Ko reikia, kad darbas teiktų pasitenkinimą

bedirbame – ar rašome tekstus, ar išvežiojame picas, ar pilotuojame lėktuvus – kiekvienas norime, kad darbas mums teiktų bent šiokį tokį pasitenkinimą. Dažnas savo darbe norime būti pastebėtas, sulaukti grįžtamojo ryšio ir jausti, kad tai, ką darome, turi tikslą ir prasmę. Įsisukus monotonijai suraukiame antakius ir imame tyliai zirzti. Ir gyvenime nutinka visko. Galbūt, kasdien pervargstame ir nejaučiame pasitenkinimo savo veikla. Galbūt, mus nuolat užknisa kolegos ar bambantis vadovas, o gal darbe esame it ne savo vietoje ir nejaučiame jokio pasitenkinimo… Ką tada daryti? Ar įmanoma darbe jaustis geriau?

Krauni plytas ar statai katedrą?

Moksliniai tyrimai rodo, kad prasmingas darbas tiesiogiai susijęs su bendru pasitenkinimu gyvenimu, motyvacija, įgalinimu ir net mažesne depresijos tikimybe. Viename Amerikos psichologų asociacijos (American Psychological Association) straipsnyje nagrinėjamas prasmės profesinėje srityje pojūtis ir didelė jo svarba darbuotojams. Čia minima ir viena trumpa liaudies pasaka apie tris dirbančius mūrininkus:

Kartą jų kažkas paklausė, ką jie veikią. „Aš kraunu plytą ant plytos“, atsakė pirmasis mūrininkas. „Aš per valandą uždirbu penkis pensus“, rėžė antrasis. O trečiasis mūrininkas tarė: „Aš statau katedrą – Dievo namus“.

Turbūt ne kiekvienas savo darbe jaučiamės statantys katedras – tai visiškai normalu. Tikrai ne kiekvienas darbas teikia pojūtį, kad darai nežinia ką nuostabiai didingo, naudingo visuomenei, pasauliui, dievui, jei norite. Kita vertus, kiekvienas skirtingai suprantame, kas yra prasminga ir kas ne. Vienas gali visą gyvenimą (pasišvilpaudamas) pradirbti, pavyzdžiui, virėju, o man, kad ką nors pagaminčiau, reikia didelės progos. Bet ne apie tai. Didžiausia laimė ta, kad šiandien mes galime ieškoti ir rinktis, kur ir ką dirbti. Nedirbti irgi, beje.

Mano galva, svarbiausia, kad tai, ką darai, tau teiktų džiaugsmo ir visai paprastuose kasdienybės dalykuose: ir vakar kažko išmokau, ir rytoj dar mokysiuos. Gal kas ir nesiseka, bet čia yra mano kelias ir aš jį nueisiu. Jei yra priešingai, jei taip nesijauti, svarbu tai aiškiai iškomunikuoti sau ir žmonėms, su kuriais dirbi. Ir kuo anksčiau, tuo geriau.

Pasak pokyčių valdymo konsultantės, „15min“ laidos „Atvirai su vadovu“ autorės ir vedėjos Linos Mieliauskienės, viskas, kas vyksta darbe, reikšmingai veikia kiekvieno darbuotojo savijautą ir gerovę. Ir čia kalbame ir apie, regis, ne tokius reikšmingus dalykus. Anot Linos, darbe svarbu viskas:Darbo kultūra yra organizacijoje vykstantis gyvenimas, jo procesai – pradedant nuo susitikimo, (ne)pasisveikinimo su kolega lifte, nuo kavos gėrimo, mimikos, pusryčių drauge. Kalbėdami apie organizacijos gyvenimą galime įsivaizduoti ledkalnį, kurio viršuje – darbo procesai, sutartys, atlyginimai, bet didžioji dalis, visa kultūra, slepiasi po vandeniu. Ir čia svarbu, kaip mes bendraujame tarpusavy, kaip elgiamės kritinėse situacijose, kaip mano viršininkas reaguoja, kai man skauda galvą ir aš pasakau, kad noriu eiti namo, ką darome, jei kolega, pavyzdžiui, pagriebia mano klientą. Tai veikia mūsų savijautą ir apie visa tai turime kalbėtis”, – su šypsena pasakoja specialistė.

Kada mes jaučiame prasmę savo darbe?

Pašnekovė, paklausta apie tai, kas profesinėje srityje aktualiausia kiekvienam dirbančiam žmogui, išskiria tris esminius momentus: „Buvo atliktas tyrimas, kuriame buvo aiškinamasi, kas žmonėms svarbiausia dirbant organizacijoje, kas juos apskritai motyvuoja dirbti. Išryškėjo trys žmonėms darbe svarbūs aspektai:

a) žmonės nori jaustis svarbiais organizacijoje: ar svarbi mano nuomonė, ar aš, kaip žmogus, jaučiuosi priimtas ir įvertintas?

b) Ar mano kompetencija darbe svarbi: ar tuo, ką žinau ir sugebu, galiu dalintis su kolegomis, ar į mano nuomonę, komentarus atsižvelgiama rimtai?

c) Noras, kad mane mėgtų ir mylėtų. Ar mane supantys žmonės, mano komanda yra man kaip draugai, šeima? Ar galiu su jais leisti laisvalaikį?“, – darbuotojams svarbiausius darbo aspektus įvardija L. Mieliauskienė.

Kokie dar gali būti poreikiai darbe, norint efektyviai dirbti, jausti pasitenkinimą?

Pasak Linos, vienas svarbiausių poreikių žmogui yra daryti karjerą, augti profesinėje srityje, noras turėti kokį nors statusą. Antrasis svarbus poreikis yra saugumas – tai yra, noras kas mėnesį užtikrintai gauti algą, užsitikrinti tam tikras socialines garantijas.

Trečiasis darbuotojų poreikis – autonomija: kai mano sprendimas gali veikti kitus žmones, kai aš galiu daryti įtaką. Ketvirtasis poreikis – priklausyti grupei. Penktasis poreikis – kad man būtų teisingai atlyginta už įdėtas pastangas.

Keli patarimai norintiems geriau jaustis darbe

  1. Megzk ryšius su tais žmonėmis, kurie tau patinka. Kurdami prasmingus santykius su širdžiai mielais kolegomis kuriame ir didesnį laimės bei pasitenkinimo savo darbu jausmą. Bendravimas padeda lengviau įveikti stresą ir neleidžia panirti į rūpesčių rutiną.

    Darbuotojų santykius organizacijose nagrinėjantys mokslininkai teigia, kad net trumpalaikės, epizodinės bendradarbių pažintys yra itin reikšmingos jų geros savijautos darbe atžvilgiu.

  2. Pakeisk savo mąstymą apie darbą. Tai, kaip matai savo darbą ir kaip atlieki tau paskirtas užduotis, taip pat stipriai veikia tavo pasitenkinimo darbu jausmą. Kuo daugiau savo darbo privalumų atrasi, tuo geriau jausiesi psichologiškai. Taip veikia mūsų smegenys: mes turime įsisąmoninti savo veiksmų naudą, kad jaustume jų prasmę.

    Pavyzdžiui, nors zoologijos sodo prižiūrėtojai didžiąją savo darbo laiko dalį praleidžia tvarkydami aptvarus ir šerdami gyvūnus, jie linkę matyti savo darbą kaip būdą užtikrinti, kad gyvūnai gaus tinkamiausią priežiūrą ir tai jiems kuria prasmės jausmą.

  3. Įveik atidėliojimą. Prokrastinacija yra vienas blogiausių darbo įpročių, neigiamai veikiantis pasitenkinimą darbu. Nuolat atidėliodamas užduočių įgyvendinimą vis daugiau laiko skirsi atsiprašinėjimams ar ko nors kaltinimui (tai laiko nedaug, tai kolega trukdė), prisigalvosi naujų iššūkių ir pažadų sau, kurie tik atitolins nuo esminių darbo tikslų ir užduočių.

    Planuokis. Susikurk darbotvarkę ir stenkis jos kasdien laikytis. Pirmiausia atlik skubiausius darbus. Taip bus žymiai paprasčiau laiku įveikti užduotis.

  4. Reguliariai daryk pertraukėles, pajudėk. Fizinis aktyvumas yra nepaprastai svarbus norint išlaikyti ne tik gerą fizinę savijautą, bet ir psichinį stabilumą. Taigi, pratampyk kojas, pakilnok rankas, pasimankštink prie stalo ar tiesiog išeik pasivaikščioti po biurą ar lauką.

    Pakviesk prisijungti ir kolegas galbūt tai puiki proga ir sustiprinti kolegiškus ryšius.

  5. Daryk tai, kas tau geriausiai sekasi. Atrask mėgstamiausią savo darbo dalį ar užduotį, kuri tave labiausiai įkvepia ir stenkis ją įgyvendinti kiekvieną dieną. Jei nežinai savo stipriųjų pusių, pasikalbėk su kolegomis ar vadovu. Jie tikrai įvardys, kurias užduotis tau sekasi atlikti geriausiai. Pradėk jomis kiekvieną savo darbo dieną ir jas įveikęs nepamiršk savęs pagirti.
  6. Iškomunikuok savo poreikius vadovui/kolektyvui. Tavo minčių apie tai, kad nori didesnės algos, kad kas nors ten tave siutina ar nedžiugina, pats vadovas neperskaitys. Nekaupk savo nepasitenkinimo ir dalinkis savo poreikiais bei idėjomis su kolektyvu. Išsakyk, kas tau svarbiausia, pasidalink savo lūkesčiais ir idėjomis darbo proceso gerinimui. Galiu paliudyti, kalbėjimasis tikrai daro stebuklus. Sėkmės!

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.