Mes seksualiai nesuderinami: ką daryti?
Tekstą parengė Gintarė Miglinaitė
Iliustracija Gabija Zava
Seksualinio nesuderinamumo klausimas itin dažnas šiuolaikinėje visuomenėje. Kai vienas nori dažnai ir daug, o kitas – toli gražu ne, kai partneriai nesugeba vienas kito patenkinti ar nesutinka įgyvendinti slapčiausių troškimų, dažnai iškylantis klausimas galiausiai neduoda ramybės – ar mes seksualiai nesuderinami? Ar tai jau viskas? Ar teks pamiršti apie meilę šiam žmogui ir ieškoti kito? O galbūt tai galima kaip nors išspręsti?
Apie seksualiai nesuderinamus žmones ir problemos sprendimo būdus kalbėjausi su urologu-seksologu Titu Simaška.
Ar yra toks dalykas kaip seksualinis nesuderinamumas ir kaip reikėtų jį atpažinti?
Dažnai sakoma, kad mes renkamės savo antrą pusę, kuriai patinka būtent tas, kas patinka mums, kuri galvoja panašiai, kaip galvojame mes, kurios gyvenimo tikslai bei siekiai sutampa su mūsų. Tačiau taip pat labai dažnai tenka išgirsti, kad priešingybės traukia. Kaip yra iš tikro, niekas tiksliai atsakyti negali, tačiau turime suprasti, kad panašumas ir suderinamumas nereiškia to paties, bet tikrai yra panašios reikšmės žodžiai.
Seksualinis suderinamumas – tai poros vienodas suvokimas, kas yra seksualu, kas jaudina ir koks seksualinis elgesys yra priimtinas bei koks – nepriimtinas. Nė viena pora nėra 100 proc. suderinama, bet tai dažnai nėra blogai. Nesuderinamumas draugystės pradžioje palieka vietos poros tobulėjimui, verčia mus atsiverti vienas kitam, kas netgi sustiprina poros santykius.
Ar tai išsprendžiama? Kokiais būdais „susiderinti“ su savo partneriu?
Labai svarbu atviras tarpusavio bendravimas. Reikia drąsos atsiverti vienas kitam, kalbėtis apie vienas kito seksualinius poreikius bei pomėgius. Svarbu neturėti išankstinių nuostatų, būti lanksčiam bei stengtis, priimti vienam kitą tokius, kokie esame, rasti „viduriuką“, kuris tinka abiems.
Galimos trys išeitys:
+ Pora randa kompromisą;
+ Vienas iš partnerių nusileidžia;
+ Pora seksualinio nesuderinamumo neišsprendžia.
Kompromisas dažnai yra geriausias problemos sprendimas, nes abi pusės lieka patenkintos, tačiau lytiniame gyvenime ne viskas taip paprasta ir kartais kompromisas nėra išeitis. Pvz.: jeigu vienas iš poros nori mylėtis tik rytais, o kitas tik vakarais, tai mylėjimasis per pietus nepatenkins nė vieno. Ir tai yra labai banalus pavyzdys. Dažniau situacija gali būti kur kas sudėtingesnė.
Reikia drąsos atsiverti vienas kitam, kalbėtis apie vienas kito seksualinius poreikius bei pomėgius.
Nusileisti savo partneriui taip pat reikia mokėti. Dažnai nusileidžiama nenoromis, vyraujant neigiamoms emocijoms, kas vis tiek kada nors „išsiveržia“, pvz.: „aš dėl tavęs darau taip“, ar „jeigu tik tu norėtum taip, kaip noriu aš.“
Kartais, net ir įdėjus daug pastangų, kompromisas taip ir nerandamas, tada porai dažniausiai tenka skirtis, gyventi dvigubą lytinį gyvenimą, ar išvis neturėti lytinių santykių.
Galbūt patartumėte jau draugystės pradžioje aptarti/pastebėti vienas kito seksualinius poreikius? Kada geriausia apie tai kalbėti?
Suderinamumas lytiniame gyvenime labai svarbu, todėl atsiradus potencialiam ilgalaikiam partneriui apie savo seksualinius poreikius reikia šnekėti kuo anksčiau. Kuo ilgiau apie tai nekalbama, tuo sunkiau ta tema darosi kalbėtis, atsiranda kaltinimų: „kodėl nesakei anksčiau“, „bet juk anksčiau taip nebuvo“ ir pan.
Atsiradus potencialiam ilgalaikiam partneriui apie savo seksualinius poreikius reikia šnekėti kuo anksčiau.
Yra labai geras internetinis puslapis, kuriame pora gan nesunkiai gali įvertinti savo seksualinį suderinamumą. Tai lengvai, vos ne žaidimo forma, atliekamas testas, kurio rezultatai ne tik dažnai nustebina abu poros narius, bet ir vienam apie kitą suteikia naujų žinių bei paskatina naujų erotinių įspūdžių siekimą.
O jeigu pora seksualiai nesuderinama – tai jau reiškia santykių pabaigą?
Žmonėms, kurie yra seksualiai nesuderinamoje poroje, šansų išlikti kartu labai nedaug. Seksualinis suderinamumas – tai ne tik abiems tinkantis seksas, bet ir vienas kito priėmimas, galimybė atsiverti, jaustis saugiai. Be abejo, yra porų, kurioms lytinis gyvenimas nėra prioritetas renkantis partnerį, tokie žmonės net ir būdami seksualiai nesuderinami, išlieka poroje ir jų gyvenimo kokybė stipriai nenukenčia.
Galbūt galėtų padėti kreipimasis į kokius nors specialistus? Pavyzdžiui, psichologus ar seksologus? Kada verta tai pamėginti?
Siekiant seksualinio suderinamumo labai svarbu sugebėti būti atviriems, kalbėtis tarpusavyje, išmokti vienas kito neteisti. Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau dažnai kalbėtis apie lytinius santykius labai sunku, ypač su tais žmonėmis, su kuriais turime lytinių santykių. Poroms, kurios turi seksualinio suderinamumo problemų ir jų nepavyksta išspręsti patiems, gali padėti psichologas ar seksologas. Porų terapija kur kas efektyvesnė negu individuali psichoterapija.
Vadinasi, kilus mintims – „o gal mes seksualiai nesuderinami?“ – nebūtina iškart nutraukti esamų santykių. Gebėjimas išklausyti ir suvokti partnerio pageidavimus, nebijojimas kalbėti apie savo poreikius ir noras ieškoti kompromisų gali būti daug efektyvesnis sprendimo būdas nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Galų gale, visada išlieka galimybė kreiptis į profesionalus ir pamėginti spręsti situaciją, taip paprastai nepaleidžiant mylimo žmogaus. Galbūt tai – tik paprastai išsprendžiamos smulkmenos, o ne seksualinis nesuderinamumas.
Juste
Deja, bet straipsnis nepadėjo atsakyti į klausimą tai ką daryti, kai jis nori nuolat ir daug, o aš tikrai ne kasdien ir man malonu tik 1 kartą. Seksas kokybiškas, tabu pas mus nėra, viską aptariame ir išbandome vis kažką naujo. Viskas kaip ir dera, tik sekso dažnis nesutampa. Vaikinas suprantingas, neverčia kai nenoriu, tačiau kartais skaudu jį atstumti.
Beata Tiškevič
Juste, o jūs klausėte mūsų naujausio podkasto? Ten kažkiek kalbėjome apie tai:
https://www.nebegeda.lt/apie-monogamija-ir-nekaltybe/
Ieva
Visiškai pritariu Justei. Pas mus ta pati problema – kai mylimės, viskas gerai. Tik man nesinori taip dažnai, kaip jam.
Beata Tiškevič
Ieva, galbūt šia tema rasite atsakymų mūsų naujausiam podkaste, nes irgi aptarėme tai:
https://www.nebegeda.lt/apie-monogamija-ir-nekaltybe/
Fea
Neseniai del sitos problemos issiskyriau su savo vaikinu. Man norisi daug ir daznai, o jam – ne. Grizusi is 2 men trukmes komandiruociu is Azijos, jis ne kiek nebuvo tuo aspektu manes pasiilges, atstume jau pirmaja nakti po ilgo nesimatymo. Kalbeta daug, nieko konkretaus nesakydavo arba pasakydavo kad tiesiog taip daznai nenori. Ne per seniausiai po 5 m draugystes issiskyrem. Jau dabar pendina pora pasimatymu ir zinau, kad bus gerai ❤️
Marija
Nusileidau jam.
Ema
O pas mus yra taip, jog vaikinui užtenka pasimylėti kartą į savaitę, o aš jo noriu kasdien. Nors ir daug kalbėta apie tai, man vis tiek sunku suprasti kaip taip gali būti. Tikriausiai tai mano kaltė, jog nemoku prisitaikyti prie tokio jo ritmo ir suprasti, jog jam užtenka buvimo kartu ir sexas nėra pats svarbiausias dalykas jo gyvenime. Nors straipsnyje buvo kalbėta jog gyvenimo kokybė stipriai nukenčia dėl seksualinio nesuderinamumo aš nesu tikra ar ryžčiausi paaukoti ilgai trukusius santykius su tuo žmogumi, kurio požiūris įvairiomis temomis labai sutampa su manuoju, vien dėl geresnio seksualinio gyvenimo..
Adelė
Pritariu Emai. Keista, kai mergina to nori dažniau nei vaikinas. Galbūt taip yra dėl įtempto darbo, patiriamo streso seksualinis potraukis tikrai pasidaro mažesnis, dažniau jautiesi pavargęs. Atsiradus didesniam krūviui ir aš jaučiuosi dažniau pavargusi, mažiau noriu mylėtis, sunkiau atsipalaiduoti ir negalvoti apie darbą. Buvo laikas, kai to norėjau nuolat. Tačiau taip pat negalėčiau išsižadėti santykių su žmogumi, su kuriuo esame daugiau nei 6 metus kartu.
Jurgita
Bet juk jei sekso norisi dažniau nei partneriui, visada galima pasimasturbuoti. Vienu laikotarpiu mano ir partnerio santykiuose taip pat taip buvo, aš norėjau dažniau ne jis, tačiau aš tai sieju su tuo metu buvusia jo emocine sveikata, kuri šiuo metu yra ženkliai geresnė. Dabar ir seksualinis gyvenimas susitvarkė ir abiejų poreikiai yra patenkinami kai jie atsiranda, kažkaip paprastai, be klausimų, liūdesio pykčio ar prievartos 🙂
Simi
Pritariu ta pati situacija buvo man. As norejau daug o jis ne, bet supratau, kad jam viskas vyksta del streso tad as supratinga ir patenkindavau save pati. O dabar vaikinas vel atsigavo pakeites darba ir viskas susitvarke. Svarbu kalbetis, suprasti, rasti priezasti ir nebegti tolyn iskart.
Rita
Nesuderinamumas iš tikrųjų gali tapti didele trauma. Noriu palaikyti visas ir patarti atsižvelgti į save tokioje situacijoje, pasirinkimas nusileisti vyrui traumuoja. Pati esu pasyvioji ir ilgus 12 metų save kankinau fiziškai, psichologiškai ir dvasiškai. Laikiau nenormalia, nesveika, bloga ir daugdaug kitokių epitetų. Žinoma kalbėjome apie tai nekartą, tačiau daug dalykų ir slėpiau, apsimedavau. Normalu yra trokšti, kad mylimas žmogus būtų laimingas, bet šalia to aš naikinau save. Prie visko prisidėjo vis neišsipildanti svajonė pastoti ir viduje pradėjau merdėti. Šiuo metu jau kuris laikas lankausi pas psichologę ir man geriau. Brangiosios, nenustumkite savęs į šalį, mes sau esame pačios svarbiausios.
Aiste
Straipsnyje radau atsakyma i savo situacija. Rodos mano santykiam nusimato liudna lemtis. Taip noretusi kompromiso.. o cia visada nusileidimas. O gal tiesiog as jam nesu tokia seksuali, gal labiau patogi? Ar esate kuri susidurusi santykiuose su vaikinu kuris vengia prisilietimo, nenoriai buciuojasi, apie aistringas glamones net nekalbu.. sako, jog tiesiog jam tai nepatinka, bet o kaip gi as? I tai pratyli… Svarbiausia intymiuose santykiuose sueitis, apie zaismingus nuokrypius dabar galiu tik pasvajoti, jei bandau su juo kalbetis, tai visada nesekmingai, jei ir pavyksta atrodo kas karta tai per tokia kancia preliudija i seksa atrodo net sukandes dantis kencia, kuo toliau tuo vis maziau maziau su juo noriu tureti fizini kontakta.. stai ir pasiguodziau..
Lulu
Draugavau su panašaus tipažo vaikinu.
Ir problema tikrai ne tavyje, greičiausiai labai konservatoriškuose jo tėvų santykiuose. Po dviejų metų pabėgau ir tirpau kito mokančio mylėti vyro glėbyje.
Kristina
Aš tik po 15 metų praleistų drauge pradedu priimti ir įvardyti sau kas negerai. Mano vyrui užtenka mylėtis 1-2 kartus per mėnesį. Ilgą laiką rasdavau pateisinimą, kodėl, tai dėl mažų vaikų, tai dėl įtampos darbe, ar dėl to kad pykstamės… BET pastarajį pusmetį tos įtampos darbe nėra, aš stengiuosi neberodyti pykčio, vaikai paaugę.
O mano pyktis kyla tik iš to, kad nesijaučiu mylima ir seksuali savo vyrui.
Bandžiau kažkada kalbėtis, rodyti straipsnius :-), aiškintis (ankščiau straight forward, Dabar drįstu tik per aplinkui, nes tai labai jautru, įžeisti vyrą noriu mažiausiai). Galiausiai ‘susitaikiau’, tai reiškia, kad net nebebandau rodyti iniciatyvos, nes nuolat nekreipdavo į mane dėmesio, apsimesdavo, kad nesupranta ką darau 🙂 ar net pajuokaudavo. Tai mane labai žemino, mažino pasitikėjimą savimi. Vis pagalvoju apie skyrybas, tačiau skirtis tik dėl seksualinio gyvenimo, kai 15 metų kūrei gyvenimą kartu, labai drąsu. Tuo labiau, kad kitų problemų neturime (išskyrus smulkmenas buityje).
Mes labai panašūs, artimi, panašių vertybių, vyras – uždaras. Aš – linkusi spręsti problemas, bet apie tai ramiai kalbėti galiu tik raštu.
Draugėms ar psichologui apie tai kalbėti neišdrysčiau. Tai per daug jautri tema!
Esu žavi moteris, ir kas keisčiausia, patraukli vyrams, išskyrus tą, kuriam norėčiau būti patraukli.
Julija
Aš taip pat kankinuosi nuo vyro nenoro mylėtis. Jam užtenka 2 kartų per mėnesį, o aš bent 2 kartus per savaitę norėčiau. Sunku suvokti, kodėl nenorima mėgautis lovos malonumais. Būtų dar pusė bėdos jeigu jis nerodytų iniciatyvos, bet jis ir mano iniciatyvą atstumia, tarsi neleidžia priartėti. Nors jaučiu, kad mane myli, aš jį irgi. Sprendžiu šią problemą tiek savo galvoje, tiek su juo jau daug laiko, niekas nesikeičia. Ką patartumėte, mielos moterys? Skyrybų nesinori.:(
Pingback: Kaip įveikti baimę gimdyti? Nebegėda.lt
Medeina
Iki savo dabartinio draugo laikiau save ganėtinai laisva, mėgdavau eksperimentuoti įvairiai. Dabar jau tris metus viską darau tamsoje ir 5 min. Be to, manęs nė karto per tuos metus turbūt nepaklausė, ar man buvo gerai. Nežinau iki šiol, ar tai yra jo žinių stoka, ar baimė, ar susikaustymas (jei jau tamsoje tik nebaisu). Pradžioje buvo padaryta apmaudi klaida: reikia kalbėti, kol santykiai dar tik prasidėję, o ne tada, kai jau nusivili ir miegi užsisukus. Tada buvo dar kažkokia aistra, kuri temdė blaivų protą, atrodė “ai, juk negyvenam kartu, gali kas nors užklupti ir t.t., tai dėl to čia viskas taip greitai ir bet kaip daroma”, bet apsigyvenus kartu nepagerėjo kokybė, o kiekybės beveik visai neliko (vienas kartas per mėnesį). Ir kai kelis kartus bandai gražiai užuominom pasakyti, bet niekas nesikeičia, tai paskui laikai viską savyje iki tol, kol sprogsti ir išsakai viską (daugiausiai neigiamus dalykus). Dabar situacijos taisymas nežinau, ar įmanomas.. O ir artumo jokio jau nebesinori su žmogumi, nes jaučiuosi taip, tarsi mano poreikiai būtų visiškai neįdomūs. Net ir šiaip laisvalaikio leisti kartu nelabai norisi, nes jaučiasi nuoskauda kažkokia ir nusivylimas. Dar kai pasako, kad maždaug :”tau tik viena galvoje…neturi svarbesnių reikalų?”. Aišku, lengva jam taip kalbėti, kai ne jis lieka nepatenkintas tiek metų. Kiek šitie santykiai truks nieko nekeičiant? Vargu, ar ilgai. Noriu džiaugtis santykiais visomis prasmėmis, juk dabar pats nuostabiausias laikas.
Medeina
Ir taip pat galiu pridurti, jog man jau virš 30, stengiuosi visomis prasmėmis tapti nepriklausoma, pasitikėti savimi daugiau, tiesiog GALĖTI daugiau. Galbūt todėl tai, kas man tiko būnant 25erių, nebetinka dabar. Ir kiekvienas žingsnis, kurį įveikiu pati, vis labiau neleidžia taikstytis su esama padėtimi..
Medeina
O visų blogiausia šioje situacijoje turbūt tai, jog atsirado kompleksas stiprus, koks netobulas mano kūnas, kad jis nesugeba patirti malonumo per 5 minutes. Kai nuolat girdžiu :”man viskas ir taip gerai”, “čia tik tu nuolat nepatenkinta viskuo”, “čia tik tau visad netinka”.. Ir nežinau, ar galėsiu kada nors jaustis gerai ir pilnavertiškai.
Lulu
…geriau išsiskirti po 3 metų, nei po 10 ar 15.
Kodėl taip nemylite savęs?
Pingback: 5 mūsų parduotuvės produktai, kurie pagerins jūsų poros intymų gyvenimą Nebegėda.lt
Ponia
Skaitau moterų situacijas ir galvoju, kad gal mano patirtis pravers kažkuriai: kelis metus sekso su vyru palaipsniui mažėjo, kaip ir pastangų jo metu mano atžvilgiu. Nors pradžioj viskas buvo wau. Galiausiai liko kartą į kelis mėn., per pykčius ir pan. Na, kaip ne vienai čia rašančiai. Aišku buvo ir kitų elgesio pokyčių- nedėmesingumas, atsainumas, abejingumas ir kt. Aš irgi vis bandžiau būti suprantinga – gi stresas, darbai ir tt. Kol vieną dieną tiesiog atsisėdau ir pagalvojau: Ką aš čia su savim darau?! Aš jauna, sveika, simpatiška moteris. Džiūstu be sekso! Mane juk tiesiog apgaudinėja?! Taigi, ėmiau ir išsiaiškinau. Pasirodo, taip ir buvo.
Andrius
Per daugiau nei 10m. santuokos buvo visko: džiaugsmo, pykčio, nepagarbos partnerei ir sau, minčių apie neištikimybę, apie santykių pabaigą…
Man trūkdavo iš partnerės daugiau dėmesio, norėjosi daugiau nei pora kartų į mėnesį, ar į savaitę. Pamačiau, kad kuo daugiau ją spaudžiu tai daryti, tuo mažiau ji išvis nori mylėtis… Kaip mums pavyko išgyventi susikurtas problemas? Šnekamės. Šnekamės atkakliai, dažniausiai per negaliu, per ašaras per pykčius. Bet nepasiduodam, nes jaučiam, kad vienas kitą be galo Mylime ir esame geriausi draugai. Išsiaiškinome vienas kito poreikius. Supratau, kad aš tik reikalavau, o nieko mainais nedaviau. Mano partnerei norisi būti apdovanotai dėmesiu, pagarba ir kai aš pradėjau jai rodyti bent menkiausias užuominas į tai – viskas pradėjo tvarkytis. Supratau, kad svarbu neužsiciklinti ties noru gauti kažko iš partnerio, nes galvoje iš mažo dalyko sugeneruojame labai didelį minčių burbulą, kuris su laiku neišvengiamai sprogsta. Aišku, kai savo galvoje viskas tvarkoje, o partnerio sienos niekaip neįmanoma pramušti, geriau oriai pasitraukti ir smagiai gyventi pilnavertį gyvenimą.
Amelija
Ačiū, Andriaus. Labai trūksta to “ką daryti, kai vaikinas nori 10x daugiau nei mergina” ir, kaip tu paminėjai, suvokimo kas yra kaip, savistabos, ką duodi partnerei, kaip supranti jos nenorą. Kad tenka nusileisti tam, kas nori daugiau ir negriūna dangus dėl to.
Straipsnis taip pat visiškai neatsakė į tą klausimą, nors dažnai storiuose atsako “daugiau norintis turi nusileisti ir prisitaikyti prie mažiau norinčio”
Amelija
Ačiū, Andriau. Labai trūksta to “ką daryti, kai vaikinas nori 10x daugiau nei mergina” ir, kaip tu paminėjai, suvokimo kas yra kaip, savistabos, ką duodi partnerei, kaip supranti jos nenorą. Kad tenka nusileisti tam, kas nori daugiau ir negriūna dangus dėl to.
Straipsnis taip pat visiškai neatsakė į tą klausimą, nors dažnai storiuose atsako “daugiau norintis turi nusileisti ir prisitaikyti prie mažiau norinčio”.
Ačiū už nebegedos veiklą! Tikimės ateityje tikslesnių atsakymų;)