Kodėl moterys uždirba mažiau?

Pasak  Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kuri nuo 2005 m.(!) nepadarė jokio progreso moterų ir vyrų lygybės srityje. Tuo tarpu Eurobarometro sudarytame „Lyčių stereotipizavimo“ indekse, kur įtrauktos gyventojų nuomonės vertinant ir tokius teiginius kaip „Moterys dažniau nei vyrai daro sprendimus remdamosi emocijomis“, Lietuva užima trečiąją vietą ES – stereotipizuoto mąstymo gajumu nusileidžia tik Bulgarijai ir Vengrijai. Kasdien namų ruoša užsiima 84 proc. lietuvių moterų, gyvenančių poroje, tačiau tą patį daro tik 28 proc. vyrų.

Tad turim ką turim – nepaisant sektorių, vidutiniškai per mėnesį moterys Lietuvoje gauna 138 eurais mažesnį atlygį nei vyrai.

Stereotipai ir lyčių lygybė gali pasirodyti abstrakčios temos – iki kol pažvelgsime į darbo rinką. Metų pabaigoje pasirodžiusi studija „Stereotipai ir moterys darbo rinkoje“  apžvelgia ir mokslinius tyrimus, iliustruojančius stereopizuoto mąstymo keliamus iššūkius.

Epizode su minėtosios studijos autore Ugne Litvinaite kalbamės apie stereotipų galią, lyčių nelygybę ir dviejų įsivaizduojamų lietuvių – Tomo ir Neringos – karjeros galimybes. Kiek daug gyvenime nulemia tai, kad gimei berniuku arba mergaite?

Epizodo vedėjas: Lukas Keraitis
Epizodo pašnekovai: Ugnė Litvinaitė
Garso režisierė: Kata Bitowt
Muzikos autorius: Martynas Gailius
Iliustracijos autorė: Ugnė Unguraitytė

Komentarai (6)

  • Ieva

    Sveiki, ačiū už įdomų pokalbį ir išsakytas mintis. Norėčiau, tik pasitikslinti dėl vieno teiginio. Jei teisingai supratau, moterų ir vyrų užmokesčio atotrūkis padidėja net ir tuo atveju, jei pora apsigyvena kartu. Ar yra paaiškinimas, kodėl tai įvyksta? Ar dėl to, kad moterys prisiima daugiau buities užduočių? Ačiū už atsakymą.

    reply
    • Ugnė

      Taip, vienas iš galimų ir gana tikėtinų paaiškinimų, kad moterys prisiima / joms pagal stereotipą primetami namų ruošos (ir vaikų bei kitų priklausomų asmenų priežiūros) darbai. Kaip ir kalbėta įraše, ekonominiais terminais, moterys tokiu būdu dirba „antrą pamainą“, kuri yra neapmokama. Alternatyviai tas laikas ar jo dalis galėtų būti skiriamas profesiniam ar asmeniniam tobulėjimui, ryšių mezgimui, galiausiai poilsiui, o visi šie dalykai padeda gauti naujas karjeros galimybes ir jas priimti.
      Gali būti ir kitų paaiškinančių faktorių, pavyzdžiui, sąmoningas ruošimasis šeimos kūrimui, kai stereotipiškai planuojama, kad mama atsitrauks nuo savo darbo ir daugiau bus namie (tad, pavyzdžiui, nebeapsiima papildomų atsakomybių). Tas tik užprogramuoja „motinystės bausmę“ vaiko(-ų) susilaukus.

      reply
  • Erikas

    Sveiki, buvo idomu pasiklausyti apie moteru ir vyru nelygybes problemas Lietuvoje, ypac kai tenka apie tai dazniau girdeti vakaru ziniasklaidoje. Gerai, kad pradedama diskutuoti siuo klausimu.

    Gal butu imanoma gauti siame pokalbyje pasiremto tyrimo saltini ar nuoroda. Tyrimo, kuris lygina moteru ir vyru arlyginimus Lietuvoje. Norisi pazvelgti ir pasitikslinti kaip buvo prieita prie 138 Eur skirtumo nepaisant sektoriaus skaiciaus, taip pat norisi pazvelgti i tyrimo metodologija.

    reply
    • Lukas

      Ačiū!
      Nuorodą į tyrimą įdėjome apraše, štai ji (tiesa, šiuo metu rašo, kad svetainė atnaujinama, tad reiktų pamėginti dar kartą kiek vėliau):
      https://lydere.lt/studija/

      reply
    • Ugnė

      Smagu girdėti, Erikai. Minimas tyrimas buvo platesnis nei vien atlyginimai ir patys naudojomės antriniais duomenimis iš įvairių šaltinių. Gaila, kad šiuo metu svetainė naujinama ir nuoroda neprieinama. Visgi kelių dienų bėgyje turėtų tapti prieinama.
      Atlyginimų atveju, Lietuvos Statistikos departamentas skaičiuoja vidutinis mėnesinį bruto darbo užmokestį šalies ūkyje (ir pagal ekonominės veiklos rūšis) pagal lytis. Jeigu jums įdomu, galite pasinagrinėti kiekvieno sektoriaus skirtumą 2017 m., kurias buvo remtasi, štai čia: https://osp.stat.gov.lt/services-portlet/pub-edition-file?id=30580. 2018 m. duomenis apie vyrus ir moteris Lietuvoje gana plačiai galite susipažinti čia: https://osp.stat.gov.lt/lietuvos-regionai/lietuvos-regionai-2019/zmones/moterys-ir-vyrai
      Dėl palyginamumo tarp šalių ir laike dažniau visgi skaičiuojama procentinė atlygio atotrūkio išraiška, nusakanti, t.y. kiek procentų vyro atlygio sudaro skirtumas tarp vidutinio valandinio vyro ir moters atlygio.

      reply

Komentuok