Kas yra normatyvinis vyriškumas?
Su lygių galimybių plėtros centro eksperte, humanitarinių mokslų daktare Margarita Jankauskaite tęsiame temą, kurią pradėjome su istoriku Juozapu Blažiūnu pirmame podkasto epizode.
(Primenu, kad mūsų podkastą galite klausytis čia, puslapyje, taip pat ir iphone „podcasts” programėlėje, įveskite: SULTYS)
Paklausiau Margaritos, iš kur kilo mūsų gėda, ji papasakojo apie moters seksualumo suvaržymą nuo Viktorijos laikų. Paminėjo pagrindinius lyčių lygybės principus. Paaiškino, kas yra kultūrinis seksizmas ir, kodėl į konferencijas turime kviesti abiejų lyčių žmones pasisakyti.
Kultūrinis seksizmas yra reiškinys, kai į moteris yra žiūrima kaip mažiau vertingas negu vyrai. Ne tik moteris, bet ir visa, kas susiję su moterimis arba moteriškumu. Šis reiškinys apima ir galvojimą, kad moterims reikia mokėti mažesnius atlyginimus, nesugebėjimą, organizuojant renginius arba konferencijas, pakviesti moteris kalbėtojas, moterų citatų, rengiant vadovėlius, neįdėjimą. Jeigu kalbėtume apie istoriją – svarbu įvertinti joje ir moterų indėlį. Ne tik tie svarbūs, kurie kariavo, vadovavo, bet svarbios ir tos, kurios plėtojo socialinę sritį.
Margaritos Jankauskaitės balsas man visuomet yra atspirties taškas, kai galvoju apie lyčių lygybę. Anksčiau, kai darydavau socialinius projektus, ji padėdavo savo įžvalgomis ar kritiniu mąstymu. Kai pristatinėjau savo knygą „Vyvenimas” į pirmąjį pristatymą neabejotinai pakviečiau Margaritą. Man buvo labai svarbu, kad tą vakarą ji būtų kartu. Margarita jau daug metų dirba keisdama visuomenės mąstymą, struktūras, įgarsindama esančias problemas, net piketuodama gatvėse tam, kad lyčių lygybės situacija Lietuvoje kistų.
Mes turime kažką daryti, kad keistųsi normatyvinio vyriškumo samprata. Kad mes nebegyventume visuomenėje, kurioje vyrams yra įkalta į galvą, kad nepagarbus elgesys su moterimis prideda jiems papildomų taškų, kad jie tampa labiau vyrai, ereliai, nes mūsų kultūroje tai yra susieta su vyriškumu. – M.Jankauskaitė.
Kviečiu klausytis!
Viktorija
Sveiki,
Man ypatingai patiko ši diskusija. Dažnai susiduriu su visuomenės nuostatomis nuo kurių mane tiesiog purto ir jaučiuosi einanti prieš srovę. Labai malonu išgirsti, kad mano vidinis balsas yra teisingas ir taip gauti daugiau įkvėpimo jo klausytis.
Taip pat, labai puikiai paaiškinote požiūrį į santykius su kitataučiu. Man ši situacija yra taip pat aktuali. Niekada nesuprasdavau tos pašaipios gaidelės iš aplinkos ir kuo aš jau tokia “ nusidėjėlė”. Dabar viskas aišku.
Nuoširdus ačiū.
Kotryna Bass
Ačiū labai už palaikymą, Viktorija. Mūsų projektui tai labai svarbu <3
Marija
Kaip aš nuoširdžiai džiaugiuosi už šį projektą! Ačiū už galimybę plėsti požiūrį ❤
Jurga
Puikus pokalbis. Margaritos įžvalgos puikiai užpildo tas trūkstamas minčių gijas. Klausant pokalbio galvoje sukosi užsimezgusio, neišpainiojamo raištelio vaizdas. Kad atpalaidavus vieną mazgą – atriši ir visus kitus. Taip visi, abi lytys, yra susijusios sociumo lūkesčiuose ir neišsipildymuose. Ir savo asmeniniuose taip pat (kuomet raištelis persikelia į galvą ir pradeda savo savarankišką raizgalą). Linkėjimai Margaritai už miklias rankeles.:)
Miglė
Labai geras podcast’as. Viskam pritariu. Liūdna, kad dauguma moterų taip pat seksistiškai vertina save, ne tik vyrai. Standartiniai patarimai (mamos, močiutės, draugės viena kitai):
“nesusirasi normalaus vyro, nes ne visiems patinka protingos”, “ moteris turi būti graži ir pasitempusi visada, nes gali atsibosti vyrui”, “ ši profesija – “vyriška” (inžinerija, statyba, architektūra..), “ tos dramos…jį tai vargina, tokios mes jau, moterys”, “ juk reikia vyrui “duoti”, jis kitaip tave paliks…”, “ai tie vyrai.. nieko nesupranta, nesigilink, visi jie tokie”, “eime mergaitiškai pasiplepėti, nes su vyrais nėra ko diskutuoti prie bendro stalo, jie apie “ nuobodžius” reikalus..”, “ visi jie eina į kairę… “
Gintė
Labai pritariu, kad Lietuvoje populiaru statyti moters savivertę pagal vertinimą vyro akimis. Jau nuo mažumės mergaitėms taip sakoma. Laimei, po truputį keičiasi.
Gintė
Beata, kuo nuoširdžiausias ačiū tau ir visiems prisidedantiems prie šio projekto. Jis nuostabus ir labai reikalingas tokiai šaliai, kaip Lietuva. Ačiū už tai.
Aš kartais galvoju, kad nebegalėčiau gyventi Lietuvoje labiausiai dėl žmonių ir ypač žmonių pažiūrų. Gyvenu Olandijoje ir kaskart grįžus į Lietuvą patiriu kultūrinį šoką. Mano vyras gamina maistą kaip ir aš – ir tai normalu. Mano vyras tvarkosi namuose, kaip ir aš – ir tai normalu. Mano vyras vaikšto į tėvų susirinkimus vaikų darželyje, nes ten maždaug pusė atėjusių tėvų yra vyrai. Ne tik mamos. Mano vyras turi vieną laisvą darbo dieną per savaitę, ir aš vieną – kad abu turėtume galimybę pabūti su vaiku, kažkuriam vienam neaukojant dėl to mėgstamo darbo. Čia tai ne vien mamos pareiga. Aš turiu draugų vyrų, o jis turi draugių moterų – ir tai normalu. Kiek kartų girdėjote tą posakį, kad vyras ir moteris draugais būt negali Lietuvoje? Aš taip pat prisimenu savo vaikystę, kur tėvai ir močiutės kalė į galvą:
– turi būti gera namų šeimininkė, nes nesusirasi vyro
– būk visada pasitempusi, nes nesusirasi vyro
– būk savo vietoj, ir jei kas nepatinka, neduok Dieve nereikšk nuomonės garsiai – vyrai nemėgsta
– išmok skaniai gaminti, nes joks vyras su tavim gyventi nenorės
– nekalbėk per garsiai, būk tyli
– gražiai renkis, gali būt nepatogu, bet vyrui turi patikt
Laukiu, kada pagaliau ir Lietuvoje bus nebegėda vyrui lygiomis dalimis dalintis buities pareigas, vaiko priežiūrą neprikaišiojant dėl to neva kenčiančio vyriškumo. O mamos ir močiutės mokys pirmiausiai mylėti save ne todėl, kad po to mylės vyras, o todėl, kad būtų daugiau laimės, grožio ir pilnatvės savam gyvenima.
Linkėjimai,
Gintė
Monika
Labai šaunios diskusijos! Vien dėl šių podcastų įsidiegiau spotify :)) Kai aplinkoje yra mažų berniukų, labai pastebiu močiutės pasakymus: nerverk, vyrai neverkia (berniukui) ir su tokiu požiūriu berniukai, vaikinai, vyrai ir užauga – verkti ne vyriška..
Indre
Margarita yra WOW! <3
Pingback: Beata Tiškevič. Kodėl moterys turėtų užsidirbti pačios? Nebegėda.lt