Sperma: viskas, ką reikia apie ją žinoti
Turbūt visi žinome, kad naujai gyvybei sukurti reikia vienos kiaušialąstės ir vieno spermatozoido. Bet greičiausiai kaip ir visų normalių žmonių žinios apie spermą čia ir baigiasi. Nieko tokio – šiame tekste nusprendėme kiek plačiau panagrinėti šią temą ir užpildyti visas žinių apie spermą spragas. Ką kiekvienam naudinga žinoti apie šias vyriškos lyties ląsteles?
Sperma: kas tai ir ką apie ją reikėtų žinoti?
Nors spermatozoidai yra mažytės, plika akimi nematomos vyriškos lyties ląstelės, jos atlieka labai didelį darbą – jos yra net 50 % atsakingos už dauginimąsi ir naujos gyvybės sukūrimą. Vyriškosios lyties atstovai kasdien gamina milijonus šių ląstelių, tačiau kiaušialąstei apvaisinti ir gyvybei sukurti tereikia vienos. Kaip sakoma, kas pirmesnis – tas gudresnis!
Žiūrint į spermatozoidą pro mikroskopą galime aiškiai matyti 3 atskiras jo dalis: galvą (joje slepiasi vyro genetinė medžiaga), vidurinė dalis ir uodega, padedanti spermatozoidui plaukti kiaušialąstės link.
Kaip gaminasi sperma?
Visas šis įdomus procesas prasideda brendimo laikotarpiu, maždaug nuo 12 metų ir tęsiasi iki pat gyvenimo pabaigos (nors su amžiumi spermos kokybė ir kiekis keičiasi). Sveika vyrų reprodukcinė sistema kiekvieną dieną pagamina apie 50–100 milijonų gyvybingų spermatozoidų. Taip, milijonų!
Sperma gaminasi sėklidėse. Laikotarpis nuo spermatozoido pagaminimo iki visiško jo subrendimo yra maždaug 74 dienos.
Įdomu tai, kad spermatogenezei (spermatozoidų gamybai) svarbi santykinai vėsi temperatūra, todėl brendimo metu sėklidės nusileidžia žemiau ir kaba tarp kojų. Dar vienas įrodymas, koks neįtikėtinas ir prie aplinkos prisitaikantis yra žmogaus kūnas!
Kaip išlaikyti spermą sveiką?
Spermos kokybei gali turėti įtakos daugybė veiksnių: ekstremali temperatūra, rūkymas, narkotikų vartojimas ir netinkama mityba. Todėl, kai vyrai pradeda galvoti apie šeimos pagausėjimą, jiems patariama pakeisti savo gyvenimo būdą – pradėti gyventi sveikiau.
Kas gali padėti palaikyti spermą sveiką?
- Sveika ir pilnavertiška mityba;
- reguliari ir saikinga mankšta, normalus svoris;
- tabako gaminių nevartojimas;
- toksinų vengimas, tokių kaip pesticidai ir sunkieji metalai;
- saikingas alkoholio ir kofeino vartojimas;
- stebėti, kad sėklidės neperkaistų (planuojant vaikelį, reikėtų vengti dažno mėgavimosi pirtimi, sauna ar karšta vonia).
Jeigu pora bando pastoti, tačiau to padaryti niekaip nepavyksta, reikėtų atlikti spermos testą. Jo metu gydytojas ištirs tokius duomenis kaip spermos kiekis ir storis, tirštumas, spermos koncentracija, spermatozoidų judrumas. Tuomet bus galima daryti išvadas ir pritaikyti gydymą (jeigu jis reikalingas).
Spermos spalva: kada reikėtų sunerimti?
Sveiko vyro spermos spalva paprastai yra balta, kreminio atspalvio arba šviesiai pilka. Kartais spalva gali keistis ir tikrai ne visada reikia dėl to nerimauti. Tačiau jeigu spermos spalva keičiasi ir įgauna geltoną atspalvį tuo metu, kai jaučiami ir kitokie nusiskundimai sveikata, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Dažniausiai vyrai, turintys geltono atspalvio spermą, skundžiasi pilvo skausmais, dideliu nuovargiu, nemalonaus kvapo šlapimu arba sperma, apatinės nugaros dalies skausmu, skausminga ejakuliacija, infekcijos požymiais, tokiais kaip karščiavimas, pageltusi oda arba akys.
Tačiau ne visada reikia išsigąsti – geltonos spermos atsiradimui įtakos gali turėti keli skirtingi veiksniai:
- Amžius – senstant spermos spalva natūraliai keičiasi, tad ji gali įgauti ir šviesiai geltoną atspalvį.
- Kai kurie maisto produktai ir prieskoniai savo sudėtyje turi dažiklių, kurie gali nudažyti spermos spalvą. Dažni pokyčių kaltininkai yra ciberžolė, svogūnai, česnakai ir šparagai. Kai maistas iš organizmo pašalinamas, sperma turėtų grįžti į įprastą baltai pilką spalvą.
- Ilgas susilaikymas nuo sekso ir ejakuliacijos.
- Rūkymas – nikotinas dažnai geltonai nudažo žmogaus nagus, dantis, taip pat ir spermą.
- Tam tikri vartojami vaistai taip pat gali nudažyti spermą kita spalva.
Kartais sperma gali įgauti ir kitokių atspalvių, pavyzdžiui, rudos ar raudonos. Kartais aplink sėklides gali trūkti maža kraujagyslė, todėl dėl kraujo išsiskyrimo sperma gali įgauti rudą arba raudoną atspalvį. Žinoma, jei po 1–2 dienų sperma išlieka raudona, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Žalio atspalvio sperma gali rodyti galimą prostatos ar aplinkinių audinių infekciją. Tokiu atveju taip pat rekomenduojama pasitikrinti pas specialistą.
Kaip jau minėjome, daug veiksnių gali pakeisti spermos spalvą ir ne visada reikia dėl to nerimauti. Vis dėlto, jeigu nesate tikri, kodėl spermos spalva iš baltos / pilkos pasikeitė į geltoną, kreipkitės į savo gydytoją – galbūt šis simptomas signalizuoja apie problemą, kurią išspręsti padės tik tinkamai pritaikytas gydymas.
Labai svarbu kiekvienam vyrui priminti reguliariai tikrintis sveikatą. Kuo geresnė savijauta – tuo daugiau galimybių mėgautis malonumais!
Be to, ar žinojai, kad malonumai ir vyrų masturbacija yra netgi naudinga jų sveikatai? Yra išskiriama net keletas vyrų masturbacijos privalumų: ji padeda sumažinti patiriamo streso lygį ir įtampą, gerina miego kokybę, koncentraciją / dėmesį, pagerina nuotaiką ir, žinoma, – padeda pažinti savo kūną ir sužinoti, kas yra maloniausia.
Rytis
Sveikuciai, seip idomu pasidare ir smalsu tas prostatos masazai. Jos orgazmai tai is penio išsiveržia sperma?lygiai taipat kaip daryti isorej liečiant peni, ar tas orgazmas tiesiog be vulkano. 🙂