Santykiai – kada laikas pasitraukti?
Kiekvienas žmogus, kuris kada nors buvo įsimylėjęs, žino, kad užbaigti santykius, kurie nebetenkina, gali būti labai sunku emociškai. Protas gal ir sako, kad taip turi būti, tačiau širdžiai neįsakysi.
Nors nei vieni rimti santykiai nebūna vien tik rožėmis kloti ir sudėtingi periodai yra jų dalis, jeigu tas sunkumas tęsiasi labai ilgai ir neįmanoma to pakeisti, galbūt santykius iš tiesų reikėtų nutraukti. Jeigu jaučiame, kad būdami su žmogumi esame nelaimingi, tačiau bijome likti vieni, tai irgi ženklas skyryboms.
Kokie dar dalykai parodo, kad laikas užbaigti dabartinį santykių etapą?
Kokie ženklai rodo, kad atėjo laikas nutraukti santykius?
Jei ir jaučiate, kad jau metas išsiskirti su partneriu (-e), nuspręsti tai padaryti gali būti sudėtinga. Šis sprendimas priklauso nuo konkrečių aplinkybių. Vis dėlto yra keletas ženklų, kurie rodo, kad būtų geriau nutraukti santykius, o ne juos tęsti.
Santykiuose pradeda erzinti maži dalykai
Ar pastebėjote, kad santykių pradžioje mes esame linkę ignoruoti savo partnerio (-ės) vadinamąsias „raudonas vėliavas“ (angl. red flags)? Deja, laikui bėgant kai kurie nerimą keliantys jo ar jos poelgiai pradeda klaikiai erzinti, todėl juos sunkiau ignoruojame. Tai gali būti smulkmenos, pavyzdžiui, ant grindų palikti drabužiai, partneris (-ė) nuolat vėluoja, vis pameluoja ar pamiršta tai, ką pažadėjo.
Būna ir rimtesnių red flags: nuolat susitinka su buvusiais partneriais, piktnaudžiauja alkoholiu ar nesugeba laiku apmokėti sąskaitų – tai tik keli paprasti pavyzdžiai.
Kai malonias akimirkas nusveria susikaupęs nepasitenkinimas vienas kitu, santykiuose netenkama pusiausvyros, todėl atrodo, kad visa, ką esate patyrę kartu, pasislepia po nusivylimo sluoksniu.
Savijauta, būnant kartu, nėra pati geriausia
Jei dažnai jaučiatės nelaimingi ar nepatenkinti santykiais, nepaisant bandymų spręsti problemas, reikėtų įvertinti, ar šie santykiai netenkina jūsų dabartinių poreikių.
Tai puikiai signalizuoja nenoras susitikti su savo partneriu (-e) arba jo ar jos skambučių ir žinučių ignoravimas, nes jaučiate nerimą, vidinį sunkumą. Tokio elgesio priežasčių gali būti daugybė: galbūt partneris (-ė) jus nuolat kritikuoja, neigiamai veikia jūsų savigarbą ar pasitikėjimą savimi, yra nepatenkintas (-a) jumis, nuolat nusiteikęs neigiamai ir šios emocijos persiduoda abiem.
Romantiški santykiai turi jus pakylėti, o ne versti jaustis blogai. Jeigu santykiuose yra daugiau neigiamų akimirkų nei teigiamų, metas pagalvoti apie skyrybas.
Santykiuose komunikacija tampa labai sudėtinga
Atvira komunikacija yra sveikų santykių pagrindas. Tačiau būna, kad kai kurie partneriai nenori bendrauti, kai reikia spręsti iškilusių sunkumų, nes atrodo, kad darbas su santykiais yra nevertas dėmesio.
Efektyvus bendravimas yra įgūdis, kurį nuolat reikia tobulinti. Galima tik spėlioti, kodėl kai kurie partneriai nėra linkę kalbėtis. Galbūt augdami jie nebuvo susidūrę su sveiko bendravimo modeliais. O galbūt atviram pokalbiui trukdo emocinės kliūtys – buvusios patirtys, kokios nors traumos ir t. t.
Tačiau labai svarbu prisiminti, kad norėdami išlaikyti tvirtus santykiais dirbti privalo abu partneriai. Jeigu pastangas deda tik viena pusė, santykiai nebus sėkmingi. Jei vienas iš jūsų nesidomi, aplaidžiai ar nenoriai dirba dėl santykių, toks ryšys bus silpni ir galiausiai nutrūks.
Sunku jaustis savimi
Prarasti save santykiuose reiškia, kad pirmenybę teikiate savo partnerio poreikiams, o ne savo. Tai gali pasireikšti tuo, kad anksčiau turėjote pomėgių, kurie teikė jums džiaugsmo, tačiau santykių pradžioje pamažu juos apleidote, nes susikoncentravote tik į tai, ko nori jūsų partneris (-ė).
Norite skirtingų dalykų
Norų ir tikslų skirtumai yra natūrali bet kokių santykių dalis, nes asmenys turi unikalių poreikių, siekių ir pageidavimų. Tai iš tikrųjų gali suteikti įvairovės ir praturtinti santykius. Tačiau iššūkių gali kilti, kai skirtumai tampa reikšmingi ir sukelia nuolatinius konfliktus arba trukdo abiem partneriams jaustis visaverčiais.
Kai du žmonės vienas kitam daro įtaką kasdien, sunku rasti aukso vidurį bendriems sprendimams, poros ateities vizijai, gyvenimo būdo pasirinkimui, vaikų auginimui, pinigų tvarkymui, verslo sprendimų priėmimui ir panašiai.
Partneris (-ė) nuolat jus kritikuoja
Turbūt net nereikia sakyti, kaip mūsų emocinę būklę gali paveikti stipri kritika iš paties artimiausio žmogaus. Kai partneris (-ė) tavyje pastebi tik silpnybes ir jas nuolat pabrėžia – stiprybės lieka kažkur užnugaryje. Menkindamas kitą, partneris (-ė) nori įtvirtinti valdžią ar kontrolę santykiuose. Toks bendravimas yra žalingas, santykiai – toksiški, todėl jų tęsti nereikėtų.
Žinoma, reikia atskirti konstruktyvią kritiką. Jei palaikote santykius su treneriu ar mentoriumi, jų konstruktyvios rekomendacijos ir padrąsinimas yra puikus dalykas. Tačiau nuolatinis partnerio (-ės) menkinimas, kritiškos pastabos, kuris nėra konstruktyvios, yra skaudžios ir santykiams stiprybės tikrai neprideda.
Jaučiate, kad esate toksiškuose santykiuose
Toksiškiems santykiams būdinga nesveika ir žalinga dinamika, kuri gali turėti neigiamos įtakos vieno ar abiejų partnerių emocinei, psichinei, o kartais ir fizinei savijautai.
Kuo tai pasireiškia?
- Pagarbos ir ribų trūkumu: nepaisoma vienas kito ribų, asmeninės erdvės. Ribos nuolat pažeidžiamos, asmeniniai pasirinkimai ar sprendimai negerbiami.
- Manipuliavimu ir kontrole: kai vienas partneris gali kontroliuoti kito veiksmus ar emocijas, dažnai siekdamas išlaikyti galią ar dominavimą santykiuose.
- Dažnais konfliktais ir nepastovumu: ginčai dažnai būna kupini agresijos, rėkimo ar net fizinio smurto.
- Emocine prievarta: ji gali pasireikšti nuolatiniais įžeidimais, žeminimu, grasinimais arba bandymais izoliuoti kitą asmenį ar juo manipuliuoti.
- Pasitikėjimo ir sąžiningumo trūkumo: nuolat jaučiamas įtarumas, santykius kamuoja slaptumas ar skaidrumo stoka.
- Izoliavimo: toksiški santykiai dažnai apima bandymus atskirti partnerį nuo draugų, šeimos ar kitų žmonių. Dėl šios izoliacijos asmeniui sunku ieškoti pagalbos.
- Emocinė ir fizinė žala: santykiai gali būti susiję su emocine žala, pavyzdžiui, nuolatiniais grasinimais, bauginimais ar psichologine kančia. Sunkiais atvejais tai taip pat gali peraugti į fizinį smurtą.
Apie toksiškus santykius kalbame daug ir dažnai, nes tai svarbi ir jautri tema. Neseniai išleidome ir seminarą, kuriame lektorė, psichologė Miglė Motiejūnė pasakoja, kaip suprasti, kad santykiai yra žalojantys, paaiškina, kodėl mes pasirenkame kurti toksišką ryšį su kitu žmogumi ir atsako į klausimą – ar žalojantis partneris (-ė) gali pasikeisti.
Jeigu jaučiate, kad esate toksiškuose santykiuose, kviečiame išklausyti šį seminarą.
Galiausiai norime priminti, kad sprendimas nutraukti santykius yra labai asmeniškas ir gali būti emociškai sudėtingas. Jeigu sunku sprendimą priimti patiems, verta kreiptis pagalbos į patikimus draugus, šeimos narius ar specialistus, pvz., terapeutus ar konsultantus.
Taip pat skaityk: Kaip suprasti, kad čia TAS žmogus? Atsako psichologė