Kodėl svarbu poroje kalbėtis apie seksą
Nepaisant fakto, kad per pastarąjį pusšimtį metų apie seksą kalbame vis garsiau ir atviriau, mažiau gėdindamiesi, daugelyje kultūrų vis dar vyrauja nuostata, kad seksas yra kažkas, ką darome, o ne tai, apie ką garsiai kalbame. Nepaisant to, daugybė tyrimų rodo, kad atviras bendravimas seksualiniais klausimais yra toks pat svarbus kaip ir bet kuris kitas santykių aspektas. Kalbėtis apie seksą yra labai svarbu – kodėl?
Kodėl svarbu poroje kalbėtis apie seksą?
Jaustis patogiai kalbant apie seksą gali būti ypač svarbu jauniems žmonėms, kurie užmezga pirmuosius ilgalaikius santykius. Dėl savo santykinio nepatyrimo dvidešimtmečiai dažnai daro klaidingas prielaidas apie intymių santykių dinamiką. Dėl to jie užsiima nesaugiu seksu, rizikuoja užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis (toliau – LPI) ir neplanuotai pastoti. Tiesą sakant, maždaug pusė visų naujų LPI atvejų ir neplanuotų nėštumų kasmet įvyksta būtent jauniems suaugusiesiems.
Be viso to, atviras pokalbis ir aiškus savo poreikių išsakymas yra kelias į gerą seksą. Kate McCombs, sekso ir santykių pedagogė, pabrėžia, kad kai vengiame tų gyvybiškai svarbių pokalbių apie seksą, gal ir galime išvengti nepatogių minučių apie tai kalbėdami, tačiau taip pat pasitenkiname neoptimaliu ir nevisaverčiu seksu.
Dar daugiau priežasčių, kodėl svarbu poroje kalbėtis apie seksą:
- Seksualinio pasitenkinimo trūkumas.
- Noras išbandyti kažką naujo.
- Seksualinė disfunkcija.
- Libido pokytis.
- Intymumo stoka arba didesnis meilės poreikis.
- Seksualinio atstūmimo jausmas.
- Šeimos planavimas.
Kokias temas paliesti kalbantis apie seksą?
Apie ką tiksliai kalbėtis tokio pokalbio metu, yra tik jūsų poros reikalas. Atsižvelkite į tai, kas jums abiem aktualu. Galbūt tai seksualinė sveikata? Galbūt norite aptarti vienas kito norus, fantazijas, apsvarstyti, ką norėtumėte įgyvendinti ir kas jums neatrodo priimtina.
Kitos temos, kurias verta aptarti kalbant apie seksą:
- Apsaugos priemonės.
- Kaip dažnai kiekvienas iš jūsų norite mylėtis.
- Kaip pagyvinti jūsų poros seksualinį gyvenimą, pradėti tyrinėti naujus dalykus ir eksperimentuoti.
- Kaip susidoroti su skirtumais dėl to, kas mums ir mūsų partneriams patinka.
Pokalbis apie lytiškai plintančias ligas
Kad ir kokia nemaloni gali pasirodyti ši tema, kalbėtis apie sveikatą ir ypač apie lytiškai plintančias infekcijas yra labai svarbu. Jeigu vienas iš partnerių serga, tai nutylėdamas sukelia rimtą pavojų kitam.
Liūdna statistika, įrodanti, kodėl šią temą būtina aptarti su savo partneriu (-e):
- Maždaug 1 iš 7 ŽIV užsikrėtusių žmonių nežino, kad serga šia liga.
- Beveik kiekvienas seksualiai aktyvus žmogus tam tikru momentu užsikrės žmogaus papilomos virusu (ŽPV).
- Chlamidijos moterims gali sukelti nevaisingumą, o vyrams – prostatos liaukos infekcija.
- Nuo 2000-ųjų pradžios sifilio atvejų vis daugėja.
- Žinojimas apie savo seksualinę sveikatą gali palengvinti nerimą, kylantį kartu su tam tikrais sprendimais.
Ko reikia jūsų poros malonumui?
Geram seksui reikia atviros komunikacijos ir pasitikėjimo – niekam tai ne paslaptis. Tik išsakydami savo poreikius mes susikursime tokį seksą, apie kurį svajojame. Emocinis artumas yra svarbiausias fizinio intymumo aspektas, todėl kalbėtis ir pasitikėti vienam kitu – būtina.
Knygos „Tell Me What You Want“ autorius Justin J. Lehmiller sako, kad jo atliktas tyrimas parodė, kad iš 4 tūkstančių apklaustųjų, tik pusė jų išdrįsta apie savo seksualines fantazijas papasakoti partneriui (-ei). Tie, kurie pasidalijo savo fantazijomis, patvirtino, kad jų seksualinis gyvenimas yra geresnis.
Kad seksas teiktų malonumą, svarbu nukreipti partnerį (-ę) teisinga linkme – juk jis (-i) tavo minčių neperskaitys ir nesužinos, kokie judesiai, prisilietimai, bučiniai, stimuliacija tau patinka.
Begėdžiai ne vieną kartą yra mums rašę ir klausę, kaip pradėti pokalbį apie seksą. Šių žinučių įkvėptos sukūrėme naujas „Nebegėdos“ žaidimo kortas „Mudu“. Kortų kaladėje rasite 69 korteles su klausimais apie intymų gyvenimą, kurie tikrai padės sužinoti vienas kito fantazijas ir poreikius.
Tad jeigu nežinai, kaip su partneriu (-e) pradėti kalbėtis apie seksą, gali pabandyti tai daryti žaidimo forma – abu traukite po klausimą, atsakykite ir stebėkite, kaip pamažu gėda traukiasi į šalį.
Sutikimas seksui
Galbūt atrodo keista „prisiliesti“ prie šios temos, kai jau kurį laiką esate pora. Atrodo, normalu, kad jeigu jau mylitės, tai viskas vyksta su šimtaprocentiniu abiejų sutikimu. Žinoma, greičiausiai taip ir yra – tačiau negalima atmesti ir kitokios galimybės.
Seksualinis sutikimas yra susitarimas dalyvauti seksualinėje veikloje. Prieš mylėdamiesi turite įsitikinti, kad partneris (-ė) taip pat nori leistis į šią kelionę kartu. Svarbu aiškiai iškomunikuoti, ko norite ir ko nenorite vienas iš kito. Tai svarbu daryti kiekvieną kartą.
Kelios taisyklės apie sutikimą seksui:
- Seksualinis sutikimas turi būti išreiškiamas aiškiai.
- Tu visada gali apsigalvoti.
- Svarbu kartkartėm paklausti partnerio (-ės), ar viskas gerai.
- Tiek vyrai, tiek moterys turi klausti sutikimo seksui.
- Alkoholiniai gėrimai ir narkotinės medžiagos turi įtakos sutikimui seksui.
Apsaugos priemonės
Apie neplanuoto nėštumo riziką turi galvoti abu partneriai – ši atsakomybė nekrenta ant pečių vien tik moterims. Poroje abu turi žinoti apie apsaugos priemones ir kontracepciją bei tinkamą jų naudojimą.
Tinkamai naudojami prezervatyvai ir kitos barjerinės priemonės apsaugo ne tik nuo neplanuoto nėštumo, bet ir lytiškai plintančių ligų. Jeigu jūsų santykiai ilgalaikiai ir abu esate išsityrę dėl lytiškai plintančių infekcijų (ir gavę neigiamus rezultatus), galite naudoti ir kitokias, ne barjerines kontraceptines priemones.
Svarbu aiškiai ir garsiai apie tai kalbėtis tarpusavyje. Ko vienas iš kito tikitės? Galbūt kažkuri kontracepcijos priemonė jums nepriimtina? Kalbėkitės – tik taip galėsite rasti geriausią sprendimą jums abiem.
Patarimų, kaip su partneriu (-e) pradėti kalbėtis apie seksą, galite rasti šiame tekste: „Kap poroje konstruktyviai kalbėtis apie blogą seksą“.