Viskas, ką turite žinoti apie menstruacijų ciklą

Tekstas: Brigita Bielskė
Nuotraukos autorius: Donatas Zazirskas

Kartu su Mergaičių ir moterų akademijos gydytojomis akušerėmis ginekologėmis surengėme paskaitą apie mėnesinių ciklą. Šiandien dalinamės informacija iš paskaitos, kurioje išsamiai pasakojama, iš ko susideda menstruacijų ciklas, kokia jo trukmė bei skiriama daug dėmesio priešmenstruaciniam sindromui.

Menstruacijų ciklas: kiek jis trunka?

Menstruacijų ciklas prasideda pirmąją mėnesinių dieną, kai pradedama kraujuoti. Apsilankius pas ginekologą, paprastai išgirstame klausimą – koks mūsų ciklas? O jis dažniausiai trunka 28 dienas. Tačiau tai – absoliutus vadovėlinis standartas ir kiekvienos moters ciklas gali būti skirtingas.

Kaip apskaičiuoti mėnesinių ciklą?

Pirmoji mėnesinių diena – pirmoji ciklo diena. Pavyzdžiui, susirgus spalio 1 d., pakraujavus 6 dienas, visą mėnesį vėl vyksta įvairūs procesai ir ciklas nėra tik tos 6 dienos (kai kraujuojama). Lapkričio 3 d. vėl susirgus, prasideda naujas ciklas. Taigi, ciklas nuo spalio 1 d. iki lapkričio 3 d. – 33 dienos.

Nors standartu laikome 28 dienas, ciklas gali trukti ir 21 dieną ar 36/37, tai visiškai normalu. Kraujavimo trukmė taip pat skiriasi ir svyruoja nuo 2 iki 7 dienų. Jeigu kaimynė kraujuoja 6 dienas, o aš tik 2 – tai visiškai normalu.

Kokie yra menstruacinio ciklo etapai?

Mėnesinių metu nuo gimdos sienelių atkrenta gleivinė ir su menstruacijomis pasišalina per makštį. Kiaušidėse pradeda vystytis kiaušinėliai, 14 ciklo dieną (jei ciklas trunka 28 dienas, o jei ciklas ilgesnis ar trumpesnis, skirsis ir ovuliacijos diena), išryškėja vienas pagrindinis dominuojantis kiaušinėlis. Tą dieną jis išsirita ir patenka į pilvo ertmę. Tai vadiname ovuliacija.

Per ovuliaciją gali atsirasti ovuliacinių patepliojimų iš makšties. Taip pat vienoje ar kitoje pilvo pusėje galima jausti maudimą – tai visiškai normalu.

Yra moterų, kurios jaučia savo ovuliaciją ir net gali pasakyti iš kurios pusės tuo metu išrieda kiaušinėlis.

Po ovuliacijos iš kiaušidėse likusių kiaušinėlių pradeda formuotis geltonkūnis. Tai normali struktūra, kuri matoma antrojoje ciklo pusėje ir ilgainiui, jei neįvyko apvaisinimas, hormonų koncentracija kraujyje krenta ir prasideda mėnesinės. Taip gleivinė ir vėl atsisluoksniuoja mėnesinių metu.

Kiaušinėlio kelionė

Įprastai vieno ciklo metu išsirita vienas kiaušinėlis. Jis patenka į kiaušintakius, kurie yra sudaryti iš virpamųjų plaukelių, kurių plika akimi nepamatysi, bet jie atlieka virpamąją funkciją ir po truputėlį, su skysčiu, traukia tą kiaušinėlį į kiaušintakį. Jeigu kiaušintakyje kiaušinėlis susiduria su spermatozoidu, įvyksta apvaisinimas, jis implantuojasi ir toliau gimdoje vystosi nėštumas.

Kaip veikia moteriški lytiniai hormonai?

Pirmoje ciklo pusėje, po mėnesinių pradžios, pradeda daugėti estrogeno. Tai pagrindinis grožio, „moteriškumo“ hormonas. Estrogeną gamina besiformuojantis kiaušinėlis, ir jo iki 14-osios ciklo dienos būna daugiausiai. Po ovuliacijos, kai formuojasi geltonkūnis, jis pradeda gaminti progesteroną.

Todėl II-oji ciklo dalis iš moters pareikalauja daugiau ramybės, poilsio ir prieš pat mėnesines, kai neįvyksta apvaisinimas, hormonų koncentracija kraujyje yra stipriai nukritusi, dėl to prasideda arba gali prasidėti priešmenstruacinis sindromas (PMS).

    Baisuoklis PMS?

    Didelė dalis moterų, net iki 90 proc., jaučia PMS. Jis gali būti ne kiekvieną mėnesį, vieną kartą būti stipresnis, kitą – silpnesnis. Jo metu gali atsirasti nuotaikų svyravimai, liūdnesnės jausenos, irzlumas, dirglumas, verksmingumas. Bet visko nurašyti PMS neturėtume. Negalime ateiti į darbą ir visus išsiuntinėti, nes „man PMS“. Kažkaip susiimti gebame kone visos.

    PMS yra subjektyvus reiškinys – viena gali jo visiškai nejausti, sakyti: „Kas tas PMS ir ko čia išsidirbinėji, šokoladuko užsimanė gražuolė“. O kita dėl tokių žodžių gali apsipilti ašaromis, nes jaučiasi tikrai be galo blogai. Galbūt jai tikrai dabar reikia ramybės ir pabūti su savimi ar apkabinimo, o gal ir to paties šokoladuko. To visai nereikia bijoti.

    PMS simptomai

    PMS simptomų priskaičiuojama virš 150. Jų gali būti nuo mikro, kurių net nepastebime iki labai sudėtingų. Mokslas nagrinėja, ar tai pasireiškia moterims, kurios labiau linkusios į lėtines ligas, kurios gamina mažesnį serotonino kiekį ir tomis dienomis koncentracija ypač sumažėja. Todėl natūraliai ir norisi šokolado, nes jis yra natūralus laimės šaltinis.

    PMS lygmenys

    PMS gali tikrai labai stipriai sutrikdyti socialinę ir kasdienę veiklą. Medicinoje tai patvirtintas sindromas ir yra skirstomas į sunkumo lygius. Gali būti lengvas, vidutinis ir sunkus. Lengvas – kai moteris yra truputį irzlesnė, labiau norisi miego ar jaučia, kad kažkas ne taip, bet gali dirbti, bendrauti. 90 proc. moterų tą jaučia. Vidutinis – kai sutrinka kasdienė veikla, dingsta koncentracija, pasimiršta net svarbūs dalykai. Galima stengtis, bet kaip tyčia, viskas krenta iš rankų. Norisi ir kavos, ir šokolado, ir agurkėlis nepamaišytų.

    Trečias – sunkus lygmuo, kai moteris labai blogai jaučiasi, tampa depresyvi, jaučia fizinius skausmus, yra visiškai sutrikdoma jos kasdienė veikla.

    Kovoti ar susidraugauti su PMS?

    „Išgyventi PMS“ vieno recepto nėra, bet šiomis dienomis tikrai galime sau padėti. Itin sunkiais atvejais ir gydytojai ginekologai gali pagelbėti išrašydami ne tik kontraceptikus, kaip ilgą laiką buvo manyta – vienintelį vaistą, bet pasiūlydami ir žolinių preparatų, kurie ramina nervų sistemą. Yra papildų su serotoninu, kurie padidina jo koncentraciją kraujyje ir padeda moteriai jaustis geriau.

    Kiekviena randa individualų būdą: vienai tai gali būti šokoladas, kitai sportas, o trečiai – knyga ir ramybė lovoje. Tačiau, jeigu matote, kad nepavyksta susidoroti ir netelpate savame kailyje, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ginekologu.

    Komentarai (4)

    Komentuok

    Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

    Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

    Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.