Seksas per pandemiją: kaip užsitikrinti saugumo ir kontrolės jausmą?
Iliustracija: Meda Dargytė
Šiais laikais žinių apie saugų seksą galima pasisemti visur – šiame informacijos amžiuje apie tai kalbėti pradedama jau mokykloje, juo labiau, netrūksta straipsnių internete. Apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI), neplanuotą nėštumą, santykius ir kontracepcijos svarbą kalbama net milijoninę auditoriją pritraukusiuose serialuose (pavyzdžiui, „Sex Education“), kuriuos peržiūrėti gali bene kiekvienas. Ir vis dėlto, net jeigu ši informacija mus ir pasiekia, tikrai nereiškia, kad visi ją tinkamai įsisąmonina.
„Nebegėda“ savo sekėjams ir skaitytojams nuolat primena apie saugaus sekso svarbą. Tai itin svarbu ir šiuo sudėtingu pandemijos laikotarpiu, kai visų įprastų gyvenimiškų dalykų kontrolė išslydusi iš mūsų rankų. Kaip užtikrinti saugumą ir kontrolę miegamajame ir kodėl tai svarbu ypač dabar?
Kontrolės jausmas ir seksas pandemijos metu
Tiek spontaniškai neriant į nuotykį, tiek turint nuolatinį partnerį, užsiimant nesaugiu seksu (nenorint pastoti), kyla nesaugumo, neužtikrintumo jausmas. Per pandemiją būtina kaip niekad rūpintis ne tik fizine, bet ir psichologine sveikata. Tai padeda padaryti net ir toks paprastas žingsnis kaip kontracepcijos pasirinkimas.
Tad pandemijos metu, kai daugiausia laiko praleidžiame namuose ir turime daugiau laiko įvairiems miegamojo malonumams, svarbu nepamiršti mylėtis saugiai. Tai padaryti paprasta – prezervatyvus galima įsigyti visose parduotuvėse ir vaistinėse. Norintys išbandyti ir kitus kontraceptinius metodus turėtų apsilankyti pas gydytoją ir pasitarę išsirinkti tinkamiausią.
Kodėl svarbu nepamiršti kontraceptinių priemonių?
Dažniausiai aptariama nesaugaus sekso pasekmė – neplanuotas nėštumas. Tačiau priimant sprendimą mylėtis be apsaugos, svarbu įvertinti ir lytiniu keliu plintančių ligų riziką. Ypač tuo atveju, kai partneris nėra nuolatinis ar kamuoja nežinomybė dėl partnerio seksualinės praeities. Be to, net ir naudojantis hormonine ar kita ne barjerine kontracepcija, verta pasirūpinti barjerine kontracepcija – prezervatyvais, kurie vieninteliai saugo nuo LPI.
Keletą klausimų apie kontracepciją uždavėme gydytojai akušerei ginekologei Jelenai Klimašenko, kuri sutiko pasidalyti savo patirtimi ir žiniomis apie nesaugų seksą.
Egzistuoja tikrai nemaža žmonių grupė, kuri mano, kad neturint nuolatinio partnerio kontracepcija jiems yra nereikalinga ir neaktuali. Esą, neplanuoto nėštumo išvengti pavyks – juk partneris tikrai spės „ištraukti“, tai liks vienkartiniu nuotykiu.
Visiška netiesa, kad susimąstyti kontracepcijos klausimu reikia tik tada, kai atsiranda nuolatinis lytinis partneris ir santykiai tampa reguliarūs. Teisūs yra tie, kurie sako, kad apie kontracepciją būtina pagalvoti dar prieš pradedant pirmuosius lytinius santykius. Kodėl tai svarbu? Neplanuotas nėštumas, lytiniu keliu plintanti infekcija gali sugriauti jaunų žmonių gyvenimus, planus ir karjerą, santykius su šeima ir draugais, sukelti kitas su sveikata susijusias problemas, pavyzdžiui, nevaisingumą susirgus chlamidioze.
Deja, nors nutrauktas lytinis aktas yra labai paplitęs, tai jokiu būdu nėra kontracepcijos metodas. Reikia nepamiršti, kad nedidelis kiekis spermos išsiskiria ne tik lytinio akto pabaigoje, bet ir visos sueities metu. O spermai patekus ant išorinių lytinių organų, kai merginai yra pati vaisingiausia diena, galima pastoti net neįvykus penio penetracijai į makštį.
Kodėl kontracepcijos nereikėtų nuvertinti, ypač per pandemiją?
Pandemijos metu daugiau laiko praleidžiame namuose su savo artimaisiais, todėl daugelis šiuo laikotarpiu lytiniais santykiais užsiima dažniau. Darbe pastebiu, kad šiais karantino metais padidėjo poreikis skirti ilgalaikę kontracepciją, nes pacientai bijo pastoti dėl galimų nėštumo komplikacijų susirgus COVID-19 infekcija. Taip pat bijo, kad negalės greitai patekti pas gydytoją, jeigu nuspręs nutraukti neplanuotą nėštumą. Galime sakyti, kad COVID-19 infekcija privertė žmones susimąstyti apie savo ateitį ir šeimos planavimą.
Ar ilgas kontraceptinių tablečių vartojimas gali paveikti moters vaisingumą ateityje?
Neigiamas hormoninės kontracepcijos poveikis vaisingumui yra vienas iš labiausiai paplitusių mitų. Turbūt tai lemia vis dar nepakankamas moters fiziologijos išmanymas, ilgai trukęs išsamių ir patikimų mokslinių tyrimų stygius.
Remiantis statistikos duomenimis, nutraukus sudėtinių kontraceptinių tablečių vartojimą, per pirmuosius 12 mėnesių pastoja nuo 70 iki 95 proc. moterų. Hormoninė kontracepcija yra naudojama net kaip gydymo metodas, siekiant išsaugoti vaisingumą, pavyzdžiui, endometriozės atveju, kai moteris dar neplanuoja pastoti, tačiau nori išvengti ligos plitimo. Vartojant hormoninę kontracepciją sumažėja dubens uždegiminės ligos, negimdinio nėštumo, kiaušidžių cistų rizika, taip pat chirurginių intervencijų dažnis, kuris turi įtakos vaisingumui.
Koks šiuo metu yra lengviausiai prieinamas kontracepcijos metodas?
Lengviausiai prieinamas kontraceptikas tiek pandemijos metu, tiek apskritai – prezervatyvai, kurių rasite visose parduotuvėse, vaistinėse, degalinėse. Tai vienintelis kontraceptikas, kuriam įsigyti nereikalingas gydytojo receptas.
O kaip su hormonine spirale? Ar įmanoma atlikti įvedimo procedūrą karantino metu?
Kad ir kaip bebūtų, kontracepcijos klausimo nereikėtų atidėti vėlesniam laikui, tad apie apsaugą būtina galvoti čia ir dabar. Konsultacijos šiais klausimais vyksta ir dabar, belieka tik kreiptis.
Jeigu jau anksčiau esate vartojusi kontraceptikus ir receptą reikia tik pratęsti, tai galima padaryti nuotoliniu būdu, užsiregistravus gydytojo nuotolinei konsultacijai. Jeigu kontraceptinių tablečių niekada nevartojote arba svarstote apie ilgalaikę kontracepciją (pavyzdžiui, spiralės įvedimą į gimdą) ir pas gydytoją lankėtės daugiau nei prieš metus, gydytojo apžiūra yra būtina, todėl reikia registruotis vizitui.
Prieš spiralės įvedimą būtina atlikti tam tikrus tyrimus. Pavyzdžiui, gimdos kaklelio vėžio tyrimą (jeigu jis dar nebuvo atliktas per metus) bei tyrimus dėl lytinių takų infekcijos.
Kodėl net ir naudojantis hormonine ar kita ne barjerine kontracepcija, verta pasirūpinti barjerine kontracepcija – prezervatyvais?
Praktikuodami nesaugius lytinius santykius rizikuojame užsikrėsti įvairiomis lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis (pavyzdžiui, chlamidioze, trichomonoze, gonorėja, sifiliu, hepatitu B, C, ŽIV), ypač mylėdamiesi su naujais lytiniais partneriais, apie kurių ankstesnę patirtį nieko nežinome.
Lytiniu keliu plintančios infekcijos gali sukelti įvairių sutrikimų – ūminius arba lėtinius lyties organų uždegimus, kurie iš pradžių praeina be simptomų, bet vėliau gali sukelti tokias grėsmingas komplikacijas kaip nevaisingumas (viena iš chlamidiozės komplikacijų).
Taip pat su nesaugiais lytiniais santykiais siejamas gimdos kaklelio vėžys, nes net apie 90 procentų atvejų jis atsiranda dėl žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris taip pat į moters organizmą patenka lytiniu keliu.
Reikia pabrėžti, kad tik prezervatyvas apsaugo ne tik nuo neplanuojamo nėštumo, bet ir dalinai nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų, jeigu prezervatyvu naudojamasi nuo akto pradžios. Todėl naudojant kitas kontracepcijos priemones (tabletes, pleistrą, makšties žiedą, spiralę ar implantą) ir neturint nuolatinio lytinio partnerio, rekomenduojama visada kartu naudoti ir prezervatyvus.
Ne kartą esame girdėję apie situacijas, kad partneris nenori naudoti prezervatyvo – ką daryti tokiu atveju?
Prieš pradedant lytinius santykius, pora iš anksto privalo aptarti būsimą kontracepciją. Jeigu kažkuris būdas vienam iš partnerių yra nepriimtinas, reikia išsiaiškinti priežastis. Gal partneris yra alergiškas lateksui, iš kurio pagamintas prezervatyvas? O gal mergina turi kokių nors gretutinių ligų ir jai negalima naudoti hormoninės kontracepcijos?
Jeigu partneriai rūpi vienas kitam, visada ras kompromisą ir bendrą sprendimą. Vis dėlto jei partneris atsisako naudotis prezervatyvais dėl mažesnio jautrumo ir malonumo, susitarkite, kad prieš pradėdami lytinius santykius abu atliksite lytiniu keliu plintančių infekcijų tyrimą. O kitą tinkamiausią kontracepcijos būdą padės pasirinkti gydytojas akušeris ginekologas.
Ar skubioji kontracepcija po nesaugaus lytinio akto visuomet veiksminga?
Skubioji kontracepcija yra skirta siekiant išvengti nepageidaujamo nėštumo po nesaugių lytinių santykių. Vienas populiariausių skubiosios kontracepcijos būdų – hormoninės tabletės.
Skubiosios kontracepcijos veiksmingumas priklauso nuo laiko. Hormoninę tabletę reikia išgerti kuo anksčiau ir nepraėjus daugiau nei 72 val. po nesaugaus lytinio akto. Jeigu moters kiaušialąstė jau bus apvaisinta, šios priemonės neveiks ir nėštumas vystysis toliau.
Svarbu paminėti, kad mokslinių tyrimų duomenimis įrodyta, kad net jeigu skubiosios kontracepcijos priemonė pavartota per vėlai, t. y. kai kiaušialąstė jau būna apvaisinta, ir nėštumas vystosi toliau, tai neturi žalingo poveikio tolesniam embriono ir vaisiaus vystymuisi.
—————————————————————————————————————-
Tekstas paruoštas bendradarbiaujant su iniciatyva „Viskas tavo rankose“ ir kompanija „Bayer“. PP-KYL-LT-0154-1
Daugiau apie visas kontraceptines priemones ir dažniausiai kylančius klausimus lytinio švietimo temomis skaityk čia: https://www.kontracepcijaman.lt/.