Autizmo spektro sutrikimą turintis Ben: „Turintys negalią irgi mylisi!”

Teksto autorius Ben Lunn
„Ben Lunn yra jaunas škotų kompozitorius, studijavęs magistrą Lietuvoje. Šalia savo muzikos ir kritikos straipsnių, jis taip pat labai daug rašo apie žmonių, turinčių negalią, vietą pasaulyje bei jų problemas.“
Tekstą iš anglų kalbos išvertė Silvija Čiuladytė
Nuotraukų autorė Beata Tiškevič

Šiais laikais, kai seksualumą vis atviriau priimame kaip įprastą mūsų gyvenimo dalį, negalios turėjimas pastato mus į neįprastą padėtį. Deja, šis neįprastumas kyla daugiau iš socialinės įtakos mūsų gyvenimui, o ne iš to, jog neįgalumas daro seksą keistu.

Pirmiausia, kalbant apie seksą ir seksualumą, svarbu panagrinėti vyraujantį klaidingą supratimą bei problemas, su kuriomis susiduria neįgalieji.

Negalia nereiškia, kad esi aseksualus

Pirmoji klaida yra visuomenės daugumos sukurta nuomonė, jog neįgalieji yra aseksualūs. Šis požiūris yra kuriamas medijų, kurios dažniausiai žmogų su negalia vaizduoja kaip „angelišką“ ar „vaikišką“ figūrą, kuri niekuomet nesiima seksualinių iniciatyvų, ir kuri net negeidžia kitų žmonių. Bet koks romantizuotas neįgaliojo vaizdavimas linkęs smarkiai telkti dėmesį tik ties „romantika“, bet ne seksualiniais impulsais. Tai – melas. Turintys negalią pisasi! Mes geidžiame, trokštame, mes dejuojame, mes patiriame orgazmus, mes masturbuojamės – skiriasi nebent gal tik tai, kaip mes patenkiname savo reikmes.

Negalia ir seksas – nepriimtina estetiniam suvokimui?

Kita gana užmaskuota problema yra estetinio grožio klausimas. Istorijoje beveik visuomet egzistavo „išsigimėlių klasė“ ar „antžmogių sluoksnis“. Per laiką ši socialinė klasė susiaurėjo, nes etninės mažumos, LGBTQIA+, moterų teisių judėjimas bei religinės mažumos tapo labiau priimtini, tačiau negalia vis dar „kelia šiurpą“. Mus mato kaip antžmogius, nes atrodom sulaužyti (broken), mūsų galūnės išsigimusios, mūsų protai mūsų neklauso, ir tuo pačiu mes visiems primename apie tai, kad visų kūnai sensta, ỹra ir galiausiai miršta. Asmeniškai man labai patinka Georges’o Bataille’o diskusija apie erotiką jo knygoje „Erotiškumas“ („Eroticism“), kurios šimtuose susimąstyti verčiančių puslapių pagrindinė tema yra tai, jog gyvūnai mylisi tam, kad veistųsi – tad kas žmogiško yra lytiniame akte? Jis daro išvadą, jog erotika iš prigimties skatina mirtį, nes jos tikslas yra ne kurti gyvenimą, o tiesiog jį patirti – todėl ji stabdo/žudo gyvenimą. Knyga fokusuojasi ties religiniais simboliais bei šios eros socialiniais tabu, tad dėmesys linksta į tokius elementus kaip sodomija, tačiau ši erotikos kaip mirties išraiškos idėja turi reikšti, jog neįgaliųjų seksas, ar kitaip „luošių“ seksas yra aukščiau nei gyvuliškas pradas, vien dėl mūsų sužalotų kūnų.

Negalia pritraukia siekiančius dominuoti

Trečia labai paplitusi problema, kuri daugiau paveikia moteris su negalia, nei vyrus, yra galios pusiausvyros nebuvimas. Visuomenėje moters pozicija santykiuose yra silpna, ir tai yra viena iš daugelio priežasčių, kodėl moterys kenčia dėl smurto artimoje aplinkoje. Cituoju brangią draugę, kuri lai lieka neįvardinta: „Tinderyje“ moteris su negalia susiduria su trimis reakcijomis ir žmonių tipais: 1. Susidomėjimo trūkumu ar staigiu atmetimu 2. Kitu neįgaliuoju 3. Žmogumi, kuris nori kontroliuoti visus tavo gyvenimo aspektus, nes tu esi silpna ir negali savimi pasirūpinti, nes turi negalią“.
Tai greitai išryškina problemą – galios alkani žmonės, kurie siekia išnaudoti silpnumą (tokie, kurie imtųsi smurto artimoje aplinkoje) meldžia turėti neįgaliųjų savo aplinkoje būtent dėl jų silpnumo. Dėl savo fizinio silpnumo, nesugebėjimo savęs išreikšti ar patikimumo trūkumo, žmonės su negalia labai lengvai patenka į smurto spąstus. Ypač tada, kai yra silpniausi – įsimylėję ar pačiame aistrų sūkuryje.

Apie autizmą ir seksualumą

Asmeniškai, mano klausa bei lytėjimo pojūtis yra labai aštrūs, tad seksualinis kontaktas dažnai būna per daug stimuliuojantis. Tai reiškia, jog dėl per didelio jautrumo mano kūnas sekso metu įsiaudrina, tačiau smegenys nesugeba iššifruoti tiek daug stimuliuojančių elementų vienu metu, tad, palyginus su statistiniu vidutiniu žmogumi, kuriam užtenka 12 minučių, man gali prireikti 45 minučių ar valandos pasiekti orgazmą.

Dar vienas man įdomus elementas yra socialinė vyro, kaip „sekso iniciatoriaus“ rolė. Aš niekuomet negaliu numatyti, ar potenciali partnerė yra susidomėjusi, nes negaliu skaityti žmonių emocijų. Dėl šios priežasties niekada nesiimu iniciatyvos ir visiškai priklausau nuo partnerės apsisprendimo žengti žingsnį. Lygioje visuomenėje tai neturėtų reikšmės, tačiau mes vis dar gyvename pasaulyje, kuriame vyrai turi socialinę galią. Jei elgiesi priešingai – daugumai esi keistuolis.

Turiu pripažinti, kad šis mano postringavimas išėjo gana ilgas, tačiau tikiuosi, jog jis atvėrė žmonėms akis ir paaiškino bent kelis keistus dalykus, kurie egzistuoja šnekant apie seksą ir negalią. Tik prisiminkit – mes mylimės tokiais būdais, apie kuriuos niekada nepagalvotumėte, tad tai tikrai bus labai įsimintina naktis.

Daugiau apie autorių galima sužinoti čia ir čia.

Komentarai (5)

  • Evelina

    Būtų labai įdomu jeigu Ben daugiau papasakotų ir apie gyvenimą turint autizmo spektro sutrikimą, manau mamoms kurios augina vaikus būtų labai naudinga! Iš suaugusio žmogaus perspektyvos sužinoti daugiau apie viską bei įdomu ar Ben aspergeris? 🙃

    reply
    • Benas

      Sveiki Evelina!

      Man Lietuviškai yra labai blogai, bet aš noriu daugiau aptarti.

      (Atsiprašau už anglų kalbos vartojimą)

      Autism and Asperger’s Syndrome are essentially the same as psychologists do not see much of a separation or at least not enough of a separation to clearly cut the two apart.

      There is nothing about Autistic children being able to connect and be involved in society on the whole, there are just a few things that need to work differently. This could be reducing negative stimulus, for me bright lights and loud sounds do still cause me trouble, or could be given enough support.

      Anyone who is interested should look at the Autistic Self Advocacy Network, as they are autistic people who want to help autistic people and are perfect for Parents with Autistic children: http://autisticadvocacy.org

      reply
    • Diana

      Jei tėvai nuo pat pradžių priima vaiko būklę (neneigia jos) ir, užuot kėlę nerealius lūkesčius, leidžia vaikui būti tokiu koks jis yra, ir padeda jam, ugdydami jį tinkamais būdais, – jie užauga praktiškai tokie pat kaip ir bet kuris kitas žmogus (jei intelektas normalus), tik specialistai geba atpažint. Yra daugybė žmonių, kurie iš prigimties neturi jokių sutrikimų, bet vaikystėje patirtos neigiamos patirtys ir augimas disfunkcinėse šeimose padaro juos labiau neįgaliais, nei žmonės, iš prigimties lyg ir turintis sutrikimą, bet augę normalioje šeimoje ir ugdyti jiem tinkamais metodais…

      reply
  • Nesupratau

    CITUOJU: „Tinderyje“ moteris su negalia susiduria su trimis reakcijomis ir žmonių tipais: 1. Susidomėjimo trūkumu ar staigiu atmetimu 2. Kitu neįgaliuoju 3. Žmogumi, kuris nori kontroliuoti visus tavo gyvenimo aspektus, nes tu esi silpna ir negali savimi pasirūpinti, nes turi negalią“.

    Pala pala, tai taip išeina, kad moteris su negalia „Tinderyje“ kaip ir nenorėtų susitikti vyrų su negalia? Ar tai reiškia, kad jie stoja į vieną eilę su „norinčiais kontroliuoti“?

    Ir kodėl autistai išvis vadinami „žmonėmis su negalia“ jei autizmas paliečia tik socialinę elgseną? Autistai, ypač aukšto intelekto, gali kosminius laivus NASA’i konstruoti, tai jie ką, palyginus su buduliu, kuris prie alaus bambalio chebrą susiorganizuoja – neįgalūs? Autizmas nėra negalia, tai kitoks pasaulio suvokimas.

    Džyzas, apie ką išvis šitas tekstas?

    reply
    • agne

      Pritariu, ar tikrai ivairiapusius raidos sutrikimus galima priskirti negaliai? Jei ir galima, tai is teksto nelabai atsikleidziama neigaliuju (autizmu serganciuju) seksualumo tema.. Nes visuomene ne tik mano, kad neigalieji yra aseksualus, bet ir teigia, jog jie turi ypac stipriai isreiksta seksualuma.

      reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.