Padidintas jautrumas: savo silpnybę paversk stiprybe

Tekstas: Greta Griškaitytė
Nuotrauka: Akimirkų gaudyklė

Kaip dažnai jautiesi pavargęs: nuo kitų žmonių ir stiprių emocijų, triukšmingų susibūrimų, nesustabdomo analizavimo ir nuo to, kad viską išgyveni taip intensyviai ir giliai? O galbūt netgi esi patyręs, ką reiškia jaustis iki sielos gelmių sujaudintam žiemoti išskrendančio paukščių pulko, praeivės kvepalų kvapo, per radiją netikėtai užgrojusios dainos? Visi šie požymiai kartais gali atrodyti keisti, neadekvatūs situacijai ir verčiantys jaustis nevisaverčiu, tačiau yra natūralūs padidinto jautrumo asmenims.

 

Kas tas padidintas jautrumas?

Padidintas jautrumas yra vidinis, įgimtas asmens bruožas, pasireiškiantis intensyvesniu nei įprasta reagavimu į aplinkos ir socialinius stimulus. Visi mes esame daugiau arba mažiau jautrūs, tačiau padidintas jautrumas, pasak jį tyrinėjančių psichologų, yra pastovi savybė, kurią asmuo arba turi, arba ne. Šiai savybei nustatyti yra sukurta Itin jautrios asmenybės skalė (angl. Highly Sensitive Person Scale), kurios autoriai, remdamiesi tyrimais, teigia, jog itin jautrių asmenų pasaulyje yra nuo 15 iki 20 %. Tad kuo šie asmenys pasižymi?

Visų pirma, itin jautrių asmenų smegenų centrai, atsakingi už jutiminės informacijos apdorojimą, yra aktyvesni nei tų, kuriems nėra būdingas padidintas jautrumas, todėl jie jautriau reaguoja į aplinkos dirgiklius – garsą, šviesą, kvapus ir kt.

Patekę į triukšmingą aplinką šie žmonės greitai pavargsta. Net ir sąlyginai silpni aplinkos stimulai, tokie kaip pažįstamas kvapas, gali stipriai sudirginti itin jautrius asmenis. Taip pat jie jautriau reaguoja į fizinį skausmą. Šie asmenys yra jautresni vaistams, kofeinui bei dažniau patiria galvos skausmus, migreną, chronišką skausmą, taip ir psichologinius sunkumus, tokius kaip nerimas, baimės, stresas, depresija, žema savivertė.

Padidintu jautrumu pasižymintys asmenys jautriau reaguoja ne tik į aplinkos, bet ir į socialinius stimulus. Šiems asmenims būdingas intensyvesnis emocinis reagavimas, tačiau atidėtas elgesys.

Itin jautrūs asmenys, nors ir patiria stiprius emocinius šuolius, reaguoja ne iš karto. Tai ypač būdinga naujose situacijose.

Jie stabdo save automatiškai arba dėl to, nes nereaguoti yra iš anksto suplanavę, o vietoje atidėto elgesio įsitraukia į savirefleksiją. Tarkime, pirmą dieną naujoje darbo vietoje jie gali išgyventi stiprų nerimą ar baimę, tačiau niekam apie tai nepasakoti ir kaltinti save, arba prisiminti ir analizuoti situacijas, kuriose jautėsi panašiai.

Konfliktinėse situacijose su draugais ar partneriais itin jautrūs žmonės gali patirti visą kūną dirginantį pyktį, tačiau tiek dėl emocijos intensyvumo, tiek dėl būdingo atidėto atsako bei empatijos nežinoti kaip jį išreikšti.

Tiek asmeninius išgyvenimus, tiek iš aplinkos gaunamą informaciją jie apdoroja gilesniu lygmeniu, įsigilindami į detales ir pastebėdami mažiausias smulkmenas, todėl jų vidinis pasaulis sudėtingas bei turtingas. Šie žmonės yra empatiški, gali įsijausti į kito žmogaus situaciją ir patiriamus išgyvenimus, įsigilinti į pašnekovo neverbalinę kalbą, todėl itin jautrūs asmenys sugeba užmegzti gilius tarpasmeninius santykius. Tyrimai rodo, jog šių asmenų veidrodiniai neuronai, kurių pagalba mes suprantame, kaip kitas žmogus jaučiasi, yra aktyvesni. Vietoje to, kad konferencijos ar susirinkimo metu įsitrauktų į diskusiją su kolegomis, padidinto jautrumo asmuo gali atidžiai stebėti kiekvieno kolegos pasisakymą, įsigilindamas ir puikiai suprasdamas, ką kiekvienas nori pasakyti, tačiau prarasdamas ir užmiršdamas savo paties poziciją. Dėl šių savybių padidinto jautrumo asmenys gali tapti puikiais psichologais ar dvasininkais.

Buvo atliktas įdomus tyrimas su 57 studentais, kurio metu vyko 45 minučių plūduriavimo kapsulėse sesija, po kurios studentai savo būsenas įvertino pildydami klausimynus. Paaiškėjo, jog padidintu jautrumu pasižymintys studentai patyrė daugiau neįprastų sąmonės būsenų.

Kaip padidintą jautrumą paversti savo stiprybe?

  • Skirk laiko sau. Kadangi padidinto jautrumo žmonėms labiau gresia tiek emocinis, tiek fizinis išsekimas, vienas iš svarbiausių prevencijos nuo „perdegimo“ būdų yra kokybiškas laikas vienumoje, kai galima pabūti su savo mintimis, jausmais, emocijomis, pojūčiais ir juos giliai išjausti. Tam puikiai tinka mindfulness praktikos, meditacija, joga, dienoraščio rašymas ir kita veikla, kuri skatina susitelkti į save ir išbūti čia ir dabar.

Laikas sau ir su savimi gali tapti svarbiu itin jautrių žmonių energijos atgavimo šaltiniu, kai „prasivaloma“ nuo susikaupusių minčių, jausmų ar fizinės įtampos užuot tai kaupus. Laikas sau gali tapti ryto rutina, užpildyti pertraukas tarp darbų dienos metu ir, žinoma, padėti atsipalaiduoti ir „grįžti į save“ po visų dienos įvykių vakare.

  • Išbandyk psichoterapiją. Itin jautrių asmenų vidinis pasaulis gali būti labai spalvingas ir įdomus, tačiau taip pat ir sudėtingas. Būti itin jautriu reiškia būti šiek tiek kitokiu nei didžioji dauguma, o tai priimti ir suprasti gali būti sunku, todėl svarbus savęs pažinimo ir gilesnio supratimo įrankis yra psichoterapija. Psichoterapija taip pat svarbi siekiant išvengti psichologinių sutrikimų, kurių rizika itin jautriems asmenims yra didesnė.

Jei psichoterapija nepriimtinas arba per brangus savipagalbos būdas, psichologinę higieną užtikrinti taip pat gali padėti atviras pokalbis su draugu, mama ar kitu emociškai artimu žmogumi.

Svarbu suprasti, jog neprivalote pasilikti vienas su visais stipriais emociniais išgyvenimais, kad ir kokie neadekvatūs situacijai jie būtų.

  • Praktikuok dėkingumą. Kasdienis dėkingumo praktikavimas gali padėti pamatyti teigiamus jautraus reagavimo aspektus. Tiesa, jog kartais padidintas jautrumas gali būti neadaptyvus ir apsunkinti prisitaikymą prie tam tikrų situacijų, ypač kai jos yra naujos, tačiau kiekviena situacija, kai į ją žiūrima per dėkingumo prizmę, gali būti kažkuo svarbi ir naudinga. Kiekvieną vakarą permąsčius dienos įvykius ir užsirašius bent 5 dalykus, už kuriuos šiandien esate dėkingas, padės sustiprinti savo savivertę ir pasitenkinimą gyvenimu.
  • Pasitelk kūrybą. Net neabejoju, jei esate itin jautrus, yra bent viena meno rūšis, kuri Jums padeda išreikšti save, tad kokia ji? Jei jos dar neatradote, tai pirmyn, išbandykite ką nors naujo. Galbūt jus jaudina dailė, o gal išliejate savo mintis ant popieriaus lapo? Gal išlaisvinate save pasinerdamas į muziką ar šokį? O gal dievinate gaminti ir nuolat atrasti naujus skonius? Dėka savo jautrumo, pasaulį galite matyti, girdėti, užuosti, suprasti ir jausti itin spalvingai, tad mėgaukitės tuo ir paverskite tai savo stiprybe!

Daugiau informacijos apie padidintą jautrumą galima rasti šiai temai skirtoje Elaine N. Aron knygoje Itin jautrus asmuo. Kaip gyvuoti, kai pasaulis tave stelbia.

Komentarai (13)

  • Viktorija

    Puikus straipsnis! <3

    reply
  • Ieva

    Sveiki, ar yra panašus straipsnis anglų kalba? Kokia literatūra naudota šioms įžvalgoms?

    reply
    • Viktorija

      Sveiki, šia tema yra puiki knyga – Elaine N. Aron “Itin jautrus asmuo”.

      reply
  • Deimantė

    Labai šiltos, jaukios, malonios mintys… Skaičiau ir jaučiau; išjaučiau empatiją, supratimą kitokiam, bet kartu pagalvojau ir apie save pačią. Ačiū, kad daliniesi!

    reply
  • Ieva

    Wow, netikėta. Galvojau, kad vienintelė tokia pajautrinta:)

    reply
  • Kotryna

    Tikejausi daugiau įžvalgų apie tai, kaip jautrumą paversti “stiprybe”, negi kuryba vienintelė sritis, kur tai gali būti naudinga?:0

    reply
    • Gintarė

      Pritariu:)

      reply
    • Justė

      Geras pastebėjimas. Manau kūryba čia tiesiog yra įvardinta ta prasme, kuri turbūt pirmiausiai ateina į galvą – muzika, piešimas, rašymas. Bet kiekvienas kuria savaip, vienas piešia, kitas skaičiuoja, trečias kuria strategijas verslui ir visa tai yra savaip kūryba.
      Todėl čia galima matyti tiek paskatinimą išbandyti tas “klasikines” kūrybines veikas, pvz kaip hobius, kuriuose galima saugiai būti jautriu. Bet kartu sakyčiau, kad tai galėtų būti paskatinimas imtis tokios kūrybos, kuri tau artimiausia ir kurioje tu labiausiai išnaudoji savo kūrybinį potencialą. Tebūnie tai buhalterinė veikla, jei tik tai tau leidžia būti kūrybišku. 🙂

      O kas liečia būdus paversti savo jautrumą stiprybe, tai pati atrandu, kad pagrindinis fokusas čia yra ne visai į pastangas kažką paversti stiprybe. Labiau padeda savo jautrumo pažinimas, įsisąmoninimas ir jo kaip natūralios mano dalies priėmimas (man tai daryti labai padeda psichoterapija). Lygiai taip pat svarbu pažinti savo santykį su aplinka, kas tave labiausiai veikia, kas išveda iš pusiausvyros, kas išvargina emociškai ir fiziškai. Koja kojon eina mokymasis save patausoti – išmokti rasti laiko sau, skirti laiko pabūti ramioje aplinkoje, pailsėti tam, kad vėl galėtum šokti į tą kasdienį triukšmą. 🙂

      reply
  • Egle

    Labai geras straipsnis. Noreciau dar pridurti, kad santykiai tarp dvieju zmoniu su padidindu jautrumu yra ypatingai gilus ir stebuklingi

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.