Moterys, higiena ir gamta

Teksto autorė Ieva Kazakevičiūtė
Iliustracijų autorė Teklė Ūla

Sveiki, mes esame vartotojų karta. Spartėjantis gyvenimo tempas, ilgos darbo valandos, neribotas informacijos prieinamumas, balanso tarp darbo ir laisvalaikio trūkumas tiesiog prašyte prašo ieškoti patogesnių alternatyvų gyvenime. Dažnai žmonių įpročiai ir vartotojiškumas patampa tokia didele gyvenimo dalimi, kad mes net nesusimąstome apie jų sukeliamą žalą mums ir aplinkai. Protingų marketingo įmonių sukurtos reklamos skatina norėti daugiau. Mus gundo spalvos, kvapai, neįprastos formos ir naujas, prieš tai net nesvarstytas, produktas.

Mes, moterys, esame paskendusios prekybos centrų mums siūlomose produktų kategorijose ir greičiausiai net nesusimąstome, kiek visko daug nereikalingo laikome savo lentynose. Teisybė tokia, kad tikslingai įvertinusios jau turimus daiktus, pavyzdžiui, vonioje, greitai suprastume, jog laisvai išgyventume su visiškai minimaliu kiekiu moteriškų reikmenų.

Mėnesinių reikalai

Ar kada pagalvojote, kiek nereikalingų ir dažniausiai per šimtus metų nesuyrančių šiukšlių sukuria vienas mėnesinių ciklas? O jeigu pagalvotume apie visą gyvenimą? Atrodo, sunku visa tai sutalpinti galvoje. Merginos per savo gyvenimą sunaudoja vidutiniškai 11 000 tamponų ar įklotų. Higienos priemonėse yra labai daug plastiko, kurio net nenutuokiame ten esant. Būtent dėl to menstruacinės taurelės naudojimas gali būti vienas paprasčiausių ir širdžiai mieliausių pokyčių, nuo kurio mes visos galėtume pradėti. Tiesą sakant, jaučiuosi laiminga, kai menstruacijų metu nereikia traukti naujų įklotų ar tamponų, kurie vėliau keliauja į didelę šiukšlių krūvą. Tiesiog užtenka paprastai išvalyti taurelę ir vėl ją panaudoti. Ir šiukšlių planetoje jau mažiau.

Šiuo, atrodo, mažu, bet išties labai svarbiu pokyčiu mes ne tik prisidedame prie gamtos tausojimo, bet ir labai daug sutaupome. Vieną kartą įsigyta taurele galėsite naudotis 8-9 metus. Arba merginos, teikiančios pirmenybę įklotams, gali vienkartinius įklotus pakeisti daugkartinio naudojimo. Jie, tinkamai prižiūrimi, gali tarnauti iki penkerių metų.

Makiažo valymas

Labai panašiai daugkartinių priemonių naudojimo tradiciją galima įvesti ir grožio ritualuose tiek ryte, tiek vakare. Pavyzdžiui, drėgnos servetėlės, dažniausiai naudojamos makiažui valyti, yra pagamintos iš poliesterio. Jis yra tik dar vienas plastiko pavidalas, kuris išlieka mūsų ekosistemoje labai ilgą laiką. Veido valymui vietoj drėgnų servetėlių įsigykime arba pačios pasigaminkime medžiaginių skiautelių. Jos mums padės išvengti nereikalingų šiukšlių ir ilgai tarnaus. Pastarąsias galima kasdien praskalauti šiltu vandeniu ir kartą per savaitę išskalbti skalbimo mašinoje.

Ausų higiena

Dar pasidairykim vonioje. Akyliau akyliau. Tie mažyčiai plastikiniai pagaliukai, aptraukti vata. Taip, ausų krapštukai, kurių iš tiesų mūsų ausims net nereikia. Tai, greičiausiai, mūsų pačių įsitikinimas, kad tai – higienos reikalas. Vaškas mūsų ausyse yra tiesiog barjeras, saugantis nuo nedraugiškų bakterijų. Bet jeigu šis įprotis jums atrodo nepakeičiamas arba bent jau kol kas negalėtumėte jo atsisakyti, vis tiek galite mažinti plastiko kiekį pasaulyje. Tiesiog plastikinius ausų krapštukus galima pakeisti mediniais. Pastarieji greičiau suirs natūraliomis sąlygomis.

Plaukų skutimas

Dušo lentynėlėje gulintį rausvą plastikinį plaukų skustuvėlį galima lengvai pakeisti metaline daugkartinio naudojimo alternatyva, kuri, tinkamai prižiūrima, galbūt netgi galės būti perleidžiama iš kartos į kartą.

Dezodorantai

Mes esame linkę kaltinti didžiuosius gamintojus, kad šie naudoja daug plastiko, teršiančio gamtą, naikinančio gyvūniją ir, galiausiai, patenkančio į maistą. Žinoma, visa tai tiesa, ir svarbu nepamiršti, jog tiek plastikas, tiek stiklas, tiek aliuminis reikalauja beprotiškai daug energijos savo gamybai. Žinodama tai, jau daug metų naudoju tik dezodorantus, esančius stiklinėje pakuotėje, kuri gali būti grąžinta atgal perdirbti. Na, ir svarbiausia, kad dezodorantas būtų efektyvus, o kai pakuotė savaime padeda mažinti taršos kiekį gamtoje, tai why not.

Kvapnios dušo priemonės

Atrodo, mums yra įskiepyta, jog reikia kvepiančio rankų muilo, dušo želė ar dušo kremo. Visi šie produktai turi vieną ir tą pačią funkciją, tad kodėl tuo nepasinaudojus ir neatsisakius nereikalingų plastikinių pakuočių ir neėmus naudoti paprasto muilo? Taip pat išleidžiame dideles sumas išreklamuotiems skirtingiems šampūnams, kuriantiems neva kitokį efektą plaukams. Dažnai turime nuplaunamą ir nenuplaunamą kondicionierius, o po jų dar plaukus tepame žvilgesio suteikiančiu aliejuku ir galiukus įtriname apsauga nuo karščio. Štai jau penkios skirtingos priemonės atskirose plastikinėse pakuotėse. Lyg nesuvokiama „Kaip tai šampūnas neputos? Tai plaukai juk neišsiplaus!“. Tai – tiesiog nusistovėjusios normos, kuriomis gamintojai manipuliuoja. Jau keletą metų naudojau natūralios sudėties šampūną ir kondicionierių, kurie yra pagaminti ir supakuoti naudojant augalinės kilmės medžiagas. Galiausiai tai, ką mes naudojame plaukų priežiūrai, atsiduria vandens telkiniuose, todėl yra labai svarbu atkreipti dėmesį į etiškus ir natūralius produktus. Prieš tris mėnesius perėjau prie kietojo šampūno ir kondicionieriaus. 80 % paprasto šampūno butelio sudaro vanduo, todėl jų pateikimas tokiame pačiame pavidale kaip gabalėlis kieto muilo yra nuostabi alternatyva norint atsisakyti plastikinių pakuočių.

Kvepalai

Matote, galima tausoti aplinką ir vis tiek išlaikyti tas pačias higienos normas. Bet liko dar vienas dalykas, be kurio dažnai neapsieina moteris. Kvepalai. Ar kada nors pagalvojome kokia iš tiesų yra mūsų naudojamo produkto kaina? Turime įvertinti, kiek darbo žmonės įdėjo į tokio produkto kūrimą, bet ar galime įsivaizduoti, kad paties tualetinio vandens ar kvepalų kaina siekia vos tris procentus mūsų mokamos sumos? Visa kita, už ką mes mokame, yra pakuotė ir skambios reklamos. Suprasdama tai, aš priėmiau sprendimą turėti keletą nišinių kvepalų, kurių kaina galbūt yra didesnė, bet jų ingredientai yra nepalyginamai geresni, o kasdienai tiesiog naudoju eterinių aliejų mišinius. Tiesą sakant, mes neįvertiname, kiek nuostabių kvapų yra gamtoje.

Daugelio dalykų neįvertiname. Vien apsidairiusi aplink, aš kaskart nuščiūvu, kiek plastiko ir kitų nesuyrančių medžiagų mus supa. Žinoma, visko stebuklingai nepaversime medžiu ar popieriumi. Tačiau saikingas ir apgalvotas vartojimas gali mums smarkiai padėti mažinti aplinkos taršą. Ir čia aš turiu dvi žinias. Liūdna tai, kad pradėti turime nuo įpročių keitimo, o to mes nemėgstame. Bet geroji naujiena ta, kad vieną dieną apsidairę suprasime, kad žmonės kavą geria iš savo daugkartinių puodelių, kvepia laukinių levandų eteriniais aliejais, o maisto produktus nešasi daugkartinio naudojimo medžiaginiuose krepšiuose.


Norėtum išbandyti, bet menstruacinę taurelę, bet nežinai kaip išsirinkti tinkamą? Šis video tau padės:

Komentarai (36)

  • Gabrielė

    Aš pati norėčiau pradėti naudoti menstruacinę taurelę, tačiau mano organizmas visiškai jos netoleruoja:( Tad vis dėlto tenka grįžti prie paketu.

    reply
    • Kotryna Bass

      O gal svarstėte galimybę naudoti daugkartinius paketus? 🙂

      reply
    • Ignė

      Galite pabandyti kelnaites Thinx.

      reply
      • Ieva

        Man žinok irgi užtruko atrasti sau tinkamą. Bandžiau Moon Cup ir ji mano organizmui visiškai netiko – nuolatos nemalonus jausmas, niežėjimas, pagausėję išskyros,. 🙁 Tada perėjau prie Lunette ir visiškai kitas reikalas. Taip pat pakeičiau taurelės dydį, kas greičiausiai irgi padėjo. Gal tik reikia atsirinkti kas tau tinka labiausiai 🙂

        reply
        • Kamile

          Man tai pat isimete vaginoze nuo organic cup :/ pameginsiu lunette nes tikrai nepakeiciamas dalykas. Dar butu smagu jei pasidalintu teksto autore savo instagramo paskyroje ar komentaruose kokias ekologines priemones ir kur rasti, aciu 🙂

          reply
          • Kotryna Bass

            Poros savaičių bėgyje turėtų pasirodyti taurelės ir Nebegėdos parduotuvėje 😉

  • Aiste

    Sveiki,

    būtų įdomu sužinoti daugiau apie eco antiperspirantų naudojimą ir pasirinkimą. Nuėjus į įprastas parduotuves akys raibsta, o eco šmeko jų kaina kone triguba. Daug kas baimanasi dėl daugumos jų sudėtyje esančių medžiagų, kurios neva gali prisidėti prie vėžio sukelimo. Galbūt yra kokių eco perdirbamų (bet for sure perdirbamų) pakuočių gamintojų? Tuomet nebūtų gaila mokėti ir kiek daugiau:)

    reply
    • Kotryna Bass

      Aš esu bandžiusi antiperspirantą iš LUSH, visai patiko. Jų galima įsigyti išvis be pakuotės, atrodo kaip muilas. Tiesa, šios parduotuvės Lietuvoje nebėra.

      reply
      • Laura

        Va va, mano kosmetika irgi iš lush. Kadangi gyvenu Šveicarijoj 🇨🇭 tai parduotuvių yra visuose didesniuose miestuose. Taip pat galima užsisakyti internetu. O menstruacine taurelę čia galima įsigyti paprastam prekybos centre! Super duper

        reply
    • Ieva

      Aš asmeniškai jau daug metų naudoju Kvapų Namų dezodorantus. Natūralūs ingredientai, o stiklinius įpakavimus galite gražinti atgal į jų parduotuvėles perdirbimui. 🙂

      reply
    • Milda

      nemažai yra internete receptų, kaip pasidaryti naminį dezodorantą, pabandžiau dėl įdomumo, nieko nesitikėdama, bet žiauriai gerai suveikė, net mano vyras, kuris labai gausiai prakaituoja ir kvapas išlieka net po stiprių dezodorantų dabar naudoja manąjį. Prakaitavimo nesustabdo, bet kvapą panaikina iškart.

      receptas: ištirpinti 2 a.š. kakavos sviesto, 2 a.š bičių vaško ir 3 a.š kokosų aliejaus, tada sumaišyti su 8 a.š. sodos, 2,5 a.š. tapiokos arba kitokio krakmolo (naudojau bulvių), atvėsinti.

      galima pakvepinti eteriniais aliejais, tik neperdaug, kad nedirgintų odos, tekstūra kaip kremo, tepti paprastai, pirštais. Užtenka keliems mėnesiams.

      reply
  • Justė

    Yra tiesos ir verčia susimąstyti šis straipsnis, tačiau dėl dušo priemonių nesutikčiau. Muilas labai sausina odą ir tikrai netinka kasdieninei higienai, dušo želė ir įvairūs prausikliai yra gaminami su drėkinančiomis medžiagomis, dėl to mes juos mieliau ir renkamės. Taip pat muilo negalima naudoti intymiai higienai, nes sutrikdo natūralų Ph, tai taip ir atsiranda daugiau plastiko pakuočių. Taip pat aš asmeniškai turiu problematišką odą (ir apskritai veido oda yra skirtingų tipų ir ja reikia rūpinti labai atsakingai) tai jai taip pat reikalingos specialios priemonės, o ne muilas.
    Ekologija, aplinkos sauga viskas suprantama, bet negrįškime į senelių laikus.
    Būtų labai šaunu rasti stiklinių ar kitokių ekologiškų pakuočių tokioms higienos priemonėms.

    reply
    • Gintė

      Juste,
      Nesutikčiau dėl muilo. Muilas būna visoks. Kūnui naudoju natūralų muilą, pagamintą aliejų pagrindu – odos nesausina. Kaip tik įprastos dušo želės sausina labiau. Mano veido oda nėra problematiška, tad turiu du muiliukus iš Lush. Vieną labai raminantį, kitą tokį stipresnį, kurį panaudoju kelis kartus per savaitę. Aš pavadinimų neprisimenu, bet vienas rožinis, o kitas juodas. Žinoma, tikiu, kad turint problematišką odą to gali neužtekti ir tikrai renkiesi kas labiau tinka tada, nepaisant pakuočių, nes nenori susigadinti odos.
      Gyvenu Olandijoje. Čia yra specialių parduotuvių, kur galima savo mėgstamų gaminių pasipildyti į stiklinę tarą. Tiesa, kaip minėjau, dar nedaug firmų tokį variantą siūlo, bet prieš keletą metų to dar visai nebuvo, o dabar kompanijos pamatę, kad yra poreikis – pradeda po truputį siūlyti ir tokią opciją. Manau, ateity bus dar daugiau 🙂

      reply
  • Laura

    Aš naudoju šampūna, balzamą, dušo muilą, veido skraba ir plaukų kaip čia pasakius tepama aliejų viskas pagaminta labai ekologiškai ir tausojant gamta, be plastikinių pakelių ir vandens.. Perkant labai gražiai įsuka į popieriukuss. Esu labai patenkinta, o efektas!!!! Tokio dar nera reklamuoto 🙂
    O prieš kelias dienas pabandžiau taurelę, ji man iškart prilipo, labai patogi, labai viskas aišku su ja ir žiauriai cool! O dbr varau ieškot iš ko galėčiau pasidaryt skudureliu vietoj servetėlių! Ačiū Ievute už nuostabų straipsnį ir labai ačiū NEBEGEDA, kad vis labiau ir labiau NEBEGEDA! GRAŽIOS DIENOS to everyone 😌😎😍

    reply
  • rusnė

    Labai reikalingas straipsnis, ir labai gerai, kad jis yra, bet manau, kad reiktų jį parašyti daug dalykiškiau ir su, tarkim, nuorodom į tuos produktus, kur juos galima įsigyti Lietuvoje ir panašiai. Dabar žaidžiama ant mažybinių žodelių ir emocijų, kai iš tikrųjų reikia statistikos, realių veiksmų ir etapų. Bent jau manęs, jei aš viso to nežinočiau iš anksčiau, šitas straipsnis visai nepaveiktų ir nemotyvuotų. Juo labiau, kad daug šitų įpročių keitimų turi teigiamą poveiki pačiai moters sveikatai, kas nebuvo paminėta. (pvz, kad kietuose šampūnuose dažnaiusiai nėra sulfatų(chemikalas, kuris dedamas taip pat ir į grindų ploviklius ir pan), kas yra labai didelis dirgiklis ir sausina plaukus ir pan.

    plius gan daug rašybos/skyrybos klaidų: )

    reply
  • rusnė

    Labai reikalingas tekstas, ir džiaugiuosi, kad yra žmonių, kurie tuo domisi ir informuoja kitus, bet atrodo gan paviršutiniškas. Manau, kad šiuo atveju, reiktų rašyti daug dalykiškiau su daugiau faktų ir statistikos. Kol kas tai tik emocinis tekstas su diminutyvais ir skambiomis frazėmis. Daug geriau būtų, jei pvz produktai būtų nurodyti su link’ais, kur jų galima nusipirkti Lietuvoje ir pan. Aš, jei nebūčiau žinojusi viso šito prieš skaitant šį tekstą, manęs jis tikrai nebūtų paveikęs ar motyvavęs kažką keisti. Juo labiau, kad yra dar tiek daug argumentų, kodėl, pvz, įpročių keitimas turi teigiamos įtakos ne tik aplinkai, bet ir pačiai moters sveikatai. Jau vien kaip pvz gali būti kieti šampūnai, kurie savo sudėtyje dažnai neturi sulfatų(tai chemikalas, kuris taip pat naudojamas grindų plovikliuose ir pan), kurie atsakingi už putojimo efektą, bet taip pat yra labai dideli dirgikliai ir sausina plaukus. Ir tai tik vienas pavyzdys iš daugybės, kurie, mano manymu, yra daug paveikesni ir lygiai taip pat reikalingi. Jau vien tai, kad pradedi rūpintis tuo, kokia sudėtis yra tam tikro produkto, kurį perki, tampa automatiškai ‘conscious’, nes atsisakai daugybės chemikalų, kurie teršia gamtą.

    p.s. gana daug rašybos/skyrybos klaidų tekste: )

    reply
    • Akvile

      Manau čia tik norėta trumpai paliesti visas temas. O jeigu jau gilintis tai apie kiekviena pastraipa butų galima po straipsnį parasyti. Aš pati iš lėto pazindinuosi, bet nuolatos pamirštu kad didžioji dauguma žmonių nera girdėję apie taureles, medinius ausų krapstukus ar kietus sampunus.

      reply
  • Jurgita

    Aš jau perėjau prie taurelės (negaliu ja atsidžiaugti), nebenaudoju ausų krapštukų (ausys išsiplauna ir pirštais), intymiai higienai naudoju paprastą vandenį (nematau skirtumo naudojant intymios higienos muilą ir paprastą vandenį), kvepalus gaminu pati iš ekologiškų produktų (tepami kvepalai iš bičių vaško ir eterinių aliejų, saugomi stikliniame indelyje, kur pasibaigus kvepalams laikau naujus). Liko atsisakyti šampūnų (svarstau apie kietąjį, bet vis dar neprieinu), dušo žėlė (irgi reikia atsisakyti pakuotės, bet manau, kad skirtumas tarp muilo ir žėlė tikrai yra, gal yra muilo tipo dušo žėlė?), bet su draugu naudojamės tuo pačiu šampūnu ir dušo žėlė, tai bent jau kažkiek mažiau pakuočių 🙂 . Artimiausiu laiku pasigaminsiu natūralų ir ekologišką lūpų balzamą. Ir kas kartą tikrai džiaugiuosi, kad visgi mažiau ir mažiau teršiu gamtą 🙂
    Mes norime skaniai kvepėti, gražiai atrodyti, gyventi gražioje aplinkoje, bet savo įpročiais teršiam ir naikinam gamtą. Kas iš to, kad vaikščiosim gražūs ir kvepiantys, jeigu natūralaus aplinkui nieko nebeliks ir negalėsime džiaugtis jūrom ir vandenynais, miškais ir pievom ar gyvūnijos įvairove? Be to, juk nenaudodami šampūno gražiam buteliuke ar plastikinių ausų krapštukų nereiškia, kad esam purvini ir smirdantys 🙂 Švariam, gražiam ir atsakingam galima gyventi ir renkantis alternatyvas 🙂

    reply
  • Indrė

    Rekomenduoju SOLIDU kietuosius šampūnus, tiems, kurie ieško šampūnų, kondicionierių bei kūno prausiklių alternatyvos. Ten tokie dalykai parduodami kietame pavidale ir dar lietuviška prekė!:)

    reply
  • Akvilė

    Menstruacinę taurelę naudoju jau 9 metai- Mooncup. Nieko nekeisčiau. Per tuos metus sunaudojau gal kokius 12 paketų. Ir tai noriu pakeisti. Patinka, kad taurelę galima pasirinkti gimdžiusiai ar ne. Man darytas Cezario pjūvis, tad naudoju, kaip negimdžiusiai. Ir snapelį nusikirpau iki pat taurelės. Kiekvienai savaip. Tiek pat metų naudoju epiliatorių. Taip pat nežadu nieko keisti. Po truputį einu link kietojo šampūno ir vietoj dušo želė- afrikietiško muilo. Tiesiog reikia pradėti!
    Džiaugiuosi, kad yra toks psl., kur sužinai, apie ką net nesusimąstai.

    reply
  • Erika

    Su viskuo pritariu, kad tik neteršti gamtos ,nes ji ir taip yra užteršta iki skausmo. Bet yra vienas bet. Esu prieš gyvūnų “testavimą/eksperimentavimą” kosmetikoje ir bet kokį gyvūnų kankinimą mados industrijoje. Visą laiką stengiuosi pirkti tik tais “Draugiškas Gyvūnams”, “Vegan”, “Cruelty Free” kosmetika , higienos priemonės. Tai labai sunku rasti tiek tokias priemones, tiek, kad atitiktų jūsų straipsnyje nurodyta informaciją. Kadangi man asmeniškai labiau rūpi gyvūnų gerovė, todėl pirmenybę teikiu šiam tikslui.

    reply
  • Gintare

    Mes esame perdaug pripratę prie putojančios duso želė, kurios mūsų kūnui visai nereikia. Nuo mažumės nenaudojau jokiu želių prausiantis ir mano oda švelni kaip kūdikio užpakaliukas. Naudojant perdaug muilo ir želė mes nuplauname natūralų odos riebalinį ir bakterinį sluoksnį ir kūno oda išsausėja… aš naudoju muilą tik pažastims ir pėdoms… daugiau nei vienai kūno daliai jo nereikia. Lytiniams organams geriausia tiesiog vanduo… Tokiu būdu prireikia drėkinti kūno odą tik žiemą, ir tada tiesiog naudoju kokoso aliejų. Be to mes ir prausiamės per dažnai… bet čia jau kita tema!

    reply
  • Rusnė

    Kokiu būdų plastmasinio ausų krapštuko keitimas į medinį yra gamtos tausojimas? Na taip, suyra greičiau, bet juk tam naudojama ne kas kitas, o medžiai, kurie auga mūsų žemėje.

    reply
  • JOVILE

    Daug ivairiu ideju galima rasti kitose salyse, kaip pvz. Norvegijos Statoil degalineje isigyji kavos puodeli ir visus metus atvykes i sia degaline kava “pili” nemokamai i savo puodeli, taip isvengiant bereikalingo plastiko vartojimo. Sicilijoje pvz. perku sampuna ir kondicionieriu is naturaliu produktu parudotuves ir kai sie baigiasi, tiesiog su savo tara kai pirma kart isigijus gavau, ja pripildo is naujo, taip bereikalingai isvengiama plastiko vartojimo. Bet kuo didesne korporacija, tuo daugiau pinigu nori uzsidirbti, tad neverta net tiketis, kad nors vienas is zinomu sampunu brand’u galetu taip pasielgti, kad pripildyti pirmine pakuote kai baigi ja naudoti…cia kaip ir viena is greitosios mados giganciu naudoja sustainability strategija, kad galime jiems grazinti ju brand’o devetus drabuzius i ju parduotuves ir jie juos panaudos perdirbimui…bet deja jie tai nedaro, tai tik marketingas…

    reply
    • Audronė

      Dėvėtus rūbus priima parduotuvė H@M ir duoda 10 % nuolaidą apsipirkimui.

      reply
  • Natalija

    Na va, prašau, ir aš dabar susigundžiau pradėti nuo buteliukų mažinimo ir ką tik užsisakiau tuos kietuosius muilus plaukams. Labai įdomu, koks bus jausmas po naudojimo :)))
    Ačiū, tikrai naudingi dalykai, dar ir dar kartą primenantys apie kiekvieno mūsų indėlį į aplinką!

    reply
  • Ausrine

    reply
  • Neringa

    Ausu krapstukus keiciame keliais lasais silto aliejaus i ausyte. Istekant aliejui issiplauna ir vaskas.

    reply
  • V

    Straipsnis tikrai puikus 🙂 Privertė mane pasidomėti daugiau tomis menstruacinėmis taurelėmis. Tikrai yra labai daug gerų atsiliepimų apie jas todėl užsisakiau ir aš išbandyti. Tikiuosi tiks ir patiks ir galėsiu prisidėti kažkiek prie tos gamtos saugojimo 🙂 Bet reikės ir kitas alternatyvas išbandyti dar ateityje 🙂

    reply
  • Milda

    Sveiki, gal galėtumėte patarti kaip geriausia pasirinkti taurelės dydį?

    reply
    • Kotryna Bass

      Labas Milda, poros savaičių bėgyje Nebegėdos parduotuvėje pasirodys kelių rušių ir dydžių menstruacinės taurelės su aprašymais, kuris dydis tiks būtent jums. Rekomenduoju šiek tiek palaukti ir sekti mūsų naujienas čia, bei socialiniuose tinkluose.

      reply
  • Liuka.

    Ar man vienai čia atrodo visa ši ekologija labai prabangu?.. Esu žemiau visutinio uždirbio, tad visi skambūs lietuviški ar užsienio prekiniai ekologiški brandai tikrai yra brangesni. Ir tada eini i maxima ir ieškai akcijų.. Liūdna.

    reply
    • Kotryna Bass

      Labas Liuka, prisijunk į Facebook Zero Waste grupę, ten rasi daug gerų ir labai nebrangių idėjų 🙂

      reply
  • Giedrė

    Straipsnis, be abejo, puikus, bet man šiek tiek iškrenta iš tinklapio konteksto, ar visgi galima būtų sakyt, kad čia “mums nebegėda rinktis ekologiškas prekes ir mažinti išmetamas atliekas”? Gal ir taip tada..

    reply
    • Kotryna Bass

      Labas, Giedre, Nebegėdos komanda nori laužyti nusistovėjusias dogmas, šnekėti apie įvairius, visuomenėje retai aptariamus reiškinius, nepopuliarius pasirinkimus. Mūsų turinys nėra skirtas nagrinėti tik gėdos temą.

      reply
  • Monika

    Aš niekad neturėjau daug priemonių, nei kūnui, nei veidui nei plaukams. Ir visada jaučiausi, kažkokia ale nevala, kad neturiu po 10 priemonių kiekvienai kūno vietelei, kaip draugės.. Bet, matyt tai į gerą 🙂 Mama to išmokė, kad gamta geriausiai rūpnasi viskuo, tai kažkaip ir aš per daug nededu tų pastangų į putojimą, blizgėjimą :))) Muilą, lūpų balzamą galinamės natūralius. Men. taurelę gal prieš 5 metus padovanojo teta, bet neprikibo, gal netinkamo dydžio buvo? Galvoju užsisakyti naują

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.