Priešlaikinė ejakuliacija
Tekstą parengti padėjo urologijos specialistai
Nuotraukų autorius Donatas Zazirskas
Tyrimai rodo, kad nuo 29 % iki daugiau nei 44 % žmonių susiduria su seksualinėmis problemomis tam tikrame gyvenimo etape. Seksualinė problema yra trukdis pasiekti asmens norimą seksualinį potyrį, kuris neatitinka lūkesčių. Tokiu atveju galima teigti, kad kiekvienas žmogus bent kartą gyvenime patiria seksualinių problemų. Seksualinės problemos gali pasireikšti skirtingomis formomis ir būti skirtingo sunkumo, tačiau visos yra savaip reikšmingos, kadangi kenkia asmens gerovei ir pilnatvei.
Kur kreiptis?
Dažnai asmenys, turintys seksualinių problemų, kreipiasi į šeimos gydytojus, kur gauna nukreipimus pas specialistus, kadangi tai yra sudėtingi ir jautrūs klausimai, kuriems išspręsti reikia laiko ir patirties. Daugeliu atveju, esant seksualiniams sutrikimams, reikalingas fizinis ištyrimas ir atitinkami laboratoriniai tyrimai. Sutrikimus diagnozuoja patyrę gydytojai bendradarbiaudami su kitų sričių specialistais.
Dažniausios seksualinės disfunkcijos vyrams
Vyrams dažniausios seksualinės disfunkcijos yra potraukio sutrikimai (sumažėjęs seksualinių užuominų siekimas, minčių apie seksą ar seksualinių fantazijų sumažėjimas), erekcijos disfunkcija (negebėjimas pasiekti pakankamos erekcijos, reikalingos lytinio akto atlikimui), priešlaikinė ejakuliacija (negalėjimas pakankamai atitolinti ejakuliacijos ir mėgautis lytiniu aktu).
Kada vyrui vertėtų kreiptis į gydytoją?
Tada, kai jis nebegali dalyvauti seksualiniuose santykiuose taip, kaip norėtų, taip pat, kai sutrikimai vargina ilgiau nei 6 mėnesius, nors iki tol jokių problemų nebuvo, kadangi tai gali būti ir kitos lėtinės ligos išraiška. Jei vyras niekada nepatiria orgazmo, negali užtikrinti sėkmingo lytinio akto, sėkmingos erekcijos, nepavyksta susijaudinti esant stimuliacijai, santykių metu atsiranda negatyvūs jausmai ar skausmas, ejakuliacija įvyksta per greitai ar vargina kiti sutrikimai, dėl kurių vyras nejaučia pilnatvės savo seksualiniame gyvenime, tikslinga ieškoti specialistų pagalbos.
Kas vyksta urologo kabinete?
Urologo kabinete apžiūros metu vyras gali jaustis gėdingai ir nepatogiai, patirti stresą, tačiau vyras gydytojui turėtų atskleisti kiek įmanoma daugiau informacijos apie savo problemą dėl kurios atvyko, kadangi tai padės gydytojui nuspręsti apie reikalingą gydymo būdą ir tolimesnius veiksmus. Detalus ir išsamus ligos istorijos surinkimas yra svarbiausias faktorius diagnozuojant sutrikimą. Normalu, kad pacientui iš pradžių nebūna jauku kalbėti tokiomis temomis, tačiau šioje situacijoje abipusis bendradarbiavimas itin svarbus. Gydytojas jūsų nekritikuos.
Pirminė diagnostika – pašnekesys. Gydytojas išsiaiškins sutrikimo pradžią, trukmę, sunkumą, rizikos veiksnius, turėtas traumas ar operacijas, lėtines ligas, lytiškai plintančias ligas, apžiūrės ir, prireikus, apčiuops lytinius organus (varpą, varpos galvutę, apyvarpę, sėklides ir darinius šalia jų), prireikus pasiūlys atlikti papildomus kraujo tyrimus ar papildomas specialistų konsultacijas, aptars gydymo būdus. Dažnai vyrai vengia lankytis pas urologą, kadangi bijo digitalinio rektalinio tyrimo, t.y. prostatos apčiuopos pirštu per išangę. Šis tyrimas tikrai neatliekamas kiekvienam atvykusiam vyrui, tačiau besiskundžiantiems dubens skausmu, erekcijos, ejakuliacijos ar šlapinimosi sutrikimais ar esant vyresniems nei 50 metų, šis tyrimas būtinas. Kai kuriais atvejais naudinga atlikti ultragarsinį tyrimą per pilvo sieną ar išangę.
Siekiant išsiaiškinti lytinės funkcijos pasikeitimus, svarbu išsiaiškinti, ar sutrikimai vargina tik šiuo metu, ar ilgesnį laiką, ar yra kažkoks ryšys tarp atsiradusio sutrikimo ir naujų emocijų, vartojamų preparatų ir t.t. Surinkus pakankamai informacijos apie vyrą, atmetus emocinius sutrikimus, svarstoma apie hormoninius sutrikimus, gliukozės kiekį kraujyje esant cukriniam diabetui, vyriškų hormonų ar skydliaukės hormonų trūkumas išsiaiškinamas atlikus laboratorinius tyrimus, kardiovaskulines ligas. Vyrams, jaunesniems nei 50 metų, kenčiantiems nuo erekcijos disfunkcijos ir sumažėjusio libido, patartina atlikti rytinio testosterono koncentracijos kraujyje tyrimą. Vyresnių vyrų testosterono koncentracijos kraujyje kitimai dienos metu nėra tokie ryškūs kaip vyrų iki 50 metų. Vyresniems nei 50 metų vyrams būtina atlikti PSA tyrimą. Esant ejakuliacijos sutrikimams, vyrui svarbu žinoti, kiek laiko praeina nuo varpos įstūmimo iki ejakuliacijos.
Priešlaikinė ejakuliacija
Priešlaikinė ejakuliacija įvyksta prieš ar per 2 minutes nuo įsiskverbimo į makštį arba ejakuliacija įvyksta nesant pakankamai erekcijai. Ejakuliacija ir orgazmas dažniausiai įvyksta vienu metu, tačiau tai yra skirtingi reiškiniai – ejakuliacija įvyksta lyties organuose, orgazmas – smegenyse. Priešlaikinė ejakuliacija gali būti trunkanti visą gyvenimą, kai sutrikimas pasireiškia nuo pirmųjų lytinių patirčių ir įvyksta beveik kiekvienų santykių metu, tokiais atvejais ejakuliacija įvyksta per 30-60 sekundžių po įsiskverbimo į makštį. Įgyta priešlaikinė ejakuliacija pasireiškia kuriuo nors gyvenimo momentu, nors prieš tai bėdų su tuo nebūta. Tuo atveju ejakuliacija įvyksta per 1-2 minutes nuo penetracijos (varpos įstūmimo į makštį). Atsirasti tokia priešlaikinė ejakuliacija gali dėl psichologinių problemų, prostatos uždegimų, erekcijos sutrikimų. Verta paminėti ir trečiąją priešlaikinės ejakuliacijos rūšį, kai vyras skundžiasi „per greita pabaiga“, nors jo ejakuliacijos trukmė yra normali, t.y. 2-6 minutės. Pastarieji atvejai susiję su psichologiniais momentais, o ne medicininėmis ar neurobiologinėmis priežastimis.
Priešlaikinė ejakuliacija vyrams sukelia negatyvius jausmus, nepasitikėjimą savimi, partnerio (-ės) susierzinimą, todėl problemą spręsti reikia. Gydymui rekomenduojami geriamieji vaistai, specialūs kremai ir tepalai ant varpos, kartais ir psichoterapija, konsultavimas.
Suteikti ilgesnę ištvermę gali padėti ir toks paprastas dalykas kaip penio žiedas. Jis tvirtai apjuosia varpą, ją suspaudžia ir tokiu būdu pristabdo kraujotaką. Tuomet erekcija tampa tvirtesnė, seksas trunka ilgiau, o orgazmas yra daug intensyvesnis nei įprastai.
Pabaigai
Vyrui, perskaičiusiam šį straipsnį, svarbu suprasti, kad kiekviena patologija, kiekvienas atvejis yra individualus ir yra sprendžiamas individualiai pagal ligos istoriją. Čia išvardintos tik kelios problemos iš daugelio galimų. Jei atsiranda problemų seksualiniame gyvenime, kurios vargina, nereikia drovėtis ir gėdytis kreiptis į specialistus, kurie tikrai nori jums padėti. Ne visų seksualinių problemų sprendimui prireiks specialisto didelio įsikišimo, tačiau verčiau kreiptis kuo anksčiau, kol problema netapo sudėtinga ir lėtine. Seksualumas yra svarbus įvairiuose gyvenimo etapuose, todėl turint vienų ar kitų seksualinių nesėkmių, tai gali turėti įtakos ir kitiems gyvenimo aspektams, asmeniui to net ir nesuprantant. Taip pat vyrui svarbu suprasti ir tai, kad kartais ką vyras laiko problema, iš tikrųjų nebūtinai yra problema. Visuomenė, medijos kartais formuoja iškreiptus standartus apie varpos ilgį, lytinio akto trukmę, todėl retkarčiais specialisto gydymas tebus vyrui teisingos ir objektyvios informacijos suteikimas. Dėl seksualinių sutrikimų vyrams geriausiai konsultuotis su gydytoju urologu ar kvalifikuotu seksualinės medicinos gydytoju.
Tomas
Butų naudingos rekomendacijos įvairių tepaliukų ar pan., kurie atitolina spermos išsiveržimą. Įsiskverbimas trunka 1-2 minutes, kartais ilgiau, bet čia jaučiu gal psichologija.. tie užšaldsntys prezervatyvai kažkiek padeda, bet gal be apsilankymo pas daktarus yra būdų tai prailginti bent 1-2 min?
Beata Tiškevič
Sveiki, Tomai,
jeigu jaučiate diskomfortą, manau, kad jums būtų daug ramiau, jei pasikonsultuotumėte su gydytoju. Taip pat rekomenduoju pasiklausyti šio mūsų podkasto – https://www.nebegeda.lt/apie-reikalavimus-vyrams/.
Aptarėme ir lytines diisfunkcijas, ir pakalbėjome apie tai, kad penis nėra pati svarbiausia sekso dalis. Viskas yra daug plačiau ir įdomiau!
Smagių jums potyrių!
Tomas
Sutinku, kad ne tik penks svarbu, bet vis tiek būtų daug džiauksmingiau dėl partnerės, jei tai netruktų 1-2 min. O pas gydytoją vis dar #geda :)))
Lina
Kažkaip norisi padrąsinti dėl nuėjimo pas urologą. Kaipgi tai normalizuoti?
Moterims juk kone privaloma, rekomenduojama bent kartą į metus nueiti pas ginekologą/-ę – dėl visų geresnio būvio, ir, svarbiausia, jos pačios. Tad kodėl nėra normalu nueiti pas urologą? Ar gėda verta tų dvidešimties ar daugiau nerimasties pilnų metų, kuomet problema tikriausiai galėtų būti išspręsta per vienerius? Prašau, tebūna tai #nebegėda! o šaunu – kaip ir pasitikrinti prostatą ir augintis barzdą Movemberiu 🙂
Rimas
O jai yra igimta priesreakcine ejakuliacija,ja imanoma isgyditi?
Rimas
Bet cia as pats nusprendzisu po teksto nes pas urologa nekada nebuvau.
Pingback: Baigiu per greit: 5 patikrinti būdai prailginti lytinį aktą Nebegėda.lt - modernios sekso prekės tavo malonumui