Nuotaikų kaita ciklo metu: kaip ją suvaldyti?

Tai, kad kas mėnesį sulaukiame mėnesinių, yra labai geras ženklas – tai reiškia, kad mūsų kūnas yra sveikas ir jis veikia taip, kaip ir turėtų. Tačiau šį gerą ženklą dažnai lydi ir nemalonūs simptomai, iš kurių vienas labiausiai erzinančių – nuotaikų kaita.

Kodėl ciklo metu patiriame nuotaikų kaitą? Kaip ją suvaldyti?

Nuotaikų kaita ciklo metu

Nuotaikos svyravimas susijęs su staigiu, nepaaiškinamu nuotaikos pasikeitimu. Gali pabusti geros nuotaikos, bet po valandos ar dviejų be jokios priežasties tapti pikta ir irzli. Taip pat dažnai jaučiamas liūdesys, nerimas, dirglumas.

Įdomu tai, kad nuotaikų kaita yra vienas dažniausių PMS simptomų.

Pasak MGH moterų psichikos sveikatos centro, žmonės yra jautrūs natūraliems hormonų pokyčiams, vykstantiems menstruacinio ciklo metu – tai pokyčiai, kurie gali sukelti ir nuotaikos svyravimą. Remiantis moterų psichikos sveikatos centro atliktu skaičiavimu, mažiausiai 90 proc. menstruacinį ciklą patiriančių moterų įvardija fizinius ar psichologinius PMS simptomus.

Kaip hormonai veikia mūsų nuotaiką?

Hormonai yra cheminės medžiagos, kontroliuojančios įvairias mūsų organizmo veiklas, įskaitant ir menstruacinį ciklą. Estrogenai ir progesteronas yra pagrindiniai hormonai, kontroliuojantys moterų lytines savybes, reprodukciją ir menstruacinį ciklą.

Viso ciklo metu šių hormonų kiekis mūsų organizme svyruoja:

  1. Ovuliacijos metu moters kūne išsiskiria kiaušinėlis – būtent tuo metu sumažėja estrogeno ir progesterono kiekis. Šis svyravimas gali turėti įtakos fizinei, emocinei ir psichinei savijautai. 
  2. Folikulinė fazė. Tai laikoma „laimingiausia“ ciklo faze. Paprastai ji prasideda mėnesinių pradžioje ir gali trukti maždaug dvi savaites po jų. Tada pradeda didėti hormono estradiolio kiekis. Dauguma moterų folikulinės fazės metu jaučiasi energingos ir laimingesnės nei per kitas menstruacinio ciklo fazes.
  3. Liuteininė fazė. Šio etapo metu dėl progesterono hormono padidėjimo moterys jaučia intensyvesnę nuotaikos kaitą, dažniau jaučiasi įsitempusios. Ši fazė prasideda prieš pat mėnesines.

Šių išvardytų hormonų svyravimas turi įtakos ir serotonino kiekiui mūsų organizme. Serotoninas yra neuromediatorius, padedantis reguliuoti nuotaiką, miego ciklą ir apetitą. Žemas serotonino kiekis yra susijęs su liūdesiu ir dirglumu – įprastais PMS simptomais. Kiti psichologiniai PMS simptomai yra pyktis, nerimas, depresija, irzlumas, jautrumas, nenoras socializuotis, užmaršumas, nuovargis, prasta koncentracija.

Kaip suvaldyti nuotaikos kaitą per mėnesines?

Suvaldyti nuotaikos kaitą gali padėti tiek medicininiai, tiek natūralūs būdai. Dėl medicininių būdų reikėtų kreiptis į gydytoją, o štai mes dalijamės keliais natūraliais patarimais.

Natūralūs gydymo būdai arba gyvenimo būdo pokyčiai

  1. Nuotaikos dienoraštis. Šis būdas padės registruoti savo nuotaiką menstruacinio ciklo metu. Tai pagalbės atpažinti nuotaikos svyravimo priežastis ir numatyti jų atsiradimą.
  2. Subalansuota mityba. Maistas, kuriame mažai pridėtinio cukraus, natrio ir kofeino (galinčio padidinti nerimą, nervingumą ir nemigą), galimai padės sumažinti nuotaikos kaitą. Taip pat gali būti naudinga vartoti mažiau alkoholio, nes šis veikia kaip depresantas. Saldainių, sodos ir kitų saldžių maisto produktų atsisakymas, ypač savaitei iki mėnesinių, gali padėti palengvinti sunkius PMS simptomus, užkertant kelią pernelyg svyruoti nuotaikai, susijusiai su cukraus kiekio kraujyje svyravimu.
  3. Miegas. Bent 7–8 valandos miego kelias į gerą savijautą ir nuotaiką, kuris kasryt padės išlipti iš lovos „ta koja“.
  4. Reguliarus sportas. Pasak MGH moterų psichikos sveikatos centro, reguliarūs fiziniai pratimai gali sumažinti emocinius ir fizinius PMS simptomus. Apsilankymas sporto salėje gali būti paskutinis dalykas, kurį norėtumėte daryti likus kelioms dienoms iki mėnesinių, tačiau BMC Women’s Health atliktas tyrimas parodė, kad aštuonias savaites reguliariai sportavusios moterys sumažino tiek fizinius, tiek psichologinius PMS simptomus.
  5. Streso mažinimas. Joga, meditacija ar kalbėjimo terapija gali padėti sumažinti streso lygį ir suvaldyti nuotaikos kaitą.
  6. Vanduo. Daugiau skysčių padės sumažinti pilvo pūtimą ir išlaikyti hidrataciją, kai trūksta energijos.
  7. Vaistažolių papildai. Remiantis 2017 metais atliktu tyrimu, vaistažolių papildai gali padėti palengvinti PMS simptomus.
  8. Kalcio papildų vartojimas. 2017 m. atliktas tyrimas parodė, kad kalcio papildai pagerino nerimo, depresijos ir emocinių pokyčių, susijusių su PMS, simptomus.

Daugelis moterų ciklo metu patiria nuotaikos kaitą – vienoms ji pasireiškia stipriau, kitoms – silpniau. Nuotaikos svyravimui mažinti gali būti naudingi tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, sveika mityba, reguliari mankšta ir streso lygio mažinimas. 

Vis tik jeigu PMS simptomai yra sunkūs arba gyvenimo būdo pokyčiai neveikia, reikėtų kreiptis į gydytoją. Specialistas greičiausiai paskirs vaistus, kurie padės sumažinti nuotaikos svyravimo dažnį ir sunkumą.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.