Kas yra hemorojus?

Iliustracija: Meda Dargytė

Atvirai kalbėtis apie hemorojų net ir šiais laikais gali būti sunku. Nuo vaikystės esame mokomi nekalbėti apie „antrą galą“, todėl net ir ligos atveju gėdijamės to, kas yra visiškai natūralu. Tačiau kalbant apie hemorojų svarbu išlipti iš komforto zonos ir žinoti, kad su šia bėda kovoji ne vienas.

Iš tiesų, pagal statistiką su šiuo „džiaugsmu“ susiduria net kas antras vyresnio amžiaus pacientas, o tarp jaunesniųjų – kas dešimtas. Įvairūs močiutės pagaminti žolelių mišinukai čia ilgai nepadės – dažniausiai liga kartojasi, tad be gydytojo ar vaistų pagalbos iš šios bėdos išlipti praktiškai neįmanoma.

Pamėginkime susipažinti su hemorojumi, jo priežastimis, simptomais, gydymu bei patarimais, kurie gali padėti išvengti šios nemalonios problemos.

Kokia liga slepiasi po pavadinimu „hemorojus“? 

Kiekvienas savo organizme turime hemoroidų – iš išangės kanalo kraujagyslių susidariusių kraujagyslinių pagalvėlių, kurios pasitarnauja sandariai uždarydamos išangę. Vis dėlto, ne visi hemoroidai ramiai gyvena savo gyvenimą. Dėl įvairių priežasčių minėtieji rezginiai ima didėti, o tai sukelia kraujavimą, skausmą, niežėjimą ar kitokius nemalonius pojūčius išeinamosios angos srityje. Būtent šie simptomai susideda į vieną nesmagų ligos pavadinimą – hemorojų.

 Pagal sudėtingumą, hemorojus skirstomas į 4 stadijas:

  1. hemorojiniai mazgai padidėję nedaug, tad ligos kartais galima net ir nepastebėti;
  2. tuštinantis hemorojiniai mazgai patenka į išorę, tačiau vėliau patys sugrįžta į išeinamosios angos vidų;
  3. hemorojiniai mazgai grįžta į išangės vidų tik su pagalba;
  4. hemorojiniai mazgai smarkiai padidėję, tuštinantis iškrenta į išorę ir į išeinamosios angos vidų be operacijos jų sugrąžinti jau neįmanoma.

Iš kur pas mane tas hemorojus?

Net ir dabar sunku įvardinti priežastis, dėl kurių susergama hemorojumi. Tam įtakos gali turėti ir kitokie sutrikimai, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas. Jeigu tavo maiste per mažai skaidulų arba geri per mažai vandens, tave gali nustebinti apsilankęs vidurių užkietėjimas, paskui kurį žengs ir pats hemorojus. 

Ligai įtaką gali daryti ir tokie veiksniai kaip antsvoris, mažas judrumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, sunkumų kilnojimas, jungiamojo audinio silpnumas.

Moterims hemorojus dažnai pasireiškia nėštumo metu. O kartais čia tiesiog kalta genetika. Kaip jau minėjome anksčiau, nėra tikslios priežasties – visi organizmai yra labai skirtingi, tad kol vieniems puikiai pavyksta išvengti hemorojaus, kitiems sekasi šiek tiek mažiau.

Kaip žinoti, kad man tikrai hemorojus?

Visi esame guglinimo žinovai ir ne kartą  prisiskaitę „Google“ paieškos rezultatų prisiskyrėme įvairių diagnozių. Vis dėlto, nereikėtų visų atsakymų ieškoti interneto platybėse – pastebėjus pirmuosius simptomus geriau kreiptis į specialistus, kurie į tavo klausimus atsakys tiksliausiai.

Pagrindinių hemorojaus simptomų neįmanoma nepastebėti. Dažniausias – kraujavimas tuštinantis (ypač pabaigoje). Tad jeigu radai kraujo ant tualetinio popieriaus – laikas susirūpinti.

Taip pat išangės srityje gali būti juntamas skausmas, niežėjimas ir nemalonus tempimas. Kartais galima užčiuopti kietą mazgelį, kuris dažniausiai pranašauja ūmų hemorojų ar hemorojinio mazgo uždegimą.

Jeigu atpažįsti šiuos simptomus, jokiu būdu nebijok kreiptis į gydytoją. Jeigu bijai ir pačios apžiūros – nusiramink. Dažniausiai specialistams užtenka tavo pasakojimo bei trumpos apžiūros, kad nustatytų ligos trukmę, pobūdį ir skirtų tinkamą gydymą. Tik kilus didesniems neaiškumams gali būti atliekamas išeinamosios angos kanalo tyrimas endoskopu arba kitokie detalesni tyrimai. Tačiau jų bijoti taip pat nereikėtų – juk pas odontologą taip pat nesinori eiti, bet kai nueini, viskas neatrodo taip jau baisu, tiesa?

Nėštumas ir hemorojus

Daugelis yra girdėjęs, kad net jeigu iki nėštumo moteris nesiskundė jokiomis panašaus tipo problemomis, hemorojus visgi gali užklupti nėštumo metu. Kodėl taip yra?

Nors nėštumas ir hemorojus tikrai neina koja kojon ir nereiškia, kad jeigu pastosi – tikrai susirgsi, visgi tikimybė šiokia tokia yra.

Nėštumo metu, dėl vaisiaus augimo, blogėja kraujo tekėjimas iš mažojo dubens. Taip pat kone kiekviena nėščioji yra ne kartą patyrusi vidurių užkietėjimą, kas dažnai tampa hemorojaus priežastimi.

Taip pat nepamirškime fakto, kad nėštumo metu sutrinka kraujotaka dėl kraujagyslių spaudimo. Nors dažniausiai kalbama apie tai, kaip besilaukiančioms tinsta kojos, tokie pat procesai vyksta ir išangės srityje. 

Na, o gimdymo metu intensyviai spaudžiamos tiesiosios žarnos kraujagyslės, dėl to vidiniai hemoroidiniai mazgai išsiverčia išorėn. Žinoma, labai dažnai po gimdymo viskas susitvarko savaime. Tačiau kartais gali prireikti ir gydymo.

Ar hemorojų įmanoma išgydyti? 

Daugumos ligų gydymas priklauso nuo to, kaip toli liga jau yra pažengusi. Ne išimtis ir mūsų šiandienos herojus – hemorojus. 

Jeigu simptomus pastebėjai anksti ir nedelsdamas kreipeisi į specialistą, tau tikriausiai užteks pakeisti mitybos ar gyvenimo būdo įpročius bei vartoti vaistus – gydymui skirtas žvakutes ar tepaliukus. 

Rimtesniems atvejams, kai hemorojus yra pažengusios stadijos ir paprasti vaistai nebeveikia, naudojamas intervencinis ambulatorinis gydymas. Skamba grėsmingai, tačiau procedūra nėra skausminga ir trunka vos keletą minučių. Jos metu naudojamas guminis žiedas, kuriuo perrišami vidiniai hemorojaus mazgai. Nutrūkus kraujotakai už guminio žiedo, surišti audiniai žūva ir taip patys pasišalina. Nors skamba tikrai intensyviai, pacientai jokio skausmo tokios procedūros metu nejaučia! Dėl to galime dėkoti gleivinei, kuri neturi skausmo receptorių.

Labiausiai pažengusioje hemorojaus stadijoje nebeapsieinama be operacijos. Dažniausiai ji taikoma tada, kai hemorojaus mazgai yra didesni ir išvirtę į išorę. Operacija gana trumpa – trunka apie pusę valandos, naudojant vietinę arba bendrąją nejautrą. Po operacijos pacientai ligoninėje ilgiausiai pasilieka parą, vėliau gydymą tęsia namuose, kuris trunka maždaug 3-4 savaites. Sunkiausia dalis ta, kad išangės ir tarpvietės sritys yra labai jautrios, tad žaizdelės gali labai varginti. Tačiau neilgai trukus vėl bus galima džiaugtis gyvenimo teikiamais malonumais!

O jeigu nenoriu gydytis?

Labai linkime gydytis vis dėlto norėti. Ilgas delsimas kreiptis į gydytojus, net jeigu jau seniai pastebėjai simptomus, gali pridaryti daug problemų. Visų pirma, hemorojus gali būti tiek pažengęs, kad tikrai nepavyks apsieiti be operacijos. Visų antra, kraujavimas nėra vien tik hemorojaus simptomas. Dažnai jis pranašauja ir apie kitą ligą – tiesiosios žarnos vėžį. Tad mylėkime save ir skirkime laiko gydytojo konsultacijai.

Kas gali padėti išvengti hemorojaus?

Nors nuo šios ligos visgi nei vienas nesame apsaugotas, yra keletas būdų, kurie galėtų pagerinti tavo šansus su ja nesusidurti.

Sveika mityba. Anksčiau minėjome, kad didelę įtaką hemorojaus atsiradimui gali turėti vidurių užkietėjimas, tad reikėtų vartoti produktus, kurie, visų pirma, padėtų išvengti šios problemos. Patartina valgyti daugiau daržovių ir vaisių, varškės, kefyro, rinktis pilno grūdo produktus.

Prisimink, kad skaidulinis maistas – tavo draugas.

Taip pat svarbu gerti daug skysčių – tinka vanduo, žolelių arbatos ir sultys. Rekomenduojama nepiktnaudžiauti kava bei alkoholiu. Taip pat stenkis nevartoti per daug aštraus maisto.

Aktyvumas. Kadangi hemorojus dažnai pasireiškia žmonėms, kurie dirba sėdimą darbą arba skundžiasi nutukimu, natūralu, kad siūloma kuo daugiau judėti. Nebūtina lėkti į sporto salę – užtenka pasivaikščioti. Šylant orams, siūlome vis dažniau iškeisti transporto priemones į kelionę pėsčiomis. Tai naudinga ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai.

Pratimai. Kartais paprasti pratimai gali turėti daug teigiamos įtakos tavo organizmui, kai kalbama apie hemorojų. Vienas iš paprasčiausių – sėdėdamas biure, susirinkime ar tiesiog priešais televizorių sutraukti savo išangės raumenis 20 kartų. Itin paprasta, tačiau tokiu būdu stiprėja sutraukiamieji raumenys. Ir niekas nepastebės tavo „sporto“, tad gali jį praktikuoti visur, kur tik prisiminsi.

Venk dažno sunkių daiktų kilnojimo. Kai bandome pakelti didelio svorio daiktą, mūsų organizme didėja slėgis. Dėl to veniniam kraujui tampa sunkiau nutekėti, tad venos ima pūstis ir didėti, kol susidaro hemorojiniai mazgai. Tad jeigu matai, kad tas svoris ne tavo nosiai – geriau jo neliesti.


Šis tekstas parengtas bendradarbiaujant su hemorojaus simptomus mažinančiais vaistais „DETRALEX“ . „Detralex“ mažina uždegimą, kraujagyslių sienelių pralaidumą bei didina jų tonusą. Dėl šių vaisto savybių, „Detralex“ ypač greitai mažina kraujavimą, skausmą, tinimą, niežėjimą ir kitus nemalonius simptomus, su kuriais susiduriama hemorojaus atveju.

„Detralex“ gaminamas iš natūralių flavonoidų, kurie yra susmulkinti specialiu mikronizacijos būdu, kad pagerėtų vaisto įsisavinimas ir efektyvumas. Vaistas yra skirtas ilgalaikiam gydymui, tad jis ne tik palengvins simptomus ir pagerins gyvenimo kokybę, bet ir išvarys hemorojų iš tavo gyvenimo.

Bendradarbiaudami su „Detralex“ dalinsimės naudinga informacija apie hemorojų, specialistų patarimais bei jūsų patirtimis.

Daugiau sveikatos temomis: Kas yra aknė?

Komentarai (10)

  • Vika

    Viską mintinai atrodo jau žinau apie hemorojų..dar pridėčiau, kad labai svarbi poza sėdint ant tualeto ir trukmė, negalima sedėti įnikus į telefoną ar skaityti laikraštį!

    reply
  • menesis

    Dar yra operacija su lazeriu, kai hemorojaus mazgai išgarinami iš vidaus, taip nepažeidžiant gleivinės. Po tokios operacijos skausmas beveik nejaučiamas ir nereikia 3-4 savaičių reabilitacijos. Tačiau šį būdą galima taikyti tik kol mazgai nėra labai dideli ir iškritę į išorę. Tad nedelskite ir užsirašykite konsultacijai (pas proktologą poliklinikoje) greičiau. Lazeriu gydo GK klinika, Northway, Baltijos-Amerikos klinika ir kt. Dalį kainos apmoka ligonių kasos.

    reply
  • Gabi

    Ačiū! Nors informacija žinoma, veiksmai daromi, visgi liga nuolat atsinaujina. Dėl to be galo baisu mėginti susilaukti vaikų! Ta baimė labai didelė, atrodo, kad dėl šios ligos vis norisi atitolinti ir pastojimą.. kaip to išvengti?

    reply
    • Ana

      Labai rekomenduoju pakeisti gydytoją ir jo skirta gydymą. Man pasisekė iš antro karto, tinkami vaistai ir sportas. Sėkmes beieškant tinkamo gydytojo.

      reply
  • Živilė

    Svarbiausia tikrai susikaupti ir nebijoti nueiti pas gydytoją, vos kilus įtarimams. Neseniai pačiai to prireikė, pirmiausia išdrįsau pasakyti partneriui, tada kažkaip nebe tokia gėdinga problema atrodė, o tada nulėkiau pas gydytoją – juk jie profesionalai, visko mato per dienas. Super greita apžiūra, tepaliukas ir problemos nebėra. Sėkmės ir drąsos 🙂

    reply
  • Livija

    Po kurio laiko pasišalina uždėtas gemaroidinis žiedas?ar tai normalu kad ydėtas ant ryto buvo pastebėtas išmatuose,išsituštinimas nebuvo sunkus ir po to pasorodė kraujo,Ačiū

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.