Kas vyksta urologo kabinete?

Tekstas: gyd. Titas Simaška
Iliustracija: Gabija Zava

Pirmasis vizitas pas urologą tikrai dažnai gali būti bauginantis, tačiau nerimauti tikrai nėra ko. Urologas visada stengsis, kad jūsų vizitas keltų kuo mažiau diskomforto, o konsultacijos metu paskirtas gydymas ar priimti sprendimai dažnai stipriai pagerins jūsų sveikatą bei gyvenimo kokybę.

Urologu būti tikrai labai įdomu. Dirbdamas šį darbą galiu padėti žmonėms, susiduriantiems su problemomis, apie kurias paprastai garsiai nekalbama, aptarti kūno dalis, kurios yra pakankamai intymios, tačiau gyvybiškai svarbios.

Mano kabinete aptariamos temos, kuriomis kalbėti gan sunku, todėl aš, kaip ir dauguma mano kolegų, dažnai bandome sukurti tokią konsultacijos atmosferą, kad pacientas nesijaustų nepatogiai.

Kas yra urologas?

Urologas yra medicinos specialistas, kuris gydo ligas, susijusias su šlapimo takais (inkstais, šlapimtakiais, šlapimo pūsle, šlaple, vyriškais lytiniais organais), vyro vaisingumu, hormoniniu balansu, poros lytiniu gyvenimu. Svarbu pabrėžti, kad urologas gydo tiek vyrus, tiek moteris. Tiesa, vyrai pas urologą lankosi kur kas dažniau, tačiau jeigu yra problemų su šlapimo takais, moterys turėtų nedvejoti ir drąsiai kreiptis pagalbos. Urologas gydo tiek medikamentais, tiek atlieka chirurgines operacijas.

Urologas padeda spręsti tiek jaunystėje atsirandančius brendimo, lytinių organų vystymosi, debiutinių lytinių santykių klausimus, vėlesniu laikotarpiu gydo su testosterono mažėjimu susijusius klausimus, o vyresniame amžiuje vėl sprendžia su amžiumi susijusius lytinių santykių sutrikimus, gydo gerybinę prostatos hiperplaziją ar kitas senstant atsirandančias urologines ligas.

Kaip pasiruošti urologo konsultacijai?

Didelė tikimybė, kad konsultacijos metu jums reikės priduoti šlapimo tyrimą, todėl geriau konsultacijai atvykti pilna šlapimo pūsle. Jeigu situacija tokia, kad šlapimo sulaikyti nepavyksta, atsivežkite šlapimo mėginį iš namų.

Konsultacija pradedama nuo informacijos apie skundus surinkimo. Urologijoje dažnai naudojami standartizuoti klausimynai, juos pateikiu su nuorodomis:

• apatiniams šlapimo takų simptomams vertinti naudojamas TPSS klausimynas (tarptautinė prostatos simptomų skalė);
• hiperaktyviai šlapimo pūslei vertinti reikia užpildyti šlapinimosi dienyną;
• erekcijos sutrikimai vertinami TERF klausimynu (tarptautinis erekcijos funkcijos rodiklis);
• priešlaikinė ejakuliacija diagnozuojama PEDP (priešlaikinės ejakuliacijos diagnozavimo priemonė);
• testosterono trūkumas įtariamas užpildžius senstančio vyro simptomų klausimyną.

Jeigu pacientas atvyksta jau užpildęs klausimyną, susijusį su jo problema, situaciją galimą pradėti spręsti kur kas greičiau bei efektyviau.

Vizito užkulisiai

Vizitas pradedamas nuo anamnezės (ligos istorijos) surinkimo. Pacientas išsako savo skundus, o gydytojas užduoda papildomus klausimus, kurie padeda patikslinti situaciją.

Gydytojas gali užduoti gan intymių ar asmeninių klausimų, tačiau to bijoti ir gėdytis nereikėtų, urologą nustebinti tikrai sunku.

Paciento klausiama ne tik apie jo ligą, bet ir apie pirmos eilės giminaičių ligas, darbo pobūdį, gyvenimo sąlygas, tarpusavio santykius. Visa ši informacija padeda nustatyti tikslią diagnozę bei parinkti tinkamiausią gydymą. Ne veltui modernios medicinos tėvas Viljamas Osleris, yra sakęs: „Klausykis paciento, jis tau sako diagnozę“.

Svarbu žinoti, kokius vaistus vartojate ar esate vartojęs. Jeigu vaistų pavadinimus sunku atsiminti, atsineškite vaistų dėžutes arba jų nuotraukas.

Vizito pas urologą metu standartiškai atliekama šlapimo takų echoskopija. Tai neskausmingas, greitas ir labai informatyvus tyrimas, kurio metu naudojant ultragarsinį aparatą apžiūrimi inkstai, šlapimo pūslė, prostata, sėklidės.

Urologinis „baubas“ – tyrimas pirštu

Pagrindinė priežastis, dėl kurios vyrai bijo lankytis pas urologą, tai mitais ir legendomis apipintas „pats baisiausias tyrimas pasaulyje“ – prostatos apčiuopa pirštu per išeinamąją angą. Visų pirma, šis tyrimas atliekamas tikrai ne visiems pacientams, o tik tiems, kuriems reikia patikrinti prostatą. Visų antra, tai greitas, visiškai neskausmingas ir labai informatyvus tyrimas, kurį atlieka ne tik urologai, bet ir chirurgai, gastroenterologai bei kiti medicinos specialistai. Tyrimo metu pacientas guli ant šono arba stovi kniūbsčias. Urologas užsideda pirštinę, specialiu lubrikantu sutepa rodomąjį dešinės rankos pirštą ir per išeinamąją angą čiuopia prostatą, kuri yra vos keli centimetrai nuo išorinio analinio sfinkterio. Tyrimas trunka vos kelias akimirkas, o informacijos gaunama labai daug. Po šio tyrimo nejaučiama jokio diskomforto.

Į šį tyrimą reikia žiūrėti kaip į standartinę medicininę procedūrą ir visas „paniatkes“ palikti už durų.

Dar vienas visus bauginantis tyrimas yra tepinėlis iš šlaplės, atliekamas tikrinant dėl lytiškai plintančių ligų. Visų mano pacientų džiaugsmui, medicina nestovi vietoje, atsiranda vis naujų tyrimų ir dabar, norint pasitikrinti dėl lytiškai plintančių ligų, užtenka pasišlapinti į šlapimo surinkimo indelį ir patikrinama ar šlapime yra lytiškai plintančių ligų sukėlėjų DNR. Tai labai komfortiškas ir kur kas tikslesnis tyrimas nei senasis šlaplės tepinėlis.

Po paciento apklausos, apžiūros bei atliktų tyrimų parenkama gydymo taktika. Šiame vizito etape aktyviai dalyvauja tiek urologas, tiek pacientas. Urologijoje dažnai galima taikyti kelias gydymo bei tyrimų taktikas, todėl paciento norai bei galimybės labai svarbūs.

Aš stengiuosi, kad pacientas iš mano kabineto neišeitų visas suplukęs, rūškanu veidu, nelaimingas, nes ten, laukiamajame, vizito jau laukia kitas pacientas, kuris taip pat nerimauja prieš savo urologinę konsultaciją.

Nenustebkite, jeigu konsultacijos pradžioje metu urologas bandys pajuokauti, ar prie jūsų situacijos pabandys „prieiti iš toliau“, užduodamas, atrodo, su jūsų sutrikimais nė nesusijusius klausimus. Labai svarbu, kad pacientas nebūtų įsitempęs, būtų atviras ir nebijotų gydytojui išsakyti visų skundų.

Urologija ypatinga tuo, kad jeigu gydytojo bei paciento tarpusavio santykiai geri, pacientas pas tą patį urologą lankosi visą gyvenimą.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.