą atlikus PAP tyrimą poliklinikoje randama nežymių pakitimų arba tyrimas būna neinformatyvus dėl nepakankamo plokščiojo epitelio kiekio, todėl kiekvieną kartą pakartotinai einu tirtis į privačią kliniką, kurioje atliekamas PAP į skystąją terpę. Informatyvesnis tyrimas, kurio, deja, valstybė nekompensuoja. Tada pusmečiui ar metams būna ramu. Labai labai reikia daugiau informacijos apie tyrimus, ligą, ŽPV ir t.t Gaila, kad visą papildomą informaciją susirinkau internete, o neišgirdau iš gydytojos. Žodžiai “nebijok, gimdos kaklelio vėžys greitai neplinta” neskamba nei guodžiančiai nei raminančiai.
Ieva
Mano istorija prasidėjo nuo to, kad vieną dieną pradėjau bėgioti į wc. Maniau man šlapimo pūslės uždegimas. Ėjau iš proto nes urologai nieko nerasdavo. Aš nesilioviau toliau ieškojau kas man yra…kol galiausiai po biopsijos nustatyta – volvos papilomatozė. Dermatovenerologė pareiškė kad vaistų nėra, gydymo nėra, sėkmės. Nesupratau kas vyksta. Man niekas nieko nepaaiškino, nors buvau atėjusi su didžiausia dėže saldainių. Pradėjau pati aiškintis. Kas tas ŽPV? Ar dėl to as bėgioju į wc? Kol galiausiai pakliuvau pas vieną ginekologę kuri man viską paaiškino. Apžiūrėjusi nurodė, kad turiu miniatiūrinių kondilomų, kurios ir varinėdavo mane į wc. Situacija mano nepavydėtina nes draugui nustatytas 16 tipas žpv, o man jo nerodo. Rekomendacija skubiai darytis žpv skiepą. Stiprinu imunitetą, tačiau žpv labai klastingas. Turiu būt pasirengusi viskam. Lietuvoje ši tema TABU. Praėjau labai daug ginekologų, dermatovenerologų, tačiau neradau profesionalo, atsakančio į mano visus klausimus. Taip pat, šia tema labai mažai informacijos. Niekada nemaniau kad vakcina nuo gimdos kaklelio vėžio tai vakcina nuo ŽPV! Ačiū Beata už šį straipsnį.
Ruta
O kur vyrams daro tyrimą?
Skaitytoja
Laba diena. Prieš maždaug tris metus, būdama 19-niolikos metų, patyriau pirmuosius lytinius santykius. Tai įvyko su dvigubai vyresniu vyru, kuriam mano pirmasis kartas buvo vienodai tiek, kiek eilinis seksas su nepažįstamąja. Tik tiek, kad man labai skaudėjo ir dariau tai ne malonumo, o artumo ir jo meilės trokšdama. Nesupratau ir nežinojau, koks reikšmingas įvykis tai bus mano gyvenime. Nesupratau, ir kad nesu teisi galvodama, jog būdama “nekalta” esu socialiai atsilikusi ar negalinti būti mylima ir graži. Tą vyrą aš aklai įsimylėjau ir nuolat lankiausi jam priklausančiam bare. Būdama jo atstumiama ir pačios savęs nevertinama svaiginausi alkoholiu, norėdama patirti išsilaisvinimą ir džiaugsmą. Po maždaug pusės metų, mano girta padėtim pasinaudojo ir jo pusbrolis… Viską metus išvažiavau iš to miesto, bet skaudančios širdies nepavyko ten palikti. Tačiau, nepaisant visko, lyg dovaną sutikau nuostabų žmogų, su kuriuo panirom į santykius ir meilėje pradėjau gyti bent dalinai. Keliems mėnesiams prabėgus pastebėjau atsiradusias karpas lytinių organų srityje, o po tyrimų rezultatų sužinojau turinti ir du pavojinguosius viruso tipus. Tai buvo tiesiog tragedija tiek dėl savęs, tiek dėl draugo. Tai dabar, praėjus beveik trims metams, mes vis dar jo nesame išsigydę, nors esu skaičiusi, kad imuninė sistema dažnais atvejais su juo susidoroja, jį užmigdydama ir paversdamas neaktyviu tiek, kad tyrimai jo nebeaptinka ir partneriui tai nebepersiduoda(!). Jei apskritai, tai labai giliai liūdna, kad tai įvyko man net nepradėjus atrasti lytinio gyvenimo teikiamo malonumo, nes mums jis labai trukdo mėgautis vienas kitu (tiek fiziškai, tiek psichologiškai) ir patirti intymumą tiek, kiek jį patirtų du jauni ir sveiki žmonės. Kartais jaučiuosi, kad tai kone prilygsta ŽIV – baisu kam pasakyti, kad turi ŽPV, nėra su kuo pasikalbėti, o gydymo nuo jo nėra ir lyg niekas dėl to nesuka galvos, nes tai nutinka tik “paleistuviams” ir “narkomanams”. Norėčiau paprašyti jūsų komandos, jei turėtumėte tiek žinių ir galios, patarti, kaip gyventi lytinį (ir apskritai) gyvenimą žmonėms, turintiems virusą tokiam ilgam laikui… Bent laukiant, kol jis bus “užmigdytas” imuninės sistemos. Žinant, koks jis dažnas (apie 80% viso pasaulio žmonių pergyvena vienus ar kitus šio viruso tipus), galbūt ir kitiems žmonėms tai būtų aktualu, nes nternete kol kas tokios informacijos neatrandu. Skaitydama jūsų puslapį įsikvepiu pateikiama informacija ir labai džiaugiuosi, kad jauni ir tokie nei tėvų, nei mokyklos, nei dar kuo needukuoti žmonės kaip buvau aš, dabar galės sužinoti ir suprasti, ką reiškia lytiniai santykiai, mokės apsisaugoti, o ne aklai ieškoti atsakymų ir pridaryti klaidų… Ačiū!.. Tačiau nusiviliu žinodama, kad nė pusės tiek seksualinio džiaugsmo su partneriu negalim atrasti vien dėl to, kiek reikia saugotis.
Vaiva
Būtu labai įdomu sužinoti, ar prasminga skiepytis nuo ŽPV, jeigu jau turi kai kuriuos viruso tipus (tačiau ne pavojingiausius), ar tokiu atveju vakcina yra veiksminga. Taip pat kiek ji REALIAI veiksminga vyresnėms moterims, pavyzdžiui, 35 metu. Kiek teko domėtis, nepavyko rasti aiškios informacijos, išskyrus tai, kad vyresniame amžiuje vakcinos efektyvumas mažėja. Informacijos apie veiksminguma, kai jau esi užsikrėtusi kažkuriais ŽPV tipais, rasti nepavyko. Iš gydytojos girdėjau, kad skiepai padeda kovoti su tais viruso tipais, kuriuos jau turi, tačiau nesu tikra, kiek tai pagrįsta. Tad jeigu kam nors teko susidurti su tokiais klausimais ir turite patirties, būtu šaunu, jeigu ja pasidalinumėte – informacijos tiek iš gydytoju, tiek iš viešai prieinamu šaltiniu tikrai trūksta.
Viltė
Labas, galiu psidalinti savo patirtimi, gal padės. Man ŽPV buvo nustatytas 20m., parėjo teigiami atsakymai 18-o ir dar keleto nepavojingesnių viruso tipų. Taip pat buvo nustatytas LSIL. Gydytoja patarė pasiskiepyti, jei imunitetas sukovotų su virusu, kad vėl neužsikrėsčiau (nes turiu pastovų lytinį partnerį ir jis garantuotai apsikrėtęs). Tai man pasiteisino :)) pasiskiepijau daug nesitikėdama, o po pusmečio atlikus tyrimus – parėio rezultatai, kad viruso pas mane nei žymės 🤗. Taip pat gydytoja darydama biopsiją pašalino pakitusias ląsteles, tad ir LSILo nebeturiu. Žodžiu esu visiškai sveikas žmogus ir labai noriu, kad ir kiti žinotų, jog vilties yra!
Aurelija
Sveiki,
Taip pat būtų įdomu sužinoti, kuriam laiko apsaugo straipsnyje minėtos vakcinos. Ar visam gyvenimui, ar patartina po kažkurio laiko vėl pasiskiepyti?
Mane mama kažkokiu stebuklingu būdu sugalvojo paskiepyti prieš 10 metų, kai dar vakcinos kainavo šimtus litų. Kiek pamenu, tuo metu dar nebuvo atlikti tyrimai, kiek laiko tos vakcinos yra aktyvios. Tikriausiai ir kitoms merginoms bei moterims, kurios yra pasiskiepijusios, būtų įdomu tai sužinoti.
Ačiū
Kotra
Puikus straipsnis. Pati pries keleta metu, pradejus lytinius santykius su dabartiniu vaikinu, po keliu menesiu pastebejau keistas ataugas tiek pas ji tiek pas save. Kadangi tuo metu daug keliavau, baisiai panikavau, nes galvojau isprotesiu jei nepasidarysiu tyrimu kuo greiciau, o karpos vis daugejo. Baisu buvo ir tas, kad vienintele info buvo tik tam tikruose forumuose, kur labai abstrakciai parasyta, kas tai yra ir kaip ir googlinant bet kuri simptoma, daznai issikapstoma diagnoze – vezys.
Galiausiai grizus i Lietuva issityriau pas puikius gydytojus, galima pasidaryti tyrima, kuris parodo kurios grupes ZPV pas tave yra. Partneriu turejau tikrai labai mazai, taciau pas mane rado 5 skirtingus ZPV. Atsiradus ataugelems, tikrai nera ko panikuoti, nes si ZPV grupe nera baisiausia. Viska issinaikinau pati, su gydytoju rekomenduota medicina. Kartu su vaikinu skausmingai, bet sekmingai gydemes puse metu.
Svarbiausia is tikro, naudotis prezervatyvais. Jeigu keiciate daug partneriu, nepakenks pasinaudoti apsauga. Si liga yra tikrai nemaloni ir tikrai LABAI dazna. Manau svarbu yra issitirti visiems. Ir taip, jei nepasitaiko karputes, niekaip kitaip nesuzinosi ar turi sia liga. Kitas svarbus dalykas – suzinojus kad yra ZPV, stengtis stiprinti imuniteta. Kaip ir mineta siame straipsnyje, koja labai pakisa jei yra nusilpes imunitetas, kas ir pagelbejo mano virusui priauginti ataugeles..
Zodziu, svarbiausia nepanikuoti, ir net jei tau nera 25 metai, gerai butu pasitaupyti pinigu ir pas privatu gydytoja susimoketi uz tyrima (kainuoja apie 50 euru). Issityrus bus rami galva.
Aciu uz si straipsni! Kaip tik primenete, kad reiktu siemet vel issitirti. 🙂
Ieva
Ar galėtumėte pasidalinti kokius vaistus/ tepalus naudojote kondilomų naikinimui?
Ka.
Pavyzdžiui, aš karpas išsinaikinau lazerine procedūra. Nes man ginekologė iškart pasakė, kad tepalai yra labai brangūs, o ir nelabai efektyvūs.
Ieva
Man tuoj 26. Vakar paėmė biopsiją. Dar dvi savaitės laukimo ir per savo gimtadienį sužinosiu, ar “gilioj duobėj sėdžiu”. Priešistorė paprasta-eilinio vizito pas ginekologą metu pasiūlė atlikti tyrimą. Po poros savaičių sulaukiau skambučio su raginimu apsilankyti pas šeimos gydytoją bei gauti siuntimą antrinio lygio ginekologo konsultacijai. Diag.: LSIL. Guodžiau save, jog turbūt ginekologė tepinėlį paėmė nekreipdama dėmesio į uždegimąir būtent dėl to rasti pakitimai. Gavusi siuntimą apsilankiau pas kitą ginekologę tretinio lygio ligoninėje, buvo paimtas tepinėlis į skystą terpę, kuris yra tikslesnis ir galima nustatyti žpv tipus. Atsakymas taip pat nedžiugino- 2 tipų aukštos rizikos žpv ir LSIL, guodė tik tai, jog virusas ne 16 ir 18 tipo. Dabar vėl laukiu.
Aš nekeičiau partnerių, kaip kojinių, sveikai maitinausi ir sportavau. Nėra ko slėpti- turėjau 3 ilgalaikius partnerius, kurie galėjo žpv perduoti man. Dabar jaučiuosi kaip pasileidusi, savęs neprižiūrinti moteris. Per šiuos 3 mėnesius buvo tiek nerimo, jog prireikė psichiatro pagalbos. O sau buvau pasakius “daugiau niekada…”.
Skaitytoja
Labas,
Nepergyvenk. Žianu merginų, kurioms LSIL išnyko savaime, stiprinant imunitetą. Mano atveju, buvo kitaip, kadangi turiu aukščiausios rizikos genotipą – todėl LSIL per kelis metus “peraugo” į HSIL, tačiau apturėjau operaciją ir dabar jokių pakitimų nerasta. Laiku pastebėjus, viskas šiais laikais pagydoma. Tikrai nėra ko nerimauti, nenustok daryti tyrimo kas pusmetį, stebėk save, mylėk save ir išnyks tas LSIL, o jei ne, panaikins chirurgas. Sėkmės 🙂
Ieva
Gal galėtumėte pasidalinti kaip gydėte kondilomas? Man gydytoja rekomendavo teptis su Pharmatex tepalu (tai yra paprastas kontraceptikas). Tačiau jis man asmeniškai labai alergizavo. Gal yra kitų tepalų kurie taip nedegintų gleivinės? Gal kas galėtų parekomenduoti gerus specialistus, apsiimančius gydyti kondilomas? Buvau pas dermatovenerologę ir ji pasiūlė su lazeriu nudeginti. Sutikau. Bet buvau nustebinta, kad privalėjau pati parodyti kur nudeginti. Juk ji profesionalė ir geriau mato kur reik nudeginti. Išėjau iš kabineto nesupratus ar dar reik grįžt ar ne. Nes žinau kad jų dar likę. Bet jos vos matomos. Vis ieškau bet nerandu profesionalaus ir galų gale ”žmogiško” gydytojo.
Turint ŽPV virusą svarbiausia save sekti. Periodiškai darytis gimdos kaklelio vėžio tyrimą. Būtina stiprinti ir saugoti imunitetą. Mesti rūkyti, vartoti alkoholį. Pasidaryti tyrimus dėl pačio imuniteto. Tai būtų vitaminas D, feritinas. Nes jei yra skylė imuninėj sistemoj tai žpv jau su džiaugsmu tave “valgys”. Taip ieškojau forumo dėl žpv ir taip džiaugiuos kad atradau šį. Tikiuosi kad padėsim viena kitai ne tik informacija naudinga bet ir palaikymu.
Vika
Labai geras Vaivos klausimas del vakcinos veiksmingumo nuo 35 m. ir jau turint/turejus kai kurias viruso formas. Jei skiepu ir tureto viruso skaiciukas sutampa, ar vakcina vis tiek veiksminga? O gal ji kaip tik vel paskatins virusa islisti? Gydytoja man kokreciai i siuos klausimus atsakyti nesugebejo… Tai kol kas nepasiskiepijau, bet sekmingai isgijau nuo turetu dvieju zpv. Uzsikreciau nuo buvusio vaikino ir tik suzinojusi prisiminiau, kad man jo buvusi zmona minejo, kad irgi turejo ta virusa, patare pasitikrinti. Labai sunkios buvo skyrybos su neistikimybes istorija, tad aisku, mano imumine ir nervine sistema tuo metu buvo labai nusilpusi. Virusas buvo ne tas pats rimciausias, bet antras pagal rimtuma 🙂 is tu pavojingiausiu penketuko. Geriau gydytojos israsytus vaistus imumitetui, kazkokias homeopatines piliules ir siaip valgiau sveikai, nors mityba visada tokia ir buvo. Labai bijojau ligos progresavimo, tad nusprendziau daryti tai, apie ka visada svajojau, bet kazkaip neprisiruosdavau, del viso pikto, jei nebespeciau 🙂 Isvaziavau metams i kita pasaulio krasta ismokti naujos kalbos ir pasisemti kitokiu potyriu. Lengva nebuvo, bet tikrai verta. Gydytoja labai patare niekur nevaziuoti, bet jauciau, kad man to reikia :)) idomiausia, kad zinau, kuria savaite dingo maniskis zpv, nes savaite pries dariausi pakartotinius tyrimus, pakitimu buvo, o po savaites darant biopsija jau nieko nebebuvo… Ir dabar, jau po metu, viskas ir toliau gerai. Ka veikiau ta savaite? Tranzavau po kalnu kaimelius ir haikinau… Turbut reikia kazkaip nurimti viduje ir labiau rupintis savim. To visoms ir linkiu, buckiai :*
Beata Tiškevič
Labai nuostabus patarimas! Man irgi buvo radę pakitimų, pasakė apsilankyt po keturių mėnesių. Tie 4 mėnesiai buco tokie baisūs – su daug nerimo, googlinimo, galiausiai, pasiryžau daryt tai, ką noriu: pradėjau megzt, spalvint, tapau iniciatyvesnė profesinėj srity, vietoj baimės vis dažniau rinkausi drąsą, pradėjau lankyt oro jogą, pirmąkart gyvenime nusprendžiau švęst gimtadienį ir tam išleidau visus pinigus ir… nuėjusi pas gydytoją išgirdau, kad nieko nėra! Dabar jau praėjo 3 metai, tikrinuos kasmet ir, ačiūdie, viskas okei. Tai labai pritariu jums.
Eglute
O ar galima būtų sužinoti, ar esate skiepijusis? Labai įdomu, nes iš savo gydytojos išgirdau prieštaringos informacijos apie šį skiepą, nors labai buvau teigiamai nusiteikusi, ir jaučiuosi šiek tiek pasimetusi..
Beata Tiškevič
Aš skiepijausi! Praėjo nuo skiepų 3 metai, kol kas viskas ok.
Gailė
Sveiki, čia yra pakankamai išsamus straipsnis, su klausimais ta tema: http://www.ulac.lt/duk-zpv
Svarbu tikrintis, bet ir neužpanikuot anksčiau laiko (kaip aš darau visada su visom ligom :))), nes realiai 4 iš 5 perserga šiuo virusu, tik skirtingom formom. Organizmas tikrai gali įveikti bet kurį virusą. Aš buvau susirūpinus ŽPV, nes buvo atsiradę puslelių, bet tai buvo lytinių organų pūslelinė/herpesas. Svarbiausia tikrinis ir… ramiai 🙂
Austėja
Sveikos, noriu pasidalinti nuoroda į tinklalapį, kuriame yra daugiau informacijos apie ŻPV ir gimdos kaklelio vėžį – http://www.zpvtyrimas.lt
Visoms linkiu rūpintis savimi ir nebijoti profilaktiškai pasitikrinti, nes laiku nustačius rizika dėl ŽPV infekcijos arba pirmuosius dar priešvėžinius lasteliu pakitimus, gimdos kaklelio vėžio galima išvengti.
Skaitytoja
O ką daryti, jei man 29 m., bet nesu turėjusi lytinių santykių ir jų neplanuoju? Kaip pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio? Ar neverta tikrintis, nes neturint lytinių santykių šitas vėžys negresia?
R.
aš skiepijausi žinodama, kad turiu ŽPV, daug googlinau ir radau atsakymų, kad tai nei padės nei pakenks pasveikti nuo esamo viruso, taip sakė ir mano ginekologė. Bet, o gal padės? Bent jau radau info (seniai turėtą skrajutę stalčiuje), kad tikslinga skiepytis (net jei esi vyresnė 35) nes virusas linkęs pasišalinti iš organizmo, bet tai apsaugos nuo pakartotinio užsikrėtimo. Taip ir nusprendžiau. Tikrai daugiau nenoriu su juo susidurti.. Tikiuosi pasveikti nuo esamo viruso stiprindama imunitetą.
GABIJA
Sveiki,
Tik sulaukus 25 metu gavau kvietima pasidaryti ‘pep’ tyrima.Rezultatas atejo rastas pakitimas ir tuo paciu suzinojau,kad turiu auksciausios rizikos ZPV.Meginu save raminti ,kad tai nieko rimto,bet skaitant jusu komentarus atpazystu viena jausma,lyg kazkokia geda ar kaltes jausmas,lyg buciau paleistuve,bet toli grazu tokia nebuvau.Gaila tikrai suzinoti apie virusa kai jis jau yra! ir kaip nuostabu,kad zmones dalinates savo istorijomis.
Iskyla klausimas ar reiketu pranesti savo buvusiam vaikinui,kad tikriausiai jis mane uzkrete? zinat ,kad issikyreme su juo ne graziuoju.
Ir atsirado didziulis noras dar labiau rupintis savimi,ir tikiuosi,kad mano imunine sistema atsikratys sio viruso…..Ir su didele baime laukiu biopsijos rezultatu del pakitimu….Aciu NEBEGEDA tinklapiui,uz galimybe susipazinti su virusu is arciau,tik gaila,kad si traipsni radau jau su ZPV! tai mano palinkejimas visom,skleisti sia informacija ,be gedos jausmo visiems!
Eglė
Sveikos moterys, apie Papilomos virusą sužinojau irgi tik su juo susidūrusi man 34 metai nuėjau pas ginekologe konsultacijai apie nėštumą nes kuri laika su vyru galvojome apie vaikutį tačiau mano menstruacijos buvo labai nereguliarios todėl buvo sunku nustatyti vaisingas – nevaisingas dienas taigi nuėjus pasiūlė žinoma pasidaryti gimdos kaklelio tyrimą po kurio sulaukiau žinutės kad rasti ikiveziniai pakitimai taigi labai netikėtai sužinojau kad sergu aišku gydymas ilgas man atliko gimdos kaklelio konizacija ir dabar kas pusę metų tenka reguliarei tikrintis. Taigi raginu savo visas draugės ir seip visas moteris tikrinkites perspekite kitas moteris bei skiepykite savo dukras išvengsite labai daug streso
Mama
Sveiki, aš turiu aukščiausią riziką turintį ŽPV ir kuris turi onkogeninį potencialą.. Realiai man tai kaip kažkoks vėžio laukimas.. Kiekvieną kartą išėjus iš ginekologės verkiu, nes rezultatai niekada nebūna geri… O labiausiai bijau dėl dukros, nes ją gimdžiau natūraliai ir turėdama žpv. Gydytojo klausiau, ar galėjau ją užkrėsti, sakė ne.. Tačiau daug straipsnių rašo, kad galėjau… Ir čia man didžiausia panika.. Net ne dėl savęs, tačiau dėl vaiko. Su tuo gyventi sunku. Laikykimės visos 🙂
Kristina
Kad turiu ZPV virusa man pasake kai laukiausi ir pastebejau maksties viduje kazkokias kaip karputes. nuskuodziau pas savo ginekologe apziuros metu patvirtino jog tai kondiliomos ir siuo metu man ju naikinti negalima nes laukiuosi. O jau kiek asaru buvo. Pasake, jog del nestumo pasilpusi imunine sistema ir issauke ZPV komplikacijas ( taip ivardino). nuosprendis paprastas gimdyti naturaliai negalima- cezaris vus daromas. dar asaru kalnas. bet pries pat termina apziurint jos jau buvo beveik isnykusios, taciau medikai pabijojo ir visgi neleido paciai
gimdyti. Veliau seke tyrimas del gimdos kaklelio, dare 4 tyrimus, tik pirmas nekainavo. nes vis matydavo kazka blogo ir reikdavo tikslesniu, visa tai uztruko 4 menesius. visus tuos menesius tikrai maniau kad sergu veziu ir kad jau viskas. Nes ZPV 16 ir 18 tipo. Bet viskas baigesi gerai- rezultatai neigiami. Tik kad tikrintis turesiu jau kas metus. Dabar jau susitaikiau su siuo virusu ir kolkas jis man problemu nebeiskele.
Gabriele
Taip atsitiko, jog užsikrėčiau ŽVP, dėl išsilpusio organizmo ir papildomų sveikatos problemų ilgai teko ieškoti būdų kaip veiksmingai pašalinti vis atsinaujinančias genitalines karpas. Galiausiai, po pusės metų gydymo (šaldymo azotu, lazerio, skiepo ir kt.) viskas tapo nebeaktyvu ir pagaliau išnyko! Tačiau kyla klausimas, kaip elgtis toliau? Ar yra smarkiai padidėjusi rizika užkrėsti būsimus partnerius?
Migle
ŽPV nėra virusas “visam gyvenimui”. Organizmas jį gali pašalinti, o po kurio laiko galite užsikrėsti pakartotinai. Statistika rodo, kad 80% moterų bent kartą gyvenime buvo užsikrėtusios, tik ne visos tai sužino.
Dėl būsimų partnerių – yra rizika tiek juos užkrėsti, tiek pačiai užsikrėsti. Taigi svarbiausia – stiprus imunitetas.
Aurelija
Prieš porą savaičių sužinojau – turiu ŽPV. Ir dar kitų dalykų turėjau (kitos LPL), bet su gydytojų rekomenduotais antibijotikais turėčiau jas jau būti pašalinus (pakartotiną tyrimą rezultatams darysiuosi po mėnesio). Emociškai tai labai sunku, ypatingai, kai dar seka ŽPV su įvardijama, kaip silpnai teigiama ŽPV forma (52) ir LSIL – nežymiais ląstelių pakitimais. Jautiesi, kaip purvinas žmogus, išdalinęs save, nors tai labai kertasi su realia situacija, užtenka ir vieno partnerio, vienų santykių, kad taip atsitiktų. Linkiu stiprybės ir sėkmės visoms moterims, kurios susidūrė su šia situacija. Ir noriu palinkėti visoms kuo greičiau pasitikrinti, nors ir atrodo, kad viskas yra tvarkoje (man nebuvo jokių simptomų)…
dzukas
daug beliatristikos ir gasdinimo veziu, o kaip konkreciai gydyti ZPV, taip niekas ir neatsako …
Migle
Veiksmingiausia – vakcina dar prieš pradedant lytinį gyvenimą. O toms, kurios jau užsikrėtusios, neseniai Lietuvoje atsirado gelis Papilocare. Jis stiprina gimdos kaklelio epitelizaciją ir skatina viruso pasišalinimą. Kiek žinau, kol kas tai vienintelė tokios paskirties priemonė Lietuvoje. Santariškių docentė Daiva Bertkevičienė apie jį vis kalba:
https://www.medicina.lt/de/straipsniai/Lauktuvi%C5%B3-%E2%80%93-perversm%C4%85-galintis-sukelti-vaistas/14283
Gie
aš buvau pas ginekolgę, turiu 4 ŽPV tipus ir pakitimus, paklausiau apie Papilocare ir labai labai stipriai išpeikė dėl šalutinio poveikio ir griežtai pasakė ne. Tai net nebežinau,.
Dalia
Sveiki,o apie koki salutini poveiki daktare kalbejo?
Pingback: Prezervatyvai: kurie tau tinkamiausi? Nebegėda.lt
Ugnė
Labai ačiū už šį straipsnį! Gydytoja man labai rekomenduoja pasidaryti ŽPV testą dėl karts nuo karto pasireiškiančių kraujavimų lytinių santykių metu ir jau kuris laikas užsitęsusių lyg šlapimo pūslės ne šlapimo pūslės uždegimo. Keliausiu darytis šlapimo takų echoskopijos, tai žiūrėsim kaip ten bus. Kuo daugiau žinojimo apie šiuose dalykus!
Sandra
Kaip netikėtai randu šį straipsnį! AČIŪ!
Turėjau šią problemą prieš du metus – tada info buvo minimaliai! O išgirdus ŽPV ir LSIL daugelis merginų turbūt girdime “vėžys”, matome save onkologiniam ar kyla klausimas “ar dar galėsiu gyvenime pagimdyti?”.
Man buvo pasakyta: stebėti ir pagerti vitaminukų (atsiprašau, skamba kaip švęstas vanduo vėžio kontekste). Santykius turėjau tuo metu tik su vienu partneriu, dėl kontracepcijos paskyrė kontraceptikus, bet apie prezervatyvų poreikį šiuo atveju net nebuvo užsiminta!
Man kyla keletas klausimų, gal gydytoja galėtų atsakyti? Būčiau labai dėkinga – gal ir kitoms merginoms pagelbėtų 🙂 Ar yra kokie protokolai gydytojam, kaip elgtis radus CIN1? Ar pakitusių audinių šalinimas priklauso nuo gydytojos patirties ir asmeninės patirties? Ar kartojant tyrimą tris kartus kas pusmetį ir randant CIN1 (padarius ir biopsijas, bet nešalinant pakitusių audinių) reikalinga kitokia taktika? Ar taiki ir gydytojo kompetencija pasitikinti pacientė pati pajėgi spręsti: gydytis ar palikti stebėjimui? Kodėl nieks nešneka apie Papilocare – vaistą, stiprinantį gleivinę, kai yra ŽPV?
B
Sveiki,
Kai sužinojau kad sergu ŽPV labai pergyvenau, jaučiausi lyg būčiau praradus savo moteriškumą. Perejau per daug daktarų visi sakė, kad nepagydoma tai man buvo lyg mirties nuosprendis. Tada nuėjau pas paprasta poliklinikos ginekologę ir ji vienintelė man pasakė kad išgydoma. Pasakė kokius vaistus vartoti -PAPILOCARE. Liepė pasiskiepyti, bet kur tik skambindavau dėl skiepo sakydavo, kad skiepija tik sveikus žmones. Galiausiai praėjo metai pasitikrinau vėl. Prieš metus sirgau 4 ŽPV tipais, dabar 1. Tikiuosi, kad pasveiksiu visiškai.
Donatas
Labas vakaras, man yra 18m. Manau turiu žpv ir bijau, bet nežinau ar šitie vaistai kompensuojami. Ir nežinau gal jau uždelsiau per daug laukdamas.
Ruta
Na, o mano istorija tokia, kad aš sužinojau kad turiu ŽPV 16 ir jau yra pakitimai gimdos kaklelyje. Ginekologė patarė per pusę metų pastoti ir po to daryti operaciją. Pasitarėm su vyru, bandom pastoti. Bet vėliau vyras nusprendė pasidaryti tyrimą pats ir gavo neigiamą atsakymą. Apkaltino mane neištikimybe ir paliko… Nors kitų santykių neturėjau. Dabar nei šeimos, nei vaiko. Tik skausmas ir neviltis…
Aleksandra
Sveikos,
Išties apmaudu, kad mūsų šalyje tokia kritinė situacija. Manau, visi paaugliai turėtų būti šviečiami ir skiepijami nuo ŽPV.
Kasmet reguliariai dariausi PAP tyrimą, bet net neįtariau kad papildomai reikia prašyti tyrimo nuo ŽPV.
Šiuo metu turiu nustatytą ŽPV 16 genotipą. Nors vaistų nėra, kiek suprantu reikia visais įmanomais būdais stiprinti imunitetą, kad gimdos kaklelio ląstelės atsinaujintų greičiau nei viruso pažeistos ląstelės. Skaičiau daugybę mokslinių straipsnių, kiek suprantu svarbu varoti folio rūgštį – ji skatina audinių atsinaujinimą. Taip pat rekomenduomi b12 papildai, bei svarbu užtikrinti sveiką mikroflorą, tad Papilocare šiek tiek teikia vilčių.
Dar du mano atradimai, kuriuos galiu patarti išbandyti stiprinant imunitetą visu pajėgumu: Gauromečio arbata ir Shiitake grybų ekstraktas.
Linkėjimai ir būkim sveikos!
Stebiuosi
Mano manymu, kalbėti apie ŽVP reiktų tiek pat daug kiek kalbama apie Covid’ą. Labai keista, kad PAP tyrimas dažnai daromas be ŽPV DNR testo. Juk gaunamas tik false positive atsakymas, o taip svarbu žinoti, kad turi didelės rizikos virusą, kad reikia būti budriai ir stiprinti imunitetą, rūpintis mikroflora..
Paaugliams turėtų būti nuolat kalama į galvą, kad barjerinė apsauga su prezervatyvais gali apsaugoti nuo viruso, kad jokiu būtų negalima naiviai tikėti, kad neužsikrėsi, juk simptomų niekas nejaučia. Labai gaila ir liūdna, kad Lietuva yra antroj vietoj Europoje po Rumunijos pagal mirštamumą nuo gimdos kaklelio vėžio. Norėčiau, kad apie šį virusą būčiau sužinojusi būdama penkiolikos, o ne 35-erių..
Laura
Sveikos merginos biveik pries 2metus man diagnozavo ZPV ir visas gyvenimas apsiverte aukstyn kojom panika liudesys nenoriu nieko nei veikti nei daryri.daug skaitausi ir vis raso apie ta vezy. Radau angliskam straipsni kad israsti vaistai nuo ju uzsisakiau gana brangus bet laukiu kada pareis ir pradesiu juos naudoti. Gal jus kazka girdeja apie jas AHCC ? Gal esat gere ir jums padejo?
Gintaute
Laba Diena jai turiu ŽPV ,ar galima pastoti?
Sigute
Sveikos,
Ką tik sužinojau, jog turiu ŽPV 16 ir 51, abu didelės rizikos. Gavau siuntimą pas ginekologą onkologą aptarti tolimesnio gydymo ir stebėjimo taktikos, nes pirminė diagnozė – gimdos kaklelio displazija. Taip pat, porą metų kankinuosi su gerklės nepatogumais, nors visada nuo pat vaikystes, tonzilės buvo mano silpna vieta. O dabar ir balso stygos. Pasidomėjus apie 16 ŽPV tipą, žiauriai esu išsigandus. Tad laukia ir maratonas tikrinti ir stebėti gerklę, kad neduok die, ir ten kokiu priešvėžinių dalykų nebūtų.
Buvau iš tų, kurios nevaikšto pas nei vieną gydytoją, kol kažko neskauda. Dabar rašau visoms draugėms, kad varytu tikrintis, nes šitas visas dalykas nukrito iš atrodo giedro dangaus. Ir labai gąsdina, kad daugelis iš draugių, taip pat, nei galvoja apie ŽPV rizikas, nei žino, nei tikrinasi. Tą patį partnerį turiu jau dešimt metų. Tad santykiai dar prieš tai galėjo būti užsikrėtimo faktorium. O kai paskaitai apie buitinio kontakto tikimybę, tai pagalvoji, kad dar ir daug metų keliavau aplink pasaulį, buvau visokiose viešose pirtyse, sporto klubuose, dalinomes rankšluosčiais su draugais prie upės, nes kažkas neatsinešė. Tai dar ir baisu, kad jeigu aš kažkada prieš daug metų užsikrėčiau, kad nebūčiau kažkokiu kitu būdu ir kitiems perdavus šio viruso. Ta prasme, tas buvęs nežinojimas tokią neviltį ir paranoją varo, kad turbut prireiks ir psichologo pagalbos. Graužiuosi, kad nežinojau daug ko žymiai anksčiau. Aišku šviežia diagnozė – jautrus dalykas, gal su laiku ir daugiau žinių jausiuosi ramesnė ir toliau gyvensiu kokybišką gyvenimą.
Na ir aišku, tikiuosi, kad būsimi vizitai pas gydytojus atneš daugiau ramybės ir konkretumo.