Turint aknę svarbu suprasti, kad esi ne vienas

Iliustracija: Meda Dargytė

Projekto „Daugiau meilės savo odai“, vykdomo kartu su BENU vaistinės Sveikos odos institutu metu skatiname žmones netylėti apie odos problemas ir dalintis savo istorijomis. Apie tai šiandien kalbamės su Auste Norkute, noriai besidalijančia savo patirtimis, grupės „Aknės gydymas“ įkūrėja. Mergina sako, kad bendruomenė jai buvo reikalinga dėl didelio noro kalbėtis apie aknę.

Gal gali papasakoti, kokia yra tavo odos istorija?

Spuogeliai ant odos man ėmė rastis gal prieš 6 metus. Iš pradžių dėl to nesikreipiau į gydytojus, tikėjausi, kad praeis, kad visa tai laikina, kadangi mano aplinkoje nei tėvai, nei brolis neturėjo aknės. Ėjo laikas, spuogelių vis daugėjo, taigi, teko kreiptis į gydytojus ir man nustatė vėlyvąją aknę – tokią, kuri atsiranda vėlesniame amžiuje, ne paauglystėje. Tada man buvo 20 metų.

Aš negaliu sakyti, kad mano situacija buvo tragiška. Tačiau tada man tai atrodė labai didelė problema. Paprastai makiažo nenaudoju, nors kartais spuogelius tekdavo pamaskuoti, tačiau bet kokiu atveju aknė vis tiek matosi.

Galiausiai feisbuke sukūrei grupę „Aknės gydymas“. Kaip gimė ši idėja?

Kai grįžau iš gydytojos, nusprendžiau paskaityti daugiau apie vaistus ir ėmiausi feisbukeieškoti grupių, susijusių su akne, jos gydymu. Tačiau nieko neradau. Tada nusprendžiau, kad reikėtų sukurti bendruomenę, kurioje žmonės, turintys šią problemą, būtų pasiekiami. Galėtume pasidalinti idėjomis, paskaityti, tuo labiau pamatyti, kad esi ne vienas, kad yra daug žmonių, susiduriančių su šia problema. Tai yra ir dalinimasis informacija, ir moralinis palaikymas. Abu dalykai yra labai svarbūs. Juk nekalbant apie kylančius spuogus, reikia atkreipti dėmesį ir į psichologines problemas, atsirandančias dėl aknės. Pavyzdžiui, man nuolat atrodydavo, kad visi žiūri į mano veidą tik dėl spuogų, kad pastebi tik juos. Dėl to jausdavausi labai blogai psichologiškai.

Iš pradžių reikėjo ieškoti žmonių, galinčių prisijungti prie grupės, norėjau, kad jų būtų kuo daugiau. O dabar kiekvieną dieną atsiranda vis naujų narių, kas labai džiugina. Šiandien šioje grupėje jau yra apie 1200 žmonių.

O kodėl moraliniam palaikymui reikia feisbuko grupės? Kodėl to negalėjai sulaukti iš draugų, šeimos?

Gal todėl, kad mano aplinkoje nebuvo žmonių, turinčių aknę. Nei draugų, nei šeimoje. Dėl to reikėjo palaikymo, norėjosi pamatyti istorijų – o kaip yra kitiems? Kai turi tokią problemą, įdomu apie ją pakabėti, pasidalinti patirtimis. Apskritai pasidaro lengviau, kai jauti, kad nesi vienas, kad yra daugiau tokių žmonių su skirtingomis istorijomis. Man patinka, kad turime savo bendruomenę.

Ar tau dalyvavimas šioje grupėje yra naudingas? Ar jauti dėl to pokytį?

Kai turėjau šią problemą, atsikeldavau ryte ir atrodydavo, kad niekas nesikeičia arba, kaip tik, blogėja. Sukūrusi šią grupę pamačiau, kad yra daug žmonių, kurie turi gal net didesnę problemą. Tą pačią aknę, bet stipresnę. Tie žmonės patiria ir panašias psichologines problemas – vieni mažiau, kiti daugiau. Man psichologiškai buvo tikrai sunku, aš dažnai verkdavau, nepasitikėjau savimi. Dabar tai pasikeitė.

Kaip manai, ar tavo sukurta grupė yra naudinga ir kitiems jos nariams?

Nesu asmeniškai susitikusi su grupės nariais. Tačiau sprendžiant iš to, kaip jie rašo privačias žinutes, dalinasi savo nuotraukomis, pagerėjimu, manau, rezultatas panašus.

Čia žmonės nebijo rodyti savo problemų, viešai dalinasi odos nuotraukomis prieš ir po. Pati darau tą patį. Noriu, kad turintys aknę matytų, jog kiekvienas turi skirtingą odą ir tai nėra pati didžiausia problema. Reikia su tuo susigyventi, mylėti save, priimti tokį, koks esi. Manau, kad kai pasitiki savimi, ir kiti į tave kitaip reaguoja.

Kodėl yra svarbu netylėti apie aknės problemas? Kokias pamokas iš to išmokai?

Žmonėms, kurie susiduria su akne, ji pasireiškia skirtingai. Galbūt yra tokių, kurie neturi poreikio apie tai kalbėti. Tačiau man to reikėjo, man trūko palaikymo, gydytojų rekomendacijų. Kai man prasidėjo aknė, aš nežinojau, kur kreiptis, kokius tyrimus reikėtų atlikti.

Net nuėjus pas kosmetologą būdavo sunku. Viskas atrodė tarsi „fabrikėlis“: tau padaro veido valymą, išeini ir viskas. O aš ieškojau kosmetologo, pas kurį nuėjusi gaučiau ne tik mechaninį valymą, bet galėčiau ir pasikalbėti. Galiausiai tokį žmogų radau. Su šia kosmetologe kalbėjomės gal valandą – apie problemą ir tai, kad dabar nėra svarbiausia vaistai ir veido valymai. Visų pirma, reikia nusiraminti ir įtikinti save, kad tai tėra etapas ir pirmiausia reikia save priimti tokį, koks esi, o tada gydytis. Ši kosmetologė labai gerai mane paveikė psichologiškai.


BENU vaistinės Sveikos odos instituto ambasadorė Milda Darulienė pataria, kaip tinkamai prižiūrėti odą ir padėti jai sveikti

Yra keli aknės gydymo būdai – vietiniai, sisteminiai ir fiziniai. Vietinis aknės gydymas dažniausiai skiriamas ilgą laiką, kartais vieni vaistai keičiami kitais, todėl pačiam šiais vaistais gydytis nederėtų, nes neteisingai vartojant vaistus ne tik pasireiškia odos sudirgimas, bet ir didėja bakterijų atsparumas vaistams.

Vitamino A derivatai retinoidai – vieni iš pagrindinių aknei gydyti skirtų vaistų. Jie mažina odos ragėjimą, todėl mažėja komedonų odoje. Dar aknei gydyti naudojamas benzoilo peroksidas, kuris naikina bakterijas ir mažina odos uždegimą, taip pat azelaininė rūgštis, naikinanti komedonus.

Sisteminiai gydymo būdai yra skirti sunkios formos aknei gydyti, o siekiant efektyvaus rezultato gali būti skiriama ir geriamųjų vaistų. Vienas iš pagrindinių aknei gydyti skiriamų geriamųjų vaistų yra retinoidas – izotretinoinas. Tai stiprus ir labai efektyvus vaistas, veikiantis tiek komedonų susidarymą, tiek seborėją ir mažinantis bakterijas ir odos uždegimą. Vis dėlto šis vaistas turi daug apribojimų ir šalutinį poveikį, todėl yra skiriamas tik gydytojo dermatologo, prieš tai įvertinus paciento būklę ir atlikus tam tikrus tyrimus“, – pabrėžia BENU vaistininkė M. Darulienė.

Kita grupė vaistų, kurie yra skiriami aknei gydyti, – geriamieji antibiotikai. Jie ne tik naikina bakterijas, bet ir mažina odos uždegimą. Vyresnėms nei 25 metų merginoms ir moterims, sergančioms akne, gali būti skiriamas gydymas tam tikrais antiandrogeninį poveikį turinčiais geriamaisiais kontraceptikais.

Dar vienas būdas gydyti aknę – fizinis, t. y. aknė gali būti gydoma mėlynos ar raudonos šviesos terapija. Taip pat gali būti taikomas gydymas raudonosios šviesos lempomis (fotodinaminė terapija), tačiau kol kas šie gydymo būdai laikomi papildomais, bet ne pagrindiniais, siekiant įveikti aknę.

Kartais spuogų gydymas neduoda norimo efekto, dažniausiai taip nutinka todėl, kad žmonės per anksti nutraukia gydymą ar ima eksperimentuoti, naudoja per daug ir netinkamų priemonių ir taip dar labiau išbalansuoja savo odą. Siekiant ilgalaikių rezultatų ir pasveikus nuo aknės, svarbu tinkamai rūpintis savo oda. Aknė yra linkusi atsinaujinti, todėl dermatologinė odos priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu. Būtent tinkama ir atidi odos priežiūra ir yra ta meilė, kurią galite suteikti savo odai.

Dalinamės su su jumis 7 aknės pažeistos odos priežiūros taisyklėmis:

DAUGIAU MEILĖS SAVO ODAI

Projekto „Daugiau meilės savo odai“ metu, pasitelkę specialistus į pagalbą ir bendradarbiaudami su @benu_vaistine Sveikos odos institutu dalinamės naudinga informacija ir kviečiame jus papasakoti savo #nuogaoda istorijas.

Kokių iššūkių jūsų oda jums kelia – ar galite išeiti į gatvę, pasirodyti artimiems žmonėms jos nemaskavę? Gal turite aknę, baltmę, rausti linkusią odą ar pan.? Pasidalinkite savo odos nuotrauka ir patirtimi savo Instagram paskyroje, pridėję grotažymę #nuogaoda. Pastebėkite, kaip jūs jaučiatės su savo oda tokia, kokia ji yra – kokios baimės, atradimai, džiaugsmai iškyla? Kas jums padeda ją priimti ir pamilti čia ir dabar?

Kiekvieną savaitę apdovanosime po vieną savo iššūkiais pasidalinusį žmogų BENU vaistinės ir BIODERMA paruošta dovana, kuri, neabejojame, pasitarnaus jums kaip puikus bendražygis meilės savo odai kelyje.

 

Jums taip pat gali būti įdomu pasiklausyti: KAIP TINKAMAI RŪPINTIS SAVO ODA?

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.